Türkiye’de Ünlü Psikologlar

Bayram Psikolojisi
Bayram Psikolojisi: Dinlence mi, Yoksa Yük mü?
24 Ekim 2012
Cadılar Bayramı Nedir?
Cadılar Bayramı: Ölüm Korkumuzla Seksi Yüzleşme
29 Ekim 2012
Türkiye'de Ünlü Psikologlar

Türkiye’de Ünlü Psikologlar Kimler?

Türkiye’de klinisyenliğe ve psikolojik araştırmalara yön vermiş ünlü psikologlar kimler? Psikoloji farklı dallarda araştırma alanları kapsayıp, aynı zamanda klinisyen olarak çalışma imkanı da tanıyor. Bu noktada her psikolojik araştırmacının klinisyen olmadığını belirtmeliyim. Aşağıda Türkiye’de klinisyen ve araştırmacı olarak farklı farklı belirttiğim 5 ünlü psikoloğu ve çalışma alanlarını öğreneceksiniz.

Psikolojik danışmanlık talepleriniz için canan.altindas@pavlovspartner.com‘a mail atabilir, veya bu linkteki formu doldurarak randevu talep edebilirsiniz.

Ünlü Psikologlar- Çiğdem Kağıtçıbaşı 1. Çiğdem Kağıtçıbaşı:

Türkiye’de ve dünyada sosyal psikoloji alanında oldukça tanınan araştırmacı bir isim olan Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı, 1200’ün üzerinde atıf ile en çok atıf yapılan psikologlardan ve Türk akademisyenlerden biridir. Uzun yıllar Boğaziçi Üniversitesi’nde ders verdikten sonra Koç Üniversitesi’ne geçmiş olan Çiğden Kağıtçıbaşı, halen Koç Üniversitesi’nde Fen, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi’nde yönetim kurulu üyeliği yapmaktadır. En önemli araştırmaları, kültürlerarası benlik ve aile modeli konularını kapsar. Bu konuda araştırmalarıyla psikolojide Amerikan tarzı aile yapısı yaklaşımı hegemonyasını kırmış, ve Amerika ve dünyada büyük övgü almıştır. Klinisyen olarak çalışmamaktadır.

Ünlü Psikologlar- Murat Paker

2. Murat Paker:

Şu anda benim de eğitim gördüğüm Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’nın direktörü olan Dr. Murat Paker, tıp eğitimiyle başlayan kariyerine daha sonra Amerika’da New School’da yaptığı Klinik Psikoloji doktorasıyla devam eder. Bugün Türkiye’de özellikle travma konusunda yaptığı araştırmalarla ve yazdığı yazılarla akademisyen kimliğini belirleyen Paker, Türkiye’de Diyarbakır Cezaevi Gerçeklerini Araştırma ve Adalet Komisyonu üyelerinden. Klinisyen olarak da çalışan Murat Paker, pratiğinde psikodinamik yaklaşıma yakın durmaktadır.

Ünlü Psikologlar- Ayten Zara

3. Ayten Zara:

Bilgi Üniversitesi Psikoloji departmanında hocalık yapan başka bir isim ise Yrd. Doç. Dr. Ayten Zara. Ayten Zara da travma ve şiddete maruz kalmış insanlarla çalışmış ve araştırmalarında psikopatolojiyi önleyici önemli etkenleri belirlemeye çalışmıştır. Özellikle çocuk cinsel istismarı üzerine yaptığı araştırmalar bugün Türkiye’de üzerine çok konuşulmaktadır. Klinisyen olarak çalışır. Yaklaşımı psikodinamik, davranışçı ve hümanist kuramları bir araya getirerek, danışanın ihtiyacına uygun bir terapi sunmaktır.

 

4. Gündüz Vassaf:Ünlü Psikologlar- Gündüz Vassaf

Liseyi İstanbul Robert Kolej’de okuduktan sonra George Washington Üniversitesi’nde Psikoloji eğitimi gören Gündüz Vassaf, doktorasını Ankara Hacettepe Üniversitesi’nde tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi’nde uzun yıllar hocalık yaptıktan sonra 12 Eylül darbesinden sonra Boğaziçi Üniversitesi’nden istifa etti ve yurtdışında akademisyenliğe devam etti. Kendisi artık klinisyen olarak çalışmamaktadır. Psikolojik araştırmalarından çok, insanlık tarihine getirdiği bakış açısına dair yazılarıyla bilinmektedir. En ünlü kitapları arasında, Cennetin Dibi ve Cehenneme Övgü yer almaktadır.

 

Ünlü Psikologlar- Muzafer Sherif

5. Muzaffer Şerif Başoğlu (Muzafer Sherif): 

Dünya psikoloji tarihinde önemli katkıları bulunan, İzmir doğumlu Türk psikolog Muzafer Sherif’i bu listeye dahil etmemek olmazdı. 1906-1988 seneleri arasında yaşayan psikolog, bugün modern Sosyal Psikoloji’nin kurucularından biri olarak bilinmektedir. Yaptığı araştırmalarla vardığı sonuçlar öylesine bugünkü sosyal psikoloji bilgimizin içine işlemiştir ki, artık onun ismiyle anılmaz. Bu yönde yaptığı araştırmalardan en önemlisi Robbers Mağarası Deneyleri‘dir. Amerika’nın Connecticut eyaletinde başlayan bu araştırmalarda, orta halli ailelerin psikolojik testlerden başarıyla geçmiş çocukları, araştırmacıların rehber hoca olarak görev aldığı bir kampa alınırlar, ve çeşitli boyutlarda çatışmalar çıkarılıp gruplaşma, grup içi çatışma ve çatışma çözümlemeleri incelenir. Bugün ırk, politika, milliyetçilik araştırmalarında istisnasız olarak kullanılan bu parametreler, Muzafer Sherif’in deneylerinde ilk kez sistematik olarak incelendi, ve dinamikleri ortaya kondu.

Facebook Yorumları
Ayşe Canan Altındaş
Ayşe Canan Altındaş
Washington University'de Psikoloji ve Ekonomi lisansımı tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndüm ve yurtdışı eğitim danışmanlığı sektöründe bir süre çalıştım. Bilgi Üniversitesi'nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı'mı tamamladım. Şu anda İstanbul'daki ofisimizde uzman klinik psikolog olarak ve Amerika'ya üniversite ve yüksek lisans başvurularında 6 senelik tecrübemi kullanarak adaylara profesyonel eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Ayrıca Kent Üniversitesi'nde 2018 Bahar Dönemi'nde Gelişim Psikolojisi dersini vermekteyim. Bana ulaşmak için lütfen sitenin sağ üst köşesindeki sosyal medya veya e-mail butonlarından birini kullanınız.

141 Comments

 1. rojbin dedi ki:

  türkiyede psikolojinin durumunu nasıl görüyorsunuz ve gelişmesi için neler yapılabilir?

  • Merhaba Rojbin,

   Türkiye’de psikoloji son dönemde çok ilgi duyulmaya başlanılan bir alan oldu. Gerek öğrencilerin tercihlerinde psikoloji bölümlerinde artış olsun, gerek üniversitelerde yeni açılan sertifika ve Master programları olsun psikoloji akademide revaçta. Ancak bu kadar revaçta olması güzelken, psikolojik araştırmaların ülke çapında azlığı ve psikolojiyi pratikte uygulamaların denetiminin yetersizliği hala Türkiye’de psikolojinin çok yol alabileceğinin göstergesi.

   Teşekkürler,

   Canan Altındaş

   • Esra dedi ki:

    Merhaba

    Pskolog olmak istiyorum ama ne yapmaliyim hangi kitaplari okumaliyim hangi universiteyi hedef almaliyim …v.s hic bi bilgim yok henuz 10.sinif ogrencisiyim seneye bolüm secicem esit agirlik , sayisal,ve sozel, var hangisini secmeliyim hangi desrlerde basarinin dibine vurmaliyim biraz bilgiye ihtiyacm vaf galiba tskrler

    • İzel dedi ki:

     Merhaba canım ben psikoloji öğrencisiyim isteğin ve hevesin dikkatimi çekti yardımcı olmak istedim. Şu an 10. sınıfsın bölümünü eşit ağirlik olarak seçmen gerekiyor ve sinava da TM3’ten hazırlanman gerekiyor yani edebiyat ağırlıklı matematik çalışmalısın istikrarlı bir şekilde çalisirsan çok iyi bir psikolog olabilirsin başarılar diliyor sana. 🙂

   • Anonim dedi ki:

    meraba ben emre acaba hangi kitabı kumam gerekiyor

   • esra dedi ki:

    Merhaba Ayşe hanım size herhangi bi uygulama üzerinden ulaşılabilirmiyim sizden bilgi edinmek istiyorum. Eğer bi sakıncası yoksa ilgilenirmisiniz? Teşekkürler.

   • dedi ki:

    Merhaba Ayşe Hanım ben psikoloji okumak istiyorum ama buna gücüm kalmadı

  • suzan dedi ki:

   yurt disinda avrupada egitimini tamamlamis psikologlara tr.de ihtiyac haline geldigini arastirmalar sonucuna göre önemli oldugunu dile getirmek istiyoruz.

 2. rojbin dedi ki:

  ödevime yardım ettiğiniz için teşekür ederim.

 3. Ayşe dedi ki:

  Merhaba ;

  Okulumuzda münazara yapılacak ve konumuz ” Bir bireyin suç işlemesinde toplum mu , Yoksa bireyin kendisi mi etkilidr ? ” biz bireyin kendisi etkilidir bu görüşü savunucaz ama benim elimde etkili örnek ve görüşler yok sizin görüşlerinizi alabilir miyim ?

 4. tuba dedi ki:

  merhaba ben tuba,
  Bu yıl üniversiteye hazırlanıyorum ve psikoloji mesleğine ilgi duymaktayım. İnternet üzerinden birçok araştırma yaptım ama kafamdaki sorulara hala bir cevap bulamadım. Bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz ?

 5. İrem dedi ki:

  16 yaşındayım.psikolog olmak istiyorum ama kafamda bazı sorular var.Alt dallardan,hangisi daha iyi? Yüksek lisanstan sonra işsizlik gibi bir durum olur mu? Ve doktora gerekir mi? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba İrem,

   Psikolojide alt dallara henüz üniversitede psikoloji bölümüne başlamadan seçmeni önermem. Çünkü zaten alt dala odaklanma Psikoloji’de genelde yüksek lisansta gerçekleştirilen bir şey. Eğer şimdiden merak ediyorsan, sana bir Intro to Psychology kitabı edinmeni ve farklı bölümleri (Bilişsel, Gelişim, Sosyal ve Klinik Psikoloji) okumanı öneririm. Psikolojide yüksek lisanstan sonra işsizlik gibi bir durum olmaz. Böyle bir korkun olmasın. Eğer severek okursan ve iyi bir ortalamayla mezun olursan ülkemizde doktora yapmadan da iyi yerlere gelebilirsin. Ancak Bilişsel psikoloji dalında genelde öğrenciler doktora yapmayı tercih ederler. Kolay gelsin.

   Ayşe Canan Altındaş

 6. eda dedi ki:

  merhaba, ben bu sene sınava girdim sıralamam 7 bin ve psikoloji okumak istiyorum, sizce istanbul üniversitesini mi yoksa hacettepe üniversitesini mi tercih etmeliyim ? şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Eda,

   İstanbul da Hacettepe de Psikoloji konusunda çok iyi. İkisinin de Master ve Doktora programları var. Ancak Hacettepe’nin ayrıca tıp bölümünün İstanbul’dan daha yüksek puanlı olmasından dolayı, ve belki gelecekte eğer araştırma yaparsan ortak çalışma yapmak açısından Hacettepe’yi seçmeni öneririm. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   Başarılar,

   Ayşe Canan Altındaş

 7. eda dedi ki:

  merhaba tekrar 🙂 benim hukuka da puanım yetiyo sizce hangi mesleğin önü daha açık bi türlü karar veremedim ailem hukuk geliyosa onu geri çevirme diyo ama benim gönlüm psikolojide sizce ne yapayım ?

  • Eda, ben öğrencilere her zaman severek okuyacağı ve öğretilenlere meraklı oldukları bir bölümü tercih etmelerini öneririm. Ailen şu konuda haklı: Hukuka girdikten sonra kariyerinin gideceği yol bellidir. Psikolojide ise kariyerine daha çok sen ve fırsatlar şekil verir. Dolayısıyla daha belirsiz ve ailenin okumandan daha çok endişe duyacağı bir bölüm. Ailenle bence tekrar konuşup neden gönlünden psikolojinin geçtiğini anlat. Onlara da hukuku neden tercih ettiklerini sor. Sebepleri sıralayın ve senin aklına sonunda en çok hangisi yatıyorsa ona karar ver. İkisi çok farklı bölümler. Dolayısıyla iyice tartıp karar vermen lazım.

 8. Burak Yılmaz dedi ki:

  öncelikle merhaba bilkent üniversitesinde psikoloji okuyacağım. acaba mezun olduktan sonra yurt dışında (avustralya,amerika,kanada…)gibi ülkelerde çalışabilir miyim bazı danışmanlıklar bana hangi ülkede lisans eğitimi aldıysan orada çalışabilirsin dedi teşekkürler.

  • Merhaba Burak,yurtdışında ne olarak çalışmak istediğine bağlı bu biraz. Hiçbir ülkede (Türkiye de dahil olmak üzere) en az Master derecesi olmadan Klinik Psikolog olarak çalışamazsın. Ancak, Türkiye de dahil olmak üzere her ülkede bir araştırmacı olarak çalışma şansın var. Yurtdışında bunu gerçekleştirmesi her ne kadar zor olsa da, lisans programında eğer araştırma yaparsan, hocaların aracılığıyla yurtdışındaki laboratuvarlarla ve profesörlerle bağlantı kurarsan, yurtdışında araştırmacı olarak çalışma şansını artırırsın. Dilersen kafanda tam olarak Psikoloji’nin hangi dalında çalışmak istediğini söyle, ben seni o şekilde yönlendireyim.

   İyi Çalışmalar,

   Ayşe Canan Altındaş

 9. Huseyin dedi ki:

  Merhaba ben psikoloji okumak istiyorum ve bu alanda da kendimi geliştirebilirim yani iyi bir psikolok olabilirim bu durumda en kotu ne kadar kazanabilirim?

  • Merhaba Hüseyin,

   Psikologlar için gelir seviyesinin artması biraz doktorluğa benziyor. Eğer Klinik Psikolog olmak istiyorsan sadece lisans derecesiyle çok kazanamayabilirsin. Türkiye’de Klinik Psikolog olarak birebir terapi yapabilmen için en azından Klinik Psikoloji Masterı’nın olması gerekmektedir. Dolayısıyla gelir seviyen uzmanlıkla ve yıllar geçtikçe tecrübenle artacaktır. Sana kesin bir rakam söyleyemiyorum bu konuda, ancak parayı önkoşul olarak görmeden çalışıp kendini çok geliştirirsen bir süre sonra iyi bir gelir seviyen olacağına inanıyorum.

   Teşekkürler,

   Ayşe Canan Altındaş

 10. Yağmur dedi ki:

  merhaba ben bu sene 12.sınıfa başlayacağım. Ben danışmanlarıma terapi uygulamak istiyorum. Psikologların ilaç yazamadıklarını ve bu yüzden kendi bürolarını açamadıklarını da biliyorum. Ama psikoloji bölümünden mezun olursam bu şekilde bir terapi uygulayabilir miyim? Benim öğrenmek istediğim: 1- Ben sayısal bölümündeyim ancak psikoloji eşit ağırlıktan alıyormuş bir problem olur mu? 2-Psikoloji bölümünü bitirdikten sonra kendimi geliştirebilir miyim? Birde sizin üniversite sınavına nasıl hazırlandığınızı ve yardımcı olabilecek bir kaç tavsiyenizi bekliyor şimdiden teşekkür ediyorum ..

  • Merhaba Yağmur,

   Psikologlar ilaç yazmaz ama Türkiye’deki yeni kanunlara göre ‘Klinik Psikoloji Uzmanlığı’nı aldıktan sonra terapi uygulayabilirler. İlk sorunu cevaplayamayacağım çünkü Türkiye’deki yerleştirme sistemine dair çok bir bilgim yok. Ancak, ikinci sorunu yanıtlamak gerekirse, kesinlikle psikolojiden mezun olduktan sonra kendini geliştirebilirsin. Psikoloji zaten eğitimlerle ve konferans/seminer takipleriyle sürekli kendini geliştirebileceğin bir dal. Son soruna cevaben de, ben üniversite sınavına hazırlanmadım çünkü Amerika’da tam burslu okumak için Aralık ayında kabulümü almıştım. Dolayısıyla üniversite sınavına sadece formalite icabı girdim. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   Başarılar dilerim,

   Canan Altındaş

 11. yaren dedi ki:

  Merhaba 🙂 Ben YAREN . 13 yaşındayım 🙂 7. sınıfa geçtim …Ben sizinle bir sorunumu paylaşmak istiyorum . Benim hep başım ağrıyor . Hep ağlamak istiyorum . Hep mutsuzum . Bir türlü mutlu olamıyorum . Bazen kendimi çok yalnız hissediyorum . Hep kalbimi kırıyorlar ..! Ben aldırış etmemeye çalışıyorum . En ufak bir şeyi kafama takıyorum . Mutlu olamıyorum . Çok stres yapıyorum . Çok telaş yapıyorum . Her şeyi kafaya takıyorum . Bana yardım ederseniz çok sevinirim 🙂 Yani bu sorunu nasıl çözebilirim … Yardımınızı bekliyorum … Hayırlı günler 🙂

 12. yağmur dedi ki:

  merhaba ben Yağmur.
  psikoloji 2. sınıf öğrencisiyim. Severek bölümümü okuyorum. yanlız bana bu bölüme faydalı bir kıtap önerebilirmisinz. roman tarzıda olabilir. şimdiden teşekkrler.

  • Merhaba Yağmur,

   Psikolojiyle ilgili kitaplar okumak istiyorsan Dr. Irvin Yalom’un tüm kitaplarını öneririm. Kendisinin hem romanları hem de terapi ile ilgili bilgilendirici kitapları var. Önerebileceğim bir başka yabancı yazar ise Oliver Sacks. Onun da kognitif psikoloji ve nörobilim üzerine kitapları çok ilginç. Son olarak da güzel bir yaz okuması olarak Daniel Goleman’ın Emotional Intelligence (Duygusal Zeka) kitabını sana öneririm.

   Sevgiler,

   Canan Altındaş

 13. Merve dedi ki:

  Merhabalar.
  Merhabalar
  Ben bu sene psikoloji bölümünü tercih ettim. Aslına bakılırsa küçüklüğümden beri hayalımdi psikoloji okumak ancak son zamanlarda puanım yetmıceği endişesiyle baska bölümlere baktım. Bazı bölümler kafama yattı. Ama psikoloji bölümünde özel bir üniversitede okumayı tercih ettim en son. Fakat beni tedirginliğe itiyor tercihim. İlerde iş bulamama gibi. Tercih ettikten sonra bana çok teorık bir bölüm gibi geldi. Hayalimin peşinden geldim ama tereddütlerim var. Bana yardımcı olurmusunuz ? Endişelenmem boşamı, bazı forum sitelerinde hala Türkiye de hak ettiği yeri bulmayan bir bölüm olduğu söylenıyor. Lütfen yardımcı olun. Sanırım gelecek kaygısı kabuslarım oldu. Açıkta kalmaktan korkuyorum. Bir psikolog sitesinde artık İnsan kaynakları psikoloji mezunlarına iyi bakıyor yazmıstı. Ama endüstri alanında psikoloji bölümü pek ilerlenmediği ama bazı denılenlere göre bundan sonra psikolojinin değeri anlasılcağı yazılıyor. Çok endişeliyim. Sanırım pişmanımda ya da daha içine bile girmeden bu kadar düşünceye girerek kendime eziyet ediyıyorum. Okuyupta zaman ayırdığınız için şimdiden tesekkürler

  • Merhaba Merve,

   Hayallerinin peşinden koşarken kimseye kulak asmamanı öneririm. Türkiye’de her sene binlerce psikoloji mezunu oluyor ve kimisi çok iyi yerlere gelirken, kimisi korkularından, tedirginliklerinden ve bunun getirdiği tembellikten açıkta kalıyorlar. Öncelikle psikoloji genel olarak her an kendini geliştirebileceğin bir bölüm. Okul dışında test yapma eğitimlerine katılarak (WISC-R, MMPI) gibi, mezun olduktan sonra psikoloji merkezlerinde testör olarak çalışabilirsin. Bunun dışında endüstriyel alanda çalışmak istiyorsan işin belki daha zor ama üniversite boyunca iyi notlarla ve ilgilendiğin şirketleri takip ederek bunu da başarabilirsin. Bunun dışında, şimdi Türkiye’de her alanda teker teker açılmaya başlanan psikoloji sertifika ve yüksek lisans programları ile de eğitimine devam ederek uzmanlaşıp daha da rahat iş imkanları yaratabilirsin kendine. Endişelenecek, korkulacak hiçbir şey yok. Eğer psikoloji okumak hayalindi ise ve severek okuyacaksan, başarının sınırı yok. Sadece kendine güven ve çalış. Başarıyı etiketler değil, kişi yaratır.

   Sevgiler,

   Ayşe Canan Altındaş

 14. Merve dedi ki:

  Profesyonel eğitim danışmanlığ hizmeti sunduğunuzu belirtmişsiniz. Bunu eğitim fakültesi mezunu Pdr cilerin yaptığını sanıyordum. Peki benım bu konuma gelebilmem için hangi yolları takip etmem gerekmekte? Testör olmak değil sanırım hedefim azda olsa insanın düşüncelerine dokunmak istiyorum. İnsana dokunmak zor bir şey master ve yüksek lisans gerekmekte biliyorum. Sizinde yaptığınız gibi çalışma hayatında yüksek lisans yapmak zor mu ?

  • Merhaba Merve,

   Ben sadece yurtdışı okullarına başvurmada bir eğitim danışmanlığı sunuyorum. Bu da benim geçmiş iş tecrübemin bir uzantısı olarak yapabiliyor olduğum şey. Eğer ‘düşüncelere dokunmak’ istiyorsan o zaman Klinik Psikoloji yüksek lisansı senin için uygun olacaktır. Çalışırken yüksek lisans yapmak zor, ancak imkansız değil. Özellikle final ve proje dönemlerinde çok zorlanabiliyorsun ama iyi bir zaman düzenlemesiyle bunun da üstesinden gelmek mümkün.

   • Merve dedi ki:

    Çok teşekkür ederim 🙂 yüreğime su serptiniz.

   • dilan dedi ki:

    meraba ben şuan psikoloji 3. sınıf öğrencisiyim yurdışında yüksek lisans yapmayı düşünüyorum hangi ülke ve okul iyi bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz şuan nöroloji üzerine düşünüyorum

 15. özge dedi ki:

  merhaba ben 11. sınıfa yeni geçtim, ama simdiden hazırlanıyorum. sorularım şunlar

  1) istanbul üniversitesimi,hacettepe veya odtümü?
  2) herkes mezun olan herkesin yüksek lisans yapamayacagını söylüyo,bunun sebebi paramı? 2 senelik bir yüksek lisans ne kadara olur ortalama?
  3)klinik psikoloji lisansından sonra hangi iş kapıları açık? mesela istanbulda ortalama maaşları ne kadar?
  şimdiden çoook tesekkurler

 16. Yasin dedi ki:

  bu listede Akademisyen olan Üstün DÖKMEN olsaydı daha güzel olurdu

 17. Buket dedi ki:

  Ekonomı bölümünden de diplomanız var. Ekonomı mı psikolojimi diye sorulduğunda sız hangi cevabı verırdınız. İş kosulları da incelendiğinde

  • Merhaba Buket,

   Ben şu anda Psikoloji ve Eğitim üzerine çalıştığım için Psikoloji diyorum. Ama Ekonomi ile çift anadal da yaptığımı belirtiyorum. Ancak şu da bir gerçek ki, Türkiye’de Ekonomi mezunu kişiler üniversite sonrası daha kolay/hızlı iş buluyor.

   İyi Çalışmalar,

   Ayşe Canan Altındaş

 18. fatih dedi ki:

  hangi aşamalardan sonra psikoloji pozitif bir bilim olmuştur

  • Fatih,

   Aslında bu sorun başlı başına bir yazı konusu. Ancak 1900’lerin başında Sigmund Freud’un psikolojiyi popülerleştirmesinden sonra, 1900’lerin ortalarına doğru Amerika’da davranışçı psikoloji, psikolojik fenomenleri laboratuvarda incelemeye başladı. Ve bunun da psikolojinin pozitif bir bilim olarak gelişmesine büyük katkısı oldu. Davranışçı psikolojiden sonra gelişen bilişsel (kognitif) psikoloji de, beyin ve fonksiyonlarını da araştırmalara dahil ederek, insan davranışlarının ve dinamiklerinin daha somut bir biçimde incelenmesine yardımcı olmuştur.

 19. neva dedi ki:

  Merhaba ben lise 3 öğrencisiyim. psikoloji ve pdr bölümünün farkı var mı? ve mezun olunca psikolog olmak için kendi ofisimi hemen açabiliyor muyum? dünyadaki en iyi bilinmiş psikolog kimdir?

  • Merhaba Neva, Psikoloji ve PDR’nin farkı, PDR daha çok okullarda rehberlik alanı üzerine bir bölümken, psikoloji daha kapsamlı bir daldır. İkinci sorun ise oldukça sık gelen bir soru: Hayır, mezun olduktan sonra psikolog olarak hemen kendi ofisini açamıyorsun. Yeni yasaya göre, sadece Klinik Psikologlar kendi yerlerini işletebiliyorlar, bu da ancak bir Master ile oluyor. Ayrıca mezuniyetten hemen sonra birçok öğrencinin zaten iyi bir geçim sağlayacak kadar çok danışanı da olmuyor. Bu da alanın bir gerçeği. Dolayısıyla, Master’dan sonra birçok mezun, hastanelerde ve danışmanlık merkezlerinde çalışıyorlar.

   Dünya’da en çok tanınan psikolog, hiç kuşkusuz Sigmund Freud’dur.

 20. Merve dedi ki:

  Psikoloji 1. sınıf öğrencisiyim. Ama ders programı bana çok boş geldi haftada toplam 6 saat ders görüyoruz. Bu normal olan mı yoksa iyi bir eğitim alamamakta endişelenmekte haklımıyım. 2. sınıfta ders programı daha ağırlaşıyor. Bu kadar boşukta kendimi dil kursuna verip bu sene inglizce öğrenebilirim. Ya da kaygılarım doğru yolda kendimi okuduğum okuldan baska okula geçiş yapabilmek için mi adamalıyım ? Sosyoloji, Felsefe dışında hangi alanda çift diploma yapsam bana mesleki açıdan katkısı olur? Yüksek lisans kosullarını tam olarak bilmıyorum. Bir sitede bilgi üniversitesi yüksek lisans kabulunde özel bir sınav uyguladığı yazmıstı. yurt dışında burslu master yapmak için neler yapmalıyım? Bu 4 senede kendime daha neler katabilirim? 2. sınıfta staj imkanlarım olur mu ? Endüstri alanında çalısmak istediğimde İnsan Kaynakları departmanında kolay staj bulabilirim gibi geliyor ama klinikte stajer alımı olayını kavrayamadım. 2.sınıf itibariyle klinik alanında yoğunlaşma adına neler yapabilirim ? Biraz fazla soru sormuş olabilirim. Kaygılarım beynimi kemiriyor bu yüzden bir şeyler yapmalıyım. Şimdiden okuyup zaman ayırdığınız için teşekkürler.

  • Merhaba Merve,

   Sorularına yanıt vermek isterim ancak oldukça fazla sorun var ve belli ki bu sende kaygıya sebep oluyor. Senin psikolojide iyi bir rotada ilerlemen için profesyonel danışmanlık almanın oldukça yararına olacağını düşünüyorum. Dilersen bana e-postayla geri dönerek veya beni 0535 899 7121’den doğrudan arayarak benden randevu al. Benim ofisim Nişantaşı’nda. Aklındaki soruları çözebilmek için yüzyüze görüşmenin en iyisi olduğunu düşünüyorum.

   Sevgiler,

 21. Berk dedi ki:

  Merhabalar Acaba Farklı Psikologlardan Psikolojinin Tanımını Nerden Bulabilirim Yardımcı Olurmusunuz Lütfen

 22. […] Türkiye’de Ünlü Psikologlar yazımdan sonra, birçok okuyucum dünyaca ünlü psikologlar’ın kim olduğunu ve psikoloji bilimine nasıl katkıda bulunduklarını merak ettiklerini belirten yorumlar ve e-mailler gönderdiler. Bu yazıda kısaca Dünya’da psikoloji bilimine yön vermiş psikologları ve araştırmacıları sizler için inceleyeceğim. […]

 23. […] Türkiye’de Ünlü Psikologlar yazımdan sonra, birçok okuyucum dünyaca ünlü psikologların kim olduğunu ve psikoloji bilimine nasıl katkıda bulunduklarını merak ettiklerini belirten yorumlar ve e-mailler gönderdiler. Bu yazıda kısaca Dünya’da psikoloji bilimine yön vermiş psikologları ve araştırmacıları sizler için inceleyeceğim. […]

 24. Serhat dedi ki:

  Ayşe hocam merhabalar, klinik psikoloji yüksek lisansı için yasa gereği psikoloji ya da pdr mezunu olmak gerekiyor. Ancak devlet üniversitelerinde açılan klinik psi. yüksek lisansı az olduğu için pdr mezunları tercih edilmiyor. Bu yüzden özelde yapmaktan başka çarem yok, klinik psikoloji alanında tavsiye edebileceğiz özel üniversiteler hangileri acaba?

  Bir de klinik psikologların kendi ofislerini açma hakkı imkanı olduğunu belirtmişsiniz. Ancak benim bildiğim bir psikiyatr olmadan kendi başlarına çalışamazlar diye biliyordum, tabii aksi durum çok daha iyi olur. Bu konu hakkında son değişiklerle ilgili de bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

  • Merhaba Serhat,

   Türkiye’de özel üniversitelerden Bilgi, Bahçeşehir ve Doğuş Üniversiteleri’nin yüksek lisans programlarını öneririm.

   Diğer soruna gelecek olursak, benim bildiğim kadarıyla sadece Psikoloji lisansından mezun olmuş kişiler bir Psikiyatrla çalışmak zorundalar. Klinik Psikologlar Master’dan sonra kendi ofislerini açabilmekteler.

   Başka bir sorun olursa sormaktan çekinme.

   Sevgiler,

   Canan Altındaş

 25. helin dedi ki:

  Sizinle gorsmek mumkun mu acaba mumjunse seanslarinzla ilgili biraz bilgi alabilr miyim bir de yerinizin nerede olduguyla ilgili.tesekkurler

 26. Suveyda dedi ki:

  Sayın : Ayşe Canan Altındaş Arkadaşlara yardımınız dikkatimi çekti. Birebir yardım ve verdiğiniz emek dolayısıyla çok teşekkur ediyorum.
  Birinci Sınıf Psikoloji Öğrencisiyim. psikoloji hocamın psikolojiye giriş dersi için kitap tavsiye etmemizi ve kitaplar hakkında bilgi edinmemizi istedi.(Sanırım bunlar arasından işleyeceğimiz psikoloji kitabı seçiminde bulunacak ) bunlar için Araştırma yaptım. İlk sıraya Rod Plotnik Psikolojiye giriş kitabını koymak istiyorum. Sizce uygun bir seçimmidir ? Sizin en iyi kitap budur diyebileceğiniz tavsiyeniz varmı ? Prof Dr Serpil Aytaç İnsanı Anlama Çabası adlı kitabı sizce ders için uygun mudur ? freudyen psikolojinin temel kavramlarını açıklaması başlangıç için uygun olurmu? Müslüman psikolokların yada filozofların psikoloji hakkında yazdıkları kaynak varmı elinizde. Sizce Hocaya öğrencisi olarak tavsiye kitaplarım neler olmalıdır ? İlginize emeğinize şimdiden teşekkur eder saygılar sunarım .

  • Merhaba Suveyda,

   Psikolojiye giriş dersi için Rod Plotnik’in kitabı gerçekten iyi bir öneri. Onun dışında James W. Kalat’ın da bir Psikolojiye Giriş ders kitabı bulunmakta. Referans özelliği göstermesi ve kolayca okunması açısından DK yayınevinin The Psychology Book’u da bence her psikoloji öğrencisinin evinde bulunmalı. Freud’a giriş için ise, Quinodoz’un Reading Freud (Freud’u Okumak) kitabı kullanılabilir. Dr. Serpil Aytaç’ın kitabı hakkında bir bilgim yok. Eğer psikanalitik yaklaşıma odaklanıcaksan ise, Fonagy ve Target’in ‘Psychoanalytic Theories’ kitabını önerebilirim.

   Sevgiler,

   Ayşe Canan Altındaş

 27. Merve Özcan dedi ki:

  Merhabalar hocam, Toplumsal cinsiyet konusuna ilişkin psikoloji makalesi arıyorum. Öneri de bulunabilir misiniz? Analiz edip psikolojiye giriş dersinde sunacağım.
  Diğer yandan, siteniz biz psikoloji öğrencileri için çok kıymetli bir arşiv niteliğinde, umarım enerjiniz hiç tükenmez de sürekli güncellemede bulunursunuz.

  • Merhaba Merve,

   Güzel yorumların için çok teşekkürler. Toplumsal cinsiyet üzerine kendisi Bilgi Üniversitesi departmanında profesör olan Diane Sunar ve Hale Boratav’ın çok güzel makaleleri var. Bu konuya dair onların yazdığı makalelerden birkaç başlığı burada seninle paylaşıyorum. Araştırmanda kolaylıklar dilerim.

   Sunar, D. G. Female Stereotypes in the United States and Turkey: An application of functional theory to
   perception in power relationships. Journal of Cross-Cultural Psychology, 13(4), 445-460. (1982).

   Bolak-Boratav, H. “Farklı boyutları ile cinsiyet ve cinsellikler.” Sempozyumda sözel sunum. 17.
   Ulusal Psikiyatri Kongresi, İstanbul, 4-6 Haziran, 2010.

   Sunar, D. & Kabasakal, H. (1993). Sex-role identification and perception of women managers. Paper
   presented at the National Conference on Management, May 19-22, Silivri, Istanbul, Turkey.

 28. Alev dedi ki:

  Merhabalar,

  Psikoloji ve pdr arasindaki fark tam olarak nedir?

 29. özge. dedi ki:

  merhaba klinik yüksek lisansindan sonra devlet hastanesinde calısabilmek icin kpss zorunlumu? sonucta yüksek lisansını yapıyorsun basvuruyla girilebilirmi? birde özel hastanede calısan bir psikologun maaşı tahminen ne kadardır? devlet dahamı avantajlı?

  • Merhaba Özge,

   Klinik yüksek lisansından sonra KPSS zorunlu değildir. Bildiğim kadarıyla iş başvurusu yaparak devlet hastanelerinde görev yapabilirsin. Özel hastanede çalışan psikologların maaşlarının 1.800TL’lerden başladığını biliyorum ancak üst sınır nedir bilgili değilim. Benim hiç hastane tecrübem olmadı, dolayısıyla devlet mi özel mi daha avantajlı o konuda bilgilendiremiyorum.

   Sevgiler,

   Ayşe Canan Altındaş

 30. FATMA dedi ki:

  merhabalar
  özel bir üniversitede psikoloji öğrencisiyim.yogun bir hazırlık eğitmi gordum.Üniversitemi değiştirmeyi düşünüyorum tek sebebim okulumun %100 ingilizce psikoloji olması.Sizce ingilizce psikoloji okumak kariyerim için çokmu önemli??Geçiş yapıp bölümümü türkçe mi okumalıyı yoksa cok zorlansam da ingilizcebolumume devam mı etmeliyim?

  Saygılarımı sunarım,iyi çalışmalar…

  • Fatma, zorlansan da psikolojiyi İngilizce okumanı öneririm. Çünkü birçok terim İngilizce’ye özgüdür ve sonrasında zaten bunların istersen Türkçesi’ni öğrenirsin. Okulun %100 psikoloji diye değiştirmeni tavsiye etmiyorum. Öğrenme sürecinde zorlanma iyidir. Daha sonra İngilizce lisans okumadığın için İngilizce’ni geri seviyede bulmaktansa, şimdi zorlanman daha iyi.

   Sevgiler,

   Ayşe Canan Altındaş

 31. serra dedi ki:

  merhaba. devlet üniversitesi açısından egeyi önerirmisiniz? ordan mezun olup iyi bi yerlere gelmek mümkünmü?

 32. ece dedi ki:

  merhaba.Ben şuan lise 3 teyim ve sayısal bölümdeyim fakat psikoloji okumak istiyorum.Sayısaldada tarih edebiyat gibi dersleri görüyorum ama tabii ki yeterli düzeyde değil.Psikolojidede TM-3 puanı gerekli.Sizce ne yapmalıyım ?

 33. seda dedi ki:

  Merhaba Canan Hanım,

  26 yaşındayım, çocukluğumdan gelen psikolojik sorunlarım karakterime ve insanlara davranış biçimime yansıyor. Bunları aşmak istiyorum ve değişime hazırım. Ancak bunu bir destek alarak yapmakta fayda görüyorum. Dolayısıyla Anadolu yakasında bir psikoloğa gitmek istiyorum, önerebileceğiniz bir isim var mıdır?

 34. elif manuoğlu dedi ki:

  Merhabalar, öncelikle sitenizi çok faydalı buldum psikoloji öğrencileri için, cevaplarınız da gayet tatmin edici. Ben ‘cultural issues in clinical psychology in Turkey’ ile ilgili Türk literatüründe makaleler arıyorum, daha sonra bu makaleleri inceleyeceğim ve bir ödev hazırlayacağım, öneride bulunabilir misiniz?

  • Merhaba Elif,

   Konunu ‘Cultural issues in psychology’ diye scholars.google.com’da arattın mı? Ayrıca, Türkiye’den Diane Sunar, Çiğdem Kağıtçıbaşı ve Hale Bolak Boratav’ın bu konularda makalelerinin olması lazım. Onların isimlerini yazarak Google’da aratırsan makalelere ulaşabileceğini düşünüyorum.

   İyi Çalışmalar,

   Ayşe Canan Altındaş

 35. Atlas dedi ki:

  bir kullanıcıya verdiğiniz cevapta üniversite sınavına formalite icabı girdiğinizi söylediniz. ve amerikada tam burslu eğitim gördüğünüzü söylediniz bunu nasıl yaptınız daha geniş bir şekilde açıklarmısınız

 36. aybuke dedi ki:

  babam telefonuma bakıyor ne yapmalıyım?ne yaparsam telefonuma bakmaz ya da daha az bakar?lütfen sizin cevabınız benim için önemli

 37. Havva ŞARDAĞ dedi ki:

  Merhaba,ben bu sene sınava hazırlanıyorum. Psikolog olmak ve kendime özel yer açmak en büyük hayalim.Bunu gerçekleştirmek için çok çalışıyorum merak ettiğim şey, psikoloji mezunu olduktan sonra özel yer açabilmek için ekstra bir eğitim alınması gerekiyor mu?

 38. Özlem dedi ki:

  Merhaba Ayse hanim,

  Ben Hollanda’da master Clinical Psychology mezunuyum. Turkiye’ye tasinma dusuncelerim var. Orada is hayatinada atilmak istiyorum. Yalniz is imkanlariyla alakali fazla bilgim yok maalesef. Okudugum kadariyla kendi klinigimi acma yetkisine sahibim. Fakat daha fazla imkanlarin bulundugunu dusunuyorum. Beni bu konuyla alakali aydinlata bilirimisiniz rica etsem?

  selamlar.

  Özlem

 39. Rees dedi ki:

  Merhaba Aysel hanım,

  Yurt dışında yaşıyorum. Bana skype yada online olarak trapi hizmeti verebilecek bir psikolog önerebilir misiniz ? Yalnız konusunda uzman olmasını rica ederim. Yukarıda yazdığınız çok değerli psikologlar genelde akademisyen yada öğretim görevlisi olduğu için sormak istedim. Gerçekten buna çok ihtiyacım var.

  Saygılarımla.

 40. Ela dedi ki:

  ben psikoloji bölümü 1.sınıf öğrencisiyim bölümüm ingilizce.çok başarılı bir psikolog olmak istiyorum bunun için elimden ne geliyorsa yapmaya çalışıyorum çünkü bölümümü çok severek seçtim size sorum şu;yurt dışında da eğitim almayı çok istiyorum ancak maddi imkanlar dolayısıyla bunu kendi başıma gerçekleştirmem çok zor bunun için nasıl bir yol izlemeliyim nasıl farklı yollara başvurmalıyım yurt dışında eğitim alabilmek için ve henüz 1.sınıf öğrencisi olan birine neler yapmasını tavsiye edersiniz.

 41. cemre dedi ki:

  merhaba ben psikoloji performans ödevi yapıyorum.konum psikolojinin doğuşu ve ilk psikologlar yardımcı olurmusunuz?

 42. Elif dedi ki:

  Merhaba. Ben 11.sınıf öğrencisiyim. İngilizceyi çok seviyorum ve İngilizce eğitim veren bir üniversitede psikoloji okumak istiyorum. Merak ettiğim konu yurt dışında yüksek lisans yapmak için neler yapmam gerektiği ve bunun için ne boyutta bir bütçeye ihtiyacım olduğu. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 43. hatice dedi ki:

  ben 11, sınıf öğrencisiym psikolog olmak istyorum sizce doğrumu yapıyorm nasıl bir yol izzlemeliyim ?_ cok byuk yewrlere gelmek istyorumm bana yardmcı olrmsunuz

  • Merhaba Hatice,

   Psikolog olmak istemek ile yapabileceğin yanlış birşey yok. Psikolojide çok büyük yerlere gelmek için de, çok iyi çalışıp en iyi okullarda ve en iyi profesörlerle çalışıyor olman lazım.

 44. nevo dedi ki:

  merhabalar ayse canan hanim.
  ben dis hekimligi 1.sinif ogrencisiyim.psikolojiye ilgi duyuyorum acikogretimden okumak istiyordum amma velakin psikoloji yokmus.
  Ben de kendi imkanlarimla gelistirmeye karar verdim.
  Fakat bu konuya hakim olmadigim icin bana yardim etmenizi rica ediyorum.
  Kendim kitap alip okumak istiyorum.ozellikle noropsikoloji gibi konulara ilgi duyuyorum.
  Saygilar.

 45. Dilan dedi ki:

  Merhabalar, ben 12. Sınıf öğrencisiyim psikolojiden tercih yapmak istiyorum. Tercih dönemimde yazacağım okulların isminden ortamından ziyade hocaların ismini baz almayı düşünüyorum. Özel ya da devlet fark etmez. Siz hangi okulları önerirsiniz ya da kesinlikle önerdiğiniz bi okul var mı? Aydınlatırsanız sevinirim. Sevgiler

 46. nur dedi ki:

  psikoloji bölümü tercihlerinde hangi devlet üniversitelerini önerirsiniz? en iyi boğaziçi heralde onun da puanı çok yüksek . kazanabileceğimi sanmıyorum . diğer üniversitelerle ilgili de kararsızım . yardım eder misiniz ?

 47. Büşra dedi ki:

  Pdr den mezun olup klinik psikoloji alanında yüksek lisans yapıldığı takdirde hastanelerde çalışılabilir mi? Çok araştırdım fakat bir bilgiye ulaşamadım umarım siz yardımcı olursunuz. Tesekkürler.

 48. […] okumam gerektiğini düşünmüştüm fakat son zamanlarda psikolojiyi de düşünmeye başladım.“Türkiye’deki Ünlü Psikologlar” yazınızda benim çalışmak istediğim alanda çalışmış psikologları görünce umudum […]

 49. EBRU dedi ki:

  merhaba ben ebru psikoloji bölümü 2. sınıf öğrencisiyim Türk psikoloji tarihi hakkında araştırma yapıyorum.Önerebileceğiniz ,faydalanabileceğim kitaplar hakkında bilgi almak istiyorum.

 50. feride dedi ki:

  merhaba ben feride lise 2. sınıf öğrencisiyim. ileride psikoloji okumayı düşünüyorum. çok ilgiliyim de bu alana. kendimi şimdiden geliştirmeye başlamak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum hangi kitapları okumalıyım iyi bir psikolog olmak için kendimi nasıl değiştirmeliyim. yardımcı olursanız çok sevinirim

 51. merve dedi ki:

  Merhaba, ben psikoloji okumak istiyorum gecen sene sinava girdim fakat tercih etmedim. Ailem klinik acamayacagimi ve turkiyede yeteri kadar iyi is olanakları olmadığını söyleyerek beni vazgecirdiler daha dogrusu. Ama suanda içimde bu konuyla ilgili bi pismanlik var beni bu alanda bilgilendirirseniz sevinirim.

 52. Nazan dedi ki:

  Merhaba,
  Ben uluslararasi ticaret ve psikoloji cift anadal yapiyorum. Klinik psikolojisine yogunlasmayi dusunuyorum. Iki bolumun birbirinden farkli olmasi derslerimin cakismasi yuzunden ikisinede istedigim gibi ilgelenemiyorum. Hangi kitaplari okumaliyim iki bolumunde avantajlarini nasil kullanabilirim? Ek olarak mutlaka almam gereken test egitimi yada sertifika programi varmi ?
  Tesekkurler….

 53. Kubra dedi ki:

  Selamlar Canan Hanım. Bana yardımcı olabileceğinizi düşündüm. Ben bu sene üniversite sınavının ilk aşamasını atlattım sıra 2. aşamada fakat meslek konusunda hala bir kararsızlık var. Sıkı çalışmaya devam edersem hukuk, pdr bölümleri gelebileceğini düşünüyorum öğretmenlerimin de onayı ile. Size sormak istediğim psikolojik danışmanlığı tavsiye eder misiniz? Benim yapabileceğimi düşündüğüm ve ilgi duyduğum bir meslek fakat atamaların yavaşlayacağı düşüncesi beni korkutuyor. sizce bu mesleğin peşinden koşmalı mıyım yoksa alternatif mesleklere mi yönelmeliyim? Teşekkür ederim.

 54. komaci dedi ki:

  pasif-agresif davranış bozukluğu üzerine 1 kitap tavsiye edermisniz ??

 55. berke yağan dedi ki:

  ayşe hanım size araştırmamla ilgili bir kaç soru sorabilir miyim?sizce Türkiye’de çocuk psikolojisiyle ilgilenilmesinin geç kalınış sebepleri neler olabilir

 56. Nur dedi ki:

  Merhabalar Ayşe hanım.Bu sene üniversite sınavlarına hazırlanıyorum,psikoloji okumak istiyorum.Puanım tutarsa Boğaziçi psikolojide okumak istiyorum.Benim kafamı en çok karıştıran soru:1)Psikologlar psikiyatrların bir alt kademesinde mi çalışıyorlar?Yani ilaç yazamadıkları için daha mı düşük konumda gözüküyorlar?
  Mesela ben tanınmış uzman bir psikolog olmak istiyorum ama bu psikiyatrist-psikolog olayı benim kafamı karıştırıyor.
  2)Türkiye ve dünyada psikolojinin önü nasıldır?
  ve son sorum:Amerikada psikologlar belli bir eğitim sonrası ilaçla tedavi edebiliyorlarmış,doğru mudur?
  teşekkürler…

 57. Matt dedi ki:

  Merhaba..Bu sene Amerikada bir devlet okulunda psikoloji lisans derecemi alicam devlet okullarinin master programlarinda rekabet cok mudur girmek zordur sanirim degil mi? Bu arada malesef medyada cok sahte psikolok ve davranis isi uzmani oldugunu idda eden var anlattiklarindan ve egitim gecmislerinden anlasiliyor keske kanunu olsa..

 58. nisa dedi ki:

  Merhaba.. Ben psikoloji okumak istiyorum fakat aklıma takılan birkaç soru var. Öncelikle şunu sormak istiyorum bir psikiyatristle yüksek lisans vs yapmış kendini geliştirmiş bir psikoloğun çalışma hayatında (ilaç yazmak dışında) çalışma koşulları maaş gibi konularda nasıl farkları olur? Türkiyedeki psikoloji eğitimini nasıl buluyorsunuz? Son olarak türkiyede boğaziçi,koç gibi üniversitelerden mezun olduktan sonra yurtdışı yüksek lisans programlarına başvurulabilinir mi ve yurtdışında çalışılanabilinir mi? Teşekkürler…

 59. büşra dedi ki:

  Amerikada eğitim almış eski pedagog olan Ayşe saliha adindaki kişinin soyadını öğrenmek istiyoruz. Bir bilginiz var ise söyleyebilir misiniz lütfen ?

 60. Mısra dedi ki:

  Merhabalar. Psikoloji bölümü okuyacağım fakat bu konuda kendimi yeteri kadar bilgili bulmuyorum. En iyi psikolog kim hangi psikolojik kitabı okudun veya filmi izledin diye sorduklarında vericek bir cevabım olmuyo. Üst kısım birsürü isim yazmışsınız fakat üstün dökmeni vs göremedim. Klinik psikoloji okumak istiyorum beni bilgi anlamında zenginleştiricek film veya kitap önerilerinizi alabilir miyim ?

 61. hasan dedi ki:

  Bnim ailem rusyada işletme okumam istyor bende bir yıl daha hazırlanmak istyorum ve ailem istersen sni özel ünversiteye yolaylım diyor ki ama bn iyi özel bi ünversite gelmyor rusya çok cazip bi teklif hayailm sahn er lerde konuş macı piskolko olmak ne yapcam bilmyorum ek tercihler az kaldı yardımcı olursanız çok minetdar kalırm size

 62. Büşra Canbaz dedi ki:

  Merhabalar ; Ben 16 yaşındayım ve psikoloji bölümü ile diyetisyenlik mesleği arasında kaldım , Psikologluğun önü ne kadar açık ? mastır yapmadan bir meslek sahibi olabilir miyim ? hangi üniversitelerde okursam iş olanağım daha çok olur beni bir aydınlatırsanız çok ama çok sevinirim , Teşekkür ederim…

  • Merhaba Büşra,

   Sorunun cevabını youtube’da bu sayfada yanıtladım: http://youtu.be/GkyHPtbU10c

   Umarım yönlendirmelerim işine yarar.

   Sevgiler,

   Canan Altındaş

   • meryem dedi ki:

    Merhaba ;
    Ben şu an 10. sınıftayim . belki daha cok erken ama ben psikoloji bolumunu okumayi cok istiyorum ve simdiden arastirmaya basladim. Aklima takilan bazi sorular var. Bunlar acikta kalmakla ilgili sorular degil… mesela kafama en cok takilan:
    – mezun olduktan sonra ( yani sadece lisans yaparsak) hastanede calismak icin hangi bolumu secmeliyiz? ( klinik , gelisim…)

    SIMDIDEN COOK TESEKKURLER MERYEM..

   • meryem dedi ki:

    merhaba Canan hanım;
    ben lise 2. sınıf öğrencisiyim. ve psikoloji bölümünü okumayı gerçekten çok istiyorum. aklıma takılan pek çok soru var. işte sorularım:
    1. sadece lisans yapmak yetiyor mu? çalışırken yüksek lisans yapılabilir mi?
    2.devlet hastanesinde psikolog olarak çalışabilmek ve yüksek lisans için hangi bölümü seçmeliyim (klinik,bilişsel…)?
    3. ve mezun olduktan sonra yani yüksek lisans bittikten sonra ne yapacağız?

 63. Senanur dedi ki:

  Merhaba ben 8.sinif ogrencisiyim lisede ve ilerideki egitimimde psikolog okumak istiyorum ama hangi liseyi ve bolume secicegimi bilmiyorum lutfen bu konuda bana yardim ediin.

 64. ömer dedi ki:

  Merhabalar yurtdışında psikoloji eğitimi görüp yüksek lisansımı tamamladıktan sonra yurtdışında çalışmak istiyorum sizce bu zormu vene tür zorlukları var

 65. Haluk dedi ki:

  2055 yılını bekleyin,Dünyada psikolojisi bozuk kimse kalmayacak Ben yapacağım bunu

 66. Duygu dedi ki:

  Merhaba Canan hanım, ben lise 2 .sınıf öğrencisiyim ve uzun zamandır psikoloji bölümüne ilgiliyim şimdiden küçük araştırmalar dahi yapıyorum size bazı sorularım olacak. benim şu an derslerim çok iyi sayılmaz ama çok kötü de diyemeyiz , iyi bir üniversiteye mesela İstanbul Bilgi ye veya Hacettepe’ye girmekte çok zorlanır mıyım? Bir de sizce bölümü ingilizce mi okumalıyım yani daha yararlı olur ?

 67. Meryem dedi ki:

  Merhaba ayşe hocam:
  bana e posta adresinizi verebilir misiniz? Size sormak istediğim bazı sorular var … Verirseniz çok sevinirim:):):D teşekkürler

 68. Meryem dedi ki:

  Son zamanlarda yazilan sorulara pek cevap vermiyorsunuz ayse hocam , rahatsız misiniz …. Ya da çok mu mesgulsunuz?

 69. Elif dedi ki:

  merhaba 😀
  ben lise3 öğrencisiyim psokoji bölümünü küçüklükten beri cok istiyorum ama kafamda bi kac soru var..
  yardımcı olabilirmisiniz..

 70. Psikolog dedi ki:

  Değerli bilgileriniz ve yazınız için teşekkür ederiz.

 71. gulcin dedi ki:

  Acil psikoloja ihtiyacim var ama kime tam anlamiyla guvenicem bilemiyorum ben gercekten iyilesmek istiyorum lutfen bir isim

 72. Anonim dedi ki:

  Merhaba ben Gizem.16 yaşındayım.Psikoloji okumak istiyorum. Size bir sorum vardı.Sizce psikolog olmak isteyen birisi hangi kişisel özelliklere sahip olmalıdır?

 73. zeynep dedi ki:

  merhaba, ben sosyoloji bölümü üçüncü sınıf öğrencisiyim tez çalışmam için hazırladığım anket sorularını cevaplayabilir misiniz?

 74. İzel dedi ki:

  Merhaba ben psikoloji hazırlık öğrencisiyim psikoloji ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak için hangi yazarları okumam gerekiyor önereceğiniz kitaplar var mı? Yardimci olursaniz sevinirim. Tesekkur ederim 🙂

 75. Türkan dedi ki:

  Merhaba ben ingilizce psikoloji okuyorum şuan hazırlıktayim seneye türkçe psikolojiye geçmeyi düşünüyorum sizce geçiyim mi ingilizce psikolojinin avantajı daha mı fazla

 76. emel dedi ki:

  ayşe hanım merhaba ben size bir konuda danışmak istiyorum ben yaklaşık 3 yıldır hafif bir depresyonun içinde gibiyim yani enerjim çok düşük içimden hiçbir şey yapmak gelmiyor mesela zayıf olmama rağmen kiloma takıntılı bir insanım her gün bugün asla diyetimi bozmayacağım deyip yine aynı şeyleri yaşıyorum 3 aylık evliyim çok da mutlu bir evliliğim var ama ben ona rağmen kendimi iyi hissedemiyorum sizce bir psikoloğa mı danışmalıyım yoksa psikiyatriste mi ve bu konularda bana kimleri önerebilirsiniz, teşekkürler

 77. Eylül Aydinoglu dedi ki:

  Merhabalar, tüm sorulara samimiyetle ve sabırla cevap verdiğiniz icin öncelikle teşekkür ederim. Psikoloji Bölümü 2.sinif ogrencisiyim izmir Yaşar Üniversitesinde egitim görmekteyim. Hayalim en başından beri akademisyen olmak. Tüm yorumları sorulari ve sizin cevaplarınızı okudum ancak akademisyen olmak isteyen biri için onerilerinizi yazdiginiz bi yorum goremedim bu konuda sizinde fikirlerinizi merak ediyorum. Nasil bir calisma ve yön belirlemeliyim kendime şu an aklimdaki alan cognitive psychology. Şimdiden teşekkür ederim.

 78. Kadir dedi ki:

  Merhaba,ben 10.sınıf öğrencisiyim psikolojiye karşı büyük bi’ ilgi duyuyorum. Profesyonel eğitim danışmanlığı hakkında bilgi verebilir misiniz?

 79. Anonim dedi ki:

  Ben psikoloji okuyorum mezun olduktan sonra hastanelerde çalışmak istiyorum bunun için hangi dalda mastır yapmam gerekiyor.

 80. Emine dedi ki:

  Ben psikoloji okuyorum mezun olduktan sonra hastanelerde çalışmak istiyorum hangi dal üzerine mastır yapmalıyım

 81. canan dedi ki:

  Ben hamileyim ve hamilelikten sonra birtakim degisikler oldu ruh halimdee sabahlari cok erken uyaniyorum ve kus seslerinden cok rahatsiz oldugum icin bidaha asla uyuyamiyorum tum gunum cok kotu geciyouyuyamayincada sinirden agliyorum kus seslerinden rahatsiz olmamin sebebi ne olabilir sizce

 82. Cengiz dedi ki:

  Psikoloji, doğru yönetilirse bir insanda, o insan sürekli tatmin bir hayat sürer ve ölür. Eğer doğru yönetilmezse, o insan ışığın olmadığında gölgenin varlığı gibi, huzur olmadığında huzursuzluk olur. Işıksız ortam karanlığı doğuracağı için, karanlık görmeyi engelleyeceği için, gözünüz görsede ışıksız bir ortamda körsünüz demektir. O zaman huzur olmadığında, karanlık olacak. Yani görsenizde kör, duysanızda sağır, koklasanızda bir çiçeği koku almayacaksırıız. Ama bak fark etmeyecek. Yinede öleceksiniz,
  Benim sorum şu,
  Var mı, zaman kavramını yoksayarak düşünebilen aranızda ? Yada hızla işi olmayan ? Yada şuan üzerinde bulunduğunuz dünya denilen karınca yuvasından kafayı dışarı sündürüp asıl dünyayı görmek isteyen ?

 83. Gcy dedi ki:

  Merhaba, ODTÜ psikoloji sonrasında Avrupa ülkelerinde, özellikle Almanya, klinik yüksek lisans yapmak mümkün müdür? Mümkünse şartları nelerdir? Avrupa veya amerikada master derecesini Türkiyeden almış bir psikolog çalışabilir mi?

 84. Anonim dedi ki:

  Ben meslek lisesi öğrencisiyim ileride pdr seçmek sorun olurmu

 85. Sehnaz dedi ki:

  Merhaba ben sıralama olarak 5009 yaptım bir sene hukuk okudum ve psikoloji geçip geçmemek konusunda kararsizim. Karar vermek adına nasıl bir yol izlemeliyim?

 86. Zelal dedi ki:

  Merhaba Ayşe Hanım
  Ben psikoloji 2. Sınıf öğrencisiyim kendimi bu alana adamak ve faydalı bir şekilde geliştirmek istiyorum öncelikle neler okumamı tavsiye edersiniz aklımda mezun olur olmaz yurtdışında yüksek lisans var fakat ailemin maddi durumu yetersiz olduğu için burslar varmı ordaki üniversitelerde ne şekilde başvurabilirim bilgi verirmisiniz rahatlamam adına 🙂
  Teşekkürler

 87. Dilan dedi ki:

  Selamünaleyküm! 12.sınıf öğrencisiyim. Eşit ağırlık okuyorum. Bu sene inşaAllah YGS’ye gireceğim. İstanbul Üniversitesi Psikoloji bölümü okumak istiyorum inşaAllah. Hangi derslere daha ağırlık vermeliyim? LYS kaça girmem gerekiyor? Bana bilgi verir misiniz. Şimdiden çok teşekkür ederim. Allah’a emanet olun!

 88. Psikolog Rehberi dedi ki:

  Her zaman uzman psikologlarımızın daha iyi ortamlarda danışanlarına ulaşabilmesi için proje üretmekteyiz. Kendi adımıza da sizlere teşekkür ederiz.

 89. Melis dedi ki:

  Merhabalar Psikoloji ödevim için Türk araştırmacılarının yaptığı bir deney bulmalıyım fakat hiçbir yerde bulamıyorum yardımcı olabilir misiniz?

 90. devrim dedi ki:

  kisi bir psikolog la gorusme ihtiyaci hissediyor.
  aslinda burda psikolog ihtiyaci tanisini koyuyor.
  ama ilk adimi nasil atmasi gerektigini nerden nasil baslanmasi gerektigini bilmiyor, ne yapmali?
  vereceginiz onerileri merakla bekliyorum.

 91. sevval dedi ki:

  Merhaba
  Ben 9.sınıf öğrencisiyim ve psikologluğa karsı fazlasıyla ilgim var ama çevremde bilgi alabileceğim birileri yok , ne yapmalıyım yardımcı olurmusunuz . Ne seçmeliyim ( sayısal , eşit ağırlık , sözel ) , nasıl çalışmalıyım , hangi ünivesiteyi göz önunde bulundurmalııyım , kitap okumayı çok severim ve nasıl kitaplar okumalıyım yardımcı olun

 92. ilknur dedi ki:

  Merhaba klinik psikolog olmak istiyorum. Araştırdığımda pdr okuduktan sonra iki yüksek lisans yapıp klinik psikolog olabileceğimi öğrendim. Sizce pdr iyi bir üniveristede pdr okuyup yüksek lisansla mı psikolog olsam daha iyi olur yoksa psikoloji mi okumalıyım?

 93. Zeynep dedi ki:

  Merhaba, ben psikoloji 2.sinıf öğrencisiyim psikoloji alt alanlarından iş ve endüstri psikolojisi ya da klinik psikoloji arasında kararsızım hangisinde iş imkanı daha fazla olur biraz bilgi verebilirseniz çok sevinirim

 94. SAHRUH DELIYUREK dedi ki:

  SELAM ALEYKUM

  NASLSIN IYIMISIN BEN PSIKOLOK TEDAVI ISTIYORUM BEN HOLANDA YASIYORUM NEZAMAN GELEBILIRIM NEOLURSA OLSUN ENAZINDAN BIRSEYLER YAZINKI BILIYIM NE NEOLDUGUNU CUNKU BENIM PSIKOLOJI TEDAVI IHTIYACIM VAR HEMDE HEMEN SIMDI YOKSA ILERDE GUNLERDE ZORUN CIKABILIR

 95. Anonim dedi ki:

  Ülkemizde Psikoloji’ye olan ilginin artması sevindiricidir. Vatandaşlarımızın algısında psikolog kimdir, ne yapar, ne yapmaz, psikologların çalışma alanları konusunda bilgiler çok yetersizdir. Psikologlar olarak kendimizi ve çalıştığımız alanları kamuoyuna aktarabilmek de önemlidir. Üniversiteyi yeni bitiren meslektaşımın alanında uzmanlık kazanabilmesi çabasına ve emeğine bağlıdır. Netice de mezun olduğunuzda sizi uzun bir süreç ve çalışma bekliyor. Psikologlara olan güvende ve çalışma alanında devletin daha çok istihdam sağlaması da önemli bir konudur. Gün geçtikçe talep artsa da beklentiyi karşılayabilmek, hizmeti sürdürebilmek de önemli bir çalışmadır. Saygımlarımla

  Psikolog Eyüp Tunahan

 96. memet dedi ki:

  Merhaba Canan hanım.Ben lise mezunuyum.Bu sene üniversite sınavına girdim.Büyük ihtimal hukukada psikolojiyede puanım yetecek gibi ama ben hangisini seçeceğim konusunda çok kararsızım.Psikolojiye ilgim daha çok ama çevremdekiler hukuk seçmemi istiyor hem iş açısından hemde maddi açıdan,ne yapacagımı bilmiyorum ne önerirsiniz bana?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.