5 Psikolojik Adımda Eski Sevgili Nasıl Unutulur?

Paylaş

Eski Sevgili Nasıl Unutulur?

Yakın zamanda sevgilinizden ayrıldıysanız ve kendinizi sürekli onu düşünürken, ararken veya ona mesaj atarken buluyorsanız obsesif kompulsif bozukluğa benzer belirtiler gösteriyorsunuz demektir. Bu ayrılık sizin için ani olduysa yaşadığınız acı sizde travmaya da neden olmuş olabilir. Her halükarda ayrılık sonrası kendinizi iyi hissetmeniz kolay değildir. Bu durum işte, evde veya okulda arkadaşlarınız ya da ailenizle olan ilişkilerinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durumdan çıkmak ve belki biraz rahatlamak için alkole sığınmış olabilirsiniz. Kendinizi ayrılık sonrası kontrolsüz hissetmek doğaldır. Biz ise bu yazıda size 5 psikolojik adımda eski sevgilinizi nasıl unutursunuz, bunun tüyolarını paylaşacağız.

Zamanın her şeyin ilacı olduğu doğrudur. Ama bu süreci kötü notlar almayı, arkadaşlarınız ya da ailenizle aranızın bozulmasını, işten kovulmayı ve hatta belki üzüntüden sağlık problemleri yaşamayı  göze alabilecek kadar zamana yaymak ne kadar mantıklı? Bizce de oldukça mantıksız. Güzel haber şu ki obsesif kompulsif bozukluklarda uygulanan teknikler bu konuda oldukça işinize yarayabilir. Bu teknikler sayesinde, sevgilinizden ayrılık sürecini atlatmanız kolaylaşabilir. Aşağıda obsesif düşüncelerinizi ve kompulsif davranışlarınızı engellemeye yönelik bazı öneriler bulacaksınız.

1-  Tetikleyici unsurların farkında olun.

Eski Sevgili Nasıl Unutulur?Haydi itiraf edin! Eski sevgilizine sürekli mesaj atmak istiyor ya da ondan herhangi bir mesaj var mı diye sürekli telefonunuzu kontrol ediyorsunuz. Bilgisayarın başına geçtiğinizde kendinizi bir anda onun sosyal medya hesabına bakarken buluyorsunuz. Bu durumda sizin kompulsif davranışlarınızın tetikleyicisi telefonununuz ve bilgisayarınızdır. Belki telefonunuzu ve bilgisayarınızı tutması için bir süreliğine arkadaşınıza vermeniz iyi olabilir. Ama bu hiç de pratik bir yöntem değildir. Bu sadece tetikleyici unsurlardan kaçmaktır. Oysaki yapmanız gereken telefon veya bilgisayarın yanıbaşındayken mesaj atma veya sosyal medya hesabında gezinme dürtülerinizi kontrol edebilmektir. Bu aşamada dürtü kontrolü kolay değildir. İşinizi kolaylaştırmak adına telefon ya da bilgisayarınızı toptan yok etmek yerine yalnızca eski sevgilinizle ilgili olan bilgileri yok etmeniz yeterlidir. Telefonunuzdan numarasını silin ve sosyal medya hesabınızdan çıkarın. “Söylemesi kolay…” dediğinizi duyar gibiyim. Bu yapılamayacak gibiyse ilk aşamada telefonunuzun özellikleri  imdadınıza yetişebilir. Telefonunuzda sizin seçeceğiniz kişileri engelleme özelliği var ise bunu eski sevgiliniz üzerinde kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem numarayı silmeyecek hem de ondan gelen hiçbir bilgiyi alamayacaksınız; üstelik bu onun tarafından da görülmeyecek. Böylece aklınızdan çıkarmak istediğiniz kişi her yanan ışık ya da bildirim sesiyle yeniden aklınıza gelmeyecek.

2- Kendinize meşgale bulun.

Evi toparlamakBildirim kısmını bu şekilde hallettiğimizi varsayarsak arama ve sosyal medya hesabı kontrol dürtüleri için ne yapacağız? Bu isteğinize engel olamıyorsanız hiç olmazsa miktarını azaltmayı veya süreyi uzatmayı deneyin. Bunu yaptığınızda hislerinizi kontrol altına almanız kolaylaşacaktır. Kompulsif davranışlarınızı farklı meşgalelerle azaltmayı deneyin. Aklınıza sevgilinizi aramak ya da onun sosyal medya hesabını kontrol etmek geldiğinde  dikkatinizi hemen başka bir uğraşa verin. Bu; evinizi toplamakoyun oynamak, arkadaşınıza mail atmak veya kıyafetlerinizi düzenlemek gibi basit bir uğraş olabilir (Eski sevgiliye geri dönme yollarını araştırmak bu uğraşlardan sayılmıyor). Bu uğraşlar en az 10 dakika sizi telefon ya da bilgisayarınızdan uzak tutar. 10 dakika sonra eski sevgilinizin sosyal medya hesabında gezinmek, onu aramak ya da ona mesaj atma dürtünüzde bir azalma olup olmadığını kontrol edin. Belki de bu uğraşlar anın getirdiği dürtüselliği azaltmıştır. Ayrıca kademeli olarak zamanı veya mesaj sayısını azaltmak da  işe yarayacaktır. Her gün kontrol etmeyi biraz daha ertelemek veya her gün yolladığınız mesaj sayısını azaltmak sizin için faydalı olacaktır.  Bugün 10 dakika ertelerseniz yarın bunu 11 dakikaya çıkarın veya bugün 5 mesaj attıysanız yarın 4’e düşürün.

3- Ortamsal tetikleyicileri belirleyin.

Kompulsif davranışlarınızı artıran durumlara dikkat edin. Bu durum hangi ortam tarafından tetikleniyor? Arkadaşlarınızla dışarı çıktığınızda mı, evde tek başına olduğunuzda mı, işteyken mi yoksa bir kadeh şarabı içtikten sonra mı? Bu dürtü en çok hangi ortamda sizi yokluyor bunun mutlaka farkında olun. Ve dürtü geldiğinde, bunun kolay olmadığının da farkında olarak, ona karşı direnmeye ya da en azından mümkün olduğunca bu isteği ertelemeye çalışın.

4- Düşüncelerinizi yazın.

ObsesDüşüncelerinizi kağıda dökünif düşüncelerle başa çıkamamaya başladığınızda bu düşünceler kompulsif davranışlara dönmeden önce düşüncelerinizi bir kağıda yazmanızı öneriyoruz. Bu düşünceler tekrar edici olsa bile ve 20 kere yazmanız gerekse bile eyleme geçmeden önce kağıt üzerinde düşüncelerinizle yüzleşmeniz faydalı olacaktır. Ayrıca, bunu mutlaka kağıt üzerinde yapmanız önemlidir; bunun için bir bilgisayar ekranı kullanmanız uygun olmayacaktır. Yazdıklarınızı yalnızca siz bileceksiniz ve bu sayede eyleme geçmeden önce düşüncelerinizle yüzleşme zamanı yakalayacaksınız.

5- Program hazırlayın.

Eğer bu aşamaya geldiyseniz obsesyonlarınızı kağıda dökmek için belli bir program oluşturmanın da zamanı geldi demektir. Gün içinde serbest olduğunuz bir zaman dilimi belirleyin – sadece uyumanıza çok yakın bir zaman olmasın. Örneğin her gün 19.00-19.30 arası sizin zaman diliminiz olsun. Elbette ihtiyacınıza göre süreyi daha uzun veya kısa tutabilirsiniz. Bu zaman dilimi tamamen obsesif düşüncelerinize, üzüntülerinize ve endişelerinize yönelik olsun. Bir sonraki oturuma kadar o gün içinde bütün halletmeniz gereken sorunlarla yüzleşin. Eğer obsesyonel düşünce planlanmadık bir zamanda ortaya çıkarsa düşüncelerinize bunu belirlediğiniz zaman dilimi içinde halledeceğiniz mesajını iletin. Ve bu ayırdığınız süre içinde hala obsesyonel düşünce zihninizi terk etmemişse oturum dahilinde bunu da mutlaka kaleme alın. Bu oturumlara ihtiyacınız kalmadığını hissedene kadar bu uygulamaya devam edebilirsiniz.

Kaynak: Psychology Today

Facebook Yorumları
Paylaş

28 YorumOn 5 Psikolojik Adımda Eski Sevgili Nasıl Unutulur?

 • Çok teşekkürler gerçekten çok iyi geldi dedinizi uygulucam☺

  • Kız milletine güven olmuyor kim nederse desin bugün yüzüne gülen yarım tökezlediğinde iş menfaate dönüyor kendi çıkarına dönüyor o yüZden yanlız kalıp o yanlızılığı benimsediğiniz zaman zaten hayatınızda kimseyi istemiyorsunuz

   • Kardeşim kesin olarak haklısın bunlar çıkar dünyası ni benimsemisler onlara kalbini açan değilde keseyi acana gönlünü veriyorlar….

   • Kız erkek diye bakmamak lazım insanların çoğu böyle ama güzel ve kocaman yürekli insanlar var

 • Ben ayrilmadim suan hala beraberim 5 senelik ilişkim var ama o hayatım dayken onu bitirmek istiyorum çünkü ne onunla güzel bir geleceğim olucak ne bir sonum napmaliyim

 • Benim 6 sene ilişkim oldu onu çok sevdim aileme anlatım ailem beni başkasına verdi ve ben onu unutamiyorum

 • ya ölüm yada ölüm

  iyice kafayı yedim , ölümü düşünüyorum onuda öldürmeyi, sanki her an biriyle birliktr oluyomuş hissi oluşuyor. ve hakkındada dedikodu duydum . hayatımdan defolmasını istiyorum ama dört bir tarafı kapalı bir odada dursun hiç kimseyle görüşmesin istiyorum’

 • Kırık Kalpler

  Hayatım boyunca ona hep dürüsttüm.2 senelik bir ilişkim vardı,Bana yalanlar söyledi Her defasında affettim,Ayrılmak istedim Beni tatlı dili ile ikna etti hep ama bana güvenmiyorsun diye ayrılmak istedi benim zamanında ilk başta yapmak istediğim şeyi ona alışmış iken bitirmek istediğini ve beni umursamaz şekilde davrandı.Bunları hiç yaşamadığım için bir anda ondan ayrılık mesajı almak beni kötü etkiledi onun için hayat normal yemesi içmesi gerçekten canımı çok yaktı.

  • Aynı şeyi ben yaptım ama affettirdim ve yine yalan söyledim sonunda bitirdi çünkü hakettim
   Pişman olmak istemiyorum ama çoktan oldum yaparken bile pişman olduğun bişey söyledikten sonra değişecek bişey olmuyor umarım kısa sürede unuturum

  • Allah kahretsin aynı benim durumum gibi

 • Unlaya bilirmiyiz.

 • sakın arkanızı dönüp bakmayın

 • Unuta miyorum inşallah unuturum

 • Keşkeler bile yok

  Yalanlar yalanlar yalanlar söyledi. Bir gün biteceğini biliyordum ama aylar oldu ayrılalı unutamıyorum başkasını hayatıma almak istiyorum ama bu düşünceye bile tahammül edemiyorum. Niye Can bu kadar çok yanar niye niye niye ?

 • O kadar inanmış o kadar güvenmiştim ki ona bu muydu hak ettiğim sevmek gerçekten suçmuş bunu anladım . Kimsenin derdine merhem olmuyor bu süreçte ölümü düşünüyorum bazen (sık sık) ama ona değmeyeceğini de biliyorum çok zor bir durum allahım yardım et bize

 • Kardeşim kesin olarak haklısın bunlar çıkar dünyası ni benimsemisler onlara kalbini açan değilde keseyi acana gönlünü veriyorlar….

 • Tam 12 gün oldu ayrılalı kendimi hep o senden daha fazla seviyor diyip suçlardım fakat beni o terk etti daraldığımı sürekli tartışma çıkardığımı söyleyerek ne yapmam gerekiyor ???

 • Olmuyor olmuyor. Ne yaptımsa unutamıyorum. Her şeyi yaptım. Eski kız arkadaşımla oldum. Barlara gittim eğlencelere gittim ne yaptımsa aklımdan çıkmıyor. Yok mu bunun bir çözümü

 • 10 yıl oldu unutmak zor o yeşil gözleri
  tabi iş de önemli diye mesaj attı bana
  işsiz güçsüz diye varmadı hatta muhatap alıp yüzyüze bile oturup görüşmedi
  ben seninle görüşmek istemiyorum dedi telefonda
  şimdi gayet güzel işim var kpssyi kazanalı çoook uzun zaman oldu lüx aracıma biniyorum evi de nakit parayla aldım tokiden hac da çıktı ona da gidiyorum eşimle .

  gün oldu devran döndü .Bana varan mutlu mesut yaşıyor şimdi. 2 de çocuğum var biri yeşil gözlü oldu. dayısına çekmiş kerata.

  ama sensiz hayatım, napim sen istemedin beni. ALLAH mutlu mesut etsin seni de beni de.
  seni mutlu etmek isterdim artık başka birinin kolundasın.
  belki günün birinde ben de yeşil gözlü biriyle evlenirim. ha bu arada sen o eski sen değilsin artık o zamanlar 22 idin şimdi 32-33 olmuşsundur napim o yaşta biriyle evlenip de . bana gart kaçıyorsun artık napim benim de yaş takıntım var şekerim. kızın olmuş gördüm facebooktan hayata bakış açın da çok güzel aynı düşünceleri paylaşıyor olmak da güzel. elveda yeşil gözlü uzun boylu sevimli ama başkasıyla evli kadın.
  birinin dediği gibi beni istemeyeni ben hiç istemem.
  milyonlarca insan yaşıyor ülkemizde ve milyonlarca bekar var. evlenmek isteyene kız mı yok dolu var.
  o yüzden no problem sen rahat ol
  ee ne derdin de bunları buraya yazıyorsun dedin farzedelim
  napim bendeki de kalp vefasız olamadım
  vurulmuşum o aşk acısı kalbime işlemiş
  cızır cızır yansam da sesimi çıkarmıyorum ayıplarlar diye
  kimseye açamıyorum bu konuyu
  zaten yaram da dışarıdan görünmüyor
  doktor da anlamıyor
  kendimi üzüp de hasta edemem
  çocuklarıma sağlıklı bir baba bırakmalıyım inşaallah
  o yuzden hadi eyvallah
  kiminle gittiysen orda kal.
  güneş gözlüğü tak da gözlerin kimseyi yaralamasın

  • İçim orperdi gözümden yaş geldi bunları okurken çünkü aynı şeyi yaşamış iz çok çok acı yıllar oldu ve daha kaç yıllar geçecek kim bilir ama içimde ki yara hep aynı gün ki gibi duruyor en acısı ne biliyor musun bunu kimseye gösterme den bu acıyla yaşamak bazen nefes alamaz hale geliyor insan yutkuna mı yor ama ne yazık ki bunu bile kimse bilmesin diye etrafına gülerek gecistirmeye çalışıyor bu acı gerçeği hiç bir şey değiştirmeyecek o uzakta ve hep uzakta kalacak.

  • İçim orperdi gözümden yaş geldi bunları okurken çünkü aynı şeyi yaşamış iz çok çok acı yıllar oldu ve daha kaç yıllar geçecek kim bilir ama içimde ki yara hep aynı gün ki gibi duruyor en acısı ne biliyor musun bunu kimseye gösterme den bu acıyla yaşamak bazen nefes alamaz hale geliyor insan yutkuna mı yor ama ne yazık ki bunu bile kimse bilmesin diye etrafına gülerek gecistirmeye çalışıyor bu acı gerçeği hiç bir şey değiştirmeyecek o uzakta ve hep uzakta kalacak.

 • hak edenlerin hayali olurken, hak etmeyenlerin oyuncağı oluyoruz…

 • Güneş gözlüğü tak da gözlerin kimseyi yaralamasın, müthiş

 • en azından yaşayanlar var

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial