Ben CEO Olmak Istiyorum
“Ben CEO Olmak Istiyorum.”
24 Ağustos 2012
Amerika'da Üniversite okurken bölümünüzü iyi seçin
Amerikan Üniversiteleri’nde En Çok Kazandıran Bölümler
29 Ağustos 2012

Aşkta Kalmanın Tembel Yolu

Aşkı Taze ve Zinde Tutmak için Yapılması Gerekenler
Memelilerde Sevgi ve Duygusal Hayat

Bu yavru orangutanların birbirine sarılması duygusal etkileşimin hayvanlarda da önemli olduğunun bir göstergesi.

 

Memeliler için doğumdan sonra annenin çocuğa bakımı çok önemlidir. Orangutanlarla yapılan bir araştırmada, doğumdan sonra yavru orangutanlar hemen 3 tip anne orangutana veriliyor. Bunlardan biri gerçekten yetişkin bir orangutan, diğer ikisi ise model. Modellerden biri kocaman tüylü pofuduk bir oyuncak orangutan, diğeri ise metalden yapılmış ama yavru orangutanın kollarına oturabileceği bir model. Aylar süren araştırmanın sonucu şu oluyor: En sağlıklı büyüyen ve daha sonra orangutan grubuna en kolay katılımı gerçekleştiren elbetteki anne tarafından yetiştirilen orangutan oluyor. Diğer iki modelde büyütülmüş olan yavrulardan ise tüylü oyuncağın kolunda uyuyan metal modelden daha sağlıklı büyüyor ve gruba daha iyi adapte oluyor. Bu araştırmanın bize gösterdiği sonuç şu, sadece insanlar için değil tüm memeliler için yavrunun gelişiminde sıcak temas ve ilgi çok önemli. Bunu ne kadar iyi gösterirsek o kadar sağlıklı bireyler yetiştiriyoruz. Ya hayatımızın geri kalanında?…

Beynimizde amigdala, hafıza ve duygu için önemli bir bölge. Amigdala küçük yaştan itibaren anne-çocuk ilişkisinde uyarılıyor. Hayatımıza devam ederken ise, sevdiğimiz insanlarla olan sözlü ve hareketli etkileşimlerimizde de amigdala uyarılıyor. Ama tabii siz tahmin edin, amigdala en aktif ne zaman çalışıyor? Aşık olduğumuzda. Eternal Sunshine of the Spotless Mind’daki gibi eski sevgiliyle olan anılarınızı kafanızdan atmak çok zor mu geliyor? Sebebi şu, beyin bu duygu yüklü etkileşimleri amigdala aracılığıyla kaydediyor. Amigdala ise hem hafıza hem de duyguyu yöneten bir merkez olduğu için, duygusal anılar kafamızdan daha zor gidiyor. Ama amigdalanın süregelen ilişki hayatınız için de önemli bir katkısı var: Küçük uyarılmalar sevdiğinizle aranızdaki aşkı taze tutuyor. Araştırmalar, aşkı zinde tutmak için düzenli cinsellikten ziyade basit veya tembel diyebileceğimiz etkileşimlerin daha yararlı olduğunu gösteriyor. Bu ‘tembel etkileşimleri’ ben sizin için listeledim:

 • göz temasında bulunarak gülmekAşkı Taze ve Zinde Tutmak için Yapılması Gerekenler
 • ciltlerinizin birbirine değmesi
 • karşınızdaki sormadan onun ihtiyacı olan birşeyi vermek (bir bardak su gibi)
 • karşınızdaki beklemeden ona bir konuda destek veya onay vermek
 • birbirinizin gözlerinin içine bakmak
 • karşınızdakini dikkatlice dinlemek
 • karşınızdakinin geçmişte veya yakında yaptığı bir hatayı unutmak veya önemsememek
 • sevdiğinize yemek hazırlamak
 • birbirinizin nefes alıp verişlerini dinlemek
 • rahatlaması için sarılmak
 • masaj yapmak
 • beraber yatakta geçirilen zamanı önemli bir hale getirmek
 • sevgilinizin kalbine kulağını koyup kalp atışlarını dinlemek
 • beraber çift kişilik bir salıncakta dinlenmek, sallanmak

Bu hareketler hiçbir beklenti olmadan sadece birbirinizi rahatlamak ve vakit geçirmek için yapıldığında sevdiğinizle aranızdaki bağı güçlendiren etkileri oluyor. Özellikle hızlı yaşamlarımızda sevdiğimiz insanla her gün böyle etkileşimlere yer vermek, zaman yenilmeyen bir aşkı doğuruyor.

Facebook Yorumları
Ayşe Canan Altındaş
Ayşe Canan Altındaş
Washington University'de Psikoloji ve Ekonomi lisansımı tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndüm ve yurtdışı eğitim danışmanlığı sektöründe bir süre çalıştım. Bilgi Üniversitesi'nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı'mı tamamladım. Şu anda İstanbul'daki ofisimizde uzman klinik psikolog olarak ve Amerika'ya üniversite ve yüksek lisans başvurularında 6 senelik tecrübemi kullanarak adaylara profesyonel eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Ayrıca Kent Üniversitesi'nde 2018 Bahar Dönemi'nde Gelişim Psikolojisi dersini vermekteyim. Bana ulaşmak için lütfen sitenin sağ üst köşesindeki sosyal medya veya e-mail butonlarından birini kullanınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial