“Ben CEO Olmak Istiyorum.”

Paylaş

 

Herhalde lisedeki başarılı ve hırslı öğrencilerden geleceklerine dair en çok duyduğum cümle bu: ‘‘Ben CEO olmak istiyorum.” Bugün CEO olmak Steve Jobs, Mark Zuckerberg ve Richard Branson gibi örneklerle sadece para ve statüyle değil, ün, üstün zeka ve karizmayla da özdeşleştiriliyor. Yeni nesil şirketlerin yaptıkları gençleri heyecanlandırdıkça ortalığı bir CEO olma sevdası sardığı kesin. Çoğu lise öğrencisi Amerika’daki eğitimlerine hazırlanırken akıllarında tek bir hedef var: CEO olmak. Ancak genelde okulların mühendislik bölümlerini tercih eden bu öğrenciler 4 senenin sonunda iş hayatına atılırken şu gerçekle karşılaşıyorlar: Aslında CEO olmak diye bir meslek yok.

CEO Olmak İsteyenlere Tavsiyeler
¨Üzgünüm ama Mark’la olan playdate imi iptal etmek zorundayım.¨

Genelde CEO olmak hayalini taşıyan Türk öğrenciler şu yolu izliyor: Amerika’da bir Ivy League okulunda mühendislik okumak. Bu 4 senenin sonunda ise hedef genelde uluslararası ve büyük bir şirkete girmek. Elbette bu çok güzel bir senaryo, ve kişiyi başarıya ulaştırma ihtimali çok yüksek. Zaten Amerika’da üniversite mezuniyetinden hemen sonra işe alınma istatistiklerine baktığımızda mühendislik bölümleri en yüksek oranları oluşturuyor. Öyle ki, temel bilimler (liberal arts) eğitimi alan öğrencilerle tartışma forumlarında dalga geçiliyor: ”4 senelik okul parasını çöpe attınız.” Şu anki global ekonomiyi ve iş sektörünün gerektirdiklerini düşününce bu şakada bir gerçek payı var: Mühendislik ve işletme okullarından mezun öğrenciler işe alımda tercih ediliyor. Ancak bu şakanın tabii ki bir de negatif yönü var: Temel bilimlerdeki bölümler (liberal arts) gibi öğrencinin ufkunu açan, analitik bakış açısı kazandıran ve olaylara farklı perspektiflerden bakmasını sağlayan bir eğitim aslında iş hayatında basamakları tırmanmakta oldukça gerekli. İyi yöneticiler sadece iş bitirme ve matematiksel yetenekleriyle değil, durumları ve kişileri analiz edebilme, geleceği öngörebilme ve olaylara farklı açılardan bakabilme yetenekleriyle de tanınıyorlar. Zaten Amerika’daki başarılı CEO’ların ve devlet yöneticilerinin geçmişlerine baktığınızda oldukça çeşitlilik görüyorsunuz. JP Morgan Chase’in şu anki CEO’su Jamie Dimon Tufts üniversitesinde Psikoloji ve Ekonomi okumuş. 2012 senesinin başına kadar IBM’in CEOsu olan Samuel J. Palmisano ise Johns Hopkins Üniversitesi’nden Tarih mezunu. Hewlett Packard’ın eski CEO’su Carly Fiorina ise Stanford’dan Felsefe diplomasıyla mezun olmuş. Teker teker örnek vermeye gerek yok. Ancak şu bir gerçek ki, mühendisler kadar diğer dallardan da şirketlere yöneticiler çıkıyor.

Sonuçta ¨Ben CEO olmak istiyorum.¨ diyen lise öğrencilerinin ve daha birçok kişinin dikkat etmesi gereken şey sadece okuduğu bölüm değil, tutkulu bir çalışma aşkı. Bu kendi şirketini kurmada olsun, bir şirketin yavaş yavaş başına geçmeye giden yolda olsun herkesin sahip olması gereken bir özellik. Ayrıca işi dışında global düzeyde değişimleri takip edebilen, kendini işi ve okulu dışında eğitebilen ve insanlarla iyi sosyal ilişkileri olan kişilerin yöneticilik vasfına hem daha çabuk ulaştıkları, hem de onu daha iyi taşıdıkları bir gerçek. Unutulmaması gereken şey, iş hayatına başarıya giden yolda değişen şartlarla birlikte çok katı bir yol çizmeye çalışmak sizi geriye düşürür. Tersine, değişen dünyanın ve iş ortamının şartlarına uyum sağlayabilmek sizi ileri götürecektir.

Facebook Yorumları
Paylaş

296 YorumOn “Ben CEO Olmak Istiyorum.”

 • hande koçyiğit

  merhaba,
  ben 20 yaşında gazi üniversitesi endüstri mühendisliği 1.sınıfta okuyorum. Okuduğum bölümü ilerde bir inşaat firmasının CEO ‘su olmak istediğim için seçtim. Daha 1.sınıf öğrencisiyim ve çok deneyimsizim ,yazınızı araştırma yaparken buldum ve çok ilgimi çekti. Sizinde kariyer tavsiyelerinizi almak istiyorum. Teşekkürler.

  • Merhaba Hande,

   CEO olmak elbette çalışkan ve hırslı birçok öğrencinin sonunda elde etmek istediği sonuçtur. Eğer yönetici olmak istiyorsan şimdiden çok çalışmaya başlamalı, inşaat sektöründeki haberleri ve gelişmeleri takip etmeli ve üniversiten bitmeden yazları iyi staj pozisyonlarında çalışmalısın. Üniversiteden sonra ise en alttan bile olsa hemen bir inşaat firmasında çalışmaya başlamalısın. CEO olmak üniversiteden mezuniyetinin sonunda 1-2 senede başarabileceğin bir durum değildir. Ama seneler sonra çalışmanın, bilginin ve metanetinin karşılığını alacaksındır

   Sevgiler,

   Canan

  • mrb hande hanım hayatının ceo su olmak ve uluslararası bir şirkette uluslararası bir liderlik fırsatı için bana ulaşabilirsiniz .

  • tam 7 yılgeçmiş ceo oldun mu merak ettim

 • Merhabalar Canan Hanım,

  ideallerim uğrunda araştırma yaparken Türkçe kaynaklar arasında böyle bir yazı bulabilmek beni oldukça sevindirdi. Henüz lise 3. sınıf öğrencisiyim ve ‘CEO olmak’ bu döneme kadar en çok benimsediğim hedefim diyebilirim.

  Ortalamanın üzerinde bir anadolu lisesinde okuyorum ve açıkçası istediğim üniversiteye gidebileceğim konusunda şüphem yok. Özel bir üniversitede ‘ingilizce işletme’ okumayı planlıyorum. Ancak birkaç çekincem var. Açıkçası henüz üniversite öğrencisiyken bir şirkette çalışabilmek, birilerini tanıyabilmek ve liderlik kabiliyetimi geliştirmek gibi bir fikrim var. Demek istediğim çalışma hayatına atılmak için okulun bitmesini beklemek istemiyorum. Daha önce üniversitedeyken -bu şekilde- çalışan birileri olup olmadığını bilemiyorum; ancak çevremde bunun bir hayalperestlikten ibaret olduğu savunuluyor. Bu konuda fikrinize ve bilginize danışmak istedim.

  Şunu belirtmek isterim: Özel üniversiteye burslu gireceğim ve üstten ders alabilecek kadar çalışmaya razıyım. Dil öğrenmede sıkıntı yaşamayacağımı düşünüyorum. Hali hazırda orta düzeyde bildiğim İngilizce ve başlangıç seviyesinde bildiğim Almanca var. Üniversite 2. sınıfa kadar bu dilleri tamamlayabileceğimi düşünüyorum. Bu diller dışında İspanyolca ve Fransızca öğrenmek gibi hedeflerim de var. Söylediğim gibi, bu sektörde istediğim noktaya gelebilmek için çalışmanın hiçbir safhasından çekinmiyorum.

  Saygılarımla…

  • Merhaba Serdar,

   Hedeflerini ifade edişin ve onları gerçekleştirmek için yapacaklarını belirlemiş olman çok güzel. Öncelikle, üniversite sırasında bir şirkette çalışmak sana çok iyi bir çevre,tecrübe ve belirttiğin gibi liderlik kabiliyetini geliştirecek özellikler kazandıracaktır. Tavsiyem 2. senendekinde olamasa da 3. sene yaz ve 4. sene üniversite sırasındaki stajlarını yabancı şirketlerde yapmaya çalışman. İyi üniversitelerde zaten yazları zorunlu staj vardır. Çoğu öğrenci 4. senesinde daha az bir ders yükü alıp bir de üstüne part-time işe gitmeye başlar. Bu da üniversite sonrasında iyi bir şirkette pozisyon kazanmayı neredeyse garantiler.

   İkinci önerim ise dil öğrenmeyle ilgili. Diğer dillerden önce İngilizce’ye odaklan. Yazılı ve sözlü İngilizce’nin iyi olması seni diğer adaylardan mülakatlarda ayrıacaktır. 2. yabancı dil olarak Almanca da güzel. Ancak, 3. ve 4. diller eğer ki hobi seviyesinde kalmayacaksa belirttiğin hedeflerle götürmesi hem çok zor, hem de sana çok bir ‘competitive advantage’ (fazladan avantaj) kazandırmayacaktır.

   Sektör olarak da, Türkiye’de var olan ve büyümüş yabancı ve Türk şirketleri iyi incelemeni tavsiye ederim. Gazetelerin ekonomi ve iş sayfalarına günlük göz gezdir. Türkiye’de hangi sektörler büyüyor, yabancı şirketler ne gibi hamleler yapıyorlar takip et. Bunların hepsi sana okuldakindan daha gerçek bir perspektif kazandıracaktır. Bunları yaparken elbette notlarını da yüksek tutmaya çalış, çünkü şirketler her zaman, eninde sonunda notlara bakıyorlar.

   Başka sorun olursa çekinme, kolaylıklar dilerim,

   Canan Altındaş

   • Merhaba canan hanım bn şu anda üniversite ikinci sınıf öğrencisiyim hemşirelik okuyorum ancak bu bölümü istemeyerek yazdım bu sene sınava gircm tekrardan ve marmara işletme düşünüyorum ancak çevremdeki herkes saçma davrandığımı söylüyor hemşirelik daha iyi bir meslekmiş bn bunu hiç istemiyorum amacım işletme bölümünü kazanıp özellikle okul hayatım boyunca ingilizceyi iyi bir düzeyde öğrenip tabi bölümümle ilgili beni geliştirecek etkinliklere katılıp mezun olmadan çalışmaya başlsyıp iyi bir çevre edinmek ve kendimi geliştirip mexun olunca iui bir şirkette çalışmak istiyorumböle planlarım var ama çevreminde etkisiyle kararsızlık yaşıyorum sizce istediklerimin gerçkleşme payı var mı yani hemşirelik bölümünü bırakmaya değer mi bana yardımcı olur musunuz çok ihtiyacm var şimdiden teşekkürler.

   • Ben muhasebe okudum önlisans mezunuyum CEO olmak istiyorum.ingilizce ve arapça öğrenmeye başladım. Yaşım 32 iktisatta yüksek lisans hedefim var ingilizce üzerinden okumak istiyorum.bana yardımcı olur musunuz nasıl bir yol takip etmeliyim. Şimdiden teşekkürler

 • Aylardır bu konu hakkında araştırma yapıyorum. Kimisi işletme kimisininde endüstri mühendisliği okumanın daha yararlı olucağını söylüyor. Lise 2. sınıf öğrencisiyim ve idealim ceo olmak. Ve bunun için gerçekten çok çalışıyorum. Yazınız çok ilgimi çekti. Etkilendim diyebilirim.Tek aklımı karıştıran soru ise üniversitede hangi bölümü okumak? İşletmeyi okuyacaksam boşuna sayısalda emek harcıyorum eşit ağırlıktada çok rahat biçimde işletme okuyabilirim.Ama endüstri mühendisliğinin daha avantajı olacağını söylüyorsanız sayısalda eğitimime devam edicem.Bu meslek hakkında başka hiç bir soru aklımı karıştırmıyor. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Merhaba Simay,

   Yazıda da belirttiğim gibi aslında CEO olmak yolunda kişiye tek bir yol çizebilmek oldukça zor. Yani ‘Şunu oku, şunu şöyle yap.’ diyerek CEO olmayı garantilemiyorsun. Öncelikle kendine şu soruyu sormalısın: ‘Gelecekte nasıl bir şirketin başına geçmek istiyorum?’ Örneğin, bankacılık ve danışmanlık sektöründe bir şirkette çalışıp yükselmek istiyorsan, o zaman Endüstri Mühendisliği okumanı tavsiye ederim. Endüstri Mühendisliği mühendislik ve işletme dersleri arasında bir denge kurarak, hem sayısal hem de analitik becerilerini geliştirir. Ama örneğin, bir bilişim şirketinde çalışmak istersen, Bilgisayar Mühendisliği bile uygun bir bölüm olabilir sana. Ama önemli olan, neyi seçersen seç, o bölümün ağırlığı olmayan konularda da kendini geliştirmen. ‘Çok rahat biçimde İşletme okumak.’ rahat bir seçim, ama sivrilmek istiyorsan seni zorlayacak seçimi yapmalısın.

   Canan Altındaş

   • canan hanım merhabalar
    oğlum lys sınav sonucuna göre odtü ve itü ekonomi bölümünü kazandı ikisi arasında karar veremiyoruz bize yardımcı olabilirmisinin lütfen

 • Selamun aleyküm…
  Benim kafamda tasarladığım bir internet sitesi var ,Türkiye’de daha olmayan bir yapı içeriyor hem kamu ,hem özel sektöre hitab ediyor.
  Ama benim okuduğum bölümle alakası yok ve nasıl uygulamaya sokabilirim bilmiyorum.
  Fikri tasarlamak geliştirmek cio içi bir başlangıç mıdır .
  Tasarlana düşüncenin patenti alına bilir mi nasıl…

 • işletme mühendisliği okuyan birisi ceo olma yoluna girmiş olur mu? teşekkürler.

 • Ömer Faruk Yapıcı

  Merhaba Ayşe Abla,

  Bende herkes gibi bir ceo olmak istiyorum.Fakat ceo olmak için hangi liseye ve hangi ünüversiteye gideceğimi,hangi bölümü okuyacağımı bilmiyorum (7. sınıfa gidiyorum).Bana yardımcı olup nasıl bir yol izleyeceğim konusunda bena ışık tutarsan çok sevinirim…

 • Merhaba bende ceo olmak istiyorum, ama aynı zamanda mimarlık okumak istiyorum mimarlarda ceo olabilir mi?

  • Merhaba Lale,

   Bir mimar olarak gelecekte kendi mimarlık şirketini kurup, onun yöneticisi olabilirsin. CEO daha çok anonim ticari işletmelerin başındaki yöneticilere verilen bir isim. Mimarlık sektöründe böyle oluşumlar ve böyle bir etiket var mı emin değilim. Ama hangi meslekte olursan ol, yönetici konumuna yükselebilirsin.

 • merhaba ;
  ben ben başarılı ve insanlara faydalı biri olmak istiyorum bunun için yapmamm gerekenleri biliyorumm ama hayatıma uygulayamıyorum .işletme 4 okudumm bitti ve şimdi iletişimm fakültesinde okuyorum ingilizceögrenmeye çalışıyorum ama staj yapmak istiyorum erasmusla almanyada ingilterede ama bir yeri ayarlıyamadım bu da benimm bütün hayallerimi yıkıyo yaşım 23 ve bibaltaya sap olamadıgımı düşünüyorum:(

  • Merhaba Elif,

   Henüz böyle düşünmek için çok gençsin. Senin yapman gereken şu ki, istediklerini gerçekleştirmek için biraz daha çaba sarfetmelisin. Ama sen kendine dair inançlarınla ‘bir baltaya sap olamadım/olamayacağım’ bunlara sarfedeceğin enerjiyi yiyorsun ve kendini yoruyorsun. Kendinle ilgili negatif inançlarından vazgeçip, isteklerine dair harekete geçersen istediklerini başardığını göreceksin.

   Sevgiler,

   Canan

 • Merhabalar, yazılarınızı okudum ve sorularıma cevap aldım diyebilirim ama yine de sormak istediklerim var. 11. sınıfta iyi bir anadolu lisesinde sayısal bölümünde okuyorum. İstediğim mesleği hep “holdinglerde toplantıdan toplantıya koşan, telefonları hiç susmayan, sürekli seyahat eden biri olmak” diye betimlerim. Sanırım bu meslek yöneticilik oluyor. Israrla her meslekten yönetici olunacağının üstüne basmışsınız fakat ben yine de soracağım. Bahsettiğim mesleğin yöneticilikten başka bir şey olacağını düşünüyor musunuz? Ayrıca bu geniş yelpazeyi daraltmama yardımcı olur musunuz? Her meslekten yönetici olunabilir fakat elbette direkt buna yönelik bölümlerde okumak çok daha avantajlı olur diye düşünüyorum. Ayrıca, yurtdışında okumak daha avantajlı olur mu? Türkiye veya dünyada önerebileceğiniz üniversiteler ve bölümleri var mı? Sorularımı cevaplamanız dileğiyle..

  • Merhaba İlayda,

   Yöneticilik aslında tam olarak bir meslek değil, kariyer basamakları sonunda gelinen bir noktadır. Bahsettiğin, “holdinglerde toplantıdan toplantıya koşan, telefonları hiç susmayan, sürekli seyahat eden biri olmak” tipine uyan iş aslında giriş seviyesinde danışmanlık sektöründeki kişilerin de sıkça içinde bulunduğu bir durum. Danışmanlık sektöründe Türkiye’de başarılı yabancı şirketler arasında McKinsey ve Boston Consulting Group (BCG) bulunmakta. Bu şirketler de hem Türkiye’de hem yurtdışında okumuş, bölümlerinin en iyi öğrencilerini bünyelerine katarlar. Türkiye’de sıklıkla tercih ettikleri okul ve bölüm, Boğaziçi Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi Endüstri Mühendisliği, yurtdışında ise Top 10’daki üniversitelerin Systems Engineering programlarıdır. Yurtdışında okumak, senin yaşamını kendin sürdürebilme becerilerini ve İngilizce’ni geliştirme açısından elbette bir artıdır. Ancak şu da bir gerçek, Boğaziçi Üniversitesi’nin mühendislik programları yurtdışındaki programlar kadar, hatta çok daha zordur ve işverenler bunun farkındadır. Dolayısıyla, Amerika’yı tercih edersen bu şirketlerde işe girmek için neredeyse mükemmel ortalama tutturman gerekir. Umarım bu yönlendirmeler sana yardımcı olur.

   Sevgiler,

   Canan Altındaş

 • Merhaba,
  Yazınızı okudum ve gerçekten çok etkilendim. Lise 2. Sınıf öğrencisiyim ve dil bölümündeyim. Bu konuyla son birkaç haftadır ilgileniyorum ve araştırmalar yapıyorum. Aslında şansımın sayısal okuyanlardan daha az olduğuna inanıyordum ama nedense bu konu gerçekten ilgimi çekmişti ve birden CEO olma isteği hayallerim arasına girdi. Hatta şimdiden ufak çaplı para birikimi oluşturdum ve her gün gazetenin ekonomi sayfasını takip etmeye çalışıyorum. Bu konuda çok istekliyim ama ben başka birinin şirketinde yönetici olmaktansa kendi şirketimde yönetici olmayı tercih ederim. Yani anlayacağınız sıfırdan bir şirket kurmak istiyorum. Lakin ticaret konusunda biraz tecrübesizim ve bir sayısal öğrencisi de değilim. Kendi alanımda başarılıyım tabii ama matematiğim biraz zayıf. Bu ileride bana sorun çıkarır mı diye merak ediyorum? Gerçekten CEO olmayı çok istiyorum ve bunun için yapmam gerekenleri biliyorum. Dil konusunda hiçbir problemim yok, ingilizce konuşabiliyorum ve almancamda çok iyi olmasada var, ayrıca bunların yanında biraz hintçe ve ispanyolca da konuşabiliyorum. Okulumun düzenlediği bir programlada yakında Danimarka’ya gideceğim. Çevremdeki insanların tecrübelerinden de oldukça yararlanıyorum, ve bu yaz hem ticareti öğrenebilmek, hemde işçilerle aramdaki empatiyi güçlendirebilmek için bir yerlerde çalışmayı planlıyorum. Anlayacağınız bu konuda gerçekten istekliyim.
  Okuduğunuz için teşekkür ederim.

  • Merhaba Tuğçe,

   Yöneticilik hayalini gerçekleştirmek için attığın adımlar son derece doğru ve gerçekçi. Sayısal öğrencisi olmasan da gazetelerin ekonomi sayfalarını takip etmek seni sektörel ve finansal gelişmeler hakkında oldukça bilgilendirir. Bir önerim, bu konularda yabancı kaynakları da Internet’ten takip etmen. Örneğin, Business Week ve The Economist’in websitelerinden düzenli okumalar yaparsan, hem business jargonuna alışırsın, hem de başta anlaması zor gelse de dünyadaki ekonomik gelişmelerin birbirini nasıl etkilediğini anlamaya başlarsın. Bunun dışında, ticareti öğrenmek için attığın adımlar da çok akıllıca. Sana tavsiyem, bir de hangi sektörde kendini geliştirmek istediğini iyi seçmen. Bu, inşaat olur, turizm olur, bankacılık, vs. olur. Eğer yaz çalışmalarını ve stajlarını seçtiğin sektördeki şirketlerde yaparsan, o sektörde işlerin nasıl yürüdüğünü daha iyi anlarsın. Bir diğer önerim de, kendini çok fazla dil öğrenmek için zorlamaman. Her ne kadar dil öğrenmek (benim için de) çok zevkli bir şey olsa da, bugün iş dünyasının geçerli dili İngilizce. Zaten senin yeterince başka dilin var. Giriş seviyesinde diğer diller, iş kontaktlarıyla alaka kurmanda yardımcı olacaktır. Bunun yerine enerjini iş dünyası hakkında öğrenmek ve bir an önce iş dünyasına girmek için yönlendir.

   Sevgiler,

   Canan Altındaş

 • Merhabalar.
  Ben Almanya nin Berlin sehrinde okuyorum.Bu meslek tarzi ve ekonomiyle cok ilgileniyorum.Ancak emin olmadigim birsey var.Universiteye girmeme bir yil kaldi ve bu hedefim icin hangi bolumu tercih etmem gerektigini bilmiyorum.Yardimci olursaniz cok sevinirim.
  iyi günler

  • Merhaba Mert,

   Hangi bölüme girmen gerektiğini en iyi sen tartarsın. Kendini daha analitik ve matematik sever biri olarak mı görüyorsun (mühendislik), yoksa kafam hem matematiğe hem de sözel derslere basar mı diyorsun (ekonomi, işletme)? Yoksa sözel zekam daha yüksek (sosyoloji, psikoloji,tarih) mi dersin? Buna göre kendin karar verebilirsin. Meslek seçimi tabii bundan daha iyi düşünülmesi gereken bir süreç. Yönetici olmak ise ancak kariyerinin zirvesinde başarabileceğin bir şey. Umarım yardımcı olmuşumdur.

   Sevgiler,

   Ayşe Canan Altındaş

 • Merhaba.

  Ben şuan Bursa’da turizm sektörüunde çalışıyorum ve Turizm Otelcilik Lisesinden mezunum.
  Geçen yıl mezun olduğum okulu 2. sırada bitirdim. 6 yıl hem okudum hem çalıştım, orta düzeyde İngilizce ve ana dilim gibi Rusça okuyup,konuşup,yazabiliyorum. Seneye Ukrayna Kharkov’da Uluslararası Ticaret okumak istiyorum. Yazdıklarınız ilgimi çekti ve sizlerden bilgi almak istiyorum. Sizce gittiğim yol ne kadar doğru ?

  • Merhaba Deniz,

   Yaptıklarını ve yeteneklerini göz önünde bulundurursak bence seçtiğin yol gayet akıllıca. Turizm geçmişine sahip olup, Uluslararası Ticaret okumak, seni ticaret sektörüne götürebilir. Özellikle de Rusça’nın akıcılığıyla gelecekte Türkiye-Rusya arası ticaret yapabilirsin.

   Ayşe Canan Altındaş

 • Şu an sizin sitenizle ilk tanışmamı yaşıyorum ve sinirden ağlamak üzereyim.Geçen sene güzel bir Anadolu lisesinden mezun olup sınavdan hiçbir şey yapamamanın verdiği hayal kırıklığıyla bu sene yeniden hazırlanmış olduğum sınav yüzüme bir tokat gibi çarpmış bulunmakta. Hani insanın mayasında bulunan bir yetenek vardır siz bilirsiniz. Şu an yazısını okumakta bulunduğunuz ben belki de dünyanın en iyi hitabet,ikna ve empati yeteneğine sahip insanlarından biriyim.Gelin görün ki şu sistem şartları içinde gün geçtikçe zamanımı kaybediyor olmak dengemi bozuyor.
  Daha bu sabah erkenden kalktım her zaman olan sırt ağrılarım bugün yoktu ve daha sağlıklı ders çalışcam diye seviniyordum.İki saat sonra 8 sularında başıma gelen şey nedir biliyor musunuz? hapşurdum ve boynumu incittim. Muscorilin iğnesi kas gevşetici ilacı merhemi derken yatağa hapsoldum.Hayat bana hedeflerime ulaşmamam için elinden gelen işkenceyi yaparken ben hayalimdeki meslek ve eğitim üzerine araştırma yapıyordum.
  Mit de psikoloji eğitimi yazdım ve karşıma çıkan siz beni öyle bir bunalıma sürüklediniz ki.Çünkü istediğim hayatı yaşadınız ve yaşıyorsunuz.
  Ben o dandik üniversite sınavına girip ODTÜ Psikoloji kazanmak için çıldıran 18 yaşında bir kızım .Eğer bu sınavı psikoloji bilgimle yapsalardı o okul ve o bölüm benimdi. Türkiye de george orwell,Irwin D. Yalom veya kitaptan gideyim Sıddhartha yı okuyan 18 yaşında kaç kişi vardır? Ben kitap okuma alışkanlığımın kurbanı oldum.4 yılımı lisede kitaplarla mahvettim.Belki de ortalama bir insanın hayatı boyunca okuayacağı kitap sayısını 1 yılda geçtim ama adaletsiz sistem beni değil bir sürü gereksiz bilgiyle ezberci etodlarla beynini dolduran soru kalıbı ezberleyen ve psikolojiyi sadece okuyarak öğrenmeye çalışan kafasında tek bir proje gelişteremeyen çoğu insanı benim yerime tercih ediyor.
  Kusura bakmayın siz benim idolümsünüz artık. Kendimi bu kadar aşağılamamın nedeni 2 aydır kitap okuyamamış olmam bunalıma girmiş olmam testlerden bıkmış olmam. Pek ala bir şekilde o bölüme gircem zor ama imkansız değil. Başaramazsam o zaman ne olacak bilmiyorum.
  Umarım ODTÜ bana bir surpriz yapar aradığımız öğrenci sendin ne sınavı gel gel der 🙂 Demezse belki de sadece 200 veya 300 kişiyle kaçıracağım tek şey o okul olmayacak artık.Çünkü yeni idolüm olan sizle ilgili bir söz verdim şu anda kendime.Ben o bölümü kazandıktan sonra sizin kadar başarılı olup sizle tanışcam…
  Başarınıza duyduğum en içten hayranlığımla hoşçakalın…

  • Merhaba Safiye,

   Senin yaşında birinin senin okuduğu kitapları okumuş ve psikoloji hakkında kendini bu kadar donanımlandırmış olması çok güzel. Ancak, senin de takdir edebileceğin gibi hepimizin dilediğini başarması için, bir şekilde varolan sistemin içinden geçmesi gerekiyor. Senin için de bu noktada gerekli olan Türkiye’de bir üniversitenin psikoloji bölümüne girmek. Her ne kadar mevcut sistem, belli bir konuda en yetenekli ve donanımlı öğrenciyi değil de, kendini sınav için yetiştirmiş olan öğrenciyi seçse de, sen üniversiteyi kazandığında zaten içerideki birçok öğrenciye nazaran farkını ön plana çıkaracaksın. Bu sınavı kazanmak için de, varolan sağlık rahatsızlıklarını aşman, stresini yenmen ve hedefine odaklanman gerekiyor. İnan bana, bu hedef şu anda sana çok can sıkıcı gözükse de, başardığında dilediğine bir adım daha yaklaşmış olacaksın. Kendini başarılı bir psikolog olarak yetiştirmek için bu engeli aşman gerekiyor. Sana bu süreçte sağlık, motivasyon ve enerji diliyorum. Ve yapabileceğine inanıyorum.

   Sevgiler,

   Ayşe Canan Altındaş

 • Merhaba canan hanım ,

  Ben mekatronik mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim . Kafamın karışık olduğu konu ise mezun olunca sade bir mühendis olmak istememem.Daha ziyade yöneticilik düşünüyorum , bu anlamda yurtdışında master mı ? , mba mi ? engineering management mi? karar veremiyorum . Yardımcı olursanız çok sevinirim 🙂

  • Merhaba Sercan,

   Öncelikle Türkiye’de mekatronik mühendisliğini hangi okulda okuyorsun, dönemde kaçıncısın bunları bilmem lazım 🙂 Eğer bu bilgilerini bir sonraki yorumunda belirtirsen daha iyi yardımcı olabilirim.

   Teşekkürler,

   Canan Altındaş

 • Atılım üniversitesinde okuyorum . Dönemde kaçıncı olduğumu bilmiyorum 🙂
  ortalamam 2.8 ama ilk 5 de olucağımı sanıyorum

 • merhaba canan hanım,
  şu ana kadar ceo olayım vc gibi bir hayalim olmadı ama her zaman farklı olmak gibi bir isteğim oldu.ceo olmak feci havalı farklı bişi ama ceo olabilceğim bir alanda değilimkendim bir şey üretmediğim sürece..kendimi nasıl geliştiririm,bu kadar insan içinde ne farkım ne artım var sorularını kendime sorar dururum.bazen hatayı en başından yapıp sayısalcı olmasamıydım diyorum.bir devlet üniversitesinde diş hekimliği fakültesinde öğrenciyim.hekimlik mesleği dışında hiç bir şey yapamıycam.ya da kendim bulamıyorum alanımla alakalı farklı ne yapabilirm yüreğimi koyacağım hedefimi arıyorum aslında.
  zaman zaman okulu bıraksam mı diye düşünüyorum..ama cesaretim yok.aslında bölümümü de seviyorum…bir de sizin fikrinizi merak ediyorum…
  selamlar saygılar…

  • Merhaba Hazal,

   Okuduğun bölüm bence çok güzel ve okulunu bırakmamanı tavsiye ederim. Asla yapacağın mesleği küçümseme. Çünkü belki ileride sadece hekimlik değil, belki diş hekimliğinde kullanılan makineleri üreten veya dağıtımını sağlayan bir firmanın başına geçersin. Eğer mesleğin olarak benimsediğin işi iyi yapıp, inceliklerini öğrenip, vizyonunu geniş tutarsan, bir gün yönetici konumuna yükselme şansın da olur.

   Kolaylıklar dilerim,

   Ayşe Canan Altındaş

 • Günümüz Türkiye’sinde, Amerikalı ve Avrupalı şirketlerden farklı olarak, çoğunlukla tek kişinin hegomonyası üzerine kurulu “AİLE VE/VEYA PATRON ŞİRKETLERİ” çoğunluktadır. CEO kavramı parmakla sayılabilecek kadar az sayıda şirkette mevcuttur. Burada dikkat çekmek istediğim en önemli husus, yetki ve sorumluluk meselesidir. Yetkisiz sorumluk bir nevi bekçilik, bakıcılıktır. Yöneticilerin bağımsız olması, ancak, kati suretle bağımsız birimlerce denetleniyor olması gerekmektedir. Patron şirketlerinde bu neredeyse imkansızdır. Kurumsallık, birçok meselemizde olduğu gibi kağıt üstünde kalmıştır. CEO, yönetici, olmak isteyen arkadaşlarıma tavsiyem şudur. İyi bir yönetici iş yapmaz, yaptırır. Başka bir tabirle orkestra şefidir. Onlarca enstruman arasından gelen kulak tırmalayıcı bir sesi batonuyla düzeltmektir aslında yöneticilik. Ancak bu nahoş sesi duyup kemancıya,” Sen kalk bakalım. Öyle çalınmaz keman, böyle çalınır.” diyerek, kemanı elinize alır ve siz çalmaya başlarsanız; iyi bir yönetici değilsiniz demektir. CEO olmayı hedefleyen kardeşlerimize, CEO çalıştırma yeteneğine sahip kurumsal bilinçte Patronlarla karşılaşmaları dileğiyle.

 • Merhaba Canan Hanım
  İngilizce işletme bölümünde okuyorum ve bu sene hazırlık öğrencisiyim. İşletme okuyan her öğrenci gibi Ceo olmak yolunda ilerlemek istiyorum.Yurt dışında moda yönetimi mastırı yapıp moda sektörüne çalışmayı düşünüyorum. Ve bazı şeylere erken kalkan yol alır mantığıyla şimdiden başlamak istiyorum.Sene başından beri araştırma yapıyorum ama nerden başlayacağıma karar verebilmiş değilim. Çap yapmalı mıyım,hangi stk’lara katılmalıyım nasıl projelerde görev alırım,ilerde cv’m için nasıl eğitimler referanslar izlemeliyim, nerde nasıl yaz stajlarına başlarım bilmiyorum. Kısacası hayallerim büyük ama nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Merhaba Gülşah,

   Yurtdışında moda yönetimi masterı yapabilmen için en önemli kıstas, lisans eğitimin boyunca modayla ilgili çalışmalara katılman, modaya olan ilgini ek aktivitelerle desteklemen. ÇAP yapman şart değil. Ancak Türkiye’deki büyük giyim ve moda şirketlerinde (Vakko, Beymen, gibi…), moda yayınevlerinde (Marie Claire, Elle, Vogue gibi) veya moda evlerinde (Yıldırım Mayruk, Cengiz Abazoğlu, Dilek Hanif) yazları yapacağın stajlar senin için önemli tecrübeler olacaktır. Belki üniversitenin ilk senesinin sonunda bu şirketlerde hemen iyi bir pozisyonda staja giremeyebilirsin, ancak sadece fotokopi bile çekecek olsan, o şirket ortamında bulunman senin için eşsiz bir tecrübe olacaktır. Ayrıca sana yabancı kaynaklardan modayı takip etmeni, ve moda dünyasında yöneticiliğe soyunmuş kişilerin (Anna Wintour gibi) kariyerlerini ve yaşamlarını incelemeni tavsiye ederim.

   Kolaylıklar dilerim,

   Canan Altındaş

 • Merhaba, ben 18 yaşındayım ve anadolu ticaret meslek lisesi muhasebe bölümünden mezun oldum. Şu an ise Gazi Üniversitesinde Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulunda Bankacılık bölümünde okuyorum(bölüm 4 yıllıktır 2 yıllık değil ). Ben ileride çok başarılı adaletli kararlar alabilen , bulunduğum sektörde kendimi geliştirip, insanlara katkıda bulunabilecek bir birey olarak üniversiteden mezun olmak istiyorum. İngilizce mi kendim çalışarak ingilizce kitaplar okuyup çevirerek kendi çapımda geliştirmeye çalışıyorum. Ekonomi, muhasebe, finans alanlarında kendimi geliştirmek istiyorum. ayrıca ingilizceyi de çok seviyorum. 4 yıl boyunca donanımlı bir mezun olabilmek için daha ayrıntılı nasıl bir plan program çerçevesinde ilerlemeliyim. Yardımcı olmanız dileğiyle şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Emine,

   Sana şunu öneririm, İngilizce sadece roman değil, ayrıca çalışacağın sektörle ilgili de kitap ve dergiler oku. Özellikle The Economist, Forbes, Harvard Business Review gibi dergilerin hem Türkçesine hem de İngilizcesine kitapçılarda ulaşabilirsin ve onları satın almadan orada okuyabilirsin. Bu kitaplarda ve dergilerde ilgini çeken noktaları bir deftere not al- böylece hem bu konulardaki düşünce gelişimini takip edersin, hem de aldığın notların belki gelecekte (Dünya ekonomisi ve siyasetinde) önemli olduğunu farkedersin ve analiz yeteneğini güçlendirirsin. Bunun dışında yazları stajların da son derece önemli. Eğer bankacılıkta kariyer yapmak istiyorsan, sana önerim bu sektörde ilk senenden itibaren ne seviyede olursa olsun stajlara başlaman. Sana hayallerini gerçekleştirirken başarılar dilerim.

   Ayşe Canan Altındaş

 • Merhaba,

  Ben iki senelik İstanbul Teknik Üniversitesinde gemi makinaları bölümünü bitirdim. Daha sonra Anadolu Üniversitesi (açık öğretim) ‘ den İşletme okuyup bunu 4 seneliğe tamamladım. Şu an hedeflerimle denizcilik arasında bir bağlantı yok. Açıkcası ailemin düşüncesizliği ile denizciliğe yönlendirildim ve gemiye gitmek istemiyorum. İş imkanları da karada çok kısıtlı birçok yere başvurdum ve geri döüş yapmadıklar. İngilizcem yok. 26 yaşındayım her şey bana bitmiş gibi geliyor. Elimde koca bir sıfır var gibi. Şu anda mesleğimle alakasız bir yerde geçici olarak çalışıyorum. Ben ticaret yapıp yüksek yerlere gelmek istiyorum. Ama artık çok geç gibi. Bana fikir verin n’olur, çaresizim. Teşekkürler.

 • merhaba Canan Hanım

  Yazınızı ve sorulara vermiş oldunuz cevapları okudum ve bir çok şey öğrendim böyle bir yazı yazdığınız için çok teşekkür ederim.Bende bu yıl sınava girdim işletme okuyup yönetici olarak görev yapmak istiyorum sayısalcı olarak liseyi bitirdim ama eşit ağırlık benim için daha uygunmuş bunu ilk başta anlayamamışım.sayısalcı olarak liseyi bitirdiğim için eşit ağırlık puanım yüksek değil iyi bir devlet üni. gelmiyor vakıf üni. tercih etmeyi düşünüyorum hangi vakıf üni de işletme okusam daha iyi olur bu konuda bilginiz var mı

  • Merhaba Sait,

   Türkiye’de maalesef tercih danışmanlığı konusunda çok bilgim yok. Ben daha çok yurtdışı konusunda bilgiliyim. Ama aklındaki üniversiteleri yazarsan belki yardımcı olabilirim.

   Teşekkürler,

   Canan Altındaş

 • Merhaba,
  Ben Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümünde okuyorum. İngilizce, Fransızca ve Almanca’da kendimi geliştiriyorum. Belirlediğim bir eğitim yolu var ancak yazınız ilgimi çekti ve size danışmak istedim. Ceo olabilmek için mezun olduktan sonra atacağım adım ne olmalı ? Yapabileceğim diğer alternatif şeyler sizce neler olabilir ?

 • Merhaba,
  Ben Paris’te Sorbonne Üniversitesi’nde siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümünde okumak istiyorum. İngilizce, Fransızca ve Almanca’da kendimi geliştiriyorum. Belirlediğim bir eğitim yolu var ancak yazınız ilgimi çekti ve size danışmak istedim. Ceo olabilmek için mezun olduktan sonra atacağım adım ne olmalı ? Yapabileceğim diğer alternatif şeyler sizce neler olabilir ?

  • Merhaba Kerem,

   Kendine belirlediğin eğitim yolu oldukça güzel. Ancak sorum şu: Hangi dalda yönetici olmak istiyorsun? Önce bu dalı belirlemeli, ve senelerce bu sektörde çalışmalısın. Eğer bir girişimci olmak istiyorsan, o zaman durum farklı. Eğer şimdiden aklında başlatmak istediğin bir proje varsa, iyice araştırmalı, girişim yapmak istediğin dalda bilgi toplamalı ve sektörden liderlerle tanışmalısın. Eğer başka soruların olursa sormaktan çekinme.

   Kolaylıklar dilerim,

   Ayşe Canan Altındaş

 • merhaba,
  Bir üniversitenin uluslararası ilişkiler bölümünde 1.sınıf öğrencisiyim. İyi bir şirkette işe başlayıp o şirkette yükselmek istiyorum. özellikle yabancı bir şirkette. Fakat işletme öğrencilerinin daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Uluslararası ilişkiler bölümünde okuyup yönetici konumuna yükselme şansım var mı yada yatay geçiş yapmalı mıyım işletmeye ? dil konusunda ise bölümüm ingilizce. Hedefimde ise arapça ve rusça öğrenmek var. Bu diller bana pozitif bir avantaj sağlar mı ?

  • Merhaba Mehmet,

   Yorumunu biraz geç gördüm. Öncelikle şöyle söyleyeyim, yabancı bir şirkette yönetici olmak için işletme okumak zorunda değilsin. Uluslararası ilişkiler okuyup bir şirketin Halkla İlişkiler bölümünde de yönetici konumuna yükselebilirsin. Bir uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak başka diller öğrenmen senin yararına olacaktır. Arapça ve Rusça öğrenmek de (özellikle Türkiye’de otel sektöründe çalışmak istiyorsan) sana kesinlikle avantaj sağlayacaktır. Başka bir sorun olursa bana yöneltebilirsin.

   İyi Çalışmalar,

   Ayşe Canan Altındaş

 • Merhaba

  Ben ceo olmak istiyorum ama sayısalı seçmedim endistüri mühendisi olamam işletmeden gitmeye karar verdim peki işletmeden çıkınca hangi şirketlerde çalışa bilirim.

  • Merhaba Yunus,

   Bu soruyu ben senin için tam olarak cevaplayamam, ancak hangi okulda okuduğunu ve nasıl bir ortalama tutturabileceğini söylersen sana muhtemel seçenekleri sayabilrim.

   Teşekkürler,

   Ayşe Canan Altındaş

 • Merhabalar. Ben de yazınızı okuyanlar kervanındayım. Yazılım mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Kod yazmaktan çok programları tasarlamayı, kararlar almayı seviyorum. Bu yüzden yöneticilik gibi işler yapmayı düşünmekteyim. Bu doğrultuda mühendislik diplomasının yanına açıköğretimden işletme ya da kamu yönetimi diploması almayı düşünüyorum. İletişim yeteneğim zayıf olduğundan belki bu konuda da özel bir eğitim alabilirim. Siz başka bir şey önerir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

  • Merhaba Emrah,

   Ben de Internet ve teknolojiyle haşır neşir ve bir teknoloji şirketinde çalışan biri olarak diyebilirim ki, yazılım mühendisliği çağımıza yön veren en önemli bölümlerden biri. Öncelikle bu bölümde okuduğun için gurur duymalı ve değerini bilmelisin. Sana açıköğretimden işletme veya kamu yönetimi diploması almayı önermiyorum. Neden diye sorarsan: İletişim becerileri gibi iş dünyasında ‘soft skills’ diye tabir edilen özellilkleri kendin geliştirmelisin. Bunları geliştirmede ek bir okulun, özellikle de açık öğretimin, bir faydası olacağına inanmıyorum. Tersine, eğer İngilizcen iyiyse düzenli olarak Amerika’da önde gelen teknoloji bloglarını takip etmeni öneririm: http://www.venturebeat.com http://www.techcrunch.com ve daha fazlası gibi- ki burada büyüklü küçüklü teknoloji şirketlerinin yöneticilerinin nasıl kararlar aldığını öğren. Eğer, yöneticiliğin teknik tarafını öğrenmek istiyorsan, şirketler hukukunu araştırabilirsin, okuyabilirsin. En önemlisi de, üniversiteden sonra yazılımcı olarak bir şirkete girdikten sonra, kendini sadece bir yazılımcı değil, fikirleriyle şirkete katkıda olan biri olarak konumlandırman. Unutma ki, dünyada her büyük teknoloji şirketinin bir Chief Technology Officer’ı (CTO, yani teknoloji yöneticisi) vardır ve bu kişiler CEO’yla kolkola çalışır. En önemli önerim, üniversiteden sonra işe girdikten sonra sürekli kendini geliştirip, Dünya’daki teknolojik gelişmeleri bir yazılımcı ve bir yönetici gözüyle takip edip, kendini iş hayatında sosyal olarak da geliştirmen.

   Sana başarılar dilerim,

   Ayse Canan Altindas

 • Merhaba Canan Hanım. Benim hedefim ekonomi, uluslararası ilişkiler, finans veya işletme dallarından birini okumak. Şuan lise sondayım ve aklım gittikçe karışıyor. Hangisine hangi şirketlerde daha çok ihtiyaç duyulur hangisinin yolu daha açık, iş imkanı daha yüksek bilmediğimden karar veremiyorum. Ve özellikle yurtdışında okumak istiyorum. Yazdığınız üniversitelere baktım elbette hepsi çok iyi üniversiteler fakat fiyatları akıl almaz derecede yüksek. Bana bu bölümlerde iyi, devlet üniversitesi/bölüm önerebilir misiniz? Siz üniversitede burslu okumuşsunuz, burs olanakları geniş olan üniversiteler ve bu bursu almak için gerekli olan şartlar nedir?
  Şimdiden teşekkürler.

 • merhaba ayşe hanım ben lise son sınıf öğrencisi oldum gelecekle ilgili bazı endişeler duymaya başladım yaşıtlarım tatilin başından üniversite sınavları için çalışmalarına başladı ben ise hala ne olacağıma bile karar veremezken yazınızı okudum bilkent endüstri mühendisliği ilgimi çekti bu bölümün avrupa ikili değişim projesiyle abd de okuma fırsatım olduğunu düşünüyorum ama bu üniversitenin bu bölümüne girebilmek için yeterli olacağını düşünmüyorum çalışmalarımın çünkü 516 gibi normal üstü bir puanla alıyor bu arada normalin biraz üstünde bir anadolu lisesinde okuyorum benim için bir hayal gibi gözüküyor burası ama çok istiyorum hacettepe endüstri 431 gibi bir puanla alıyor girilmesi kolay gibi gözüküyor ama yapmak istediklerimi burada gerçekleştirebilir miyim emin değilim bilkentte okumak gibi olmaz diye düşünüyorum hacettepe endüstri bilkent gibi bir gelecek vaat edebilirmi sizce ya da benim içinönerebileceğiniz bi üniversite ya da bölüm var mı bana yardımcı olun lütfen bir hedefim olsun istiyorum ona göre çalışmalarıma şekil vermeyi düşünüyorum şimdiden teşekkürler:)

 • ömer sami şahin

  öncelikle merhaba. Ben Hacettepe Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği(ingilizce) okuyorum ve bitirdiğimde de büyük ihtimal elektronik alanında uzmanlaşmış olucam yani elektronik mühendisi olmayı hedefliyorum,bu alanda türkiye koşullarında gelebileceğim en üst mevki neresi ve CEO olmak için bu alanda neler yapmalıyım nasıl çalışmalıyım.Yazılarınız içinde teşekkürler

  • Merhaba Ömer,

   Türkiye’de bu bölümü bitirerek uluslarası teknoloji firmalarına yönetici olabilirsin. Öncelikle, okulunu dereceyle bitirmeyi hedeflemelisin. Kaçıncı sınıfta olduğunu belirtmemişsin ancak, 2. ve 3. sınıf yazının stajlarına önem vermeli, özellikle 3. sınıfta mezuniyet sonrası girmeyi hedeflediğin bir şirketin veya biraz altında bir şirketin staj programına girmeye çalışmalısın. Bu arada TOEFL gibi İngilizce yeteneğini ölçen sınavları da 3. sınıfın sonunda yazın veya 4. sınıfta almanı öneririm. Mezuniyetten sonra işe nereden başlarsan başla, çok çalış, bir sektöre odaklan ve o sektörde kendini geliştirmeye bak. Okulunda kariyer günleri oluyorsa, bunlara katıl, hedeflediğin şirketlerden kişilerle görüş, kendini profesyonel olarak tanıt ve içeriden kartlarını al. Böylece çevreni genişletirsin ve bu şirketler CV’ni aldıklarında en azından senin ismini tanıyor olurlar. Başka soruların olursa sormaktan çekinme. Daha sonraki senelerde yüzyüze danışmanlık almak istersen, bana her zaman e-posta atabilirsin.

   İyi Çalışmalar Dilerim,

   Canan Altındaş

 • öncelikle merhaba. benimde tek hedefim iyi bir yönetici olmak bunun için endüstri mühendisliği tercih ettim fakat sınavda olan aksilikten dolayı puanım çok iyi değildi tek hedefimde endüstri müh. olduğu için sakarya uzaktan eğitim endüstriyi tercih ettim ve yerleştim bu benim için bi eksimi merak ediyorum yönetici olmamı engellermi uzaktan eğitim olması şimdiden çok teşekürler

  • Merhaba Vildan,

   Kariyerini planlarken “yönetici olur muyum, olmaz mıyım?” dan ziyade, “kendimi ilgilendiğim alanda nasıl geliştiririm?” diye sorarak ilerlemeni öneririm. Benim bulunduğum noktadan yönetici olup olamayacağını söylemem çok zor. Ancak şunu söyleyebilirim ki, bulunduğun hiçbir konumu bir dezavantaj olarak görme, ama her zaman kendini geliştirmeye çalış. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   Sevgiler,

   Canan Altındaş

 • meraba;
  Ben iyi bir ceo olmak istiyorum çoğu kişi gibi.Sayısal mı tercih etmeliyim eşit ağırlık mı sizce?İşletmeden mi yoksa mühendislik okuyuptamı iyi bi ceo olunur ? Bide eğer mühendislik okuduktan sonra kendimi iyi bir ceo olma yolunda nasıl geliştirebilirim? nerelerde çalışabilirim ?

 • Merhaba
  Bu sene ortalamanin cok da uzerinde olmayan bir anadolu lisesinden mezun oldum ve yine ortalamanın cok da uzerinde olmayan bir üniversitede iktisat bölümünü kazandım. Bölümü kazandığımdan beri uyku uyuyamiyorum diyebilirim… sorun şu ki bölümden mezun olduktan sonra herhangi bir bankada çalışıp düşük bir gelirle hayatımı sürdürmek istemiyorum. (Genelde bölüm mezunları böyle yapıyor çünkü ) benim istediğim gerçekten uluslararası alanda güçlü bir şirkette iyi bir pozisyonda çalışabilmek. Ama bu sabancı veya boğaziçi gibi üniversitelerden mezun olmuş rakiplerimin yanında imkansız bir hayalmiş gibi kalıyor. Bundan sonra hayale kaçan değilde daha gerçekçi bir gelecek planlamak istiyorum. Size sorum şu olacak : böylesine güçlü olan rakiplerimi alt edebilmenin bir yolu var mı? Ileride gercekten iyi bir hayatim olsun istiyorum ve bundan sonra da hayallerimi gerceklestirmek icin canimi disime takip calisabilirim. Yeter ki ne yapmam gerektigini bileyim. Bu ceo olma hayalleride her genc gibi benimde hayallerimi susluyor. Bir gun bu konuma gelebilmeyi ya da bu konumun cok yakininda olmayi cok isterim. Hayallerim icin simdiden saglam adimlar atmaliyim ve bana bu konuda yardimci olursaniz cok sevinirim.

  • Merhaba Seda,

   Hepimizin dileği iyi bir hayata sahip olmak. Lütfen senin kendini göreceli olarak diğerlerinden ‘başarısız’ görmen uykunu kaçırmasın. Hayat çok uzun bir yolculuk, ve kimsenin bir göreceli başarısı ‘ebedi’ veya ‘nihai’ değil. Dolayısıyla sana önerim, senin olabildiğince üniversitede derslerine sıkı çalışman, İngilizce’ni geliştirmen, ve yazlarını kesinlikle staj yaparak değerlendirmen. Üniversitene gelen şirketler varsa, veya başka üniversitelerde şirketlerin kariyer günleri olursa bunlara kesinlikle katılarak kendini tanıtman ve bu şirketlerden birinde iş bulmaya çalışman. Bence bu noktalara dikkat edersen istediğin noktaya gelirsin. Ancak, bu süreçte hiçbir başarısızlık veya beklediğin yerde olmama durumu, senin motivasyonunu azaltmamalı. Sana verilen her görevi/ve işi severek yapmalısın ve elinden gelenin en iyisini ortaya koymalısın. Umarım bu öneriler hayallerini gerçekleştirmede yardımcı olur.

   Ayşe Canan Altındaş

 • Merhaba;
  CEO olmak ve endüstri mühendisliği konularında internetteki hemen hemen her yazıyı ve bağlantılı konuları inceledim, bu bölümden mezun sayısız kişilerle görüştüm, kitaplar da okudum. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim, okuduğum bütün yazıları göz önünde bulundurursam sizin yazınız aralarındaki en samimi ve gerçekçilerinden.

  Ama benim sormak istediğim şey daha farklı. Ben araştırmaya çok düşkünüm.Proje ödevlerimi hep araştırma konularından seçiyorum ve gezerek, araştırarak yeni şeyler öğrenerek; severek yapıyorum. Çevremdeki hatta yeni tanıştığım insanlardan da aynı tepkiyi alıyorum.Bir konuyu çok araştırıp da hakkında bir şey bulamayan insanlar hep bana gelip fikrimi alır. Bir taraftan internet; bir taraftan gazeteler, dergiler, kütüphaneler, yeni açılan yerler ve insanların ne oranda tercih ettikleriyle kısacası genel olarak gündemle içli dışlıyım.

  Lise sondayım ve sayısalcıyım. “CEO olmak istiyorum” cümlesini kurmak ne kadar doğru bilemiyorum çünkü iddialı bir cümle olur ve birine böyle bahsetsen seni pek kale almayacağı belli bir şey. Asıl merak ettiğim bana en uygun meslek ne olabilir sizce? derslerim çok iyi ve endüstri mühendisliği bölümü seçsem CEO olabilir miyim? Yoksa sen boşver CEO ‘luğu sayısal dersleri de git gazeteci ol veya avukat ol mu dersiniz?

  • Merhaba Firdevs,

   Kendini anlatma biçiminden oldukça olgun olduğunu gözlemleyebiliyorum. Açıkçası ben senin için böyle bir seçim yapamam. CEO olup olmayacağını da sana söyleyemem. Ama senin ilgi alanın ne? Avukat olursan da, bir gün yönetici konumuna yükselebilirsin. Gazeteci olursan da… Gündemle içli dışlıyım diyorsun, bu da sana gazeteciliğin çok uyacağına dair bana fikir veriyor. Ama bir opsiyon da uluslararası şirketlerde çalışıp danışmanlık hizmeti sunman. Orada da sektörü, pazarları araştırarak sözel kabiliyetinle birleştirerek iş yapabilirsin. Hangi lisedesin ve hangi üniversiteyi hedefliyorsun? Benimle bu bilgileri paylaşır mısın?

   Sevgiler,

   Ayşe Canan Altındaş

 • Merhaba Canan Hanım ;

  Yazdığınız yazılar ve sorulan sorular beni gerçekten etkiledi ve gelecekte yapmam gerekenler hemen hemen aklımda sıralandı. Turizm şirketinde yönetici olmak istiyorum.Turizm Otelcilik Lisesi sine gitmeyi planlıyorum.Üniversitede de uluslararası ilişkiler okuyabileceğimi ümit ediyorum . İngilizceyi severek öğreniyorum. Almanca veya rusça dersleri almayıda planlıyorum .Şimdi Sİze iki sorum olucak ;1. Sİzce bu çizdiğim yol yönetici olabilmek için ne kadar doğru? 2. Çevremdekiler ceo olabilmek için okumam bitse bile şirket yöneticiliğinin aile tarafından sağlandığını veya büyük bi yatırım sonucunda olabileceğini söylüyorlar. Bu ne kadar doğru?

  Şİmdiden Teşekkürler … Sorularımı yanıtlamanız dileğiyle…

  • Merhaba Hümeyra,

   Türkiye çıkışlı büyük şirketlerin çoğu aileler tarafından yönetiliyor, o doğru (Koç, Sabancı gibi…) Ancak, bu şirketlerde farklı seviyelerde birçok yönetici var. Belki ‘CEO’ titrli kişi o şirketin sahibi aileden olsa da, diğer yöneticiler çoğunlukla böyle olmuyor. Ayrıca, senin CEO olacağın döneme kadar Türkiye’deki şirketler daha da kurumsallaşacak ve bu trend büyük ihtimalle değişecektir. Özellikle de otelcilikte kendine çizdiğin yolun doğru olduğunu düşünüyorum.

   İyi Çalışmalar Dilerim,

   Canan Altındaş

 • Merhaba ;
  Yazılarınız gerçekten geleceğime ışık tuttu. Teşekkürler. Ama yinede bazı karanlık noktalar var.Ticaretle uğraşan bir şirkette ceo olmak istiyorum ve yapmam gerekenleri sıraladım. Ufak çaplı para biriktirmeye başlamalıyım. Alışveriş yaparken karın ve zararın neler olduğuna dikkat etmeliyim . Gazetelerin ekonomi sayfalarını okuyup yabancı ve türk şirketlerin yaptığı hamlelere dikkat etmeliyim.vs. vs. Üniversitede ticari şirketlerde staj görmem gerekir ingilizce şart 2. dilde almanca iyi bi seçim tamam. hepsine tamam .Peki fen lisesinden mezun olup üniversite işletme bölümü okursam ceo olabilmek için iyi bir aday olur muyum ?

  • Evet Nisa, olursun. Söylediğin şekilde geliştirirsen 🙂

   Başarılar dilerim,

   Canan Altındaş

   • MERHABALAR ben 4 yılık ön lisans işletme bölümü okuyorum.bu sene son senem : böyle seçmemin sebebi de daha erken yaşta yönetici veya müdür konumuna gelmek istediğimden dolayı bu yolu seçtim diğer türlü olsaydı baya uzuyacaktı 40 lı yaşları bulacaktı:) en alt kademeden başlayacağı için de bu tür yoldan gitmek daha mantıklı geldi. geliştermek ve erken başlamak erken yol alamak için bu yolu seçtim ve aynı zaman da çalışıyorum otel muhasebesinde yazları önemli olan ordaki atmosferi yaşamak ve tecrübe edinmek hele hele de kendini sevdirirsende zaten seni çağrıyorlar şimdi ön lisansı bitirdikten sonra kalabilirim.ve üst müdür veya yöneticide olabilirim baya bi tecrübe kazandım yani arkadaşlarımın çoğu bitirdi bölümü . ama iş yok tecrübe yok onlara göre çok çok tecrübeliyim diplomayıda aldığım zaman da baya bi yerelere gelebilirim .yani hiç yazları boş bırakmıyorum kendimi çünkü muhasebe ve finans alınan da kendi mi yetişremek ve yeviminli mali müşavir olamak istiyorum. inşallah olurum . yani gittiğim yol doğrumu benim doğru yoldamıyım?? sorum bu . iyi günler dilerim

 • Merhaba… Ben lıseyı bıtırdım sınava gırdım ama tercıh yapmadım. Gecen senekı hedefım uluslararası lojıstıktı, sımdı ıse almanca ısletme enformatıgı veya uluslararası tıcaret dusunuyorum sızce hangı bolumu secersem daha cok sektorde daha fazla fırmada calısma sansım var. Sımdıden tesekkurler…

 • Merhaba Canan hanim ben İstanbul Universitesi sosyoloji bolumu 1. sinif ogrencisiyim sizinle tesadufen karsilastim aslinda CEO olmak gibi bir amacim yok benim hedefim psikoloji okumak bunu da yurt disinda yapmak istiyorum Amerika İngiltere gibi egitim dili ingilizce olan ulkelerde egitim ucrerleri pahali Turkiyedeki sinav sistemiyle de okul puanimda yuklu bir kesinti olacagi icin kazanma ihtimalim dusuyor yani geriye mantiklive pahali bir secenek olan yurt disi egitimi geliyor hatami telafi etmek icin cabaliyorum acaba boyle bir durumda burs verebilen kurum veya bireyler bulabilme ihtimalim var mi? Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

  • Merhaba Büşra,

   Burs konusu çok meşakkatli bir konu. “Bulabilir miyim?” sorusuna ben kesin bir cevap veremiyorum. Çünkü burs bulmak çok zor. Fullbright Türk öğrencilere burs veren kurumlardan biri, ancak sanırım onlar da lisansüstü öğrencilere destek sağlıyorlar.

   Ama sana önerim şu olacak: İstabul Üniversitesi’nin psikoloji bölümü oldukça iyi. Ve sosyolojiden psikolojiye yatay geçiş yapmanın çok zor olacağını zannetmiyorum.

   İyi çalışmalar dilerim,

   Canan Altındaş

 • Merhaba Canan Hanım ben İstanbul Üniversitesi Tarih 4. sınıf öğrencisiyim ortalamamda 2.90-3.00 arası ama alanımla ilgili bi iş yapmak istemiyorum.İkinci Öğretim olduğum için üniversite yıllarımı çalışarak tecrübe kazanarak geçirdim aslında eşit ağırlık çıkışlıyım ancak yanlış yönlendirmeler sonucu bu bölümde okuyorum.Çevremde bu konuyla ilgili danışabileceğim kimse yok ve bu durum benim uykularımı kaçırıyor.Şöyle ki benim arzum özel bir şirkette ilerlemek yükselmek öncesinde yüksek lisansımı Amerika’da yapmak istiyorum şu an aklımda MBA yapmak var ama bu ne kadar mümkün tamamen hayalci mi davranıyorum eğer mümkünse master bitiminde Amerika’da iş bulma olasılığım nedir? 21 yasındayım yeniden Amerika’da üniversitemi okumalıyım İşletme,Ekonomi,Finans,Uluslararası Ticaret logistik yada ilişkiler gibi bölümlerde hangi bölümde şansım yüksek açıkçası tekrar bi 4 yıl daha heba etmek istemiyorum MBA yeterli olur mu? Tarih ile istediğim bölümler arasında çok mu uçurum var? Kafam o kadar karışık ki.Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 • Merhba Canan Hanim,

  Bne 23 yasinda Viyana Universitresi/Uluslararasi ilişkiler ogrenciyim ve bu lisans egitimimi tmamladiktan sonra Amerikada finansla ile ilgili 9 yada 12 aylik bir egitim programin katilmayi planliyorum.Hedefim en asagidan baslayarak bir sirketin ust duzey yoneticisi olabilmek,ingilizce ve almancayada hakimim.sizce dogru yoldamiyim,yada degisime gitmem gereken seyler nelerdir?bir de son soru olarak ben uzmanlasmam gereken alani bulamiyorum,ne tavsiye edersiniz?

 • Merhaba Canan Hanım,

  Bu websitesine tesadüfen eriştim ve dikkatimi çekti. Paylaşımları ilgiyle okudum. Jeoloji mühendisiyim, bu yıl mezun oldum. Birkaç referansım sayesinde Türkiye’nin büyük holdinglerinden birinde işe başlayacağım veya ortadoğuda ciddi projeler alan bir inşaat firmasına gireceğim. Referansım bana henüz çok genç olduğumu, ileride müdür, genel müdür hatta CEO bile olabileceğimi söyledi. Alanımda yüksek lisans yapmak istiyorum. Geçmiş yıllarda açıköğretim işletme okuyordum ancak birtakım sıkıntılar nedeniyle bırakmak durumunda kaldım. Bir arkadaşım ise uzaktan eğitim adı altında ikinci üniversitesi olarak endüstri mühendisliğine başladı. Kariyerim için uzun yol almam lazım biliyorum ancak bundan 8-10 yıl sonra CEO konumuna gelebilmem için (Sektör; inşaat veya enerji sektörü) yüksek lisansın yanında işletme okumamı mı önerirsiniz yoksa endüstri mühendisliği okumamı mı? Bu arada iyi düzeyde ingilizcem var ve yakın tarihte ikinci dil olarak rusçaya başlıyorum. Fikir ve görüşlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

  Teşekkürler.

  • Merhaba Sercan,

   Eğer amacın yöneticilikte yükselmek ise, Jeoloji yüksek lisansından ziyade, İşletme yüksek lisansı yapmanı öneririm. Jeoloji yüksek lisansı seni o konuda akademisyen olmaya hazırlayan bir yola sokar. Eğer amacın böyle bir yolda ilerlemek değilse, Jeoloji yüksek lisansının sana şu anki kariyerinde pek bir fayda sağlayacağını düşünmüyorum. Dil seçimlerin kendi sektöründe çok iyi. Umarım hedeflediğin amaçlarına dilediğin gibi ulaşırsın. Başka bir sorun olursa bana tekrar yorumlardan veya e-posta ile ulaşabilirsin.

   Sevgiler,

   Ayşe Canan Altındaş

 • Merhaba,

  Oncelikle bizlere boyle bir imkan sundugunuz icin tesekkur ederim. Amerika’da iyi bir universite’de endrustri muhendisligi okumanin bana taniyacagi imkanlar nedir? Tabii ki herseyin kisinin potansiyeliyle calismasiyla alakali oldugunu goz onunde bulunduruyorum. Ama bu cileyi cekmeye deger mi Amerika’da okumak asil ogrenmek istedigim husus budur.

  Tesekkurler,

 • Merhabalar Canan Hanım,

  Bu sene Pamukkale Üniversitesi İngilizce İktisat bölümünü kazandım ve şuan hazırlığını okuyorum. Tercihlerim arasına bu bölümü koymamdaki en büyük neden, iktisat oluşu ve içinde işletme konularını da barındırıyor olmasıydı. Yukarda belirttiğiniz üzere benim de en büyük hayalim uluslararası bir şirkette başarılı bir CEO olmak. Bu nedenle önümdeki bu 5 senelik eğitim sürecinde, okul dışında da iş adamlarının, ekonomistlerin, psikoloji ve felsefe profesorlerinin yapacağı konferans ve seminerlere katılmamın gelişimime faydalı olacağını düşünüyorum. Ve ayrıca 2 veya 3. sınıfta Erasmus’tan faydalanmayı düşünüyorum. Bu derece bir gayret ve çalışma sizce beni başarıya, CEO’luğa götürür mü? Bu konuda cevabınızı heyecanla bekliyorum. Teşekkürler.

 • Merhabalar, ben Bilgi Üniversitesi İşletme-Ekonomi bölümünde okuyorum,bölüm birinciliğim var bölümüme de gayet ilgiliyim. Şu an ikinci sınıfa geçtim mesleğimde zirveye çıkmak için bir şeyler yapmaya ihtiyacım var mesela ekonomiyle ilgili dergileri takip etmek mi nedir sizin bana bu konuda bir şeyler önermenizi istiyorum? Ve ekonomiyle beraber hangi bölümden çift anadal ya da yandal yapmak daha mantıklı ? teşekkürler.

 • Merhaba

  Ben Tıp Fakültesi 2.sınıf öğrencisiyim bölümümü isteyerek yazdım ama günün % 70 ini buna ayırmak bi zamandan sonra acaba hata mı yaptım düşüncesini aklımdan çıkarttırmıyor…Aslında yetenek olarak ikna kabiliyeti olan ve bir konu üzerinde münazara yapma konusunda başarılı sonuçlar çıkaran biriyim ve bu yönüm beni yeni arayışlara yöneltti…Tıpı bırakamıyorum çünkü kararımın sadece zorlandığımdan dolayı olduğunu düşünüyorum ve pes etmek istemiyorum ama aynı zamanda siyaset üzerinde de çok hevesliyim ve takip etmek çok hoşuma gidiyor o yüzden AÖF den 2 . üniversite olarak Uluslararası İlişkiler okumaya basliyacam… sizce bu hayellerimi kaybetmemek için yeterlimidir. AÖF den uluslararası ilişkiler okumak ve onun üzerinde lisans yapmak hayallerim için yeterlimi yoksa Tıpı”bir başka hayalim” bırakmak için bir uzmanla uzun uzun konuşmalı mıyım. Çok kötü araftayım 🙁

 • Merhabalar ;
  2 sene sonra üniversiteye geçeceğim ve ODTÜ-Psikoloji bölümünde okumak istiyorum. ”Ben CEO Olmak İstiyorum” yazıda ”JP Morgan Chase’in şu anki CEO’su Jamie Dimon Tufts üniversitesinde Psikoloji ve Ekonomi okumuş.” diye bir cümle okudum. Peki ben Psikoloji okuyarak nasıl CEO olabilirim, izlemem gereken yollar nelerdir ?

 • Pingback: 5 Maddede Hayatta Başarılı Olmanın Yolları ()

 • Merhaba. Ben çukurova üniversitesi ingilizce işletme bölümünde okuyorum. Mesleğimde iyi bir kariyer yapmak için ne yapmalıyım ?

 • merhaba. ben lise 2 öğrencisiyim. bu sene sayısal seçtiğim için pişmanım. çünkü ne doktor ne de mühendis olmak istiyorum. seneye tmye geçmeyi düşünüyorum. ancak ne okuyacağım hakkında hiö bir fikrim yok. ceo ilk duyduğumdan beri ilgimi çekiyordu. ancak buna cesaret edebilir miyim bilmiyorum ve de bir yandan psikolojiyi de seviyorum. sizce ne yapmalıyım bana bir kaç öneride bulunabilir misiniz?

 • Merhaba. Ben açık öğretim işletme bölümü 3.sınıf öğrencisiyim, aynı zamanda Bir danışmanlık firmasında yönetici asistanı olarak çalışmaktayım. Bana verilen işleri en güzel şekilde yerine getirmek için elimden geleni yapıyorum fakat sanki ne kadar çalışsam da kendimi geliştirememiş gibi hissediyorum. Firmalara eğitimler veriyoruz, yapılanma projeleri yapıyoruz ben bazen çoğu şeyi anlamıyorum.Kendimi nasıl geliştirebilirim bu konuda yardımcı olur musunuz?

  • Öncelikle öğrenme aşkını ve işi işyerinde öğrenmek için gösterdiğin çabayı takdir ediyorum. Şunu da ekleyeyim: Bulunduğun pozisyonda yapılan işleri anlamak için zaman geçmesi gerekebilir. Hatta, şirkette çalışmaya yeni başlamış kişiler ve stajyerler bile senin yaşadığın zorlukları yaşayabilirler. Sana önerim, aklına takılan bir soru olduğunda bunu birlikte çalıştığın kişilere sormak. Ancak, bundan çekiniyorsan sana Internet’te bedava da bulabileceğin Yönetim Danışmanlığı: Meslek Rehberi kitabını öneririm. Hatta kitabın linkini burada bulabilirsin: http://vgm.sanayi.gov.tr/Files/Documents/711-25052012140110.pdf

   Bu kitap oldukça kapsamlı. Tümünü bir anda okumak istemeyebilirsin. Ama aklına takılan bölümleri başlıklar halinde okuyabilirsin. Örn. önce danışmanlık nedir bölümünden başlayıp, sonra BT danışmanlığı nedir? gibi başlıkları teker teker okuyabilirsin.

   Umarım bu bilgiler sana yardımcı olmuştur.

   Sevgiler,

   Canan

 • merhaba ben tobb üniversitesi iktisat bölümünde okuyorum ve ceo olmak istiyorum.aslında aklımda bir yandan mali müşavirlik var.sizce hangisi daha iyi?ve bunun yanında bölümüm ve okulum nasıl ? değiştirme imkanım var sizce değiştiriyim mi ? ceo olmak için kaç yılım gider ve kesin maaşları hakkında bilginiz var mı ? iktisat okuyup sadece bankalarda çalışmak istemiyorum kendimi başka nasıl geliştirebilirim ? bazı kişiler çok kötü bölüm herkez aynısını okuyo gibi fikirlerde bulunuyo ister istemez canım sıkılıyo sizce gerçekten öyle mi ? ne yapmalıyım nasıl ilerleyebilirim ? ceo olmam kaç yılımı alır ?cevap verirseniz çok teşekkür ederm.

 • Merhaba Canan hanım şu anda daha liseye gidiyorum ama kariyer planlarına başlamış bulunmaktayım ileride bir şirkette ceo olmak istiyorum ama bunu mühendislik veya işletme gibi bir bölümle değilde tıp okuyarak yapmak istiyorum sizce mantıklı bir seçim olurmu ?

 • Merhaba.Ben lise 3 öğrencisiyim çok iyi bir kolejde %100 bursluyum ve bu yıl tm’ye geçtim daha önce sayısaldaydım.Ancak sayısaldayken ilk 3’e giriyodum.Fakat yıl sonunda olduğumuz meslek seçimi testinde daha çok tm meslekleri çıktı bende zaten küçüklükten beri hesaplamaya bayılırım arabadayken şu kadar saatte kaç km hızla gittiğimizi falan hesap etmek hoşuma gider.Sayısaldayken olabileceğim meslek olarak bir tek endüstri mühendisliğini düşünmüştüm ancak hesaplamaya ve yönetmeye olan düşkünlüğümden dolayı bir de daha çok rahatlayacağımı daha çok kitap okuyabilceğimi kendime daha çok vakit ayıranilceğim tm’ye geçmeye karar verdim.zaten mühendis olmak için boşuna o kapkalın kimya ve biyoloji kitaplarını bitirceğime edebiyat ve coğrafyayı tercih ettim.Ancak bu sene dershanedeki hocam (dershanede bedava) olum sende kafa var tm’ciler için bir tek matematik ayırt ediciyken sayısalcılarda fende var sen onu yapabilirsin dedi ki hocamda tarihçi o yüzden kafam çok karıştı aslında ben yurt dışında özellikle kanada yada amerikada işletme ekonomi okumayı düşünüyodum fakat kafam karıştı lütfen bana yardım edin sayısala tekrar geçsem mii ????? Lütfen sorumu cevaplayın

 • Merhaba Canan Hanım , ben %100 burslu özel bir okulda tm’ciyim hukuk okusam sonra yurt dışında işletme bitirsem çok büyük bir avantajı olur mu yada türkiyede işletme için hangi üniversiteyi neden tercih edersiniz ? Ayrıca yurt dışında iyi bir üniversitede burslu okumak mümkün müdür ? Bursu kazanmak dil öğrenmek ve iyi bir mevkiiye gelmek için hiçbir fedakarlıktan çekinmiceğimden ve gece gündüz çalışacağımdan ve kendimi geliştirmek için aşırı çaba gösterceğime eminim

  • Canan hanım lütfen soruma bakar mısınız yorumunuza ihtiyacım var

   • Merhaba Emre,

    Sorunu göremedim. Tekrar yazar mısın?

    Teşekkürler,

    Canan Altındaş

    • Merhaba Canan Hanım , ben %100 burslu özel bir okulda tm’ciyim hukuk okusam sonra yurt dışında işletme bitirsem çok büyük bir avantajı olur mu yada türkiyede işletme için hangi üniversiteyi neden tercih edersiniz ? Ayrıca yurt dışında iyi bir üniversitede burslu okumak mümkün müdür ? Bursu kazanmak dil öğrenmek ve iyi bir mevkiiye gelmek için hiçbir fedakarlıktan çekinmiceğimden ve gece gündüz çalışacağımdan ve kendimi geliştirmek için aşırı çaba gösterceğime eminim

     Cevapla

 • Merhaba;
  Şu anda lise 3. sınıftayım, meslek konusunda kararsızlıklarım başladı, bu aralar finansla ilgili konular çok dikkatimi çekiyor. İktisat,ekonomi, maliye vs. okuyanların belli bir kariyerden sonra finans uzmanı olduğunu öğrendim. İleride belli bir kariyerden sonra Wall Street de çalışmayı çok istiyorum ama bunu nasıl yapacağımı tam olarak bilmiyorum, çünkü orada çalışmak isteyen bir çok kişi vardır. Orada çalışmaya başlamak için nasıl bir yol izlemeliyim ?

 • Merhaba
  Gazi Üniversitesi Çalışma Ekonomisi bölümünü okuyorum CEO olmak istiyorum size şansım çok mu az okuduğum bölümden CEO olabilir miyim gerçekten çok istiyorum

 • Ben lise 2. Sınıf öğrencisiyim. Özel bir fen lisesinde okuyorum. Yüksek bir puanla bu okula girdim. Hedefim bilişim şirketlerinde üst yöneticiliğe kadar yükselebilmek. İstediğim hemen her üniversiteye girebileceğime inanıyorum. Sizce bilgisayar mı yoksa elektronik mühendisliği mi okumalıyım. Bilişim şirketlerinin yöneticilerinin hepsi mühendis mi? Üniversiteden mezun olunca hemen bir şirkette çalışmaya başlayabilir miyim?

 • tavsiye edebileceginiz kitaplar var mı ceoluk ekonomi sektörler vs ile ilgili.. kendimi gelirstirmek istiyorum ve dogru kiitapları okumak faydalı olur diye dusundum

  • Merhaba Faruk,

   CEO’luk ve girişimcilik adına başlangıç için okuyabileceğin en iyi kitaplardan birinin Susan Urquart Brown’un The Accidental Entrepreneur isimli kitabı olduğunu düşünüyorum. Kitabın Türkçesi var mı bilmiyorum ancak, dili oldukça sadece ve anlaşılabilir. Ayrıca Eric Ries’ın The Lean Startup isimli kitabı da oldukça ünlü ve girişim fikrini kapmak için ideal. Umarım bu kitaplar sana yardımcı olacaktır.

 • Merhaba, ben Konyadan Furkan öncelikle şunu söylemek isterim ki bu yazdıklarımı mobilden yazdığım içln maalesef fazla özen gösteremeyeceğim kusura bakmayın.Benim bu yazdıklarınızdan sonra kafamda ceoluk hakkında bir şeyler oluştu ama benim sıkıntım bir lise 3 (sayısal) öırencisi olarak üniversite eğitimime ülkemde mi yoksa yurt dışında mı tahsil etmem gerektiği?Eğer dışarda devam etmeliysem ygs lysye hazırlanmalıyım yoksa okuyacağım okula göre mi sınava girmek zorundayım? Bir diğer sorum futbola karşı her haliyle(ekonomik,sportif vb.) karşı konulmaz bir ilgim var bu alanda yükselmek istiyorum ne yapmalıyım?

  • Yorumunuza ihtiyacım var Canan Hanım lütfen sorumu yanıtlarmısınız

  • Merhaba Furkan,

   Ailenin eğitime ayırabileceği bütçeyi bilmeden ben sana eğitimini Türkiye’de veya yurtdışında tamamla diyemem. Ancak 2. sorun hakkında bilgilendirebilirim: Eğer yurtdışında okuyacaksan, buradaki sınavların önemi yok. Yani hazırlanmana gerek yok. Ancak o noktada TOEFL ve SAT gibi sınavlar devreye giriyorve bunlara da uzunca bir hazırlık süreci gerekiyor. Futbolda yükselmek istiyorum diyorsun ancak ne boyutta ve futbolun hangi alanında yükselmek istediğini anlamadım. Futbolcu mu olmak istiyorsun? Yoksa takım yönetimi veya menajerlik tarzı birşey mi düşünüyorsun? Ancak bunları bildikten sonra sorunu cevaplayabilirim.

   İyi Çalışmalar Dilerim,

   Canan Altındaş

 • ODTÜ-İktisat okumak mı yoksa Psikoloji okumak mı beni ileride iyi bir şirketin yöneticisi yapabilir, ve CEO luk konusunda nasıl bir yol izlemeliyim ?

 • Merhaba Ayşe hanım. Öncelikle tüm yorumlarınızı okudum ve çok beğendim. Ben açıköğretim işletme bölümü öğrencisiyim. yabancı dil olarak ingilizcemi geliştirmek ve CEO olmak için elimden gelen çalışmaları gösteriyorum. Yalnız aöf de okumam üst düzey bir yönetici olmamı engeller mi? bu soruyu kimlere sorduysam biraz engel olabilir dediler. Ben alanında uzman kişiye sormak istedim.

  • Şükrü Merhaba,

   Sen hayatta kendini nasıl konumlandırmak istiyorsan ve korkmadan o hedefe ilerleyebiliyorsan AÖF veya üniversite mezunu olmamanın bile bir etki yaratabileceğini ben düşünmüyorum. Elbette iyi bir okulda okumanın herkese katkıları olacaktır, ancak zihnini açık tutarsan, Dünya’daki trendleri takip edersen ve sürekli kendini geliştirirsen bir gün istediğin yere geleceğine ben inanıyorum. Aslında ‘CEO Olmak İstiyorum’ yazımda da anlatmak istediğim bu: Başarının tek bir formülü yok. Herkes kendi imkanları doğrultusunda en iyisini gerçekleştirerek yükseliyor.

 • Merhaba, ODTÜ’de İşletme bölümünü okurken yanında da “Bilişim Teknolojileri” ile ilgili yan dal yapmak gibi bir düşüncem var. Ardından da tamamen bilişimle ilgili bir yüksek lisans programına dahil olmak istiyorum. Bilişim sektöründe yönetici olabilmek için uygun bir adım mıdır sizce ? Nasıl bir yol çizmemi önerirsiniz ?

  • Barış, bilişim sektöründe yönetici olabilmek için çizdiğin yol oldukça uygun. Ancak eğitiminin yanında her zaman bilişim ile ilgili proje, yarışma ve stajlara katılmanı öneririm.

   İyi Çalışmalar,

   Canan Altındaş

 • Merhaba, ben Boğaziçi uluslararası ilişkiler 1.sınıf da okuyorum ben şirkette çalışmak ve kendimi geliştirip bir yerlere gelmek istiyorum ceo genel müdür vb. yerlere gelmek için bu bölümü seçtim ne yapmamı önerirsiniz şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Barkın,

   Öncelikle Uluslararası İlişkiler okuyan birine önerebileceklerim şunlar: Bölümünüz sözel ağırlıklı olduğu için kendini ekonomi ve finans alanında da geliştirmeye özen göstermelisin. Bunu da, yapmanın birkaç yolu var:
   1. Gazetelerden ekonomi ve finans haberlerine takip etmek.
   2. Ekonomi ve finans ile ilgili kaynaklar okumak. Peter Schiff’in: How an Economy Grows, and Why It Crashes başlangıç kitabı olarak iyi olacaktır.
   3. Türkiye’deki iş dünyasını iyi tanımak. Bunu da en iyi kurumsal şirketlerde stajlar aracılığıyla öğrenirsin. Dolayısıyla not ortalamanı yüksek tut ve yabancı ve Türk şirketlerde stajlar hedefle.
   4. İngilizce’de konuşma ve yazma düzeyinde rahat olmak. Bunu başarabilmek için de yine yabancı kaynaklar okumak, ve olabildiğince yabancıların olduğu ortamlarda bulunmak (bunu okulundaki exchange öğrencileriyle muhabbet ederek de başarabilirsin.)

   Şimdilik verebileceğim örnekler bu kadar. Ancak yakın zamanda bununla ilgili kapsamlı bir yazı yazacağım. Facebook’tan sayfamızı takip edersen yayınlanır yayınlanmaz ulaşabilirsin.

   Sevgiler,

   Canan Altındaş

 • selam ben birşey danışacaktım benim hayattaki gayem mutlu olduğum mesleğe bağlı kalmak ve bunu yaklaşık 4 sene önce bunu hobi olarak yaparak seçmekte buldum çünkü böylece hobi haline gelecek olan mesleğimde zorunlu bir baskıya maruz kalmayacağımı düşünmemdi ki halen böyle düşünüyorum.çünkü baskı halindeyken bazı şeyleri yapmakta zorlandığımı farkettim mecbur kalınca insan biraz daha kontrollü oluyor ama başarınca bir anda içindeki istek azalıyor bilgisayar yazılımı ve siteler ,temalar ( bu arada temanız site içi gezinme için hiç fena değil ki yayın başlıklarınızda ilgi çekici olunca ) benim ilgi alanım ileride bu mesleği seçmeyeceğim kesin zaten yazları ve boş zamanlarımda benim uğraşlarım olarak buraya yöneliyorum bir film sitem birkaç blogum filan var ve gayette zevk alarak sürdürüyorum ileride bu mesleği hayatımın mesliği haline getirmeyeceğimi belirttim başka zevk aldığım bir mesleği seçeceğimide biliyorum sizce benim bu 4 sene önce verdiğim karar sizce ne kadar doğruydu ?

 • Merhaba Canan Hanım,
  öncelikle yazınızı çok beğendim ve öğrencilerin sorularını cevaplandırmanız gerçekten beni mutlu etti. İki sene önce üniversite sınavına girdim ve İTÜ İnşaat mühendisliğini kazandım. Daha doğrusu ailemin baskısıyla tercih ettim. Tabi üniversiteye isteksiz başladığım için devamı da gelmedi ve okulu bırakma kararı aldım. Üniversiteye hazırlandığım seneden şu zamana kadar hep ekonomi ve finans dergileri okuyorum, ülkemizde yapılan ortaklık anlaşmalarını takip ediyorum(yabancı ve yerli). Ayrıca her gün 3-4 farklı gazete okuduğumu belirtmek isterim. Evet, yaptığım şeyler bunlar anlayacağınız. Benim asıl hedefim “London School of Economics” te okumaktı aslında. Şimdi ise ailemin zamanında bana yaptığı baskı yüzünden başarısız oldum. Ama sınava bu sene de gireceğim. Koç üniversitesi işletme istiyorum(tam burslu). Eşit ağırlıktan hazırlanmak daha kolayıma geldi. Sizce lisans eğitimimi vakıf üniversitesinde mi tamamlamalıyım yoksa devlet üniversitesinde mi? Yani hangi üniversite beni lse de yüksek lisans yapmak için yeterli seviyeye getirebilir? Ayrıca ingilizcem de iyi sayılır en son TOEFL’a girdiğimde 84 almıştım ama biraz daha geliştirdim kendimi. Anlayacağınız, olan 2 seneme oldu ama hayattan çok şey öğrendim ve aslında sadece istemediğim bölümü okuduğum için okulu boşladım. Kendime çok vakit ayırdım. Bundan sonraki yaşantımda da yine kendime vakit ayırmak ama aynı zamanda da eğitimimi iyi bir şekilde tamamlamak istiyorum. Sorularımı cevaplarsanız çok memnun olurum Canan Hanım. Teşekkürler 🙂

  • Merhaba Atakan,

   Öncelikle pozitif tutumunu takdir ediyorum. Ayrıca “2 senemi boşa attım.” diye düşünme kesinlikle. Belki sen bu iki senede birçok insanın orta yaşlara kadar öğrenemeyeceği derecede değerli deneyimler kazandın. Eğer amacın LSE’de yüksek lisans yapmaksa, sana Türkiye’deki bir vakıf üniversitesinde İşletme okumanı öneririm (Koç, Sabancı ideal olur.) ve bu okullarda okuduğun bölümde ortalamanın 3.5 veya üstü gelmesi seni LSE için iyi bir aday yapar. TOEFL skorun da başlangıç için gayet iyi. Daha da iyisini yapacağına inanıyorum. Seçimlerin için aileni de suçlamana gerek yok, çünkü onlar da kendi bakış açılarından senin için en iyisini seçtiklerini düşünüyorlardır. Umarım hedeflerine ulaşırsın. Başarılar dilerim.

   Canan Altındaş

 • lise 2. sınıf sayısal öğrencisiyim ceo olmam için nasıl çalışmalıyım

 • merhaba Ayşe hanım öncelikle herkesin dediği gibi bu benim okuduğum sizin yazdığınız ilk yazı. bütün cevap verdiğiniz soruların hepsini okudum ve çok fazla yardımı oldu adeta ufkum açıldı diyebilirim. ben meslek ararken tesadüfen sitenize rastladım ve yazınızı okuduktan sonra kesinlikle yaptığım işte ceo olmalıyım dedim . 12. sınıf sayısal öğrencisiyim yapacağım işte kesinlikle kariyer yapıp kendimi geliştirmek istiyorum. ama seçeceğim mesleğe bir türlü karar veremiyorum biliyorum bu konu hakkında danışmanlık yapmıyorsunuz fakat yardımcı olursanız çok sevinirim . yukarıda hep endüstri , inşaat mühendisliği ve işletme üzerinden ceo olabileceğimiz söylenmiş başka nelerde olabiliriz en azında 3-5 örnek verseniz çok iyi olur. yabancı dil olarak ingilizcem iyidir şöyle tarif ediyim yabancı filmleri alt yazısız izleyebiliyorum. insanlarla ilişkim çok iyidir yani karşımdaki insanı 2 dakikada bir şeye çok rahat ikna edebilirim. tek sorunum meslek kararsızlığım. mesleğimden en büyük beklentim koşuşturmalı olması çünkü ben yorulmam.Amerikada da okumak istiyorum fakat çok aşırı pahalı bu yüzden burada uluslar arası şirkette çalışıp amerikada ki şirketine geçmeyi düşünüyorum . cevap yazarsanız çook sevinirim=)

 • Merhaba Canan Hanım,
  öncelikle yazılarınızı beğeniyor ve takip ediyorum.ben ingilizce işletme okuyorum 2. sınıf öğrencisiyim.ben hangi yöne gitsem seçsem bilemedim finans alanına mı yoksa satış pazarlama alanına mı?bi de yurtdışında mastır yapmak istiyorum işletmenin üstüne ne okursam bi adım önde olurum.sizce ingiltere de mi mastır yapmak daha iyi yoksa amerikada mı?_ cünkü hep duyuyorum ve araştırıyorum amerika da bilim mühendislik ve tıp bölümleri daha iyi ingiltere ise işletme ekonomi gibi bölümlerin mastırları daha iyi..ileridede yabancı bi ülkede hem yaşıyıp hem çalışmak istiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim….

 • merhaba,
  lise 3.sınıf fen öğrencisiyim,bu yıla kadar bir bilim insanı olmak istediğimi sanıyordum buna bağlı olarak 9 yaşımdan beri bilim çocuktan başlayarak bilim ve teknik, bilim ve ütopya popular science gibi dergileri takip ettim fizikle ilgiliydim Albert EİNSTEİN, Stephen HAWKİNG,Dr.Michio KAKU gibi bilim adamlarının çalışmalarını takip edip through the wormhole with morgan freeman gibi programları izledim geçen yıl ve bu yıl hatırı sayılır sayıda bilimsel belgesel izledim ancak şu sıralar farklı ilgi alanlarımında olduğunu farkettim ,fırsatları degerlendirebilir,fikirler ileri sürebilir olaylar karşısında mantıklı kararlar ve stratejiler geliştirebilir bir kurum şirket veya kuruluşun nasıl daha verimli kaliteli pazarlanabilir olması için çalışabilirim yani iyi bir yönetici,lider,CEO olabilecegimi düşünüyorum bunların tümünün bir meslek degil varılacak son basamaklar olduğunun farkındayım yeni şeyler öğrenmeyi kendimi geliştirmeyi doğaya ve insanlara faydalı olabilecegim bir meslek istiyorum yani seçecegim meslek ne olursa olsun en iyilerinden olmak için çalışacagım ancak mesleki karasızlık yaşıyorum iş hayatında olmak üretken fikirler geliştirmek danışılan ve karar veren kimse olmak fırsatları degerlendiremek istiyorum.mesleki kararsızlığım konusunda fikirlerinize ihtiyacım var

  teşekkürler

 • Merhaba Canan Hanım,
  Ben lise son sınıf öğrencisiyim ve ingilizce işletme okumak ve sonrasında kariyelime CEO olarak devam etmek istiyorum fakat bunu hangi alanda yapabileceğimden emin değilim (moda.giiym,ticaret). İngilizcem ileri seviyede fakat almancam hiç yok bu sorun olur mu?Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

 • Mehabalar Canan Hanım
  Ben lise 3. sınıf öğrencisiyim Amerika da okumak ve 2+2 yapıp 4 yıl okumak istiyorum. Benim de hayalım büyük bir şirkette çalışıp üst düzey yönetici olmak, ekonomi yahut iş idaresi okumak istiyorum. Zaten hem çalışıp hem okuyarak vaktimi de düzenli harcarım. Özel bir lisede de okuyorum İngilizcem orta düzey ama hangi unv. de okuyacağımı bilmiyorum. Hangisi beni hedefime götürmeye daha çok yardımcı olur Amerika da ki unv. lerden ? Yardımcı olursanız çok sevinicem.Şimdiden teşekkürler…

 • Merhabalar yazilarinizi okudum biliyorum hedeflerime cok uzagim hatta neredeyse bir hedefim bile yok acik lise de okuyorum 1 senem kaldi universitede ne okuyacagima bir turlu karar veremedim iyi bir sirkette yonetici asistanligi yada mudur olmak istiyorum veya iyi bir otelde insan kaynaklarida olabilir bunlar icin hangi bolumleri okuyacagimi neler yapacagimi bilmiyorum ingilizce ana dilim gibi arapca ileri duzeyde biliyorum ama hangi bolum okuyacagim ve hangi universitede daha iyi sonuc alacagim konusunda sizin yardiminizi istiyorum yardimci olurdaniz cok sevinirim simdiden tesekkurler

 • Merhaba
  Lise 3 öğrencisiyim dil bölümündeyim küçüklüğümden beri ceo olmak istediğim halde liseyi kolay bitirmek için dil bölümünü seçtim ne yapmalıyım işletme bölümüne hangi sınavla gidebilirim ? LÜTFEN YARDIMCI OLUN

 • Pingback: Bir Sonraki CEO Sen misin? CEO'ların Ortak Özellikleri ()

 • merhaba birşey sormak istiyorum ceo olmak için işletme yada ekonomi finans hangisini bitirmek şarttır.Ya gerçi biliyorum ikisinide bitirnce ha diye ceo olunmaz ama ceo olmak için hangisi bana çok şey katar. Ya da nasıl bi yol izlemeliyim lütfen cevaplaya bilirmisiniz….

  • lütfen cevaplayabilirmisiniz hem ygs yaklaşıyor artık birini seçmem lazım sizin görüşünüzüde almak isterim lütfen cevaplayabilirmisiniz…

 • Merhaba Canan Hanım ,ben lise 2. sınıf öğrencisiyim( ea ) ve ceo olmak istiyorum ama hangi bölüme gitmem gerektiği hakkında pek fikrim yok mesela hukuk okuyup bunun yanında yan dal okuyup ceo olunur mu ? mesela ticaret ile ilgili bi şirkette çalışmak istiyorum işletme okudukdan sonra neler yapmam gerek açıkçası nasıl bi yol izlemem gerektiğini bilmiyorum bana yardımcı olabilrmisiniz ?
  TEŞEKKÜRLER 🙂

 • merhaba Canan Hanım ben lise 1.sınıf öğrencisiyim anadolu lisesine gidiyorum sözel derslerim çok iyi ama matematik fazla iyi değil ve ben şirket açmak istiyorum hangi üniversiteye gitmem gerekir ve hangi bölümü seçmem lazım

 • Merhaba, ben mühendislik okuyup iyi bir yere gelmek istiyorum kafamda inşaat mühendisliği ve makine mühendisliği var hangisini seçmemi önersiniz (maaş durumunu ve iş bulma olanağını göz önünde bulundurursanız sevinirim.) şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

 • ceo’luk için genelde hangi dilleri bilmemiz daha avantajlı olur

 • Yazdığınız yazı için teşekkür ediyorum öncelikle. Ben Lise 2 öğrencisiyim,Dil bölümündeyim. İngilizce’m orta düzey ama üniversiteye kadar bayağa gelişeceğine inanıyorum çünkü kendimi buna adadım. Üniversitede de İngilizce üzerine devam edeceğim. Ama benimde hayalim 1 haftadır CEO olmak. Alanımda ilerleyip CEO olmak istiyorum. Ama üniversite de İngilizce Öğretmenliği, İngilizce Dilbilim, İngiliz Dili Ve Edebiyatı, Mütercim Tercümanlık gibi bölümler var. Benim amacıma daha yakın olan hangi bölümdür acaba? Hangisine gidersem benim için daha iyi? Şimdiden Teşekkürler 🙂

 • Merhaba,
  ben mekatronik mühendisligi okumak istiyorum ve bugune kadar mekatronik mühendisligini arastırdım ve istedim .Ama benimde diger arkadaslar gibi bir sirket yöneticisi olma hayalim vardı. simdi sizce; bir sirkette ceo olmak icin endüstri mühendisligi mi yoksa mekatronik mühendisligi okumak mı beni hayalime daha yakın kılar, cünkü ben yıldız teknik üni.! ni sececegim büyük ihtimal, ancak ikisin de puanı aynı ikisi arasında bir tercih yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim .
  şimdiden tesekkürler,

 • Mutlu yaşamlar Canan Hanım,
  Ben Anadolu lisesi 4. sınıf öğrencisiyim. Dil konusun da biraz sıkıntım var. Orta denilibilcek ingilizce ve başlangıç derecesinde almanca biliyorum. Sayısal öğrencisiyim ama arkadaşlarım ve öğretmenlerim sözel zekamın çok yüksek olduğunu söylüyor. Zevk aldığım ve yapmaktan hoşlandığım işler söz konusu olunca gecem gündüzüm karışıyor, kendimi tam anlamıyla o işe veriyorum. Üç boyut zekamın da yüksek olduğunu düşünüyorum ancak dil yönümün zayıf olması beni düşündürüyor. Kitap okumaktan ve sinemayı takip etmektende ayrılamıyorum. Liderlik özelliğinin karakterlerin tecrübeyle birleşmesinden oluştuğunu düşünüyorum. Tecrübe eksikliğim var ama fırsatlar oluştuğunda kendimi ispatlayabileceğimi düşünüyorum. Ailemin maddi durumuda pek parlak değil.Üniversite sınavında orta dereceli bir sonuc aldım. Şimdi üniversite için hedef koymak istiyorum. Seçeceğim mesleği belirleyip hedefe yönelmek istiyorum. Belirsizlik tedirgin edici bir duruma geliyor. Şimdi ben ne yapmalıyım. Ceo’luk için uygun bir aday mıyım yoksa başka bir hedefe mi yönelmeliyim.

 • Merhaba Canan Hanım,
  Yazınızı okudum aslında yapmak istediklerimi size yazayım lise son sınıfta okuyorum üniversite sınavına hazırlanmaktayım istediğim bölüm Hukuk,ama avukatlık,hakimlik yapmayı düşünmüyorum. Hukuku bir araç olarak kullanma planım var,tam olarak ne olur onu şuan kestiremiyorum bunu üniversitede edindiğim tecrübeler ve bilgilerle şekillenecek gibi geliyor ama olmak istediğim başarılı bir iş kadını kendi işimi kurmak,bunun yanında arka tarafta dernek kurup insanlara topluma faydalı olmak asıl gayelerimden biri bu.Bu yazdan itibaren çalışma alanına gireceğim belki bu yaz bir kitapçı mı olur yoksa avm de bir iş mi olur lise mezunu öğrenciye ilk işini kim verir bilmiyorum 🙂 Üniversite yıllarımda da çalışmak zorundayım en çok istediğim şey yurt dışında okumak 1 yıl da olsa hem dili çok iyi öğrenmek hem deneyimler kazanmak bunun için de maddiyat lazım onu da kendim çalışıp biriktirmeyi düşünüyorum olduğu kadar ama bunun yanında bana önereceğiniz tavsiyeler neler olur bir şeyler yapmak istiyorum olacak bir şeyler,benim için düşünceleriniz önemli saygı ve sevgilerimle..

 • sercan öztürk

  Merhabalar,
  Beykent Üniversitesi 2.sınıf mimarlık öğrencisiyim ileride dünya çapında bir mimarlık ofisinde yüksek düzeyde bir yönetici olmak istiyorum ne yapmam gerekli bu aşamada acaba nasıl bir çalışma planı veya neler hakkında bilgimin olması lazım vs.

 • meraba canana hanım
  öncelikle bana bi önceki yorumumla alakalı video çektiğiniz için teşekkür ederim. baya yardımcı oldu.benim kafamda bir soru daha oluştu.Yeni Zelanda hakkında neler düşünüyorsunuz? ve Yeni Zellanda da İşletme Ve yönetim Yüksek Lisans Yapmak istiyorum sizce Yeni zellanda da yüksek lisans yapmak gelecek kariyerim açısından ne kadar doğrudur?bunu sorularımı en kısa zamanda cevaplarsanız ve bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim …saygılarımla…

 • Merhabalar Canan Hanım
  Ben bu sene lise 3 e geçeceğim ve meslek seçiminde oldukça kararsız kaldım. Bunun içinde kendimi tanımaya başladım ve fark ettiğim bazı şeyler oldu. Örneğin; arkadaş gruplarında hep sözü dinlenen kişi ben olurum, sınıfta çok ses vardır öğretmen susturamaz benim bi konuşmam ile susarlar. Güzel de konuşabildiğimi söylüyorlar.Grup çalışmalarında anlamadan birden lider konumuna gelirim ve hep bundan hoşnut olurlar.Amötör voleybol oynuyorum mesela takımda oynayan en kötü kişiyim fakat ilişkileri yönetebildiğimden beni kaptan yapıyolar.Bunları düşündüğüme ve mutlu olduğumu anladığım anda bir lider olmak istedim. Siyasetten tutun spor a spordan tutun ekonomiye her şeye karşı bir ilgim var.Bu da beni kararsızlığa götürdü.Fakat sonra şans eseri endüstri mühendisliği mesleğini okudum ve şuan endüstri mühendisi olmak istiyorum.Hatta bu yaz kendimi resim konusunda özellikle teknik çizim hakkında geliştirmek istiyorum korece ve İngilizce öğrenmeye çalışıcam ayrıca tiyatro etkinliklerinde de bulunuyorum ve buna devam edicem.Şimdi benim asıl sorum şu kendimi çoğu alanda geliştirebilen bir kişiyim ama karne notları olarak ortalama bi öğrenciyim ve ygs lys de de ortalama notlar alacağımı düşünüyorum yine de ceo olabilr miyim?
  Not:Kendimden büyüklerle daha iyi anlaşıyorum öğretmenlerimle arkadaş gibiyim,kendi yaşıtlarım bana çok çocuk geliyor bu kötü bir şey mi?

 • Birde bilgisayar gibi elektronik aletlere karşı hiç ilgim yok. Kendimi geliştiremeyeceğimi inandığım tek mesele bu konular. Endüstri mühendisliği için bilgisayarla haşır neşir olmak zorunda mıyım ?

 • Merhaba Canan Hanım ;
  Uzun zamandır araştırdığım konulardan biri de CEO olmak için neler yapılması gerektiği.Şu an 12.sınıf a geçtim şehrimin en iyi anadolu lisesindeyim notlarım da kötü sayılmaz ve son zamanlarda meslek alanında seçim yapabileceğim,hedeflediğim bir meslek.Araştırma yaptıkça daha çok dikkatimi çekti artık hedefimi o yöne yöneltmeye başladım.Bu alanda bir çok başarılı isimlerin hayatlarına baktım nasıl buraya kadar gelebildiklerini araştırdım kendime bilgi edindim.Bu meslek hem karakterim açısından çünkü yönetici olmak bir şeylerle uğraşmak projeler yapmak küçüklüğümden beri yaptığım işler fakat bu konuda çok fazla eksiğim var bana yol gösteren yok çevremde bu alanda çok büyük bir hayalim ve gerçekleştirmek için her şeyi yapacağıma eminim ailemin maddi sorunları var ve bu yolda en çok da bundan endişeleniyorum ama elimden geleni yapacağım bana neler yapabileceğimi,hangi bölümü seçeceğimi beni daha çok bilgilendirirseniz sevineceğim.
  Saygı ve sevgilerimle…

 • Ziyacan Gençoğlu

  Meraba öncelikle yazınızı çok beğendim ve benim için umut verici oldu diyebilirim benim hedefim bir holdingde başarılı ve saygın bir konumda olmak sanırım yöneticilik oluyor liseyi bu sene bitirdim bu sene üniversiteye hazırlanıyorum hedef belirleme konusunda çok acemiyim malesef dediğiniz boğaziçi gibi üniversiteleri kazanıcak kapasiteye sahip değilim kötü bir üniversitede işletme okuyan basit biriside olmak istemiyorum sonuçta kötü puan alıpta kendini işletmeye atan ve hüsrana uğrayan bir çok kişi var anladığım kadarıyla boğaziçi sabancı gibi üniversiteler dışında işletme okumak hiçbir işe yaramaz.İngilizcemi lise düzeyinde bırakmadım inglizce benim için sadece ders değildi yabancı dillere ilgim var inglizcemi ve gerekli olan 1 dili daha üst düzeye kısa sürede taşıyabileceğimi düşünüyorum ideallerim ve hayat görüşüm var yeniliğe açık geniş bir ufkum var lakin kendi kapasitemide biliyorum en azından bu sene bir boğaziçi öğrencisi olamam.İş dünyasında yükselebiliceğimi düşünüyorum ancak benim için asıl soru iş dünyasını iyi bir konumdan giriş yapabilicekmiyim?Boğaziçi sabancı gibi üniversitelerden mezun olmadan bu hedefi başaramazmıyım etrafımda basit üniversitelerde işletme okuyupta bir hiç olan çok kişi var bende onlardan olmak istemiyorum eğer olmıycaksa mimarlığa girebileceğimi düşünüyorum belki ideallerimi gerçekleştirmiş olmam ama en azından rahat bir hayat sürerim bu yüzden tavsiyelerinize ihtiyacım var be yapmalalıyım risk almadan mimarlık mı okumalı yoksa orta düzey bir üniversitede işletme okuyarak şansımı denemelimiyim?

 • merha ben boğaziçi uni. işletme okuyorum gelecekte bilişim sektöründe ceo olmak istiyorum ama işletmeden bu mümkğn mü acaba uniden sonra hangi bölüm üzerine master yapsam benim için daha iyi olur teşekkürler.

 • Merhaba canan hanım ben Anadolu lisesini birincilikle bitirdim hayalimde Boğaziçi endüstri okumak vardı ama puanım ona yetmiyor bende boğaziçinde uluslarası ticaret okumaya karar verdim bende ilerde ceo olmak istiyorum bir bayan için uluslarası ticaret nasıl bir bölümdür çalışma alanları nasıldır beni detaylı şekilde bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

 • Meraba arkadaslar ben sosyal bilimler lisesinde okuyorum ve ilerde uluslararasi iliskiler okumak istiyorum ama is imkanlari nolur nasil yaparim issiz kalrmiyim bilmiyorum lutfen bu konuda biri yardimci olabilir mi

 • Merhaba Canan Hanım,
  Bugün üniversite tercihlerinin son günü. Ben bilkent elektrik Elektronik %50 ile makine burslu arasında bir tercih yapacağım. Iyi bir ceo olmak ya da buyuk bir danışmanlık şirketinde çalışmak, uzak bir gelecekte de siyasete atılmak istiyorum. Sizce bu bölümler uygun mu? Not ortalamamı da yüksek tutarak ve çalışarak hedeflerime ulaşabilir miyim? Tercihler bugün bittiği için geri dönebilirseniz sevinirim.

  • Onur,

   Bilkent’in Elektrik Elektronik bölümü, özellikle de %50 burslu gerçekten çok iyi bir program ve hedeflerine adım adım ulaşmak için ideal. Tercihinde seni destekliyorum.

   İyi Çalışmalar,

   Canan Altındaş

 • merhaba canan hanım ben mekatronık muhendıslıgı okuyrm 2. sınıf bıttı ama yanında uluslar arası ılıskıler acıktan okumayı dusunuyorum bana ne gıbı faydaları olur tam emın degılım ust duzey yonetıcı olmak ıstyrm ama muhendıslıgın yanında ısletme mı yoksa uluslararası ılıskıler mı okuyayım kararsızım sımdıden tesekkur ederım ..

 • Merhaba Canan hanım,
  Bu yılki tercih döneminde İTÜ Makine mühendisliğini ilk sırada tercih ettim. Genel hatlarıyla istediğim bir bölümdü ancak ailemin maddi durumu nedeniyle tıp okumayı da düşünmedim değil. Tercih döneminden sonra şu sıralar gerek piyasanın içindeki bazı abi ve ablaların gerekse bazı hocalarımın söyledikleri beni hayal kırıklığına uğrattı. Genel anlamda kendini yenilemeyi bilen, araştırmayı ve öğrenmeyi seven birisiyim. Farklı olmak ve olaylara çok farklı açılardan bakmak gibi bir yapıya sahibim. Ama gelecekle ilgili bazı kaygılar başladı. Özellikle piyasadaki bu adam kayırma, torpil gibi durumlar beni derinden düşündüren haller aldı. Sizce yurt dışında İTÜ gibi bir üniversitenin geçerliliği var mı vede İTÜ’nün hedeflerime ulaşmak için iyi bir başlangıç olacağını düşünüyor musunuz?

  • Merhaba Ahmet,

   İTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’nün hedeflerine ulaşmak için iyi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Özellikle de sonrasında yurtdışında Master veya Doktora imkanları düşünülebilir. Ancak bu imkanları değerlendirebilmek için sınıfının en iyi öğrencilerinden olman ve kampüste araştırma ve etkinlikler açısından aktif bir hayatını olması gerekiyor. Hayal kırıklığına uğrama. Başarı yolunda oldukça zorluk olacak. Başkalarının şikayetleri veya hayalkırıklıkları senin kafanı bulandırmasın. Zihnini açık tut.

   İyi Çalışmalar,

   Canan Altındaş

 • Merhaba Canan Hanım,
  Tercihlerimde Uluslararası Ticaret yazdım ve bu bölümü kazandım,seneye başlayacağım inşallah.yabancı bir takı/aksesuar şirketinde CEO olmak isterdim.Seçtiğim bölüm doğru mudur,iş imkanı konusunda da sıkıntı çeker miyim?

 • merhaba,
  lise 3.sınıf fen öğrencisiyim,bu yıla kadar bir bilim insanı olmak istediğimi sanıyordum buna bağlı olarak 9 yaşımdan beri bilim çocuktan başlayarak bilim ve teknik, bilim ve ütopya popular science gibi dergileri takip ettim fizikle ilgiliydim Albert EİNSTEİN, Stephen HAWKİNG,Dr.Michio KAKU gibi bilim adamlarının çalışmalarını takip edip through the wormhole with morgan freeman gibi programları izledim geçen yıl ve bu yıl hatırı sayılır sayıda bilimsel belgesel izledim ancak şu sıralar farklı ilgi alanlarımında olduğunu farkettim ,fırsatları degerlendirebilir,fikirler ileri sürebilir olaylar karşısında mantıklı kararlar ve stratejiler geliştirebilir bir kurum şirket veya kuruluşun nasıl daha verimli kaliteli pazarlanabilir olması için çalışabilirim yani iyi bir yönetici,lider,CEO olabilecegimi düşünüyorum bunların tümünün bir meslek degil varılacak son basamaklar olduğunun farkındayım yeni şeyler öğrenmeyi kendimi geliştirmeyi doğaya ve insanlara faydalı olabilecegim bir meslek istiyorum yani seçecegim meslek ne olursa olsun en iyilerinden olmak için çalışacagım ancak mesleki karasızlık yaşıyorum iş hayatında olmak üretken fikirler geliştirmek danışılan ve karar veren kimse olmak fırsatları degerlendiremek istiyorum.mesleki kararsızlığım konusunda fikirlerinize ihtiyacım var

  teşekkürler

 • Öncelikle merhabalar,

  Yazınızı gerçekten çok güzel ve faydalı buldum bunun için teşekkür etmek istiyorum. Ben lise 2. sınıf öğrencisiyim ve gelecekte ünlü bir oteller zinciri şirketinde yönetici olmak istiyorum. Yani bu benim en büyük hayallerimden birisi. Şu anlık 9 Eylül Üniversitesi Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret bölümü okumak istiyorum ancak çevremden bazı kişiler bir oteller zinciri şirketinde çalışmak istediğim için Turizm ve Otelcilik okumamı öneriyorlar. Bense otelcilik okuyarak zamanımı harcamak istemiyorum çünkü bu bölümün derslerini gördüm ve çoğunlukla alanımın dışı olan şeyler. Ben otel sahibi gibi değil de o oteller zincirinin farklı ülkelerdeki temsilcisi gibi bir şey olmak istiyorum. Yani bu konuda ne yapmalıyım, hangi bölümü seçmeliyim? Bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler.

  Saygılarımla.

  • Ve belirtmeyi unutmuşum ki ingilizcem de oldukça iyi ve yabancı dile çok ilgi duyuyorum yni öğrenmekte zorluk çekmiyorum. Eğer UİVT bölümü seçersem de ispanyolca seçmek istiyorum çünkü çalışmak istediğim şirket ispanyol. Herneyse, bu konudaki görüşlerinizi bana bildirirseniz çok mutlu olurum. Kafam çok karışık.

 • canan hanım açıköğretim işletme mezunu birisi mba yapmaya başladığında sıkıntılı bi eğitim süreci yaşar mı ?

 • Merhaba Canan Hanım,
  Henüz 17 yaşındayım ve lise son sınıfa geçtim. Hayalim CEO olmak ancak bu sanırım benim için sadece bir hayal. Anadolu lisesine gidiyorum ve lisemin kötü olduğunu düşünmüyorum,ben de kötü sayılabilecek bir öğrenci değilim ancak çok iyiyim de diyemem. Ortalama bir öğrenciyim anlayacağınız ve anladığım kadarıyla ortalama bir öğrencinin CEO olma şansı yok maalesef. Seneye üniversite sınavına gireceğim ve sayısal bölümdeyim ancak dile büyük bir ilgim var sadece Ingilizce değil her dili öğrenmek istiyorum. Kendime bir liste çıkardım ve öğrenmek istediğim dilleri sırasıyla yazdım Çince öğrenmek istiyorum iş hayatımda fayda sağlayacağını düşünüyorum,sizce hangi dilleri öğrenmeliyim? Ayrıca CEO olamasam bile büyük bir şirkette çalışmak hedefim ancak üniversite bu kadar önemli mi? Normal düzeyde bir üniversiteden mezun olursam şirketlerde iş bulabilir miyim sizce? Üniversitede bölüm olarak endüstri mühendisliği düşünüyorum, ek olarak dil sınavına da gireceğim mütercim tercümanlığıda düşünüyorum açıkçası.. Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim çünkü inanın kafam çok Henüz 17 yaşındayım ve lise son sınıfa geçtim. Hayalim CEO olmak ancak bu sanırım benim için sadece bir hayal. Anadolu lisesine gidiyorum ve lisemin kötü olduğunu düşünmüyorum,ben de kötü sayılabilecek bir öğrenci değilim ancak çok iyiyim de diyemem. Ortalama bir öğrenciyim anlayacağınız ve anladığım kadarıyla ortalama bir öğrencinin CEO olma şansı yok maalesef. Seneye üniversite sınavına gireceğim ve sayısal bölümdeyim ancak dile büyük bir ilgim var sadece Ingilizce değil her dili öğrenmek istiyorum. Kendime bir liste çıkardım ve öğrenmek istediğim dilleri sırasıyla yazdım Çince öğrenmek istiyorum iş hayatımda fayda sağlayacağını düşünüyorum,sizce hangi dilleri öğrenmeliyim? Ayrıca CEO olamasam bile büyük bir şirkette çalışmak hedefim ancak üniversite bu kadar önemli mi? Normal düzeyde bir üniversiteden mezun olursam şirketlerde iş bulabilir miyim sizce? Üniversitede bölüm olarak endüstri mühendisliği düşünüyorum, ek olarak dil sınavına da gireceğim mütercim tercümanlığıda düşünüyorum açıkçası.. Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim çünkü inanın kafam çok Henüz 17 yaşındayım ve lise son sınıfa geçtim. Hayalim CEO olmak ancak bu sanırım benim için sadece bir hayal. Anadolu lisesine gidiyorum ve lisemin kötü olduğunu düşünmüyorum,ben de kötü sayılabilecek bir öğrenci değilim ancak çok iyiyim de diyemem. Ortalama bir öğrenciyim anlayacağınız ve anladığım kadarıyla ortalama bir öğrencinin CEO olma şansı yok maalesef. Seneye üniversite sınavına gireceğim ve sayısal bölümdeyim ancak dile büyük bir ilgim var sadece Ingilizce değil her dili öğrenmek istiyorum. Kendime bir liste çıkardım ve öğrenmek istediğim dilleri sırasıyla yazdım Çince öğrenmek istiyorum iş hayatımda fayda sağlayacağını düşünüyorum,sizce hangi dilleri öğrenmeliyim? Ayrıca CEO olamasam bile büyük bir şirkette çalışmak hedefim ancak üniversite bu kadar önemli mi? Normal düzeyde bir üniversiteden mezun olursam şirketlerde iş bulabilir miyim sizce? Üniversitede bölüm olarak endüstri mühendisliği düşünüyorum, ek olarak dil sınavına da gireceğim mütercim tercümanlığıda düşünüyorum açıkçası.. Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim çünkü inanın kafam çok Henüz 17 yaşındayım ve lise son sınıfa geçtim. Hayalim CEO olmak ancak bu sanırım benim için sadece bir hayal. Anadolu lisesine gidiyorum ve lisemin kötü olduğunu düşünmüyorum,ben de kötü sayılabilecek bir öğrenci değilim ancak çok iyiyim de diyemem. Ortalama bir öğrenciyim anlayacağınız ve anladığım kadarıyla ortalama bir öğrencinin CEO olma şansı yok maalesef. Seneye üniversite sınavına gireceğim ve sayısal bölümdeyim ancak dile büyük bir ilgim var sadece Ingilizce değil her dili öğrenmek istiyorum. Kendime bir liste çıkardım ve öğrenmek istediğim dilleri sırasıyla yazdım Çince öğrenmek istiyorum iş hayatımda fayda sağlayacağını düşünüyorum,sizce hangi dilleri öğrenmeliyim? Ayrıca CEO olamasam bile büyük bir şirkette çalışmak hedefim ancak üniversite bu kadar önemli mi? Normal düzeyde bir üniversiteden mezun olursam şirketlerde iş bulabilir miyim sizce? Üniversitede bölüm olarak endüstri mühendisliği düşünüyorum, ek olarak dil sınavına da gireceğim mütercim tercümanlığıda düşünüyorum açıkçası.. Bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim çünkü inanın kafam çok karışık.

 • Merhaba Canan Hanım

  Ben ingilizce iktisat bölümümünü kazandım.İleride amacım ingilizce yanında bir veya birkaç dil öğrenip uluslararası şirketlerde yurt dışı alım ve satımlarda görev alarak üst düzey bir yönetici olmak istiyorum sizce bunlar bana yeterli midir?

 • Merhabalar,

  Ben hukuk alanında lisans eğitimi alıyorum fakat MBA üzerine master yapıp iyi şirketlerde bir pozisyona sahip olmak istiyorum.

  Araştırdığım kadarıyla hukuk okuyor olmam Türkiye’de MBA eğitimi almam için bir problem teşkil etmiyor. Peki ya yurtdışında durum nedir?

  Yurtdışında MBA eğitimi için başvurularda bulunduğumu farzedelim.Eğer çok iyi üniversitelerden kabul alamaz isem Türkiye’de Boğaziçi – Sabancı – Koç gibi üniversitelerin MBA programlarını almam benim adıma daha mı faydalı olur? Yani bu 3 üniversite Wisconsin ve McGill yahut da çıtayı biraz yükseltirsek Cornell gibi üniversitelerle MBA alanında yarışabilir mi ?

  Bir de bu programlar için iş tecrübesi istendiğini duydum. Ve genelde 2 yıl isteniyormuş. 15-20 haftalık iş tecrübeleri iyi MBA programlarına dahil olabilmemiz için çok mu yetersiz?

  Çok teşekkürler

 • Merhaba Canan Hanım, Endüstri Mühendisliği okuyacağım Hacettepe Üniversitesi’nde.Tabiki kendi bölümümden önce hazırlık okuyacağım.İngilizcem orta düzeyde ve bunun yeterli olmadığını biliyorum;bu yüzden bu yıl İngilizcemi ileri düzeye getirmeyi hedefliyorum. Şirketlerin halkla ilişkiler, satış ve pazarlama bölümlerinde başarılı olacağıma inanıyorum.Bu doğrultuda üniversitedeyken nasıl bir yol izlememi önerirsiniz? Fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim, şimdiden teşekkürler

 • Merhabalar Canan Hanım 🙂

  Bu sene Bilecik Şeyh Edebali üniversitesinde iktisat 1.sınıfa başlıyorum. Üniversite yeni açılmış olsa da kendimi geliştirmek 1.amacım. Şirketlerde üst kadrolarda çalışmak istiyorum. İstanbul üni den mezun olanları iş başvurusunda nasıl geçebilirim sizce? kendime ne katmam gerek öncelikle…

  Size bir sorum daha var 🙂 Bu konu hakkında bilgisi olan kimse tanımadığım için size sormak istiyorum, iktisattan mezun olup şirkette ceo luğa yükselmek için önce ne yapmalıyım, yani önce en alt kademeden gibi ordan yükselirsin gibi bir sistem mi var?

  Cevabınızı bekliyorum, teşekkürler.

 • ben suan 10 sınıf oğrencısıyım lise 2 yani ben sundan korkuyorum bır şirkete girip orda 10 yıl çalışıp ceo olamazsam başka biri almazsa 10 yılım bosamı gıder onu merak edıyorum sızce ben ne yapmalıyım bilgisayar mühendisi olmayı dusnuyorum nasıl ceo olurum ileri görüşlüyümdür her zaman işime bakarım işime geç kalmam kalanıda sevmem sizce türkiyede adam gibi adam warmıdır 10 yılımı bosa goturmuyecek biri

 • Merhaba ,
  Selçuk Üniversitesi işletme 1.sınıf öğrencisiyim , kendimi nasıl geliştirirsem iyi bir meslek sahibi olabilirim acaba

  Teşekkür Ederim-

 • Merhaba Ayşe Canan Ablacım,
  Ablacım diyorum çünkü benden yaşça büyük birisiniz ve tüm yazılarınızı baştan sonuna kadar tüm hayranlığımla okudum ve tüm bilgilerinize, desteklerinize hayran kaldım, ben de bu sene ek yerleştirmeyle gitmeyi düşünüyorum tm öğrenciyim ve hukuk istemiyorum ve burdaki tüm konuşulanlar gibi bir özel sektörde bir kariyer yapmak istiyorum, ilk tercihlerimde yıldırım beyazıt bankacılık ve finans ingilizce bölümünü yazmadım yazsaydım gelecekti benim puanımdan düşük ama şimdi ek yerleştirmede gitmek istediğim için yazmayı düşünüyorum ama özel esenyurt üniversitesi işletme ingilizcede de bir tane boş var ve puanımda oraya hayli fazlasıyla yetiyor ve ilk dediğim bölümden puanı çok daha düşük işte ben de burada kararsızım sizin engin bilgilerinize danışmak istiyorum bu konuda bana yardımcı olursanız gerçekten çok mutlu olacağım, ek yerleştirmenin tercih süresini son tarihi bu ayın 25 ini 26 sına bağlayan gece bitiyor o süre zarfında bana ve verirseniz çok memnun kalacağım, şimdiden teşekkürler.

 • Yiğit Erol Önenç

  Merhaba ben daha 8. Sınıfta okuyorum ve hangi bölümü okuyucağimi bilmiyorum ayrica ceo olmak istiyorum bunun icin hangi liseleri veya hangi üniversiteleri okumam gerekiyor ? Şimdiden çok teşekkürler…

 • Merhaba canan hanım ben şuan lise 3. Sınıfı ögrencisiyim dil bölumundeyim ( yabanci dil ) ve ygs’ye dilden hazirlaniyo olsam bile hayalim uluslararasi ticaret ve isletme bu yuzden TM’den sınava giricem cunku hayalim bi ceo olmak ek bi dil olarak arapça ögrenmeye basladim sizce yurtdisi bi universitedemi okusam daha iyi olur yoksa Türkiyedemi eger yurtdisina sicak bakiyosaniz Amerikadaki hangi universiteyi önerirsiniz bilgilerinizden yararlanmak isterim sevgiler…

 • merhaba,CANAN Hanım ben ODTÜ Sosyoloji hazırlık öğrencisiyim acaba bu konuda ilerisi için bana verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir? Almam gereken belgeler nelerdir? Sizce bu bölümden ceo nasıl olunur?

 • Merhaba Canan Hanim;
  Ben bu senr universiteyi kazanmama ragmen bazi sebeplerden dolayi gitmedim ve 2015 yili icin tekrar hazirlaniyorum fakat simdi bana kocaman. bir firsat imkani dogdu o da su ki fransada bir yillik bir dil egitimi alip sarbonne universitesinde 2016 yilinda okula baslamam
  bu harika bir firsat gibi durmasina ragmen ailem o20 yasinda universiteye basamamin berbat bir sey oldugumu soyleyip duruyolar.
  veve okumak istedigim bolum uluslararasi iliskkiler okumak simdi siz ailenizi dinleyipb ir yil daha kaybetmeden universiteyemi baslarsiniz yoksa her seye ragmen bu firsati denermisiniz
  bu arada benim hic fransizcam yok ve oradaki egitim sistemiyle buradakinin farkli olmasi beni korkutmuyor degil ve ben szden yardim istiyorum

 • meraba canan hanım

  öncelikle siteyi uzun zamandır takip ediyorum ve begeniyorum.ben işletme 1. sınıf öğrencisiyim.açıkca söylemem gerekirse kafamda iki soru war ve bunu sizinle paylaşmak istiyorum..1. birinci sorum su:sınıfımda çok çalışkan couklar war ve ben onların arkalarında kalıyormusum gibi hissediyorum halbuki onlarla aynı notu alıyorum fakat bunu hep sınıfa girdiğimde hissetdiyorum ne yapmam gerekir?ikinci sorum su:ileride İnsan kaynakları direktörü olmak istiyorum acaba bi insan kaynakları direktörü olmam için ne yapmam gerekir?Açıkçası ben bu soru hakkında baya düşündüm ve sonucu buldum ve sizinle paylaşmak isterim:
  1.ikinci üniversite:insan katnakları yönetimi oku
  2.staj yap İnsan kaynakları
  3.İngiltere de yüksek lisans insan kaynakları
  bunları yaparsam en azından bu amacıma ulaşırmıyım lütfen bana yardımcı olur musunuz en kısa zamanda cevabınızı bekliyorum kendinize iyi bakın ….

  • canan hanım lütfen yardınıza cok ihtiyacım war simdiden yardımlarınız için teşekkür ederim..

  • Batuhan Merhaba,

   Arkadaşlarınla ilgili sorun psikolojik bir konu. Onu burada yanıtlamam çok zor. Başkalarının arkasında gibi hissetmek bazı durumlarda çoğumuzun hissettiği bir şey, ancak bunu her zaman hissetmek farklı. Bu yanıtını verebileceğim bir soru değil dolayısıyla.

   İnsan Kaynakları ile ilgili soruna gelince – Bence doğru adımları planlamışsın. Eğer gerçekten bu alanda ilerlemek istiyorsan İngiltere’de Industrial Psychology veya Organizational Psychology gibi programlar çok işine yarayacaktır. Hangi 2. yabancı dil sorusuna gelince, İngilizce’n su gibi olsun, 2. dilin olmasa da olur. Ama eğer Almanya’da, Fransa’da çalışmak gibi hayallerim var diyorsan, hayalini kurduğun ülkenin dilini öğrenmeni öneririm.

   Kolay gelsin,

   Psk. Canan Altındaş

 • Bi de sunu sorucam sizce bir işletme öğrencisi Hangi ikinci yabancı dili öğrenmelidir?

 • FIRSTLY , I WANNA SAY HI.
  I hope i achieved to take your attention among of all of those comments.
  So now i can expression my own thoughts 😀
  I’m a student from the department of mathematics and just please,
  don’t give those guys that kind of hope.They all think they have the potential
  for being CEO and we both know that probably none of them will be 🙂
  I admire your work and effort on this site though.
  As long as we live on our PRECIOUS ! present Turkey , the distinguished ones will be
  much more limited compared to other Europe countries
  (By the way i’m 20 and i have no idea about future but i’m pretty sure that i won’t be able to CEO.Please you keep going i just needed to get it out of my system 😀

  With all my respect..

  • Hahaha Emre,

   Your comment cracked me up. Although I know that the conditions to become a CEO in Turkey, or let’s say a founder and/or the manager of a company is immensely difficult, I think that there is no harm in keeping your hopes and aims high. You are right in saying that I would not wish to mislead them. Although majority of the people reading this blog post will not be CEOs per se, they may rise up to becoming senior managers or other managerial positions. Sometimes it’s good to have no idea about your future. Remember what Baz Luhrmann says in his song: “The most interesting people I know didn’t know at 22 what they wanted to do with their lives, some of the most interesting 40 year olds I know still don’t.” So I would say it’s great to have high hopes, but do not fret away with the thoughts of not being able to achieve 🙂

 • merhabalar…
  ben daha 7.sınıf öğrencisiyim yakında teog’a gireceğim … aslında bir ceo olmak istiyorum ama mimarlığıda seviyorum . çizimim ve hayal gücüm kuvvetlidir. eğer fen lisesi falan olmazsa da çok iyi bir Anadolu lisesi kazanırsam üniversiteyi de yurt dışında okuyabilirmiyim? iyi bir ceo yada mimar olabilirmiyim? yardımcı olursanız sevinirim…

 • Merhaba
  Uluslararası ilişkiler bölümü için psikoloji yan dalını önerir misiniz? Hedefim uluslararası bir şirkette çalışmak.

 • Merhaba!

  Yurtdisinda higher school focusing on tourism and business management’i bitirdim ve yakinda türkiye’de üniversiteye gitmeyi düsünüyorum. Ben de yönetim bilimlerine daha dogrusu ileride sirketlerde calismak istiyorum. Dil bilgim cok iyi, bir cok sertifikam var ve ögrenmeyi cok seviyorum. Benim aslinda bilmek istedigim, makale de belirtildigi gibi örnegin psikoloji mezunu da CEO olabiliyor. Yönetim bilimlerine merakim olmasina ragmen, matematigin yogun oldugu bir bölüm secmek istemiyorum. Türkiye’de yönetici olmak icin business okumak sart mi? Yoksa farkli bir bölüm okuyup kendimi gelistirebilir miyim?

  Yardimci olursaniz ve fikrinizi söylerseniz sevinirm.

  Sevgiler,
  Ceren

 • Merhaba eğer iletişim fakültesinde okursam CEO olabilirmiyim yoksa illaki işletme okumakmı gerekiyor?

 • Merhabalar.
  Öncelikle sonuna kadar okuyup cevap vermenizi rica ediyorum. Gördüğüm kadarıyla çoğu kişi sorusuna cevap bulamamış. içtenlikle söyleyebilirim ki cevabınıza gerçekten ihtiyacım var.

  Ben bir son sınıf fen lisesi öğrencisiyim ve hala ne olmak istediğime kesinlikle karar vermiş değilim. Çok yönlü, sosyal,lider vasıflı, geleceği görebilen, analitik zekaya sahip, disiplinli, kararlı, insanları iyi gözlemleyen… Daha bir çok CEO özelliğini barındırıyorum.(Kesinlikle objektifim 🙂 ) Ancak aile baskısı, okul baskısı olsun herkes doktorluğa yönelmem, böylece garanti bir mesleğe sahip olmam gerektiğini söylüyor sürekli. Hayatta bir şeyler başarmak istediğimi, insanlara başka türlü faydalı olmak istediğimi, doktorluktan çok daha büyük şeyleri hedeflediğimi söylediğim an ”hayalci” diye damgalanıyorum. Biz gençlerin genel olarak sıkıntısı da bu değil mi zaten? Yanlış yönlendirme, rehber öğretmenlerinin yetersizliği. En yüksek puanı al ve bir bölüme gir kafası. Benim yüksek bir puan alıp derece yapmam için önce bir hedefimin olması gerek. Boş boş çalışma fazlaca mantıksız geliyor. Kararlıyımdır bu nedenle ilk 500-1000 arası istersem kesinlikle yer bulacağımı biliyorum. Ancak İngilizce yazan Emre adlı kişinin dediği gibi ”Boş umut verme, kimsenin ceo olamayacağını biliyoruz.” tarzı sözler kafamı karıştırıyor. Ben karar verirsem bir şeye yapamamam için önümde hiçbir engel olmamasına rağmen nasıl ceo olunacağı hakkında bir bilgim yok. Türkiye’de ne denli ilerleyebilirim onu da bilmiyorum. İngilizcem upper-intermediate seviyesinde ve sadece dizi izleyerek koreceyi tamamen öğrenmiş durumdayım. Biraz japonca ve almanca bilgim var daha başlangıç seviyelerinde diyebiliriz. Dil konusunda rahatım kolaylıkla kendimi geliştirebilirim. Şimdi önemli olan ise nasıl bir yol izleyeceğim. Umarım bu konuda sizden bir öneri alabilirim. Çünkü hayatım söz konusu. Endüstri mühendisliği CEO olmak için iyi bir yol gibi gözüküyor. İşletme okumam da biraz zor çünkü lisenin başından beri sayısal devam ediyorum. Endüstri mühendisliği okuyup bir şirkette CEO olmam ne kadar olanaklı? Nasıl bir yön izlemeliyim?

  • Hande Merhaba,

   Öncelikle cevap yazmayla ilgili konuya değindiğin için o konuda bir yorum yapmak istiyorum.

   Bu websitesi ilk açıldığında benim vaktim daha çoktu. Ve aslında sorular bu kadar çok gelmiyordu. Dolayısıyla neredeyse herkes, eğer cevap verebileceğimi düşünüyorsam, yorumlara yanıt alıyordu. Hatta katıldığım konuşmalarda katılımcılar websitesindeki sorulara nasıl yanıt verebildiğimi soruyorlar ve “Herkese yanıt verebilmişsiniz, çok şaşırdık.” gibi tepkiler veriyorlardı. Ancak, ben yanıt verdikçe sorular, soruların içeriği, ve kişiselliği arttı. Buna paralel olarak, dışarıdaki iş yüküm de çok arttı. Websitesine ve e-postalara gelen soruların ve yorumların hepsine yanıt vermeye çalışsam, ayrı bir kişiyi sırf cevap yazmam için tutmam gerekecek, çünkü maalesef benim tüm sorulara cevap verebilecek vaktim yok. Ancak o zaman da cevapları ben yazmıyor olacağım – yani bir kandırmaca olacak. Öyle bir kandırmaca olmaması için eğer sorular çok kişisel değilse veya çok spesifik bir soruya yanıt arıyorsa cevap yazmaya çalışıyorum.

   Senin soruna gelince- aslında bu da çok kişisel bir soru. Bu tip soruların bir odada yüzyüze konuşulması taraftarıyım. Çünkü sorduğun soruda senin kişisel özelliklerine dair bilgiler vermişsin, ve kendi planından yola çıkarak nasıl CEO olabileceğini sormuşsun. İngilizce yorum yazan arkadaşa şu konuda katılıyorum: Belki buradan insanlara yönlendirme vermem doğru değil çünkü ne kadar iyi yanıtlamaya çalışsam da yüzeysel bir değerlendirme oluyor bence. Yani bir bakıma gazı vermiş ancak altyapıyı kurmamış veya konuşmamış oluyoruz. Ancak herkes de yüzyüze görüşerek randevu almak istemiyor. Herkes sorularının ve sorunlarının, günümüzde bir çok durumda olduğu gibi, hızlı ve reçete gibi cevaplandırılması taraftarı. Dolayısıyla ortaya cevabı yazan kişi açısından bir dilemma var.

   Soruna gelirsek, eğer kendine inanıyorsan Emre’nin yorumuna takılma derim. Ama kendine inanmak ne demek? Tüm başarıların sana kendine inanmanda hala yardımcı olmuyor olabilir. Benim bu konuda vereceğim en önemli fikir şu: “Sonunu düşünen kahraman olamaz.” Yani tüm olasılıkları hesaplamaya çalışırsan, ya şu olursa ya bu olmaza diye düşünürsen hiçbir adım atamazsın. Endüstri mühendisliği okuyup bir şirkette CEO olman olanaklı, ancak endüstri mühendisliği okumak bunun sadece küçük bir parçası. Türkiye her sene binlerce endüstri mühendisliği mezunu veriyor. Bence bu kişilerin hepsi CEO olamayacak. Ancak bir çok durumda olduğu gibi %1’e yakın bir kitle çok iyi yerlere gelecek. Eğer o çok iyi yerlere gelen bireylerden biri olmak istiyorsan, bence sadece mesleki eğitimin değil, kişisel gelişimin ve karakterin de çok önemli olacaktır. Onu da geliştirmenin bir yolu yok. Danışmanlık almak, kendine örnek aldığın kişilerin seminerlerine veya konuşmalarına katılmak bu yollardan biri. Yani açık bulduğun her kapıdan girmeye çalışacaksın – sonunda başarısız olma riskin olsa bile. CEO olmak da böyle bir şey. Umarım sorunu yanıtlayabilmişimdir.

   Sevgiler,

   Canan Altındaş

 • merhabalar
  öncelikle kendımden bıraz bahsetmek istiyorum coğrafya bölümünde okuyorum ve üniversite 2.sınıf öğrencisiyim aynı zamanda açık öğretimden sosyal hizmetler okuyorum aslına bakarsınız sınava hazırlandığım süre içerisinde hedeflerim çok farklıydı radyo sinema televizyon okumaktı ve sevdiğim insana daha yakın olabilmek için bu hedfimden vazgeçip ona daha yakın ve kendimle ilgili olmayan bir bölüm okuyorum yaşım 22 yıllar çabuk geçiyor biliyorum ve artık birey oldğumun ve kendime birşeyler katmam gerektiğinin ve zaman kaybetmeyeceğiminde farkındayım ve ailem benden birşeyler beklediği için bölümü bırakıp tekrar hazırlnmayı düşündüm fakat göze alamadım gerçi erkek arkadşımda terketti buda olayın başka bir boyutu ve bir iş başvurusunda bulundum ikna etmeye ve çok konuşmaya dayalı bir işti ve bundada yetersiz kaldım kabul çok konuşamadığım için ve iş başvurusunda kendimi ifade edemediğim için sizce ben ne yapmayalım her taraftan bir olumsuzluk bir engel kendi içimde kayboldum amaç hayal kalmadı bunlar yüzünden inanın ne yapcağımı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim bir yerlere gelmek istiyorum belirli mevkide olmak ve benimde sözümün geçtiği günler olacak mı sizce çok çalışkan bir öğrenci olduğum halde kendimi salmış vaziyetteyimmm

 • Meraba Canan hanım burda elinizden gedliği kadar bütün soruları yanıtlamaya çalışmışsınız ve benimde yardıma ihtiyacım var gerçkten umarım yardımcı olabilirsiniz :)Ben lise 3 öğrencisiyim CEO olmayı gerçkten çok istiyorum ama hangi bölümü okumam gerktiği konusunda tereddütlerim var yani eşit ağırlık öğrencisiyim fazla bi avntajım yok mühendislik gibi falan işletme düşünüyorum onuda boğaziçi tarzı ünilerde okumam gerektiğini düşünüyorum ve mantıklı olursak bu benim için zor bi yandanda hukuk okuyup işletme mastırı yapıp yda dış ticaret öle bir şirkette kendimi geliştirmek istiyorum bana yardımcı olurmusunuz hangi bölümleri okuyabilirim ve nasıl bi yol izleyebilirim :)) teşekkürler

 • merhaba Canan hanım ben Mimar sinan üniversitesi 3. sınıf matematik bölümü ogrencısıyım .Ama hala okul bittikten sonra ne yapacağıma karar veremedim .Şirket yada bankaların hangi bolumlerınde calısabılırım bilemiyorum benı bunlarla ılgili bilgilendirirseniz sevınırım

 • merhabalar bir özel sektörde yönetici,müdür vb. görrevi yapmak için üniversitede hangi bölüm okunmalı. Teşekkürler

 • Aslında amacım CEO olmak felan değil orta seviye anadolu lisesi 2. sınıf öğrencisiyim ve farklı bir bölüm okumaya kararlıyım ama yinede finans konusunda kafamın bastığını düşünüyorum ve bu konularda ilerlemek istiyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz.

 • Merhabalar öncelikle . Yazınız için ve kafasında sorusu olan herkese ayrı ayrı yorumlarda yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim . İnşallah banada bir fikir verebilirsiniz . Öncelikle 12. sınıf öğrencisiyim ve ilk üniversite sınavına 1 ay kaldı ona odaklanmış çalışıyorum . Benim şu zamana kadarki düşüncem hep bilgisayar mühendisliğiydi , Fakat artık kendime bakınca , bende rahatlığı ve bir şirketin patronu olma düşüncesini kendime yakıştırıyorum ve CEO olmak istiyorum . Yanlız CEO lukdaki düşüncem şu ; şirketimin yaptığı projeleri , gerekirse ürünleri , yurtiçi ve yurtdışı büyük şirketlere pazarlamak . Yani malımı satmak istiyorum . Pc mühendisliğinede olan ilgim halen tabiki var. Ama sizce ben bu düşüncelere sahipken hangi bölüm seçmeliyim , ben sizin düşüncelerinizi merak ediyorum . Birkaç ekstra yanıt verirseniz memnun olurum . Şimdiden çok teşekkür ederim , saygılar.

 • Merhaba Canan Hanım
  Paylaştığınız bilgilerden dolayı teşekkürler.Ben Mekatronik mühendisliği hazırlık öğrencisiyim
  ingilizce seviyemi sene sonuna kadar yükseltmeyi planlıyorum. Başka diller de ileri ki planlarımda var. Benim sorum mühendislik fakültesinde teknik alan da bizi yetiştiriyor olabilir ancak CEO olmak farklı bir şey yönetici vasfında olmalı bu yüzden İşletme okumak yeterlimi ya da faydalı olur mu?

 • Sevgili Gençler hiç bir şey Ayşe Canan Hanımın size söylediği kadar kolay değil sözleri ve yorumları o kadar iyimser ve parlak ki sanki her kaliteli eğitim kişisel gelişim sonucu çok başarı var sanıyorsunuz , benim bile inanasım geldi . Hiç bir şey bu kadar kolay değil kendini yetiştirmek geliştirmek elbette önemli fakat CEO çok farklı bir pozisyondur Genel Müdür de buna dahil . Kendinizi hiç geliştirmemiş olsanız bile doğuştan gelen özelliklerle CEO olabilir dünyanın en kaliteli eğitimini alsanız bile kanal müdürü olmaktan öteye gidemeyebilirsiniz . ODTÜ Makina mezunu ve MİT yaz stajlı üst düzey ingilizce bilen biri olarak size tek tavsiyem hayalleriniz olmasın .

  • Merhaba,

   Aslında şu durum çok ilginç: Yazı “Ben CEO olmak istiyorum.” un ne kadar yaygın ancak ulaşması zor bir ideal olduğunu vurgularken, siz benim gençleri boş bir hayal uğruna heveslendirdiğimi düşünmüşsünüz. Soru soranların yorumlarının altına yazdığım tavsiyeler ise, onları illa ki CEO olmaya teşvik etmekten çok, kendilerini alanlarının ötesinde çok yönlü insanlar olmaları için verilmiş fikirlerdir. Ama bence gençlere verilebilecek en acımasız tavsiye, özellikle de gençlerin hayallerinin fütursuzca es geçildiği şu günlerde, “Hayalleriniz olmasın.” demektir. Hayal etmek, uğraşıyı, uğraşı ise alternatif yolları üretecektir.

   Sevgiler,

   Canan Altındaş

 • merhaba, ekonometri okuyan biri ceo olabilir mi?

 • benim de sorumu yanıtlar mısınız canın hanım lütfen 😀

 • MERABA CANIN HANIM .Bİ SORUM OLCAKTI SİZCE BOĞAZİÇİ TURİZM İŞLETME CEO YOLUNDA ATILACAK Bİ ADIM OLABİLİRMİ TURİZM İŞLETME OKUYARAK CEO OLABİLRMİYİM VE NASIL 🙂

 • Merhaba. Ben gazi üniversitesi maliye bölümü 1.sınıf öğrencisiyim, ilerde kamu sınavlarında başarısız olmaktan korkuyorum ve kendimi geliştirmek için ne yapmam gerektiği konusunda yardıma ihtiyacım var. Merak ettiğim bir diğer konu, muhtemelen kamu sektöründe çalışacağım tabi günü gelince düşüncelerim değişebilir özel sektörü isteyebilirim ama ben bu alanda ingilizce dışında hangi dile yönelmeliyim ?

 • Merhaba. Ben gazi üniversitesi maliye bölümü 1.sınıf öğrencisiyim, ilerde kamu sınavlarında başarısız olmaktan korkuyorum ve kendimi geliştirmek için ne yapmam gerektiği konusunda yardıma ihtiyacım var. Merak ettiğim bir diğer konu, muhtemelen kamu sektöründe çalışacağım tabi günü gelince düşüncelerim değişebilir özel sektörü isteyebilirim ama ben bu alanda ingilizce dışında hangi dile yönelmeliyim ?

 • Merhabalar , ben biraz gece olsa bişeyler karar verdim. Evet ben bi sirket yöneticisi olmak istiyorum , bunun içi iyi bir üniversite iyi yabancı diller , vs bunları n dışında en çok kafamı kiralayan sorun 27 yasinda boğaziçi mezunu olmak ne gbi bir dezavantaj katar , Teşekkürler iyi çalışmalar

 • cansu açıkeller

  Merhabalar Canan hanım
  Ben hazırlık öğrencisiyim. Bölümüm ingilizce işletme üniversitem yurtdışı programı ile bağlantılı mezun olduğumda hem anadolu hemde suny-empire state collage’den diploma alacağım. Mezun olduktan sonra atacağım ilk adım sizce hangi departmanlar olmalı bu konuda pek bilgim yok dilim körelsin istemiyorum. Önerileriniz için teşekkürler ..

 • merabalar ayşe hanım ben uluslaarası ticaret bölümünü düşünüyorum üst düzey yöneticilik bunun içiinde en az 2 dil bilmem şart benm sorum yurtdışı seyahatları oluyor mu bu bölümün veya hangi bölümlern yurt dışı seyahatları olur

 • Merhaba,
  Ben fen lisesinde oluyorum ve gelecekte teknoloji ve bilişim adına çalışmaları olan bir sirkete ceo olmak istiyorum. Bu konuda bilgi verebilir mısınız?

 • PLEASE SEE ME. Ayse hanim Merhaba bu yaziyi yaziyorum cunku artik kararsizligin sinirindayim. Ben amerikada universite okuyorum hayatim boyunca turkiye ve abd arasinda gidip geldim. Ingilizcemde turkcemde anadilim gibi aksansiz. Sizinde bildiginiz gibi amerikada ilk 2 sene bolum secmek icin dusunme sansimiz var. Suan ben 2. seneyi tamamliyorum ve ekonmi finans yada muhendislik terchiden endustri arasinda gidip geliyorum. Sizce turkiye icin hangisi daha iyi olur mutlaka donmek istiyorum bitirince lutfen engin bilgilerinizle bana yardimci olursaniz sevinirim.

 • merhaba canan hanım

 • merhaba canan hanım amacım CEO olmak değil bu sene mezun oluyorum şuan işletme bölümü okuyorum 2 sınıfta bir tercih yaparak özel sektörde çalışmaya karar verdim ve bunun için gerekli yerlerde part time işlerde çalıştım pazarlama biraz daha yatkın olduğum için atacağım ilk adım ne olabilir şimdi den teşekkürler

 • merhaba canan hanım ,benim merak ettiğim bir şey var türkiye de en çok hangi alanda şirketler para kazanıyor ticaret, bankacılık ,vs?

 • Merhaba

  Ben lise son sınıf öğrsncisiyim ve üniversiteye hazırlanıyorum. Ancak yeteneklerim doğrultusunda iyi bir avukat olabilecekken CEO olmak adına makine mühendisliği olmak istedim. Fakat fen bölümündeki başarısızlığın nedeniyle bu sene üniversiteyi kazanamıycam. Size sorum alanın başarılı bir avukat CEO olabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

 • Merhaba

  Ben lise son sınıf öğrencisiyim ve üniversiteye hazırlanıyorum. Ancak yeteneklerim doğrultusunda iyi bir avukat olabilecekken CEO olmak adına makine mühendisli olmak istedim. Fakat fen bölümündeki başarısızlığım nedeniyle bu sene üniversiteyi kazanamıycam. Size sorum alanında başarılı bir avukat CEO olabilir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 • Merhaba,
  Lisedeki ilk 3 senemi sayısal olarak geçirdim ancak son sene tm olmaya karar verdim. Bundaki en önemli etken “işetme okuyup ceo olmak istiyorum” dememdi. Yazınızda / yorumlarda her bölümden olunabileceğini belirtmişsiniz. İşletme-iktisat-endüstri müh. gibi bölümlerin bir üstünlüğü yok mudur ? Yoksa bu bölümlerin bir amacı önemi kalmıyor gibi ?

 • Merabalar canan hanim ondokuzmayis universitesinde insaat muhendisligi ve jeodazi fotogremetri (harita) muh. Uzerine cift anadal yapiyorum 3.86 ve 4.00 ortalama okudugum bolumlerde birinciyim kamuda yukselip genel mudurluk ve sonrasinda mustesarlik dusunuyorum sizce acik ogretimden ne okumaliyim iktisat mi isletmemi veya bir baska bi bolummu bu arada universite bitince mba yapmayi planliyorum esenlikler dilerim

 • Merhaba Canan Hanım

  Bu sene 12.sınıf olmakla birlikte onumde cok karısık bir sene var. Ben bu seneyi hangi universite ve hangi bolumu tercih etme konusuyla iyice karıstırmak istemiyorum. Evet bende gelecegin bir CEO adayıyım ve hangi yolları izlemem gerektigi konusunda acıkcası pek bir bilgim yok. Yazınızı ve birkac yoruma verdiginiz cevapları okudum. Bu konuda bana yardımcı olabilceginizi dusundum. İlk olarak universite ve bolum konusunda kafam cok karısık. Aklımda olan universiteler ve bolumleri soyle :
  1-İTÜ- İsletme muhendisligi
  2-Bilkent-işletme
  3-ODTU-Bahcesehir uni.-Endustri muh.
  4-istanbul bilgi uni.- Ekonomi
  Universitede aradıgım kriterlerden birisi yurt dısı baglantıları. Cunku planlrım yurt dısı uzenribe kurulu. Mesela bu bolumlerden birini okuduktan sonra Boston University de MBA yapmak istiyorum ki bunun ne kadar zor oldugunu ve ne kadar calısmam gerektiginin farkındayım.. Bu arada sayısal ogrencisiyim ama esit agırlık ta yapabilcegimi dusunuyorum. Yonelmek lstedigim alan konusunda da kararsızım. Finans ya da marketing uzerinden gitmeyi dusunuyorum ama pek bir bilgim yok bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.ikinci olarak MBA yapmak beni cok zorluycak biliyorum fakat MBA yapmanın is hhayatında ne gibi artıları olucak bunu da tam olarak bllmiyorum ama CEO olma yolunda buyuk bir adım onu biliyorum. Universite ve bolumler konusunda da yardımcı olursanız cok guzel olur. Simdiden tesekkurler….

  • Tekrar merhaba Canan Hanım

   Son zamanlarda sadece birkac yoruma cevap verdiginiz dikkatimi cekti. Ben de cevsp alamayan arkadaslardan bir tanesi olmaktan korktum. Yasadıgımz ulkede boyle konularda pek bilgilendirme yapılmıyor malesef ve bu durumda sizin vericeginiz cevap benim icin gercekten cok cok onemli. Umarım kısa zamanda cevabınızı alırım, saygılarımla….

  • Merhaba Samet,

   Öncelikle, websitesine oldukça çok sayıda e-mail ve yorum aldığımız için hepsine maalesef artık dönemiyoruz. Ekibimizle ofiste tam zamanlı psikolojik danışmanlık ve yurtdışı eğitim danışmanlığı vermekteyiz ve kişilerin genelde buraya yazdığı soruların aslında birebir görüşmelerde cevaplanabilecek sorular olduğuna inanıyoruz. Ayrıca bazen o kadar genel sorular soruluyor ki, içinden yazıyla çıkmak imkansız.

   Ama senin soruna gelince, cevaplayabildiğim kadar cevaplayacağım.

   Öncelikle,

   MBA Amerika’nın top-tier okullarında, yani en üst seviyedeki okullarında, kesinlikle hemen üniversite sonrası yapılan bir şey değil. Bunu üstüne basa basa söylemek istiyorum. Öte yandan, ne zaman yapılır sorusunun cevabı – tipik olarak 2-3 senelik bir iş tecrübesinden sonra.

   Sorunun 2. kısmına gelince, şu nokta önemli oluyor. Yukarıda bahsettiğin 4 okuldan hangisi sana en iyi iş imkanını sunacak. Ben ODTÜ Endüstri ve İTÜ İşletme Müh.’nin sana en iyi iş imkanlarını sunacağına inanıyorum. Yani Türkiye’de MBA’e ve üst düzey yöneticiliğe açılan yolu şöyle tanımlayabiliriz:

   1- Genelde Türkiye’nin en iyi üniversitelerinde Mühendislik/İşletme veya Ekonomi bazlı bir eğitim – bu da zaten LYS’de çok yüksek bir puan demek.
   2- Bu üniversitede hem sosyal aktiviteler açısından çok yönlü olmak, sürekli kendini geliştirmek ve yüksek bir not ortalaması tutturabilmek.
   3- Tercihen, universite sonrası Türkiye’de uluslararası bir şirkete girmek (örn. CitiBank, Boston Consulting Group, McKinsey, Unilever, P&G, Deloitte), veya uluslararası operasyonları olan bir Türk şirketine girmek, (örn. Garanti Bankası, TurkCell, AVEA, vb.)
   4- Bu şirketlerde 2-5 sene kadar çalışmak.
   5- MBA başvuruları.

   MBA nedir?
   MBA – Master’s in Business Administration, geçmişte sadece kişiyi yönetici adayı olmaya hazırlayan bir program olarak tanımlanıyordu. Ancak, artık iş sektörlerinin büyümesiyle MBA programlarının fonksiyonları da genişlemeye başladı. Ancak eğer gelecekte bir CEO olmak istiyorsan, evet, MBA doğru bir hedef.

   İyi Çalışmalar,

   Canan Altındaş

 • Merabalar efedim.

  Ziraat mühendisliğini yeni bitirdim ve kendimi bildim bileli bu Sektörün içindeyim. Yaşım 25 ve şuan ikinci bir üniversite okuyarak ceo sektör içinde ceo olmak için elime sağlam bir koz almak istiyorum. Açıkcası bunun Eşit ağırlık yada Sayısal konusunda hangisinden daha faydalı olacağını kestiremiyorum. Odaklandığım ilk iki konun birincisi Eşit ağırlıktan girip Hollanda da Öğrenimi tamamlamak ikincisi endüstri üzerinden devam etmek. Açıkcası Sayısal okuduğum için ikincisini biraz daha Sözel bir bölümle tamamlamak istiyorum. Bir gerçek daha var yaşım ileride bana engel çıkarır mı ?
  Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

  • Canan hanım YAŞ hakkında yorum yapsana yeterli olur. Benim düşüncem 30a kadar donanım kazanıp sonrasında para odaklı çalışmak mantıklı geliyor. Siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz ?

 • muhasebeci ceo olurmu

 • Merhabalar ben bu yıl iyi bir anadolu lisesinden mezun oldum ardından LYS’ye girdim ve ortalama bir sonuç aldım diyebilirim benim en büyük isteklerimden biri yurtdışında eğitim almak ancak bu nasıl mümkün olur bilemiyorum. Sizin bazı yazılarınızı okudum bu bana gerçekten yol göstermede çok yardımcı oldu ben kendi hayallerimi sizin yaşamınızda gördüm o yüzden kısa sürede hayranlık duydum size karşı hayatınızı okudum ve Amerika’da egitim aldığınızı gördükten sonra bana yardımcı olabileceğinizi düşündüm bu yüzden bu yorumu yazmaya karar verdim. Bir hafta içinde tercihlerim başlayacak ve nasıl bir yol izlemeliyim yurtdışındaki üniversiteleri tercih edebilir miyim ve nasıl edebilirim? Eger bana yardımcı olursanız çok ama çok sevinirim

  Saygılarımla Görkem

 • merhaba ben şuan tıp okuyorum 3. Sınıf bitti ama hep yönetici olmak istemiştim bu hayalime devam etmek istiyorum. Bu kadar okuduktan sonra bölümü bırakıp yeni bir bölüm okumaya cesaretim yok sizce bittikten sonra Amerika’da sağlık yönetimi yada ekonomi okursam bu istediğimi gerçekleştirebilir miyim

  • ben sayısal öğrencisiyim. ailem ve çevremdekiler benden tıp bekliyorlar ama ben tıp okumak istemiyorum. hayallerimde hep bir şirkette çalışmak ve kariyerimde çok başarılı olmak vardı. fakat ülkemdeki iş olanaklarına bakınca bu çok zor ve uzak bir ihtimal gibi görünüyor. tıp okuduktan sonra işin hazır olduğu için çevremdeki herkes -arkadaşlarım da dahil- tıp okumak istiyorlar. bir de mühendislikler var tabii… ama günümüzde ODTÜ elektrik eletronik bitirmiş bir kişi bile 2.500 tl ile çalışıyor. açıkçası kafam çok karışık. acaba ne yapmam lazım? hangi bölümleri seçmeliyim?

 • Sayın Canan Hanım
  Ben lise son sinif öğrencisiyim ve ileride güzel bir sirkette üst düzey bir yönetici olmak istiyorum deneme sinavlarinda aldigim sonuçlar üniversite sinavinda bir aksilik olmadigi sürece rahat bir sekilde ilk 5 bine girebilecegimi gösteriyor ancak ben hala daha ne olacagim konusunda fikir vermis değilim ülkemizin durumu ve dünyada olan gelismeler göz önüne alininca gelecek hakkinda kaygilar duyuyorum ve o yüzden iş garantili meslekler düşünmek zorunda kaliyorum hatta tek bir mesleğe yogunlasiyorum bu da tabiki de tip ancak tip okuduğumda hayal ettigim meslege ulasmam zor ancak hayal ettigim meslege ulasmak icin okuyacagim bölümlerse kesin bir iş garantisi olmadigi icin geri planda kaliyor nasil karar verecegimi bilmiyorum bana yardimci olursaniz çok mutlu olurum simdiden teşekkürler

 • Merhaba Canan Hanım..
  Bu mesajımı umarım ki cevaplandırırsınız.18 yaşımdayım ve sınava girdim.Ne zaman görürsünüz ve cevap yazarsınız bilmiyorum ama çok yakın bir zamanda tercih yapacağım.Ancak hangi bölümü yazmam konusunda hala tereddütlerim var.İşletme Mühendisliği,Endüstri Mühendisliği ve Ekonomi bu üç bölümden oluşan bir tercih yapmayı planlıyorum şu an.Bende CEO olmak istiyorum daha doğrusu hep kendimi bildim bileli toplantıdan toplantıya koşan arayan değil aranan olmak isteyen, başarılı bir kariyeri düşleyen biri oldum.Tabi ki bu hedefim hemen olmayacak hedefime giden merdivenleri birer birer çıkacağım ama ilk adımımı doğru atmam gerektiğini düşünüyorum.Ve bu 3 bölümden hangisi sizce daha avantaj kazanmamı sağlar?Umarım mesajımı cevaplandırırsınız.Şimdiden teşekkür ederim

 • Ayşenur Çiftçi

  Merhabalar Ayşe Hanım,
  Lisede okuduğum branşın ve istediklerimin çok dışında olmasına rağmen biraz da dış baskılarla geçen sene İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümü’ne girdim.İlk dönem ortalamam 4 üzerinde 3.55 , ikinci dönem ortalamam ise 4 üzerinden tam 4.Genel ortalamam 3.80. Bu durumda yatay geçiş , çift ana dal, yan dal gibi başvurulara hak kazanmış oluyorum.Zaten en başından beri daha fazla okumak, daha iyi yerlere gelmek için uğraşır durumdayım. Şimdi ise önümde iki seçenek var ve bunlardan birini seçeceğim ama bu noktada iki tarafa da eşit konumda hissediyorum kendimi.Sektörü iyi bilen birinin desteğine ihtiyacım var.Ya yan dal veyahut çap yapma hakkımı kullanarak işletmenin yanında hukuk da okuyacağım.Hukuğa olan ilgim daha da artarsa ileride direk bu konumda karar kılabilirim.Veya hukukla güçlendirdiğim cv min iş başvurularında özellikle IK ve denetim departmanları açısından hele de uluslararası firmalar da bana olumlu dönüşünün mutlaka olacağını düşünüyorum.Veya bu alternatifi bir kenara bırakıp vereceğim bir ingilizce sınavıyla Boğaziçi İşletme’ye geçiş hakkımı denememin mi ilerisi için daha parlak bir fikir olduğu konusunda ortada kalmış durumdayım.Bu arada ingilizce seviyem iyi ama bir toefl kuru daha alsam iyi olacak gibi duruyor.İlerisi için ise daha fazla pratik amaçlı kurslara devam edip uluslarası arkadaşlar edinmeye özen gösteriyorum.Lisede aldığım Almanca eğitimim beginner seviyesinde ingilizcede kendimi tamam hissettiğim gün ikinci dil için çalışmalara başlayacağım.Tabi bu İspanyolca da olabilir.Şimdilik bu kadar.Eğer fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok memnun olurum.

  İyi çalışmalar,
  Kolay gelsin.

 • merhaba bende ceo olmak istiyorum , ingilizcem ve matematiğim cok iyi , sadece 2 tercih yapmak istiyorum. çift dal gibi olan bahçeşehir ü. ekonomi-finans bölümü ( tamburslu ) ile bilgi ü. işletme-ekonomi bölümü ( tamburslu ) , en az kaç net yapmalıyım , iş imkanları nasıl ve mesleğimi yaparken mutlu olma durumları nasıldır ? zirveye ( ceo ) çıkma imkanını bulabilirmiyim ? saygılarımla efendim.

 • Merhabalar Canan hanım,

  Mehmet Akif Ersoy Meslek lisesinde bilişim teknolojileri ,web programcılığı derslerini görüyorum.
  Öncelikle kafama takılan cümleler var bunları size aktarıp sizin bilgilerinizden ve deneyimlerinizden faydalanmak isterim.
  Üniversiteye 1 sene sonra gireceğim bölümüm dolasıyla Bilgisayar bilimi(ceo) ya da yazılım mühendisliği bölümlerini görmek istiyorum kafamda sadece bu bölümler var sizce hangisini tercih etmeliyim bilgisayar biimi türkiyede sadece 2şehirde var sürekli bbu bölümleri düşünüyorum ceo olmak en büyük hayalim zaten programcılıkla yeterince alakalıyım lakin bilgisayar bilimi ve yazılım mühendisliği konusunda hangisini seçeceğim konusunda çok kararsızım beni tecrubelerinizle ve iş imkanları ile alakalı bilgilendirirseniz çok minnettar olurum.Okudugunuz için teşekkürler.

  İyi günler Ayşe hanım..

 • Merhaba canan hanım
  Ben istanbul işletme ingilizce bölümündeokuyorum ve ileride ben de ceo olmak istiyorum.Denetim bölümünü seviyorum ama ne yapar ne eder burdan ceo luğa nasıl yükselinir bilmiyorum.Ve öğrencilik sürecinde sizce bir ceo hangi sertifikalara sahip olmalıdır.
  Teşekkür ederim

 • Merhaba Canan Hanım
  Ben Polonyanın Varşova Şehrinde Uluslararası ilişkiler bölümünü okuyorum.Kendimi hem siyasal alanda hemde ekonomi alanında geliştirmek istiyorum.Kendimi bu iki alanda geliştirebilmek için neyi tavsiye ediyorsunuz.Yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden Teşekkürler.

 • Zeynep gül kırık

  Ben uluslararası ticaret ve finansman kazandım bunu hakkında bilgi verebilirmisiniz mali müşavir olabilir miyim mesela

 • Zeynep gül kırık

  Ben uluslararası ticaret ve finansman kazandım bunu hakkında bilgi verebilirmisiniz mali müşavir olabilir miyim mesela şimdiden teşekkürler

 • Merhabalar Canan Hanım,

  Bu yıl uluslararası ilişkiler mezunu oldum, İngilizcem gayet iyi yalnız Amerika da veya İngiltere de marketing alanında yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Sizce bu bölüm benim kariyerime faydası olur mu , ilerde bu bölüm sayesinde iyi kariyer yapabilir miyim, iyi bir şirkette iş bulabilir miyim veya siz hangi bölümü tavsiye edersiniz kariyer yapmam için ? Görüşünüz benim için çok önemlidir.Şimdiden ilginize çok teşekkür ederim.

 • Merhabalar,
  Benim sorum da biraz kişisel ama,Boğaziçi makine mühendisliğini mi tercih etmemi tavsiye edersiniz İTÜ endüstri mühendisliğini mi? Şu an itüde endüstride birinci sınıfı bitirdim . Merkezi yatay geçişle, yani lys puanım yettiği için, boun makineye geçme hakkım var. . Napmamı tavsiye edersiniz? Hangisini bitirince daha iyi pozisyonlara gelirim?..İleride kendi işimi de kurmak isteyebilirim. O yüzden makine, daha mantıklı gibi geliyor
  Cevabınız için teşekkürler,

 • Merhaba Ayşe Hocam. Standardın üstünde bir anadolu lisesinde okuyorum. Önceden hep uluslarası bir şirkette çalışmak,yönetici olmak için vs uluslarası ilişkiler veya işletme okumak isterdim. Ancak sonra yazınız sayesinde endüstri mühendisliği okuyarak da hedefime ulaşabileceğimi kavradım. Sorum şu olacak; Endüstri mühendisliği okursam başvurularda uluslararası ilişkiler veya işletme okumuş kişilerden üstünlüğüm olur mu? Endüstri mühendisliği okuyup işletme dalında yüksek lisans yapmayı hedefliyorum. Bir de endüstri mühendisi bir şirkette tam olarak ne iş yapar? Sevgiler..

 • Merhaba Canan hanım,

  Yazınızı okudum gerçekten de ben ve ben gibi bir çok CEO aşkı ile yaşayan kişilere çok yardımcı olursunuz. Ben yazılımcılık okuyorum. Fakat kesinlikle sevmediğim bir bölüm. Üniversitede hukuk veya yönetim-yöneticilik fakültelerini okumak istiyorum. Bunun için üniversitede alacağım puanın elbette etkisi yüksek olacaktır fakat hayalimdeki kariyer ve uzmanlığı üniversiteden sonra atacağım ilk adımlar çok önemli. Nasıl bir iş ile başlamamı tavsiye edersiniz?

 • Merhaba 🙂
  Ben ankara üniversitesi hukuk kazandım aslında hedefim ceo olabilmek. bunun için odtü işletme istiyordum ama bir şekilde engel çıktı olmadı. Acaba bir hukukçudan da ceo olabilir mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Gerçekten meraktayım 🙂

 • Merhabalar Canan Hanım,
  Yazınızı okudum ve gerçekten mantıklı gerçekçi bir bayan olduğunuzu anladım.İnşallah bu istekli tecrübesiz genç bayana yardımcı olabilirsiniz.ben Sağlık Meslek lisesinden mezun oldum bu sene. Üniversite sınavı için 2.hazırlanışım olacak geçen sene dershaneye 3 ay geç yazıldım sürekli sınıf değiştirdim okul, staj vs derken çok çalışmadım.Bir hedefim de yoktu.Şimdi Çince Mütercim-Tercümanlık düşünüyorum.Yabancı dil ile aram çok iyidir.Ve bu bölüm sadece Türkiye’de 1 üniversitede var.Özel okul olduğu için %100 burslu 3 kişi alıyorlar ve minimum 455, maximum 470 civarı aldılar.Başarı sıralaması 2.770 civarı. (LYS-5 istiyor-İngilizce).Sayılsalım berbattır ama bir şekilde çalışıp yapmam lazım.YGS-3 ten 400 almam için Türkçe 35 net, Sosyal 35 net, Matematik 25 net yeterli.Türkçeden geçen sene 33 net ya9ptım. Sosyalden 15 (çalışmadım). Mat (3).Herkes bırakmamı söylüyor imkansız diyor.Başka bir hedefimde yok başka bir dilde Mütercim-Tercümanlık düşün diyorlar ama iş imkanı iyi değil bence.Gerçi Çince nin de iş imkanı var mı yokmu bilmiyorum ama var dediler.2. bir hedef seç diyorlar.Psikoloji’ye ilgim var o kadar ama o da LYS (Türkçe-Matematik) istiyor. Ne yapmalıyım sinirden ağlayıp duruyorum adam gibi bir ders verecek yer bulamadım malum dershaneler 3 ders vs vs fiyatları da 5.500 civarı.Ailem garantisini verirsen göndeririz diyorlar.Lütfen yardım bir sene daha kaybetmek istemiyorum.
  NOT=Şuan Marmara üniversitesi İlk ve Acil yardım (Paramedik) kaydım var geçen sene orayı kazandım.

  Dil okuyup Ceo olmak gibi bir düşüncem var.Öncelikle yan dal veya bir şekilde uluslararası ilişkiler okumak istiyorum.Çok çalışırsam Ceo olabilir miyim?Çince doğru bir tercih mi?Psikoloji mi okumalıyım?

 • merhaba dershanelerin kaldirilmasi nedeniyle babam bu sene tercih yaptirdi ve balikesir universitesi endustri muhensiligi 1. si uf okuyacagim ama bir bogazici kadar farkindaligi olmayan bi universite bunun icin acikogretimden ek branslar okumak istiyorum ekonomiyle ilgisi oldugu ici iktisat mi okusam diye dusunuyorum ek olarak ingilizce kurslarina mi gitsem diyorum ama yurt disi kadar etkili olmaz diye dusunuyorum ve endustri muhendisligi cok genis bir alanda calisiyor ben otomotiv fabrikalarinda calismak istiyorum ne yapmam gerekir gelecegim hakkinda endiselerim var

 • Canan hanım merhabalar,
  Sürekli işletme iktisat ekonomi ve endüstri mühendisliği gibi bölümlerden bahsedilmiş. Ben bu yıl marmara ekonometri bölümünü kazandım. Bir kaç yerde okudum bazıları bölümü çok överken bazılarıda baya kötülemiş. Ceo olmak için illa işletme bölümü mezunu mu olmak lazım? Ekonometri mezunları olamaz mı? Beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim.

 • Merhaba. Ben bu sene Uluslarası Lojistik Yönetimi 1.sınıfa başlayacağım. Çift anadal imkanım var 2.sınıfta ve ben bunu Uluslarası İlişkiler’den yana kullanmak istiyorum. Yükseklisans için mba düşünüyorum. Ayrıca açıköğretim fakültesine de başvurucam. Amacım donanımlı olmak. Fakat açıköğretimden hangi bölümü seçmeliyim noktasında kararsız kaldım. Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri ya da Sosyoloji düşünüyorum. İkisi çok alakasız gelebilir ama biri daha yakın bölümüme diğeri de beni farklı alanlarda donanım sahibi yapabilir diye düşündüm. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

 • ben bu yıl iktisat okuyacağım bölümümü bitirdikten sonra yurt dışında iş bulabilir miyim yani yurt dışındakiler iktisatçılara önem veriyor mu? veriyorsa hangi ülkeler veriyor?

 • hangi ülkeler iktisatçalara önem veriyor?????????????

 • merhabalar canan hanım..
  benim isteğim biraz farklı ..yeni bir iş için ceo arıyorum.ve altında çalışacak 10-12 kişi bu kişilerde ceo kadar zeki olmalı ..nasıl bulabilirim.

 • Merhaba Canan hanım ben ingilizce işletme 1.sınıftayım ileriye dönük bir sürü planlarım var ancak size danışmak istediğim kafamı karıştıran bir konu ikinci dil bu dönem için ispanyolca aldım ancak işime çok yaramıyacak düşüncesindeyim sizce piyasa da hangi dilleri öğrenirsem farkım olur.Şimdiden teşekkür ederim.

 • Merhaba Canan hanım
  Ben geomatik mühendisi 2. sınıf öğrencisiyim.Ve not ortalamamı yüksek tutup itü’ye yatay geçiş yapmak istiyorum.Mesleğimde iyi bir yere gelmek istiyorum .iyi bir sirkette çalışmak ve kendimi geliştirmek istiyorum hayallerimi gerçekleştirmem içi bana tavsiye verir misiniz ne yapmalıyım? program öğrenmeye çalışıyorum daha henüz araştırıyorum nasıl hangi kaynaklardan yararlanabilirim diye .Önerilerinizi bekliyorum

 • Merhaba Canan hanım,
  Paylaşımlarınızı ilgiyle okudum. İstanbul Üniversitesi, Almanca Öğretmenliği 2. sınıf öğrencisiyim. Alanımda yüksek lisans yapmak istiyorum ve aynı zamanda seneye açıköğretim, ekonomi okumak istiyorum. Ancak ticaret konusunda biraz deneyimsizim ve sayısal öğrencisi değilim… Anlayacağınız matematiğim zayıf… Almanya’da pek matematikle aram olmadığı için alt yapım yok… Bu boşluğu dershaneyle kapatabilir miyim? Bu ileride bana sorun çıkarır mı? CEO konumuna gelebilmem için yüksek lisansın yanında ekonomi okumamı mı önerirsiniz yoksa işletme mi (açıköğretim olarak)? Bu arada İngilizce kursuna yazıldım ve yabancı dil olarak ingilizcemi geliştirmek istiyorum. Anlayacağınız CEO olmak için elimden gelen cabayı gösteriyorum. Almanya’dan temelli döndüm ve almancam ana dilim kadar var. Aynı zamanda bu yaz bir şirkette çalışmayı ve ticareti öğrenmek, deneyim kazanmak istiyorum… Doğru yolda mıyım? Fikir ve görüşlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

 • Merhaba Canan hanım,

  Paylaşımlarınızı ilgiyle okudum. İstanbul Üniversitesi, Almanca Öğretmenliği 2. sınıf öğrencisiyim. Alanımda yüksek lisans yapmak istiyorum ve aynı zamanda seneye açıköğretim, ekonomi okumak istiyorum. Ancak ticaret konusunda biraz deneyimsizim ve sayısal öğrencisi değilim… Anlayacağınız matematiğim zayıf… Almanya’da pek matematikle aram olmadığı için alt yapım yok… Bu boşluğu dershaneyle kapatabilir miyim? Bu ileride bana sorun çıkarır mı? CEO konumuna gelebilmem için yüksek lisansın yanında ekonomi okumamı mı önerirsiniz yoksa işletme mi (açıköğretim olarak)? Bu arada İngilizce kursuna yazıldım ve yabancı dil olarak ingilizcemi geliştirmek istiyorum. Anlayacağınız CEO olmak için elimden gelen cabayı gösteriyorum. Almanya’dan temelli döndüm ve almancam ana dilim kadar var. Aynı zamanda bu yaz bir şirkette çalışmayı ve ticareti öğrenmek, deneyim kazanmak istiyorum… Doğru yolda mıyım? Fikir ve görüşlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.

  • Merhaba Canan hanım,

   Bende cevap alamayan arkadaşlardan bir tanesi olmak istemiyorum ve cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum… Sizin bana vereceğiniz tavsiye her şeyden daha çok önemli inanın… Umarım en kısa zamanda sorularımı yanıtlar, kafamdaki soru işaretlerini de kaldırmış olursunuz…
   Saygılarımla…

 • Merhaba canan hanım öncelikle bizle bilgilerinizi paylaşıp yolun başındaki biz öğrencilere yol gösterdiğiniz için sonsuz minnetlerimi sunuyorum sizin gibi fikirlerine değer verdigi m bi insanda cevap alabilirsem inanin çok mutlu olcam ben hukuk fakültesi okuyorum fakat hayalim hep işletme okuyup yönetici olmakdi hukukda da bunugegerçekleştirebileceğini söyleniyor ama beN bu isi en iyi yoldan yapmak istiyorum bu yüzden hukuku bırakıp tekrar hazırlanıp Boğaziçi işletme kazanmak istiyorum fakat2 sene kaybetcek olmak beni tedirgin ediyor geç mezun olmak ilerde iş bulmami engeller mi sizin bu konuda fikrinizi nedir

 • merhaba ben bilgisayar programcılığı 2. sınıf öğrencisiyim ve bu bölüme ailemın zoruyla geldim ama tekrar iyi bir bölüm okumak istiyorum ama bir turlu uygulayamıyorum sureklı ders calışmak istiyorum. bir seyler öğrenmek istiyorum ama yapamıyorum.

 • Öncelikle merhaba ben Hacettepe İngilizce isletme okumak istiyorum ama cevremde çoğu kisi bunun boş bi uğraş olduğunu söylüyor benim amacım okulu okurken yanında 2 sene içinde almanca ve İngilizceyi guzelce öğrenip ve bir cok isimi yaricak beni daha ileri tasiyacak sertifikalar almaya calisim bi şirkette stajer olarak çalışmak bu sayede daha çok insanla tanışmış olur kendi mi ifade etmeye başlayan bilirim ama tabikide bu konuda korkularım var benim bu sayede CEO olma şansım var mi ?

 • Merhaba ben atılım üniversitesi uluslararası ilişkiler 3.sınıf öğrencisiyim yüksek düzeyde ingilizce ve ispanyolca biliyorum çapla işletme yapıyorum ortalamam 3.7 kariyer planlamamda ceo veya cfo olmak var lisans eğitimimden sonra yurtdışı özellikle ingiltere de mba yapmak istiyorum ardından hayallerime ulaşmak istiyorum stajlarımı coca cola pepsico ve bosch da yaptım sizce kariyer planlamamda emin yolda ilerliyor muyum

 • Sayın Ayşe Çağla ALTINDAŞ

  Ben türkiyede bir bilim ve teknoloji şirketi kurup bu şirketin yöeticisi yani ceosu olmak istiyorum şuan anadolu lisesi 11.sınıf sayısal bölüm okuyorum .sizce ben ünv hangi bölüm okumalıyım.cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler
  .(benim için önemli hayalim bu benm )

 • Ben siyaset düşünüyorum ama ilk önce ceo luk düşünüyorum çünkü özgeçmişimim ne kadar iyi olursa siyaset sahnesine girmekte o kadar kolay olur. Siyaset ve uluslararası ilişkiler olumak be amerikada master yapmayı düşünüyorum bana fikir verebilirmisiniz.

 • Merhaba Canan Hanım lütfen yorumuma cevap verin diğerleri gibi kuru hayallerimden bahsetmeyeceğim.
  Boğaziçi üniversitesi makine mühendisliğinde okuyorum ingilizcem iyi ama Türkiyede sürekli torpili olanın kazanması beni korkutuyor ailem Bilecikte yasıyor geldiğim yerde birinciydim şimdi okulda da birinciyim ama hiçbir el gün tanıdıgım yok bi staj yapacağım zaman bir işe gireceğim zaman diğerleri gibi hakkımın yeneceğinden korkuyorum. Ne yapmalıyım? Almanca öğrenmeli miyim? Makine mühendisliği yeterli olur mu odtü endüstri veya boğaziçi işletme veya iktisat tavsiye eder misiniz?

  • Merhaba Baran,

   Bu noktada Almanca öğrenmenin senin kariyerin açısından bir şey değiştireceğini düşünmüyorum. Bu korkuyu hissetmek yerine, Boğaziçi’nin kariyer günlerine katılıp, CV’ni düzenleyip şimdiden şirketlerle görüşmeni öneririm. Ve okuldaki hocalarınla konuşup, onların önerdiği yerler olursa oralara odaklanmanı da.

   Sevgiler,

   Canan Altındaş

 • Merhaba,
  Çoğu insan yorumlarda mühendislikle ilgili sorular sormuş, sözel bölüm okuyanların ceo’luk konusunda pek şansı olmadığı söyleniyor Türkiye’de. Bu konuyla ilgili e-posta da atmistim ama ulaşıp ulaşmadıgından emin olamadım bu yüzden buraya yazmak istedim. Odtu-Sosyoloji okuyup yandal yapsam, İngilizceye ek bir dil öğrensem,Erasmus gibi bir hayalimde var ayrıca gönüllü kuruluşlara üye olmak ya da öğrenci kulüplerine üye olmak liderlik anlamında arti puan oluyo, bunları yapıp bilinen bir şirkette insan kaynakları yöneticisi olmak sonra da ceo luk yolunda ilerlemek istiyorum. Şansımın ne kadar oldugunu uzman bir kişiye sormak istedim. Bence bölümden çok insanın kendini geliştirmesi önemli artik, çünkü üniversite ve mezun sayıları arttı.
  Şimdiden teşekkürler.

  • Cansu Merhaba,

   Belirttiğin gibi, kişinin kendini geliştirmeye adaması çok önemli. Maalesef sana başarıya ulaşman konusunda bir yüzde veremem. Yorumlardan ve çevrenden de tahmin edebileceğin gibi, kurumsal ortamda herkesin gözü yönetici koltuklarında. Dolayısıyla, başarıya ulaşmak için yüzdeleri düşünmeden kendini geliştirmeye odaklanmalı, ve iş hayatındaki kimliğinle rahat olmalısın.

   Sevgiler,

   Canan Altındaş

 • Merhaba, ben de ceo olmak istiyorum fakat nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum. İnşaat mühendisliği okuyacağım, okurken ve okulu bitirdikten sonra ne yapmam gerekir? Mezun olduktan sonra hemen bir şirkete veya kuruluşa başvuru yapmam mı gerekiyor? Kısacası ben iş hayatına nasıl atılacağım?

 • merhaba canan hanım ben sayısal öğrencisiydim ve lisemi de birincilikle bitirdim.istediğim yer (tıp ve bilgisayar müh )gelmediğinden dolayı 2 sene hazırlandım fakat kazanamadım.tm puanlarım yüksek geldi ve bilkent işletmeyi düşündüm.ben daha çok matematik ağırlıklı sayısal bir bölüm istiyordum ve mezun olunca da teknoloji firmalarında çalışma düşüncem vardı.sizce işletmeden mezun olup microsoft,intel gibi teknoloji firmalarında yurtdışında çalışabilir miyim?yardımcı olursanız çok sevinirim.

 • Selam. Puanim bogazici isletmeyi bile tutuyo ancak ikinci ogretimi olmadigi icin tercih etmedim cunku kpss onlisans ortaogretim sinaviyla memur oldum ve gunduz calismam lazim onun icin de istanbul uni isletme yi tercih ettim turk ceo lardan bir cok ceo unun mezun oldugu istanbul uni beni ceo luğa ulastirabilir mi ben her turlu calismaya hazirim gereken hers ve azim de var sizce bir zaman istanbul uni isletme mezunu olmam nasil olur ? Tesekkurler

 • Merhaba, ben bu sene üniversiteye yerleşecek biri olarak tek hedefim hukuk alanında büyük şehir kazanıp orda kapağı atabildiğim bir şirkette çalışmaya başlamak fakat puanım iyi olduğu halde malesef şehir olarak istediğim yer tutmuyor.kendime çizdiğim iki yol var
  1.Ya istanbul Üniversitesi İktisat veya işletmeye gidip dediğimi yapmaya çalışıcam
  2.Veya gelen hukuka gidip yarıyılda geçiş yapmaya çalışıcam ve geçiş yaptığım üniversitede CAP ile iktisat veya siyaset ve kamu okuyacağım…
  Bir kaç sorum olacak
  1 hukuktan ceo olunur mu
  2.eğer 2. Seçenek olurda herhangi bir üniye gidip hedeflediğim ankara istanbul ünilerine geçis yaparsam (ki büyük ihtimalle bu 2. Secenek olacak)hangi alanda ÇAP yapmalıyım
  bu sorularım cevap alabilirsem çok sevinirim.
  Şimdiden çok teşekkürler

 • Merhaba Canan abla ben bu sene sınava hazırlandım fakat istediğim üniversitelere puanım yetse bile sıralamam yetmiyor benim hedefim iyi bir hukuk fakültesinde okuyup ÇAP yapıp yanında siyasal ve kamu veya İşletme okumaktı fakat şimdiki durumda istediğimi yapabilmek pek mümkün değil gibi önümde iki seçenek var 1.istanbul işletme ve Ankara siyaset bilimi ve kamu tutuyor ya bunlardan birine gidicem yada 2.gelen hukuka gidip ikinci sene ankaraya veya istanbula geçiş yapmaya bakıcam ve işletme veya siyasetten ÇAP yapıcam şimdi bir kaç sorum olacak size
  1.hukuktan herhangi bir CEO veya bir şirkete genel müdür olur mu
  2.iki seçenek de olsa sence işletme mi yoksa siyaset ve kamu mu sorularımı cevaplarsan çok sevinirim çünkü tercihler iki gün sonra…
  Şimdiden teşekkürler
  BUKET

 • Canan Hanım merhaba. Bu yıl üniversite sınavında tm1de 30bin gibi bir sıralama yaptım TOBB ETÜ’de İşletme okumayı düşünüyorum. Babamın ya da ailemden herhangi birinin başına geçebileceğim bir şirket yok. TOBB ETÜ gayet iyi imkanlar sağlıyor; zorunlu staj, ortak öğrenim modeli gibi fakat çoğu kişi işletmeden CEO olunmaz, iş bile bulamazsın hukuk lisansı işletme masterı yap ya da hukuk lisansı yap işletmeyi açık öğretimden oku gibi söylemlerde bulunuyorlar. İşletme okuduktan sonra iyi yerlere gelebilmek için nasıl bir yol izlemeliyim ya da hukuk okuyup açık öğretim işletme okumak ya da işletme masterı yapmak daha çok mu işe yarar?

 • Lütfen Canan hanım

 • Merhabalar canan hanim vaktinizin küçük bir kismini bana ayirip yardimci olabilirseniz çok sevinirim .Lise son sinif ogrencisiyim ve ODTÜ uzay ve havacilik ya da İTÜ uçak mühendisliğini hedefliyorum sizce bu universitelerdeki bu bölümü okursam CEO olabilir miyim ,olabilme olasiligim var ise nasil bir yol izlemem gerekir? simdiden çok tesekkur ediyorum,saygilar

  • Affiniza siginarak bir soru daha soruyorum,lisenin son senesinde acik liseye geçmek mantikli bir adim mi?ve eğer ki CEO olursam bu durum etkiler mi

 • Canan Hanım merhabalar,vaktinizin küçük bir kısmını bana ayırırsanız çok sevinirim.Lise son sınıf öğrencisiyim ve ODTU uzay ve havacılık,İTÜ uçak mühendisliğini hedefliyorum.Bu üniversitelerden hangisine gitmem gerekir ve okumak istediğim bölüm CEO olma yolunda uygun bir bölüm müdür?Affınıza sığınarak size bir sor daha yöneltmek istiyorum sizce bu sene açığa geçip etüt merkeziyle devam etmem mantıklı bir karar mı ?Simdiden çok teşekkür ederim.

 • Merhabalar.
  Bendeniz bu sene liseyi yeni bitirdim ve üniv. sınavlarına girdim.Okumak istediğim dallar;Siyaset Bilimi,Çalışma Ekonomisi,Ekonomi ve Finans üzerineydi.yaptığım tercihler de hep bu yönde oldu ve sonucunda CelalaBayar Üniv. Ekonomi ve Finans bölümünü kazandım. Ders dili türkçe ama ben hazırlık okuyarak ingilizce eğitim almak ve eğitimime devam etmek istiyorum.Bu arada siyaset konusunda bilgi edinmeye devam etmek istiyorum.Ailem beni hep teşvik etmekte çünkü onlar istedikleri kadar okuyamamış ve kendilerine yardım eden olmamış,şimdi her konuda bana yardım etmek amacıyla yanımdan ayrılmıyorlar. kendimi daha iyi yetiştirmek amacıyla ana kaynak sunabilirseniz sevinirim.SAYGILARIMLA

 • Mehmet Ali adıgüzel

  Merhaba canan hanım şu sıralar hayatima yon verecek kararlar almak uzereyim bu konuda sizin fikirlerinize ihtiyacim var bu konuda yardimci olursaniz sevinirim kendimi tanitayim biraz. Mezun ogrenciyim okulu bir yil uzattim sayisal ogrencisiyim muhendislik konusunda kendime guveniyorum derslerim de iyi kafama koydugumu yapan biri olarak taninirim tabi basarili olacagimi ve neler yapabilecegimi bilen biri olarak kendimi tanirim neler yapacagimida bilirim istegim bir sirkette calismak ingilizcemde iyi sayilir gelistiriyorum kendimi bana yardimci olursaniz sevinirim aklimda kac meslek var karar vermekte sorun yasiyorum

 • Merhaba ben lise 3 gidiyorum hedeflerimi her zaman büyük tuttum ve yine hedefim satış üzerinden devam etmek ve zaten bu sebepden dolayı pazarlama bölümü okuyorum satış müdürü veya ceo olabilmem için ne yapmam gerek

 • merhaba canan hanım..Ben üniversiteye hazırlanıyorum bu yıl siyaset bilimi uluslar arası ticaret düşünüyorum. Kendimi nasıl geliştirip ceyo olabilirim.Yurt dışı yüksek lisans yapmayı düşünüyorum.

 • Merhaba ben lisesi son sınıfım .ve CEO olmak istiyorum..bunun için bana onerebileceginiz kariyer tavsiyeleri nelerdir??

 • Öncelikle merhaba, ben lise 3 öğrencisiyim ve Aksaray ın 1-2 numaralı lisesi, benim hedefim itü, yıldız teknik, olsun uçak mühendisliği veya mekatronik mühendisliği okumak ama bir şirkette ceo gibi önemli yönetici olmakta hedeflerimin arasında sizce okumak istediğim bölümler den nasıl bi sonuç alabilirim 🙂

 • Canan hanım
  Ben suan İsletme bolumunu okuyorum daha yeni başladım 1. Sınıf 2. Veya 3. Sınıfa doğru dil oğrencem sizce Ceo olabilir miyim ?

 • ever olursun

 • Merhaba ben Büsra ikinci snifı iktisat okuyorum ve ceo olmak istiyorum neler yapmam gerekiyor, hangi alanlarda uzmanlaşmam gerekir. Bunları merak ediyorum ve sizden en kısa zamanda cevap bekliyorum.SAYGILARIMLA…

 • Merhaba ben ceo olmak istiyorum ben daha lisedeyim ve nasıl çalışmalıyım ve ders çalışmak istemediğim günlerde kendimi nasıl motiviye ederim ben 4 yıllık işletme bitirip ve ya elektrik elektronik mühendisliği bitirip olmak istiyorum bunun hakkında bilginiz varsa bana da anlatabilirmisiniź şimdiden teşekkür ederim

 • Merhaba,

  Ben AÖF Uluslararası ilişkiler 3. sınıf öğrencisiyim. Ön lisans olarak Dış ticaret bölümünü bitirdim. CEO hakkında sizden net bir bilgi alabilirmiyim. Ne gibi bir avantajım olacak? Neler yapmam gerekir konusunda bir bilgim yok. CEO için İşletme ve İktisat dallarından birine mi yönlenmem gerekiyor. Yardımlarınız için teşekkür ederim. Saygılarımla…

 • Merhabalar, ben Balıkesir Üniversitesi Bankacılık ve Finans 1. sınıf öğrencisiyim. Ceo olmak istiyorum, yani hedeflerim tamamen ona yöneldi. Sizce kendi bölümümden Ceo olabilir miyim yoksa sıkı bir şekilde çalışıp daha iyi bir üniversitede başka bir bölüm mü okumalıyım?

 • Merhaba candan hanım
  Ben 12.sınıf sayısal öğrencisiyim bu sene gerçekten Kaan çok karışık ne yapacağımı nasıl yapacağımı bilmiyorum

 • mrb canan hanım
  böyle bir site açıp bilgi verdiğiniz için teşekkürler ben bir sene sonra avustralya gidecem ve şirket yöneticiliği gibi güzel bir bölüm okumak istiyorum bunun için bildiginiz bir bölüm varmı acaba Türkiye de myo da makine resim konstrüksiyon bölümü okudum ama gdeceğim ülkede işe yaramıyor o yuzden yeniden okumak ve ilerde türkiyeye döndüğüm zaman şirket yöneticiliği yapmak istiyorum bunun için belirli bir bölümler varmıdır bilgi verirseniz mutlu olurum tesekkürler..

 • Sitenizi ilgi ile takip ediyorum. Bilgiler icin tesekür ederim.

 • Zeynep Çaylak

  Merhaba , ben üniversite sınavıyla boğuşan bir 12.sınıfım ve bir kaç senedir de kendime en uygun mesleği aramaktaydım. üniversite sınavının yaklaşması yüklenen stres karar verilemeyen hedefler derken uzun süre bocaladım,düşündüm ama pes etmedim. En son ise hayallerini kurduğum kadın kafama dank etti. Onca abuk subuk şeye yönelmeme rağmen hiç bu konunun üstünde durmadığımı fark ettim. Fark ettikten sonra ise kafamda şu sonuç oluştu. Ben ilerde toplum refahını arttıran , gerek sosyal yardım projeleri gerek kendi sektöründe başarılı bir inşaat şirketinin yöneticisi olmak istiyorum. Bunun için kendi vasıflarımı uygun buluyorum. Fakat kendimi boğaziçi yada itü kazanabilecek bir potansiyelde göremiyorum.Bu son 2 ayda netlerimin artmayacağı anlamına gelmesede biraz gerçekçi düşünmeyi ve en kötü ihtimale hazırlanmayı seven bir insanım. Şuan yaptığım puanlar ytü’yü işaret ediyor. Size şunu sormak istiyorum. ytüde okuyan bir kişi ilerleyeceği sektörde ve kendi mesleğinde kendini başarılı kılarsa bir boğaziçi veya itü mezunuyla yarışabilir mi? Merak ettiğim bir konu daha var. ytü endüstri mühendisliği okurken çap ı inşaat mühendisliği üzerine yapmak bana bir artı sağlar mı ?

  Teşekkürler…

  • Zeynep Merhabalar,

   Bence YTÜ de mühendislik alanında gayet iyi bir okul. İş hayatında bir süre sonra okulların sıralamasından öte, kendini geliştirebilmiş kişinin nitelikleri önem kazanıyor.

   İkinci sorunuza gelince, Endüstri Mühendisliği + İnşaat Mühendisliği oldukça zorlayıcı olabilir. İkisi de çok zor bölümler. Elbette avantaj sağlayacaktır, ancak okul içi aktivitelerden çok kısmanız gerekirse ve not ortalamanız düşerse, benim önerim bu alandan birini, özellikle de İnşaat alanında ilerlemek istiyorsanız, İnşaat Mühendisliği’ni seçmeniz olacaktır.

   Sevgiler,

   Canan Altındaş

 • Merhaba Canan Hanim,

  Ben son sinif Hacettepe Iktisat SUNY programi ögrencisiyim. 1 ve 3. siniflari Hacettepede okudum. 2. ve su an oldugum son seneyide Amerika’da New York Eyalet Universitesinde okuyorum. Mezun oldugumda iki okulunda 4 yillik diplomasini alicagim. Burdaki okulumda sizin de bahsettiginiz gibi alanim Liberal Art Economics diye geciyor. Ekonomi/iktisat dersleri disinda bircok sanat ve bilim dersleri aliyorum. Siz de iyi bilirsiniz ki bu egitimi almak ve basariyla bitirmek icin maddi-manevi bende, ailemde cok fedakarlik verdi. Ve bu fedakarligi bahsettiginiz gibi iyi yerlere gelerek karsiligini almak istiyorum. Önümüzde ki haftalarda is basvurularina baslayacagim, ama nerenin benim icin en iyisi olacagini bilmiyorum. Kisacasi bir yere basvurupda ise basladigim zaman aklimin baska biyerde kalip acaba orada calissaydim benim icin daha iyi olur muydu demek istemiyorum. Siz benim yerimde olsaniz nasil bir yol cizerdiniz, bana önerebileceginiz tavsiyeleriniz varsa duymaktan cok memnun olurum.

  Saygilar,

 • Merhaba;
  Soruma başlamadan önce zamanınızın her yazıya yanıt yazacak kadar çok olmadığını biliyorum umarım görürsünüz. Bu alanda bilgisi olan birine çok ihtiyacım var.
  Lise 3. sınıftayım. İşletme okumak ve iş dünyasına atılmak istiyorum. Elbette tek hedefim bu değil. Yerimde saymayı kesinlikle istemiyorum. Bununla ilgili araştırmalar yaparken yazınıza rastladım ve neredeyse verdiğiniz her cevabı okudum. Bu beni hedeflerim konusunda daha çok umutlandırdı. Ama her bölümde olduğu gibi işletmede de okunulan üniversite çok önemli.Türkiye’de hangi üniversitelerin işletme için en iyileri olduklarını da biliyorum. Ama bazı özel sebeplerden dolayı istediğim üniversitelerde değil, Ege çevresindeki üniversitelere yönelik tercihler yapmam gerekiyor. Fazlasıyla uzattığımın farkındayım ama kendimi açıklamam ve yorumlarınızı almam önemli benim için. Ege üniversitesinde şirket yöneticiliğine kadar ilerleyebilir miyim? Her şeyin kendimi geliştirmemle ilgili olduğunu düşünüyorum. Şuan için orta düzeyde İngilizcem ve Fransızcam var. Elbette geliştiricem kendimi. Gündemi sıkı takip ediyorum ve üniversite yazlarında staj yapmak istiyorum. Sizce Ege üniversitesinden mezun olup yöneticiliğe kadar ilerleyebilir miyim? Tüm içten dileklerimle yazıma cevap vermenizi ve yazdıklarımdan okuduğunuz kadarıyla gerçekçi olmanızı temenni ediyorum. Teşekkürler.

 • merhaba canan hanım
  Ben sosyoloji okuyorum bölümüm hakkında korkularım var işsizlik sorunuyla ilgili nasıl bi yol izleyip kendimi nasıl geliştirmem gerektiği hakkında bilgim yok bi çok alana bakıyorum ama ileriyi göremiyorum bu nedenle sizden yardım almak istedim cevap verirseniz çok sevinirim teşekkür ederim

 • Sizce Anadolu Üniversitesinde normal İktisat mı yoksa Çukurova üniversitesinde İngilizce İktisat mı ? Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

 • İyi günler Canan Hanım
  Size iki sorum olacaktı
  Birincisi sayısal derslerimin yanı sıra İngilizce dersiminde çok iyi olduğunu söyleyebilirim ama ceo olmak çok istiyorum yabancı dil alanı okursam ceo olma şansım olma ne kadar?
  İkincisi ise eğer sayısal bir alan seçip (İnşaat mühendisliği vb.) yabancı dil eğitimimi nasıl tamamlayabilirim?
  Yardımcı olursanız sevinirim!

 • Merhaba Canan Hanım
  Ben lise üçüncü sınıfta okuyorum
  Hem sayısal derslerim hem de İngilizcem çok iyi ama çok kararsızlık yaşıyorum
  Size iki sorum olacaktı
  Birincisi ise sayısal alanını seçersem hangi bölümü okumam CEO olma ihtimalimi arttırır ve yabancı dil açığımı nasıl kapatırım
  İkincisi ise yabancı dil alanı seçersem CEO ihtimalim var mı ?
  Saygılarımla …

 • Merhaba ben Boğaziçi İşletme istiyorum 10.sınıfım şuan acaba burayı kazanmak için nasıl bir yol izlemem gerekiyor ve de okuyacağım kitapları söylerseniz sevinirim.Ayrıca boğaziçi işletmeden ceo olunabilir sanırım.İyi günler tavsiyelerinizi dikkatle uygulayacağım

  • Merhaba Mustafa,

   Boğaziçi İşletmeyi kazanmak için tabii ki YGS-LYS sınavlarına çok iyi hazırlanman gerekiyor. Maalesef ki ülkemizde kişilerin bir bölüm için kapasitesi senede bir kez olan bir test üzerinden ölçülüyor. Kitaplar açısından ise – kendini her zaman çeşitli dallarda kitaplar okuyarak geliştirebilirsin. Yeni bir yazımızda başarılı insanların ne tarz kitaplar okuduğunu paylaşacağız. Ama önerimiz – biyografi ve tarih kitaplarının sana hem ilham vermekte hem de büyük resmi daha iyi anlamanda yardımcı olacağına dair.

   Sevgiler,

   Canan Altındaş

 • Mehmet Han Ercan

  Merhaba.Bu sene liseye geçtim.Hedefim iyi bi İnşaat mühendisi olmak.Kazandığım lise 455 puanlık bir liseydi.Aslında 1.sınavda 3 yanlışım varken 2. sınavda bazı özel durumlardan dolayı çalışamadım ve böyle bir liseye geçmek zorunda kaldım.İyi bir İnşaat mühendisi olup,bir sermaye oluşturduktan sonra Şirket kurmak gibi bi hayalim var.Bu hayalim akrabalarımdan birisinin müteahhit olmasından kaynaklı.Hem çok asil bir iş,aynı zamanda varlıklı bir hayat yaşamak için en uygun mesleklerden biri.Çok fazla Bilim ve Tarih kitabı okuyan biriyim.Benim ailem orta halli bir aile.Bazı insanlar ailenden birinin şirketi olmadan çok zor diyorlar.Bu baya motivasyonumu etkiledi.Kendime azim konusunda güveniyorum.Akrabalarımdan biri müteahhit,diğeri Cumhurbaşkanlığı köşkünü yapan firmada çalışan başarılı bir İnşaat Mühendisi,birkaç mimar vb. insanlar var akrabalarımda.Bu insanlara danıştıktan sonra bu işe yönelmek istiyorum.Sizce bu hayalimi gerçekleştirebilirmiyim ?

 • Mehmet Han Ercan

  Merhaba.Bu sene liseye geçtim.Hedefim iyi bi İnşaat mühendisi olmak.Kazandığım lise 455 puanlık bir liseydi.Aslında 1.sınavda 3 yanlışım varken 2. sınavda bazı özel durumlardan dolayı çalışamadım ve böyle bir liseye geçmek zorunda kaldım.İyi bir İnşaat mühendisi olup,bir sermaye oluşturduktan sonra Şirket kurmak gibi bi hayalim var.Bu hayalim akrabalarımdan birisinin müteahhit olmasından kaynaklı.Hem çok asil bir iş,aynı zamanda varlıklı bir hayat yaşamak için en uygun mesleklerden biri.Çok fazla Bilim ve Tarih kitabı okuyan biriyim.Benim ailem orta halli bir aile.Bazı insanlar ailenden birinin şirketi olmadan çok zor diyorlar.Bu baya motivasyonumu etkiledi.Kendime azim konusunda güveniyorum.Akrabalarımdan biri müteahhit,diğeri Cumhurbaşkanlığı köşkünü yapan firmada çalışan başarılı bir İnşaat Mühendisi,birkaç mimar vb. insanlar var akrabalarımda.Bu insanlara danıştıktan sonra bu işe yönelmek istiyorum.Sizce bu hayalimi gerçekleştirebilirmiyim ??

 • İyi Günler Ayşe Hanım,
  Çoğu arkadaşlar gibi benimde bir gelecek kaygım var ve aklım karışık. Yaptığınız yönlendirmeler çok hoşuma gitti ve sizin gibi çok iyi birinden destek ve yönlendirme almak isterim. 2 yıllık üniversitede okuduğum bölüm Çocuk Gelişimi. Ama ben mesleğimi yapmak istemiyorum. Kendi kendime dizi, film izleyerek geliştirdiğim okuma konuşma ve yazma olarak İngilizce’m var. Kendimi yurt dışında okuyabileceğim bir meslek istiyorum ama okuduğum bölümü göz önüne alınca ne yapacağımı bilemiyorum.Türkiye’deki diplomalar yurt dışında geçersiz sayılıyor. O yüzden hem yurt dışında okumak ardından yurt dışında yaşamak istiyorum. Bunun için gerekirse tekrardan başka bir bölüme hazırlanmayı düşünüyorum. Sayısal derslerim kötü. Sizce nasıl bir plan uygulamalıyım. Sizin fikirlerinize çok ihtiyacım var.
  Şimdiden teşekkür ederim

 • Merhaba Ayşe Hanım,

  Türkiye’nin önde gelen özel üniversitelerinden birinde İşletme bölümü Öğrencisiyim ve 2.sınıftayım. Bu sene çapa başvurmak istiyorum fakat ekonomi ve psikoloji arasında kararsız kaldım. Psikoloji konularına ilgim var ama tüm bölümü okuyacak kadar kendime bu alanda çok güvenemiyorum.Ekonomi ise çap için işletmeye en bütünleyici bölüm fakat ekonomi fazla ilgimi çekmiyor.En önemli etmen ileride reklamcılık ve pazarlama sektöründe ilerlemek istiyorum. Sorum şu, ekonomi okuyarak işletme bilgimi sağlamlaştırarak bir alanda mı uzmanlaşayım yoksa psikoloji okuyarak özellikle örgütsel psikoloji, consumer behaviour gibi dersler alarak işletme psikoloji bölümlerini mi kaynaştırayım? Pazarlama ve reklamcılık alanı her mesleğe açık, önemli olan geliştirmek bununda farkındayım.Biliyorum hangisine ilgin daha fazlaysa ona yönel yorumunuzu şimdiden duyar gibiyim ama şuanki kararsız durumum nedeniyle ne yapacağımı şaşırmış haldeyim. Tavsiyelerini önemle rica ediyorum.
  Teşekkürler.

 • Merhaba, ben kendim 19 yasinda olup Avustralyada bi universitede ekonomi finans ve ticaret okuyorum. okulum bittikten sonra ki hayatim az cok belli kurulu bi duzeni takip edip sirketimizi ilerletmek fakat kafama takilan olay ben 2. bir bolum daha bitirmek istiyorum oda ic mimarlik boylece kurulu olan duzeni degistirmeden onun uzerine ayni isim altinda birden cok sirket acmak daha cok gelismek sizce bu bolumu okurken ayni zamanda ic mimarlik okumak mantiklimidir yoksa bolum bittikten sonra ekonomi finans veya ticarte uzerine yuksek lisans ve doktora yapmak daha mi mantikli.

 • Merhaba Ben İşletme son sınıf ögrencisiyim..Bu sene kısmetse mezun oluyorum..Yüksek Lisans yapmak istiyorum. hangi bölümde yapacagıma karar veremedim..Tezsiz yükseklisans düşünüyorum.. Üniversitede kalmayı düşünmediğim için tezsiz yapacagım..Yabancı dil hazırlık okumadığım için bu yıl ingilizce kursa gidecegim..Erasmus yapmayı çok istedim ama ekonomik sebeblerden dolayı bu isteğimi gerçekleştiremedim..İlerde öncelikle kamuda çalışmak istiyorum olmazsa tabiki özel olacak..Bana bu konuda yardımcı olursanız çok memnun olurum.

 • Merhaba ben özgur amerikada iyi bir üniversitede yazilim mühendisligi okumak istiyorum ceo olmak istiyorum nasil bir metod izlemeliyim ?

  Not:Ortaokul 8. Sinifa gidiyorum

 • merhaba ben makina mühendisiyim ve açık öğretim olarak tercih yapacagım . işletme mi veya insan kaynakları mı okusam diye arafta kaldım. bana katkı sağlayacak olan bölüm hangisisidir suanda makine mühendisi olarak görev yapmaktayım.

 • Merhaba,

  İşletme mezunuyum yurtdışında master yapmayı planlıyorum. Fakat üst düzey yönetici/CEO olmak için master programımı hangi bölümde yapmalıyım şuan bunun araştırma aşamasındayım.
  -Business Management
  -Executive MBA
  -International Business and Management
  -International Business Economics
  -Business and Finance Management

  Gibi master programları içinde hangisini seçmem hedeflerime giden yolda benim için avantajlı olur acaba? Yada bunların dışında sizin önerebileceğiniz master programımı var mıdır?

  Saygılarımla…

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial