Ad

Psikolojik Testler İlginç Psikolojik Testler

Tarih : 25 Eylül 2013 | Yazar : Ayşe Canan Altındaş

12

Ilginç Psikolojik Testler

 

Bu yazıda sizlerin de katılabileceği 7 farklı ilginç psikoloji testini sizlerle paylaşacağım. Bu ilginç psikolojik testler arasında bilişsel psikolojide sıkça kullanılan optik ilüzyonlar, psikolojik araştırmalar ile kanıtlanmış “Hangi yüz daha güzel/yakışıklı?” testi, ve perspektif testleri var. Testi bir performans testi gibi yapmak için, öncelikle e-posta adresinizi alttaki kutucuğa girin. Daha sonra soruları teker teker doldurun ve ‘Gönder’e basın. ‘Gönder’e bastıktan sonra her sorunun doğru cevabını görebileceksiniz.  Herkese eğlenceli testler dileriz. 🙂

1. Optik İlüzyon Testleri

a)
İlginç Psikolojik Testler 1

 

 

b)

İlginç Psikolojik Testler 2

 

 

Bu iki test, aslında bizim algımızın ne kadar da bizim perspektifimize ve önceki şartlanmalarımıza bağlı olduğunu gösteriyor. Psikolojik araştırmalar gösteriyor ki, bu iki test öncesinde test uygulanan kişi, genç kızlar hakkında bir sohbete maruz kalmışsa ilk resimde genç kız imajını görmesi daha muhtemel oluyor. Aynı şekilde eğer bir kişi bu testten önce tavşanlarla ilgili bir belgesel izlemişse, tavşanı görmesi daha muhtemel oluyor.

c)

İlginç Psikolojik Testler

 

 

d)
İlginç Psikolojik Testler

 

 

Resimleri düz çevirdiğimizde umarız ki şok olmazsınız!

İlginç Psikolojik Testler-4

 

 

 

 

 

e) Ve son bir optik ilüzyon testi :

İlginç Psikolojik Testler

 

 

 

2. Stroop Testi

Bu test İngilizceye hakim olmayanlar için biraz zor olabilir.

Aşağıdaki resimde sizden her kelimenin hangi renk olduğunu sağdan sola, sırayla, sesli ve İngilizce olarak söylemenizi istiyorum. Dikkat edin, kelimenin hangi renkle boyanmış olduğunu söylemelisiniz, kelimenin kendisini değil.

Bir başlayın bakalım!

İlginç Psikolojik Testler-5

İlk iki sıradan sonra kelimelerin hangi renk olduğunu söylemek zorlaştı değil mi? Kelime ‘blue’ derken green olduğunu söylemek, ‘purple’ yazılıyken ‘red’ demek? Stroop efekti, 1935’lerde John Ridley Stroop tarafından ilk defa kaleme alınmıştır. Bu test bize daha otomatik olan hareketlerimizi (okumak gibi) engelleyip, daha çok kognitif fonksiyon gerektiren (rengi söylemek gibi) hareketleri yapmanın zorluğunu gösterir. Denek, ne kadar doğru ve ne kadar hızlı bir biçimde ilk iki sıradan sonraki kelimelerin rengini testöre aktarabiliyorsa, o kadar ‘intervening stimulus’u (araya giren stimulus) engellemede başarılıdır. Bu test sık sık dikkat eksikliği ve hiperaktivite belirtileri gösteren çocuk ve yetişkinlerde patolojinin boyutunu ölçmek için kullanılır.

 3. Kim daha güzel/yakışıklı?

Güzelliğin ve yakışıklılığın psikolojik bir fenomen olduğunu biliyor muydunuz? Aşağıdaki 3 yüzden hangisinin daha güzel/yakışıklı olduğuna karar verin. Hemen altta da biz size psikolojik araştırmalara göre hangi kişinin daha güzel/yakışıklı olduğunu söyleyelim.

(Resimleri büyütmek için üstlerine tıklayabilirsiniz.)

İlginç Psikolojik Testler-7

 

 

 

 

İlginç Psikolojik Testler 10

 

 

 

 

İlginç Psikolojik Testler-8

 

 

 

Psikolojik araştırmalar, ortalama oranlara sahip yüzlerin, diğer yüzlere göre daha güzel veya çekici olarak algılandığını gösteriyor. Yani, erkeklerin resminde 3. resmi, kadınların resimlerinde ise sonuncu resimleri en çekici olarak seçtiyseniz, tercihleriniz psikolojik araştırmalarla kanıtlanmış bilgilerle paralel. Çünkü bu resimler o grupta bulunan diğer 3 yüzün bilgisayarla alınmış ortalaması idi.

Umarız ki, bu psikolojik testler sizler için eğlenceli olmuştur.

Yorumlarda sorularınızı veya görüşlerinizi bırakabilirsiniz.

Kişilik testleri ile ilgileniyorsanız, bu yazımıza göz atabilirsiniz:

Psikolojide Kişilik Tipleri ve Kişilik Testleri

www.facebook.com/PavlovsPartner

www.twitter.com/PavlovsPartner

*Yüz resimleri FaceResearch‘ten alınmıştır.

Etiketler : , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Washington University'de Psikoloji ve Ekonomi lisansımı tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndüm ve yurtdışı eğitim danışmanlığı sektöründe bir süre çalıştım. Şu anda psikoloji yüksek lisansımı yapmakta ve öğrencilere profesyonel eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Bana ulaşmak için lütfen sitenin sağ üst köşesindeki sosyal medya veya e-mail butonlarından birini kullanınız.Ilginç Psikolojik Testler 12 kez cevaplandı

 1. Pingback: İlginç Psikolojik Testler

 2. Hulisi Balıkçı says:

  Güzel bir test olduğunu düşünüyorum sonucu merak ediyorum.

 3. ozen says:

  guzellik kisiye gore degiskendir.

 4. Pingback: En Ilginç Optik Ilüzyonlar

 5. derya nur says:

  pisikoloıgların tesçillediği insan yüzlerini bulmam çok ilginçti ve testler beni çok yanılttı eğlenceliydi

 6. yağmur says:

  merhabalar ben yağmur yaklaşık 7 aydır psikiyatri tedavisi görüyorum umarım sizin gibi insanlar bizler gibi hayatı toz pembe görmeye çalışanları her daim desteklersiniz. siteyi kuran admine çok teşekkürler devamını bekliyorum

 7. demet par says:

  sonucu merak ediyorum

 8. esra says:

  Biri haric hicbirinde yanilmadim 🙂

 9. ayse says:

  Gerçekten çok güzel bir test bayildim

 10. hüsnü says:

  gayet güzel olmuş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back to Top ↑