Aşk Hakkında Bilmeniz Gereken 18 Psikolojik Bulgu

Paylaş

 

14 Şubat Sevgililer Günü’nü gerimizde bırakalı 2 hafta oldu. Ancak aşk, sadece bir günün değil, tüm hayatın konusu. Nasıl aşık olduğumuz ve birisinden nasıl etkilendiğimiz sıklıkla kafamızı meşgul eden ve cevabını bilmek istediğimiz sorulardandır. Bu yazıda aşk hakkında bilmeniz gereken 20 psikolojik bulguyu sizlerle paylaştık. Psikolojik araştırmalarla kanıtlanmış bu bulgular, hem aşka bakış açınızı, hem de aşk hayatınızı değiştirecek.

1. Tek eşli ilişkiler hayvanlar diyarında da var.

Her ne kadar kendimizi Dünya’daki tek  ‘tek-eşli’ canlılardan zannetsek de, kurtlar, kuğular, siyah akbabalar ve hatta beyaz karıncalar arasında bir tek-eşli çiftler bulunmakta.

Aşk Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Psikolojik Bulgu -1

2. Bir kişiyi beğenip beğenmediğimize sadece 4 dakika içinde karar veriyoruz.

Eğer birisini etkilemek istiyorsanız, sadece 4 dakikanız var. Psikolojik araştırmalar gösteriyor ki, ne söylediğinizden ziyade, sesinizin tonu, duruşunuz ve vücut diliniz bıraktığınız ilk izlenimde önemli.

Aşk Hakkında Bilmeniz Gerekenler - 2

3. Birbirini seven iki kişi, birbirilerinin gözlerinin içine baktığında, kalp atışları senkronize oluyor.

Aşk Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Psikolojik Bulgu - 3

Bir psikolojik araştırma gösteriyor ki, birbirlerine aşık olduğunu belirten çiftler, birbirlerinin gözlerine en az 3 dakika bakınca, kalp atışları senkronize oluyor.

4. Aşık olmanın, bünye üzerinde kokain kullanmaya benzer etkileri var.

Aşk Hakkında Bilmeniz Gerekenler - 4

Araştırmalar gösteriyor ki, birisi aşık olunca beyinde 12 bölgede aşırı mutluluk salgılayan kimyasallar harekete geçiyor. Bu da bir doz kokain almaya benziyor.

 

5. Sevdiğimiz biriyle kucaklaşmak vücudumuzda doğal ağrı kesiciler salgılamamıza neden oluyor.

Aşk Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Psikolojik Bulgu - 6

Oksitosin, bir diğer adıyla ‘aşk hormonu’ biriyle kucaklaştığımızda veya birine sarıldığımızda yoğun bir biçimde salgılanıyor. Oksitosin, beyinde, ve de erkeklerin ve kadınların cinsel organlarında salgılanıyor. Birçok araştırmacı oksitosinin sevdiğimiz kişiye bağlanma sürecini pekiştirdiğini öne sürüyor. Araştırmalar, bir doz oksitosinin baş ağrısını önemli derecede azalttığını, hatta 4 saat içinde tamamiyle yok ettiğini gösteriyor. Hatta araştırmacılar, ağrılarımız için ilaçlara ve haplara koşmadan önce, sevdiğimiz birine sarılmamızı öneriyor.

 

6. Sevdiğimiz kişinin sadece fotoğrafına bakmak bile, ağrılarımızı yatıştırabiliyor.

Aşk Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Psikolojik Bulgu - 6

Araştırmalar, sevdiği kişilerle birlikte yaşayan insanların hastalıklardan daha hızlı biçimde kurtulduğunu zaten gösteriyordu. Hastanelerde yapılan en son araştırmalar, sevdiği insanlar yanında olmasa bile onların fotoğraflarına bakan hastaların, ağrılı süreçler sırasında daha çabuk yatışabildiklerini gösteriyor.

7. Çekicilikte birbirine yakın çiftler, birlikte olmaya daha yatkın.

Aşk Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Psikolojik Bulgu - 7

Psikoloji ve sosyal alanlardaki araştırmalar gösteriyor ki, insanların romantik ilişkilerinde seçtiği kişilerde genelde belli bir patern var. Araştırmacılar, bu paternin sadece görsel değil, aynı zamanda sosyal bir çekiciliğe bağlı olduğunu söylüyorlar. Yani kişiler genelde, sadece kendi tipleriyle değil, kendi sosyal becerileriyle uyumlu eşleri tercih ediyorlar.

8. Kişilikleri birbirine çok benzeyen çiftler çok uzun süre birlikte olamıyorlar.

Aşk Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Psikolojik Bulgu - 10

Zıtlar birbirini çeker. Aşk üzerine yapılan psikolojik araştırmalar da gösteriyor ki, birbirine çok benzer karaktere sahip kişiler, çok uzun süre birlikte olamıyorlar. Kişiler arasında benzerlikler olmalı, ancak ilişkileri süresince yapıcı bir şekilde birbirlerinden birşeyler öğrenecek kadar farklı da olmalılar.

9. Kalp kırıklığı sadece bir deyim değil.

Aşk Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Psikolojik Bulgu - 8

Araştırmalar gösteriyor ki, ayrılık, boşanma, ve sevilen birinin kaybedilmesi gibi yoğun ve travmatize edici olaylar, kişinin kalbinin çevresinde yoğun ağrılara yol açabiliyor. Bu yoğun ağrılar kalp kaslarının zayıflamasına da sebep olabiliyor. Bilimde buna ‘kalp kırıklığı sendromu’ deniyor. Hızlı kalp atışı ve nefes alamama gibi semptomlarla gözlemlenen bu durumdan, kadınlar daha çok etkileniyor. Sıklıkla kalp krizi ile karıştırılabiliyor.

10. Romantik aşk sonunda bitiyor… Ama kendini adamış aşk ile devam ediyor.

Aşk Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Psikolojik Bulgu - 9

İlişkilerinin başında olan çiftleri bir sene sonra gördüğünüzde oldukça şaşırabilirsiniz. Başta birbiriyle kuğu gibi olan çiftleri yanınızda tartışırken, birbirine alttan alttan laf geçirirken görmek “Ne oldu bunların harika aşkına?” diye isyan ettirebilir. Araştırmalar gösteriyor ki, romantik aşkın belirtileri olan, terli el, kalp çarpıntısı, aşırı mutluluk hali, karnınızda uçuşan kelebekler ve diğer kişiye aşırı ihtiyaç duyma gibi belirtiler 1 sene sonra bitiyor. Geriye ne kalıyor peki? Eğer çiftler romantik aşkın geçişini yumuşak bir biçimde yapabilirlerse, ‘kendilerini adamış aşk’a geçiyorlar. Bu aşkı yaşayan çiftlerin vücutlarında nörotrofin adlı bir protein artıyor.

11. Aşık olan kişilerin salgıladığı kimyasal, obsesif-kompülsif bozukluğu olan kişilerin salgıladığı kimyasallara benziyor.

Aşk Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Psikolojik Bulgu - 11

Araştırmalar gösteriyor ki, bir kişi aşık olduğunda ilk evrede vücudundaki serotonin seviyesi düşük , kortizol seviyesi ise yüksek oluyor. Dolayısıyla kişiler çok çabuk duygu durumu değişebilen ve çabuk sinirlenebilen bir halde oluyorlar. Bu, obsesif-kompülsif bozukluğu olan kişilerin durumuna çok benzer. Bu yüzdendir ki aşık olduğumuzda, aşık olduğumuz kişiye karşı aşırı takıntılı davranabiliyoruz.

12. Aşk ve cinsellik hakkında düşünmek, önce yaratıcılığı, sonra ise somut düşünceyi pozitif etkiliyor.

Aşk Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Psikolojik Bulgu - 12

Aşk hakkında düşünmek, soyutluğa dayalı olduğu için (uzun dönemli birliktelik, adanmışlık, yakınlık, bağlılık gibi değerler) yaratıcılığı etkilerken, cinsellik somut detaylara dayandığı için somut düşünme kabiliyetini, detaylara dikkati pozitif etkiliyor.

13. Bağlılık + Şefkatlilik + Özel Samimiyet = Mükemmel Aşk

Aşk Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Psikolojik Bulgu - 14

Aşkın üçgensel teorisi farklı aşk tipleri için, farklı formüller sunuyor. Örneğin, romantik aşk = tutku + özel samimiyet değişkenlerinden; destekçi aşk = şefkatlilik + bağlılık ve yüzeysel aşk = tutku + bağlılık değişkenlerinden oluşuyor. Eksiksiz aşk ise, bu faktörlerin hepsini içinde barındırıyor.

14. Uzun dönemli ilişkilerde, çekici bir yüz, çekici bir vücuda tercih ediliyor.

Aşk Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Psikolojik Bulgu - 14

Kısa dönemli ilişkilerde insanlar çekici bir vücudu çekici bir yüze yeğleyebilirken, uzun dönemli ilişkilerde tersi olabiliyor.

15. Sevdiğiniz insanlara karşı duyduğunuz minnettarlık, hemen mutluluğunuzu artırıyor.

Aşk Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Psikolojik Bulgu - 13

 16. ‘Karındaki kelebekler’ deyimindeki hisler gerçek, ve adrenalinden kaynaklanıyor.

Birisine aşık olduğunuzda karnınızı ağrıtan ve içini karıştıran o kelebekleri bilirsiniz… Savaş ya da kaç tepkisini vermemize sebep olan adrenalin fazla salgılandığında, kalbimizde kelebekleri hissederiz. Çünkü birine aşık olduğumuzda ona yakın mı dursak, yoksa ondan kaçsak mı bilemeyiz…

17. İrileşmiş göz bebekleri birinden hoşlandığınızın belirtisidir ve sizi de daha çekici gösterir.

18. Aşk gerçekten en önemli şey.

Aşk Hakkında Bilmeniz Gereken 20 Psikolojik Bulgu - 18

Harvard’da gerçekleştirilen 75 senelik bir araştırmanın bulguları şunu gösteriyor: Katılanların hayattan tatmini ve mutluluğu aşk veya aşkı arama ile ilgili hikayeler üzerinden anlatılıyor.

Öyleyse, sahip olduğunuz ve aradığınız aşkı bırakmamanız dileğiyle…

Kaynak: BoredPanda

Facebook Yorumları
Paylaş

5 YorumOn Aşk Hakkında Bilmeniz Gereken 18 Psikolojik Bulgu

  • kedi uzanamadigi cigere mundar der ,onu kotuler hakaret eder ve iftira eder ….bu fena hisli kisilerin psikolojisini yansitiyor olsa gerekir
    her yaptigimiz iyi yada kotu olan her sey bize geri donucudur …

    • Belki de o kedi sana aşık olduğu için istemsiz de olsa 11. maddedeki duruma benzer tepkiler gösteriyordur.

  • 4 dakikada, beyenip beyenmediğimize karar veriyoruz ilk görüşte aşk oluyor sanıyorum bu faydalı buldum teşekkürler :=)

  • Aski bulmak deyil ki aski yasamak onemli olan guzel olan dengini bulmak yoksa hayatta ki en guzel duygu en kotu his oluyor

  • Elbette ki bazı püf noktaları bilmemiz bize daha yardımcı olmamıza olanak sağlayacaktır…

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial