Başarılı Kadınlar Nasıl Dinleniyorlar?

Harvard MBA Başvurusu için Yardım ve Danışmanlık
Amerika’daki En Iyi MBA Programları’nın Pozitif ve Negatif Yönleri
03 Aralık 2014
Ingiltere’deki En Iyi Işletme Okulları
14 Ocak 2015

Başarılı Kadınlar Nasıl Dinleniyorlar?

Başarılı Kadınlar Nasıl Dinlenir?

 

Kadınlar iş hayatında erkeklere göre, özellikle başarılı olduktan sonra daha çok baskı yaşıyorlar. Facebook’un başarılı COO’su Sheryl Sandberg, işten izin alarak saat 5 civarlarında çıktığında işyerindeki kişilerin bu durumu çok garip karşıladığını ve onu nereye gittiğine dair sorularla topa tuttuklarından bahsetmişti. Dolayısıyla, başarılı bir kadın olarak günleriniz aile, kariyer, çocuklar, ev işleri ve sosyal yaşam arasında mekik dokumakla geçerken, nasıl dinleneceğiniz sorusu oldukça önemli. Bu yazıda başarılı kadınlar’ın bu konudaki cevaplarından derlenmiş 6 tüyo bulacaksınız.

1. Diğer herşey gibi dinlenme zamanları da takvimlerinde belirlenmiş durumda.

Li.st isimli organizasyonun kurucusu Glynnis MacNicol, eğer dinlenme zamanlarınızı takviminize kaydetmezseniz asla dinlenmeye vakit bulamayacağınızı belirtiyor. Hazırlanmaları gereken bir deadline veya bir iş randevusu gibi, başarılı kadınların dinlenme zamanları da takvimlerinde bloklu.

Başarılı İş Kadını Nasıl Dinlenir2. Ana odaklanıyorlar.

Performans koçu Casandra Henriquez, ana odaklanmanın dinlenme zamanlarının daha verimli geçmesine yardımcı olduğunun altını çiziyor. Örneğin, 2 saat boyunca dinlenmek için kendinize zaman ayırdınız, müzik dinleyip, kitap okuyacaksınız. Öyleyse, cep telefonunuzu başka bir odada bırakıp tamamen yaptığınız aktiviteye odaklanın. İşle ilgisiz bir aktiviteye yönelirken tamamen o aktiviteye odaklanmak, sonrasında işteki veriminizi de artıracaktır.

3. İhtiyaçları konusunda özür dilemiyorlar.

Günümüzde uykudan kısmak başarıyla doğru orantılı gibi lanse ediliyor. Ancak günde 8 saat uyku ve sabahları işe gitmeden önce yaptığınız 40 dakikalık spor eğer sizi günü daha iyi hazırlıyorsa, bu konuda işyerindekilere karşı mahçup davranmayın – özellikle de yüksek bir pozisyonda iseniz.

4. Dinlenme zamanını bir konuda iyileşme zamanı olarak kullanın.

Başarılı bir avukat olan Avery Blank’a göre, başarılı kadınlar zayıf oldukları alanları bir kenara not ederek, boş zamanlarını bu alanları geliştirmek için kullanıyorlar. Bu alanlar, eşleriyle veya çocuklarıyla ilişki, düzenli spor yapma, sağlıklı beslenme gibi alanlar olabilir, ve başarılı kadınlar boş zamanlarını özellikle bu alanlarda bir gelişim sağlamak üzere değerlendirebilirler.

Başarılı Kadınlar Kimler?

5. Kendilerine neyin iyi geldiğini bilirler.

Eğer müzik dinlemek sizi dinlendiriyorsa, 10 dakikalık bir boş vaktiniz olduğunda kulaklıklarınızı takıp dinlenebilir; veya haftasonu akşam bir klasik konserine gidebilirsiniz. Ya da masaja ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, kısa bir dinlenme boşluğunda masaj aletinizi kendi kendinize uygulayabilir, daha uzun bir zaman için ise bir masaj randevusu alabilirsiniz.

6. Kendilerine ayırdıkları zamanı bir yatırım aracı olarak görürler.

“Zamanım boşa gitti!” diye hayıflanmayı bırakın. Kendinize ayırdığınız zaman işinize veya günlük yükümlülüklerinize geri döndüğünüzde sizi daha dingin, zinde ve enerjik kılacaktır. Ayrıca boş vaktin ve dinlenme zamanlarının yaratıcılığınıza olan katkısını da unutmayın.

Psk. Ayşe Canan Altındaş

Kaynak: FastCompany

 

Facebook Yorumları
Ayşe Canan Altındaş
Ayşe Canan Altındaş
Washington University'de Psikoloji ve Ekonomi lisansımı tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndüm ve yurtdışı eğitim danışmanlığı sektöründe bir süre çalıştım. Bilgi Üniversitesi'nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı'mı tamamladım. Şu anda İstanbul'daki ofisimizde uzman klinik psikolog olarak ve Amerika'ya üniversite ve yüksek lisans başvurularında 6 senelik tecrübemi kullanarak adaylara profesyonel eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Ayrıca Kent Üniversitesi'nde 2018 Bahar Dönemi'nde Gelişim Psikolojisi dersini vermekteyim. Bana ulaşmak için lütfen sitenin sağ üst köşesindeki sosyal medya veya e-mail butonlarından birini kullanınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial