Ad

İlginç Psikolojik Bilgiler

Tarih : 10 Ekim 2015 | Yazar : Ayşe Canan Altındaş

2

Sahte Gülüş Nasıl Anlaşılır? Sahte Gülüş Testi

 

19. yüzyılda yüz mimiklerine dair fizyolojik bir araştırma yapan Guillaume Duchenne adında bir nörolojist, iki farklı tipte gülümseme bulur. Bu gülümsemelerden birinde sadece ağız çevresindeki kaslar kasılır, diğerinde ise hem ağız çevresindeki hem de göz çevresindeki kaslar kasılır.

Solda Duchenne-olmayan sahte gülümseme, ve sağda Duchenne, göz kaslarının da kasıldığı içten/gerçek gülümseme.

Zamanla daha modern araştırmalar gösterir ki, yukarıda bahsedilen 2. tipteki gülümseme, daha pozitif duygularla bağıntılıdır. Hatta zamanla bilim adamları gülümsemeleri Duchenne ve Duchenne-olmayan diye ikiye ayırır, bunlardan Duchenne-olmayan gülümseme, sadece ağız çevresindeki kasların kasıldığı 1. tipteki gülümsemedir. Bu gülümseme aslen sahte bir gülümsemedir. Kişide pozitif duygularla bağıntılı değildir. Amerika’da bu tip gülümsemeye ‘Pan-Am’ gülümsemesi de denir. Çünkü Pan-American Havayollarının hostesleri yolcuları her zaman bu içten olmayan, sadece ağızlarının kasıldığı sahte gülümsemeyle karşılar. Günümüzde Botox’un yaygınlaşmasıyla, bu gülümsemeye Botox gülümsemesi de denmektedir.

İlginç olan ise; vesikalık çektirmek için fotoğrafçıya gittiğinizi hayal edin. Fotoğrafçı size “Gülümseyin!” diyor ama bir türlü sizden istediği kareyi alamıyor. Çünkü araştırmalar gösteriyor ki, gerçek bir etken olmadığı ve bizden sadece gülmemiz istendiği sürece Duchenne gülümsemesi veremiyoruz. Ama fotoğrafçı espri yapıp sizi güldürürse, içten bir Duchenne gülümsemeli vesikalığınız olabilir! 🙂

Sosyal etkileşimlerimizde gülümseyişimizin nasıl algılandığı önemlidir, çünkü gülümseme daha 6-8 haftalık bebekken çevremize yaydığımız ilk sosyal sinyallerden biridir. Dolayısıyla gülümseyişimizin algılanışı da oldukça bilinçaltı bir süreçtir. Bir şeye gülümsüyor olsak bile, karşımızdaki kişi gülümseyişimizi okuyarak, aslında durumdan hoşnut olmadığımızı anlayabilir.

Sahte Gülüş Testi

O zaman şimdi sıra sizde! Bakalım gerçek ve sahte gülüşü ayırt edebiliyor musunuz? Altta farklı zamanlardan farklı kişilere ait resimler göreceksiniz. Gülümsemeleri sahte mi gerçek mi kendinizi bir test edin bakalım… Ve çevrenizdeki kişilerin gerçek gülümseyişini okuyabiliyor musunuz, bir görün.

Sonucu görmek için quizi paylaş !


Sonucu görmek için kim olduğunu söyle !

Sahte Gülüş Testi I got %%score%% of %%total%% right

Herkese bol içten gülümsemeli günler dilerim.

Kaynak: Wikipedia & Psychology Today

Bizi takip edin:
10350

Etiketler : , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Washington University'de Psikoloji ve Ekonomi lisansımı tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndüm ve yurtdışı eğitim danışmanlığı sektöründe bir süre çalıştım. Bilgi Üniversitesi'nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı'mı tamamladım. Şu anda İstanbul'daki ofisimizde uzman klinik psikolog olarak ve Amerika'ya üniversite ve yüksek lisans başvurularında 6 senelik tecrübemi kullanarak adaylara profesyonel eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Bana ulaşmak için lütfen sitenin sağ üst köşesindeki sosyal medya veya e-mail butonlarından birini kullanınız.Sahte Gülüş Nasıl Anlaşılır? Sahte Gülüş Testi 2 kez cevaplandı

 1. Anonim says:

  Cok iyi

 2. ugurebek says:

  10/8 doğru

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Back to Top ↑
 • Bizi Takip Edin!

  E-mail10k
  Facebook
  Google+1k
  http://pavlovspartner.com/sahte-gulus-nasil-anlasilir-sahte-gulus-testi/">
  YouTube536
 • Facebook

 • Bize ulaşmak için resme tıklayınız.

  Psikolojik Danışmanlık için Arayın.

  Çocuğunuz veya kendiniz için psikoterapi, WISC-R ve WISC-IV testleri veya yurtdışı eğitim danışmanlığı randevu talebinizi ve sorularınızı bize ulaştırmak için resme tıklayın.

 • Instagram’da Bizi Takip Edin!

 • Twitter’da Takip Edin!

 • Son Yorumlar

  • Yükleniyor...
 • Bumerang

  Bumerang - Yazarkafe