Ad

İlginç Psikolojik Bilgiler Renklerin Psikolojik Etkileri

Tarih : 02 Kasım 2013 | Yazar : Ayşe Canan Altındaş

7

Renklerin Psikolojik Etkisi

 

Renksiz bir dünya düşünemiyoruz. Renkler, resmen yaşantımıza kan ve can veren bir konsept. Odamızı boyayacağımız renkten, giydiğimiz kıyafetinkine; arkadaşımız için seçtiğimiz çiçeğin renginden, trafik ışıklarına kadar hayatımızı renkler yönetiyor. Peki renk nedir, ve doğadaki ve insanların ürettiği ürünlerdeki renklerin psikolojik etkisi nelerdir? Bu yazı herkes için oldukça renkli olacak.

Renk Nedir?

Newton, şeffaf bir kristalden bir ışık hüzmesini geçirdikten sonra elde ettiği renkleri görünce, rengin ışıktan kaynaklanan bir fenomen olduğu anlaşıldı. Newton’ın keşiflerinden sonra Goethe, yazdığı Theory of Color adlı kitapla, renklerin psikolojik bir incelemesini yaptı. Bugün bilindiği kadarıyla, insan gözü 10 milyon piksel farklı rengi ayırdedebiliyor. Alttaki resmi asıl boyutunda incelediğinizde 1 milyon piksel farklı renk göreceksiniz.

Renklerin Psikolojik Etkileri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Renklerin Psikolojik Etkisi

Renklerin psikolojik etkisi ile ilgili birçok farazi, ancak araştırmalarla desteklenmeyen bilgi ortalıkta dolaşıyor. Çeşitli renklerin bizi nasıl hissettirdiğine dair tarihten, insanların kişisel tecrübeleri ve de psikolojik araştırmalardan yola çıkılarak sunulan bilgiler var. Bu yazıda, her kanaldan elde edilmiş çeşitli bilgileri derledik. Ayrıca sizi de sorularımızla renk bilginiz konusunda test ettik.

Siyah Rengin Psikolojik Etkisi

Siyah renk, otorite, gücü ve sonu temsil eder.Bu yüzden kötü adamlar, genelde siyah giyer. Ancak bir yandan da siyah teslimiyeti sembolize eder. Ve bu yüzden rahipler, Tanrı’ya teslimiyetlerini göstermek için siyah giyerler.

Beyaz renk, temizliği, saflığı ve başlangıcı temsil eder. Bu yüzden gelinler ve sağlık çalışanları (doktorlar, hemşireler) beyaz giyerler.

Kırmızı Rengin Psikolojik Etkisi

Kırmızı renk, duygusal olarak en yoğun renk olup, insanın kalp atışlarının hızlanmasına neden olur. Kırmızı, bir ortamda gözün en çok dikkatini çeken renktir. Bu yüzden de kırmızı giyen kişi ağır ve iddialı görünür.

Mavi Rengin Psikolojik Etkileri

Mavi renk, hava ve denizin rengi olup, günlük hayatımızda en sık gördüğümüz renklerden biridir. Duygusal olarak, kırmızının tersi bir etki yaratarak kişiyi dinlendirir, huzurlu hissettirir.

Sarı Rengin Psikolojik Etkileri

Sarı renk, Dünya’mızın enerji kaynağı Güneş’in rengi olarak çok dikkat çekici ve insanı mutlu eden bir renktir. Ancak psikolojik araştırmalar gösteriyor ki, insanlar sarı odalarda daha çabuk sinirlenip, bebekler de daha kolay ağlayabiliyorlarmış.

Yeşil Rengin Psikolojik Etkisi

Yeşil renk, doğanın rengidir. Gözün en kolay bakabildiği renk olması sebebiyle de, dinlenme odalarında ve hastanelerde açık yeşil kullanmaya dikkat edilir. Yeşil aynı zamanda bolluğu simgeler.

Renklerle İlgili Psikolojik Araştırmalar

Renklerin bizim algımızdaki etkisini ölçen psikolojik araştırmalardan birkaç örnek vermek gerekirse, özellikle plasebo araştırmalarında sıcak renkli hapların (kırmızı, sarı) soğuk renkli haplardan (mavi) daha etkili olduğu gözlemlenmiş. Renklerin psikolojik etkisi ile ilgili bir başka sonuç ise Glasgow’da bir saha araştırmasında ortaya çıkarılıyor: Glasgow’da bazı mahallelere mavi ışıklar yerleştiriliyor, ve bu mahallelerde suç oranında önemli bir düşüş gözlemleniyor.

Ancak belki de en önemlisi Renklerin Pazarlamadaki Etkisi adlı bir makalede, araştırmacılar ürünler veya markalar hakkında yapılan hızlı yargıların %90’ının sadece ürünün veya marka logosunun rengine bakılarak yapıldığını saptamışlar.

Logolarda Renklerin Anlamı

Logolarda renklerin anlamını aşağıdaki infografiğin çok iyi yansıttığını düşünüyoruz. Bu infografiğe bakarak Amerika’daki birçok şirketin logolarında hangi mesajı vermek istediğini gayet iyi anlayacaksınız. (Eğer infografiği paylaşmak isterseniz lütfen http://pavlovspartner.com‘u link vererek referans olarak belirtiniz. Büyük görebilmek için üstüne tıklayınız.)

renklerin-psikolojik-etkileri-TURKCE

 

 

 

 

 

İnsanların Renk Tercihleri

Yaşımız hiç farketmez, hepimizin bahsetmekten en çok hoşlandığı konulardan biri favori renkleridir. Araştırmacılar, anketlerle Dünya genelinde insanların en çok sevdiği renkleri belirlemişler. Biz de sizler için bu bilgileri bir test haline getirdik, ve sonuçları grafiklerle açıkladık. Umarız ki bu mini-test herkes için eğlenceli olur.

Alttaki 4 grafikte, testimizin cevaplarını görebilirsiniz.

Kadınların En Sevdiği Renkler:                                          

Kadınların En Sevdiği Renkler

 

 

 

 

 

Erkeklerin En Sevdiği Renkler:

Erkeklerin En Sevdiği Renkler

 

 

 

 

 

Kadınların En Sevmediği Renkler:                                   

Kadınların En Sevmediği Renkler

 

 

 

 

 

Erkeklerin En Sevmediği Renkler:

Erkeklerin En Sevmediği Renkler

 

 

 

 

 

Herkese bol renkli haftasonları dilerim!

Referanslar:

Wikipedia

InfoPlease

HelpScout

The Logo Company

Ayşe Canan Altındaş

www.facebook.com/PavlovsPartner

www.twitter.com/PavlovsPartner

Etiketler : , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Washington University'de Psikoloji ve Ekonomi lisansımı tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndüm ve yurtdışı eğitim danışmanlığı sektöründe bir süre çalıştım. Şu anda psikoloji yüksek lisansımı yapmakta ve öğrencilere profesyonel eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Bana ulaşmak için lütfen sitenin sağ üst köşesindeki sosyal medya veya e-mail butonlarından birini kullanınız.Renklerin Psikolojik Etkisi 7 kez cevaplandı

 1. ipek buse says:

  gerçekten bunlar çok doğru.ben en çok moru ve maviyi severim ama turuncuyu hiç sevmem ,

 2. solucanist06 says:

  bence tamamen yanlış ben turuncu sarı ve siyahi hayat felsefesi edinmiş gibiyim

 3. isimsiz says:

  Bence Piskoloji dediği için sağlıkla alakalı olabiliceğini düşünmüştüm.Bilgiler güzel ama etkileyici olduğunu düşünmüyorum.

 4. Mleis-Maya says:

  Bence anlamlı biz denedik kırmızıyıda maviyidi ve yazanlarını aynısı oldu bence çok anlamlı bir bilgi hepinize ii akşamşar arkadaşlar

 5. gülşen says:

  çok saçma

 6. gülşen says:

  doğru şeyler söylüyorrrrrrrrrr

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back to Top ↑