Çok Duyarlı Insanlar Nasıldır?
Çok Duyarlı Kişilerin 9 Özelliği
04 Ekim 2016
Ekranların En Etkileyici 5 Psikoterapist Karakteri
09 Ekim 2016
10 Maddede Gülümsemenin Psikolojik Etkisi

Gülümse!

Gülümsemek dünyanın belki en kolay, ancak günlük yaşantımızda sıklıkla unuttuğumuz eylemlerden biri. Gülümsemek kolay diyoruz çünkü gülümsemek için kendinizden başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok. Üstelik kullandığınız yüz kasları açısından bile gülümsemek çok daha tasarruflu. Somurturken 43 kasımız aktive olurken gülümsemek için 17 tanesi yetip de artıyor bile. O halde tam da günüyken 7 Ekim Dünya Gülümseme Günü‘nü ağız dolusu bir gülümsemeyle kutlayalım!

7 Ekim Dünya Gülümseme Günü

smiley-face-1

İlk olarak Harvey Ball’un 1963 yılında çizdiği ‘smiley face’

Dünya Gülümseme Günü fikri illüstratör ve reklamcı Harvey Ball tarafından ortaya atılmıştır. Ball’ın 1963 yılında çizdiği ‘Smiley Face’ hepimizin hafızalarında yer etmiştir. Yine de hafızalarını şöyle bir tazel emek isteyenler yan taraftaki resme göz atabilirler. Dünya Gülümseme Günü’nün ilk kutlamaları 1999 yılında yapılmıştır. O yıldan bu zamana kadar da ekim ayının ilk cuması ‘Dünya Gülümseme Günü’ olarak kabul edilmiş ve kutlamalar gerçekleştirilmiştir. Bu yıl 7 Ekime denk gelen Dünya Gülümseme Günü’nüzü en içten gülümsememizle kutluyoruz. Ve sizi gülümsemenin faydaları hakkındaki çarpıcı gerçekleri okumak adına aşağıdaki satıra alıyoruz.

10 Maddede Gülümsemenin Psikolojik Etkisi

1- Gülümsemek stres seviyenizi ve anksiyete düzeyinizi azaltır.

Stresli bir ortamda gülümsemek ve öylece kalmak hiç kolay değil. Ancak yapılan bir çalışmada; yoğun stres içeren bir ortamda, gülümseyen insanların kalp atım hızı, daha nötr bir ifadesi olan kişilere göre daha düşük çıkmış. Yani gülümsemenin stresi azaltmakla oldukça ilgisi var. Bir dahaki sefere yoğun strese maruz kaldığınızda sakin olun ve sevdiğiniz bir komedyenin showlarından bir bölüm açın, zamanla stresiniz azalacaktır.

2- Gülümsemek endorfin salgılatır.

Gülümsemek endorfin salgılatarak stres ve anksiyetenizi yönetmenize yardım eder. Endorfin ağrı-acı hissini hafifleterek sizi daha mutlu kılar. Koşu gibi yoğun bir egzersiz sonrası hissettiğiniz o mutluluk hissini endorfine borçlusunuz. Peki daha az eforla bu hissi nasıl yakalarız dersek cevabı basit: gülümsemek, gülmek ve güldürmek!

Gülümsemek Bulaşıcı mıdır?3- Gülümsemek bulaşıcıdır.

Birini gülerken gördüğünüzde beyniniz bunu ayna nöronlar aracılığıyla taklit eder ve siz de kendinizi gülümserken bulursunuz. Yani gülmek bulaşıcıdır. Yapılan bir çalışmaya göre birini gülerken gördüğünüzde beyninizin yüz hareketlerini kontrol eden bölümü aktive oluyor sonucunda siz de kendinizi gülümserken buluyorsunuz.

4- Gülümsemek sizi çok daha çekici kılar.

Gülümsemek için harika bir sebep daha! Gülümsemek sizi daha uyumlu, çekici ve empatik kılar. Europan Journal of Social Psychology’nin yaptığı çalışmada gülümsemenin kişileri daha çekici kıldığı kanıtlanmıştır.

Gülümsemek gençleştirir mi?5- Gülümsemek sizi daha genç gösterir.

Gülümsemek sizi sadece daha çekici kılmaz aynı zamanda daha genç de gösterir. Gülümserken yukarı kalkan kaslarımız daha genç görünmemize yardımcı olur. Bir gün boyunca gülümsemeye çalışın. Günün sonunda çok daha genç göründüğünüzü ve daha iyi hissettiğinizi deneyimleyeceksiniz.

6- Gülümsemek bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirir.

Gülümsemek bağışıklık sistemimizi daha güçlü kılar. Böylece bizi hastalıklardan koruyan akyuvarlara sadece gülümseyerek çok büyük bir iyilik yapmış oluruz. Gülümsemek daha güçlü bir savunma sistemi dolayısıyla daha az hastalık demek.

Gülümsemek sizi daha ulaşılabilir kılar.7- Gülümsemek sizi daha ulaşılabilir kılar.

Bu demek oluyor ki daha çok arkadaş edinmek istiyorsanız lütfen kaşlarınızı çatmayı bırakın ve hemen şimdi gülümseyin! Yapılan bir çalışmada gülümseyen bir insan sosyalleşmek açısından daha tercih edilir olmuş. Yüzünüzdeki gülümseme insanların sizinle iletişim kurması için bir davetiyedir.

8- Gülümsemek sizi daha huzurlu hale getirir.

Genetik olarak aldığımız birtakım eğilimler vardır; ancak gülümsemek bu durumun etkisini azaltabilir. Yapılan bir çalışmada sakarlığın üstesinden gülümsemeyle gelinebilmiştir. Yani belki sakarlığınız genetik mirasınızdır; ancak gülümsemeyle sakarlığın üstesinden gelebilirsiniz.

9- Gülümseyerek çok daha güvenilir bir izlenim bırakırsınız.

Daha güvenilir bir imaj kazanmak istiyorsanız sadece gülümsemeniz yeterli. Güvenilir olmak elbette kolay kolay elde edilecek bir unsur değildir. Bu kişide olan bir erdemdir. Ancak Pittsburgh Üniversitesi’nin yaptığı bir çalışmada ifadesiz insanlara göre gülümseyen insanlar çok daha güvenilir bulunmuş. Tabi siz yine de sadece gülümsemenin yardımına sığınmayın. Güvenilir olun.

Liderler gülümsemeli mi?10- Gülümsemek sizi daha iyi bir lider yapacaktır.

Güçlü bir konumdaysanız ya da olmak istiyorsanız belki de başarının anahtarı gülümsemede gizlidir. Montpellier Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı gülümsemenin liderlik ve yöneticilik için oldukça etkili bir anahtar olduğunu keşfetmişler. Bu nedenle liderlik özelliğinizi bütün yönleriyle sergilemek istediğinizde yüzünüze gülücük kondurmayı da lütfen unutmayınız.

Yazar: Psk. Zeynep Eda Erdivanlı

Kaynaklar:

Inspiyr
VeryWell.com
Wikipedia.org/World_Smile_Day

 

Facebook Yorumları
Eda Erdivanlı
Eda Erdivanlı
2012 yılında girdiğim İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden 2016 yılında mezun oldum. Küçük Şeyler Anaokulu Suadiye Şubesi'nde 4 yaş grubu çocuklarla gönüllü olarak çalıştım. Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ndeki stajımı 2015 yılında tamamladım. Lisans hayatımın son yılında Gelincik Çocukevi'nde gönüllü olarak 5 yaş grubu çocuklarla ilgilendim. Tiyatro ve edebiyat hevesle ilgilendiğim alanlardır. Şu anda Pavlov's Partner'de stajyer olarak çalışmakta ve yüksek lisansa hazırlanmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.