Bebek için Güvenli Ev Nasıl Olur?

Paylaş

 

Eğer bebek bekliyorsanız veya bebeğiniz varsa evinizi güvenli hale getirmek için asla geç kalmış sayılmazsınız. Aşağıdaki 20 maddelik listeyle, evinizi bebeğiniz veya çocuğunuz için tam güvenlikli hale getirebilirsiniz. Nasıl mı?

1. Evinizi depreme karşı koruyormuşsunuz gibi düşünün. Bebeğiniz özellikle emeklemeye başladığında sehpaların altına doğru yürüyebilir veya kitaplıkların hizasında yol alabilir. Dolayısıyla düşme veya devrilme riski olan herşeyi sabitlemelisiniz. (Örn. kitaplık, televizyon, giysi dolabı)

2. Tuvalet klozetiniz size tehlikeli gelmeyebilir, ama meraklı bir küçük çocuk için düşme veya boğulma riskinin olduğu bir yerdir. Bu yüzden kullanmadığınız zamanlarda klozet kapağınızı her zaman kapalı tutun ve imkanınız varsa bir kapak kilidiyle kilitleyin.

Bebek için Güvenli Ev3. Kabloların kordonlarını duvara sabitleyin, veya kutulara koyun. Etrafta birbirine dolanmış kablolar, emekleyen bebeğiniz için elektrik çarpması veya birkaç takılma sonucunda ağır eşyaların üstüne düşmesi gibi riskler yaratabilir.


4. Bebeğinizin yatağının korumasının sabit olduğundan emin olun.
Ayrıca korumalar arasında bebeğinizin kafasını sokabileceği kadar boşluk asla olmamalıdır. Eğer siz elinizle korumanın arasında öteki tarafa bir şişe geçirebiliyorsanız, korumalar çok geniş demektir. Ayrıca her zaman yastık, battaniye ve peluş bebeklerle bebeğinizin sık kullandığı alanın çevresindeki korumaları destekleyin.

5. Çocuğunuzu ilaçlardan uzak tutun. Tüm ilaçlarınızı yüksek konumlanmış ve kilitli bir dolapta saklayın. İlaçlarınızı her zaman kutusunda tutun. Renkli, süslü ve çocuğun ilgisini çekecek kaplar içerisinde saklamayın. Çocuğunuzun karşısında ilaç almamaya dikkat edin– vitamin bile olsa. Çünkü merak edip sizin davranışınızı taklit edebilir. Eğer çocuğunuzun karşısında ilaç alırsanız ve ne olduğunu sorarsa, asla ama asla ilaca ‘şeker’ demeyin. Eskimiş ilaçlarınızı da sıkıca bağladığınız çöp poşetine çocuğunuzun dokunmak istemeyeceği şeylerle birlikte koyup atın.

Çocuğunuz için güvenli ev6. Sürgülü perdelerin kordonlarını çocuğunuzun yatağından uzak tutun. Çocuğunuzun ulaşabileceği her kordon boğulma riski taşır.

7. Açık prizlerin üzerini kapattırın. Ekstra güvenlik için önlerine büyük mobilya yerleştirin.

8. Bebeğinizin altını değiştirdiğiniz yerin güvenli olmasına dikkat edin. Çoğunlukla bu işlemi bir masanın üstünde değiştireceksinizdir. Ancak dikkatsli olmalısınız: Bebeğiniz çok kısa bir sürede vücudu üzerinde dönmeyi öğrenecektir. Dolayısıyla çevresinde koruma olmayan bir yerde bebeğinizin altını değiştiriyorsanız, alt değiştirme için gereken tüm malzemeler yanınızda olsun. Asla ama asla bebeği bu alanda yalnız bırakmayın.

9. Kimyasalları bebeğinizden uzak tutun. Deterjan ve parlatıcı gibi kimyasalları evinizde kilitli ve mümkünse yüksek konumlu bir dolapta saklayın. Eğer alçak konumlu bir dolapta kimyasallar veya başka tehlikeli aletler bulunuyorsa, kilitleyin.

Bebeğe Nasıl Banyo Yaptırılır?10. Bebeğinizi arabada da güvende tutun. Bebeğinizi iki yaşına kadar, yüzü koltuğa dönük bir biçimde bebekler için koltukta oturtturun. Arabaya çocuğunuz için koltuk alırken ikinci el almaktan sakının ve koltuğu kurarken tüm talimatlara uyun.

11. Banyo zamanı! Bebeğiniz için banyoya girmeyi eğlenceli ve seveceği bir aktivite haline getirin. Suyu her zaman bebeğiniz girmeden önce termometre ile ölçün. Suyun sıcaklığı 49°C‘den fazla olmamalıdır. Bebeğinizin kaymasını engellemek için banyonun tabanını kayganlık azaltıcı özel kaplamalarla kaplayın ve muslukları da yumuşak korumalarla örtün. En önemlisi, asla ama asla bebeğinizi küvetin içinde tek başına bırakmayın.

12. Bebeğinizin gitmesini istemediğiniz alanları tahta geçitlerle sınırlayın. Eğer mustakil bir evde oturuyorsanız, merdiven başına ve sonuna bu geçitlerden kesinlikle yerleştirin. Akordiyon gibi açılıp kapanan geçitleri kullanmaktan çekinin, duvara sabitlenenleri tercih edin.

13. Bebeğinizin yatağını pencereye yakın koymayın. Pencereden çocuk düşmeleri dünyanın her yerinde sık rastlanan bir durum. Böcekleri engelleyen ağlar çocuğunuzu korumak için yeterli olmaz, eğer tam güvenlik istiyoranız çocuk güvenliği için pencereye monte edilebilen özel ekranlardan alın.

14. Havuzlar ve suyun olduğu yerler çocuğunuzun güvenliği için özellikle dikkat etmeniz gereken bölgeler. Çocuğunuz yüzmeyi öğrenene kadar havuzunuzu yaklaşık 1.5 metrelik çitle çevirmelisiniz. Bu çit güvenilir ve sağlam olmalıdır. Havuzun üstünü örten mekanizmalar ve alarmlar korunmayı artırmak için ek olanak sağlar. Havuzda gezen oyuncak bırakmayın- çocuğunuzun dikkatini çekecektir. Ve küvette olduğu gibi, havuzun etrafında dolaşan çocuğunuzdan gözünüzü ayırmayın.

Çocuk oyuncaklarının güvenliği15. Oyuncak güvenliği. Çocuğunuza oyuncak alırken her zaman üreticinin üzerinde belirttiği yaş aralığına göre oyuncak alın. Bebekler, özellikle diş çıkarma döneminde, herşeyi ağızlarına alacakları için oyuncakları her zaman ağızlarından büyük, ve kopan ve çıkarılan parçaları olmayan oyuncaklar olmalıdır. Bebeğiniz ayaklarını ve kollarını hareket ettirebilmeye başladığı anda yatağın üstünde dönen oyuncağını çıkarın.

16. Tost makinası, ütü, blender gibi mutfak aletlerinin fişlerini çekin. Mümkünse kullanımdan sonra hemen kaldırın ve kordonlarının bulundukları yerden sarkmamasına dikkat edin.

17. Oyuncak kutularınız güvenli olsun. Ağır, bir anda kapanan kutular yerine; plastik, kapağı kutudan ayrı ve hafif oyuncak kutularını tercih edin. IKEA’da böyle oyuncak kutularından bulabilirsiniz.

18. Bebeğinizin seviyesine inin. Bir yetişkin olarak, her ne kadar çocuğunuzu gözlemleseniz de onun dünyayı nasıl gördüğünü anlamayabilirsiniz. Bu yüzden dizlerinizin üzerinde, emekleme pozisyonunda bir evinize bakın, neler hemen göz alanınızın içinde? Böylece bebeğinizin gözünden onun dikkatini çeken şeyleri farkedecek ve ona göre önleminizi alacaksınız.

Özellikle bebek bekleyen anneler için bu liste oldukça detaylı ve karmaşık olabilir. Bunlar bizim naçizane önerilerimiz ve annenin bebeğinin ev içindeki güvenlikle ilgili kaygısını azaltacağına inandığımız önlemler. Eğer bebeğinize güvenli ev yaratmak için sizin fikirleriniz de varsa, lütfen yorumlarda paylaşmaktan çekinmeyin.

Facebook Yorumları
Paylaş

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial