Amerika’da Mimarlık Okumak: En İyi Mimarlık Masterı Programları

Paylaş

 

Ülkemizde, özellikle de İstanbul’da, bir yandan denize nazır asırlık yalılar, Osmanlı döneminden kalma saraylar, öte yanda ise gitgide modernleşen, gökdelenlerin aylar içinde bittiği bir çehre oluştukça, tasarıma ve tekniğe yatkın öğrenciler için mimarlık gün geçtikçe gözde bir meslek oluyor. Ancak ülkemizde tasarımın diğer dallarında olduğu gibi mimarlık okulları da yeterli sayıda değil. Ayrıca modern binaları yaratan dahilerin çoğu yurtdışında hocalık yaparken, kimi öğrenciler için lisans olsun, yüksek lisans olsun Türkiye’de mimarlık okumak cezbedici bir seçenek olmuyor. Bu yazıda, Amerika’nın en iyi mimarlık masterı programlarının listesini bulacaksınız. Ayrıca listedeki üniversitelerin mimarlık fakültesinin binalarını veya okullardaki mimar okuyan öğrencilerin yarattıkları projeleri görünce Amerika’da mimarlık okumak nasıl bir şey, az da olsa tadacaksınız.

1. Harvard University – Graduate School of Design

Amerika'da Mimarlık Okumak: HarvardHarvard, başka birçok dalda olduğu gibi, Amerika’da mimarlıkta da bir numara. Okulun modern mimariye katkıda bulunmuş birçok ünlü mezunu var. Bunlar arasında Architecture as Space kitabının yazarı Bruno Levi de bulunmakta. Programın güzel yanı, lisansta mimarlık okumamış öğrenciler için daha uzun süreli olan ayrı bir program sunması.

 

2. Columbia University – Graduate School of Architecture, Planning and Preservation

Amerika'da Mimarlık Okumak: ColumbiaYandaki resim, Columbia Üniversitesi’nin Mimarlık bölümünden bir öğrencinin tasarladığı bir proje. Columbia Mimarlık, geniş mezun ağıyla İstanbul’da bile etkinlikler düzenleyen bir bölüm. Okul şu sıralar Istanbul Week isimli bir etkinlik düzenlemekte. Bu ayrıcalıklı okula girmek için iyi bir tasarım öğrencisi olmanın dışında, yüksek birer TOEFL, GRE ve harika bir Statement of Purpose gerekiyor.

3. Yale University – School of Architecture

Amerika'da Mimarlık Okumak: YaleYale, mezunları arasında ve fakültesinde mimaride en prestijli ödüllerden biri sayılan Pritzker Prize’lı birçok mimar bulunduruyor. Prag’daki Danseden Ev ve İspanya’daki Guggenheim Müzesi gibi sıradışı birçok projeye imza atmış mimar Frank Gehry de Yale’de zamanında ders vermiş. Okuldaki özel programlar arasında 1. sınıf mimarlık öğrencilerinin Amerika’nın düşük gelirli aileleri için zorunlu ev dizaynı projesi yer alıyor.

 

4. MIT Architecture

Amerika'da Mimarlık Okumak: MIT

Yanda gördüğünüz resim MIT’nin Strata Center’ı. Bill Gates’in de yapımında finansal katkısının bulunduğu bina, Noam Chomsky ve Ron Rivest gibi ünlü akademisyenlerinin odalarını bulunduruyor. MIT’nin kampüsünde kendi tarihi yapısını yansıtan farklı mimari tarzda birçok bina bulunuyor. Okuldaki binalar mimarlık öğrencileri için resmen birer ilham kaynağı.

 

5. Cornell University – College of Architecture

Amerika'da Mimarlık Okumak: Cornell

Farklı kaynaklarda birinciliğe oynayan program, %15.8 kabul etme oranıyla en seçkin mimarlık programları arasında bulunuyor.

 

 

 

Diğer Okullar:

6. Southern California Institute of Architecture

Amerika'da Mimarlık Okumak: SCIARCH

 

 

 

 

 

7. University of Virginia – School of Architecture

Amerika'da Mimarlık Okumak: UVA

 

 

 

 

 

 

8. University of California, Berkeley

Amerika'da Mimarlık Okumak: Berkeley

 

 

 

 

 

 

 

 

9. Washington University in St. Louis

Amerika'da Mimarlık Okumak: WashU

 

 

 

 

 

 

 

10.  University of Cincinatti

Amerika'da Mimarlık Okumak: University of Cincinatti

 

 

 

 

 

 

Amerika’daki mimarlık programlarına başvurularda danışmanlık talebiniz ve sorularınız için canan.altindas@pavlovspartner.com‘a e-posta atabilirsiniz.

Facebook Yorumları
Paylaş

4 YorumOn Amerika’da Mimarlık Okumak: En İyi Mimarlık Masterı Programları

 • Ertekin Çeçen

  Sn. Ayşe Hanım,
  Şu an Irak Vatandaşı olan (Annesi Türk Vatandaşı oldu) üvey oğlum geçen sene Saudi School in Ankara Lisesini bitirdi.Okul Öğretmenleri ve İdareciler tarafından verilmiş Referans ve takdirnameleri var.Üstün Zekalı bir öğrenci.Okul birincisi oldu tüm eğitimi süresince.Şimdi SAT ve İngilizce kurslarına devam ediyor.Özellikle Mimarlık ve Mühendislik eğitimi görmek istiyor.İnanıyor ve biliyorumki Üniversitedede her yıl okul birincisi olacak zekada.Özellikle Amerika ve İngiltere Üniversitelerinde burslu okuması için neler yapmam gerekiyor.
  Şimdiden teşekkür ederim.
  Saygılarımla.

 • amerikada hangi okullar

 • Merhaba Canan Hanım

  Ben Furkan.Lise son sınıf öğrencisiyim.2015 ygs 3 4 5 6 barajını geçtim.Haziran ayındada LYS 3 ve 4 e gireceğim.Ben iç mimarlık ya da mimarlık bölümü istiyorum eğer Türkiye’de herhangi bir üniversite kazanamazsam Amerikada okumak istiyorum.Bu Haziranın 23 de kuzenimin yanına 3 ay dil kursu için gideceğim.İngilizce temelim zayıf.İngilizcemi geliştirmek istiyorum.Siz Amerikada uygun fiyatta benim için hangi dil okulunu önerirsiniz?.İngilizcemin gelişmesi için ne yapmam gerekir?.Aynı zamanda (ben amerikadayken üniversiteleri araştıracağım).Eğer orada Türkiye ile denkliği olan bir Üniversite bulursam orada kalmayı düşünüyorum.Ben 10 yıllık turist vizesi almıstım.Pasaportum yesil pasaport.Eğer oroda kalırsam hangi islemleri yapmam gerekir? Türkiyeye dönmem gerekir mi ?
  Amerikada mimarlık-iç mimarlık- inşaat mühendisliği hukuk gibi bölümleri olan bir üniversitede okumak istiyorum.Ailemin de maddi imkanları kısıtlı olduğu için uygun bir üniversitede eğitim almak istiyorum. Amerika’da ki Üniversitelerin fiyatları ne kadar ?.Siz Amerika’da hangi üniversiteleri önerirsiniz?Bu konular hakkında beni bilgilendirebilir misiniz? Ben Amerika’dayken de iletişime geçebilir miyiz?

 • Bu güzel ve yararli bilgiler icin cok tesekür ederim. Bende Amerikada mimarlik okumak istiyorum.

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial