Amerika’da Eğitim: En Lezzetli Yemekli Üniversiteler

Paylaş
E malum, hayatınızın 4 senesini geçireceğiniz üniversitenin yemek opsiyonları ne kadar iyi Amerika’da üniversite seçiminde önemli bir soru. Hele ki biz Türkler gibi annemizin güzel tencere yemeklerine alışmış olunca, kampüste yediğimiz yemeklerin kalitesi ve tadı okul seçiminde önemli bir faktör olabilir. The Daily Meal sitesi cuma günü bu konuda 20 okulluk bir liste yayınlamış. Ayrıca her okulun teker teker neden bu listeye konduğunu da açıklamış. Ben de bu listeyi Amerika’ya gidecek Türk öğrenciler için blog’umda özetleyerek yayınlıyorum. Listenin 1. numarası benim sevgili Alma Mater’im Washington University in St. Louis, dolayısıyla orayı kendi yorumlarımı katarak özetleyeceğim.
20. Rice University
19. University of Notre Dame
18. Brown University
17. Johns Hopkins University (daha önce 13. sıradaymış)
16. University of Chicago
15. Emory University
14. California Institute of Technology
13. Columbia University
12. Yale University
11. Harvard University
veee Top 10:
10. Dartmouth College

Okulun 6 tane ana yemek veren yeri var. Senede iki üç kez özel şefler öğrencilere yemek yapıyor. Ayrıca en son 28 milyon dolara inşa edilen Class of 1953 Commons öğrencilere yumurtalı jambonlu kahvaltı seçeneklerinden, akşam yemeği için somona kadar birçok opsiyonu sunuyor.

 

 

 

 

9. Stanford University

Okulun yemek servisleri sosyal yardımda çok aktif. Artan yemekleri iyi şekilde rezerve edip muhtaçlara dağıtıyorlar.

Üniversite kapsamında 11 tane yemekhane bulunuyor. Ayrıca ”Cardinal Cook-Off” adlı yemek yarışması öğrencileri aşçılık marifetlerini göstermeye davet ediyor.

 

 

 

 

8. Duke University

Seyyar yemek denince akla Duke Üniversitesi geliyor. Çeşit çeşit mutfağın yemek kamyonetlerinde haftanın belli günlerinde geldiği Duke Üniversitesi, bu servis hakkında öğrencilerine bilgi veren bir Google calendar bile hazırlamış.

30dan fazla yemekhanesi ve yurda yemek servisiyle yemeğe kolay ulaşımda Duke birinci. Duke’ta tüm gün kahvaltı var. Gece geç saatte acıkırsanız (dersten veya partilemekten) kampüste Mc Donald’s ve Chick-fil-A mevcut!

 

 

 

7.  Princeton University

Princeton’ın yemek direktörü: ”Ben okula 1992’de geldiğimde sadece bir şefimiz vardı. Bugün ise 15 şefimiz var” diyor. Princeton’ın yemek anlayışı ‘sofra’ kültürü üzerine kurulu. ”Yemeği sadece karın doyurmak için değil, sosyal bir paylaşım aracı olarak düşünüyoruz.” diyor şeflerden biri.

 

 

 

 

6. Vanderbilt University

Bu güzel tabaklar Vanderbilt’in yemeklerde doyum kadar sunuma da önem verdiğinin bir göstergesi. Çevre kasabalardan çiftçiler öğrencilere aile tarzı yemeğin nasıl yapıldığını, sunulduğunu anlatıyor. Yemeklerde Amerika’nın güneyinin tipik yemekleri olan sosisli burritolar ve Texas Red Chili var.

 

 

 

 

5. University of Pennsylvania

UPenn hiç bilinmeyen özel yemek günlerini kutlamakla ünlü. Ayrıca okulun 5 yurt yemekhanesi ve 7 restaurantı öğrencileri aç bırakmıyor. Siparişle omlet, kızarmış tavukla patates püresi, közleme patlıcan menü seçenekleri arasında…

 

 

 

 

 

4. Cornell University

Cornell için yemek yemek sadece karın doyurma değil, aynı zamanda bir tecrübe. Okulun özel geceleri de bu yaklaşımı destekliyor. Mesela ”Hogwarts’ta Bir Gece” (”A Night At Hogwarts”) İngiliz mutfağından yemekler sunmuş. Normal bir günde ise pancake ve sosis, Etiyopya türlüsü ve daha bir çoğu Cornell’in 30’un üzerindeki cafelerindeki seçeneklerden.

 

 

 

 

3.  Northwestern University

Geçen senenin 12. sırasındaki Northwestern bu sene 3. sıraya atladı. Okulun ”Fas Gecesi” ve ”Reggae Gecesi” gibi özel yemek geceleri öğrencileri kendine çekiyor. Ayrıca The Campus Kitchen isimli program, öğrencilerin kendilerinin yemek hazırlayıp, muhtaçlara dağıttığı güzel bir sosyal yardımlaşma girişimi.

 

 

 

 

 

2. Massachusetts Institute of Technology

Hangi okulun restaurantlar, yemek kamyonetleri, cafeler ve yurt yemekhaneleri olmak üzere 30un üzerinde yemek yeri var? MIT’nin! Okulun yemek şirketi Bon Appetit, 48 saat içinde gelen ürünlerin hazırlanmasını garantiliyor. Koşer, helal, vejetaryan ve vegan seçenekler de sunuluyor. Ayrıca kampüs içinde açılan pazar öğrencilerin kendi meyve sebzelerini almalarını kolaylaştırıyor.

 

 

 

 

veee 1. sırada Washington University in St. Louis

Finaller zamanı ”Geceyarısı Kahvaltıları”ndan tutun, yurtlar için barbeküler, ve ziyaret eden şefleriyle sevgili okulum WashU öğrencilerini aç bırakmamak için gerçekten ayrı bir özen gösteriyor. Açıkçası benim favorim cumartesi ve pazar günleri okulun 3. senelerinin kaldığı Village’daki brunchlardı. Kruvasan arası yumurtalı jambonla, çikolatalı pancakeler, meyve salataları; yeni açılan Bear’s Den’deki stir-frylar, kendi makarnanı yap opsiyonu ve öğle yemeklerinde Bulgar şef Dobri’nin yaptığı sushilerle WashU1. sırada olmayı hakediyor.

Facebook Yorumları
Paylaş

1 YorumOn Amerika’da Eğitim: En Lezzetli Yemekli Üniversiteler

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial