Büyük Şirketlerin Işe Alım Süreçleri Nasıl İşler?

Paylaş

 

Google, Facebook, Apple, Amazon… Zirvede olan bu şirketler her yıl toplamda yüzbinlerce özgeçmiş alıyorlar. Bu yüzden, en iyi adayları seçmek için en etkin yolları izlediklerini söylemek çok da yanlış olmaz. Peki, bu yollar nelerdir?

Hayır, bu yazı şu Google’da aradığınız en popüler Google mülakatı soruları cinsinden bir yazı değil. Aslında, bu müthiş teknikler algoritmalar ya da kuantum fiziğiyle de pek alakası yok.

Eğer, büyük şirketlerin işe alım süreçleri hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, bu yazıyı okuyunuz.

Telefon mülakat1. Telefon mülakatınız, belirlenen zamandan 15 dakika önce veya 15 dakika sonra başlayabilir.

Bu yöntem, Google tarafından her an işe hazır kişileri bulabilmek için kullanılıyor.

Çoğu insan genelde aranmayı beklediği bir saatte nispeten daha rahat bir şekilde sorulara cevap verebilir. Fakat bir de şöyle düşünün, ya hiç beklemediğiniz bir anda çalışmak istediğiniz şirket sizi kısa bir ön mülakat için ararsa? Örneğin, evde uyuyorsunuz, ya da spordasınız, ve tanımadığınız ama başvurduğunuz şirketlerden birine ait olduğunu tahmin ettiğiniz bir numara sizi arıyor. İşte bu şekilde, zirvedeki teknoloji şirketleri işe her an hazır kişileri buluyor.

2. Mülakat planını yapabildikleri kadar kafa karıştırıcı ve tahmin edilemez yaparlar.2. Mülakat programını kafa karıştırıcı ve tahmin edilemez yaparlar.

Ön mülakatı geçtiniz ve 6 saatlik bir mülakat süreci için şirkete çağrıldınız. Ancak bu 6 saatin nasıl yapılandırıldığına dair hiçbir fikriniz yok: Bu yöntem, herhangi bir yönergeye ihtiyaç duymayan ve belirsizlikte de iyi performans sergileyebilen insanları bulabilmek için yapılır.

Çoğu zaman, mülakat sırasında görüşmeyi yapan kişilerin de programa dair bir fikri yoktur. Böylece, sizi değerlendiren kişi, gerçek bir belirsizliğe nasıl tahammül edebileceğinizi anlayacaktır.

Büyük Şirketlerin Işe Alım Süreçleri
“Sorun değil, portfoliomu size çizerek de gösterebilirim.” “Çok etkileyici.”

3. Sunum sırasında bazı şeyler ters gidebilir.

Adayların olumsuz şartlara nasıl adapte olduklarını değerlendirebilmek için yapılır.

Adayın, sunumunu bilerek ekipmanların çalışmadığı bir odada yapması için bir düzenek kurulur. Eğer aday hemen uyum sağlar ve problem yaratmazsa, birlikte çalışmak için uygun bir aday olduğunu gösterir. A planı beklenildiği gibi gitmediğinde, hemen B,C,D planı ortaya koyabilen adaylar, teknoloji dünyasında birçok yinelemenin (reiterasyonun) gerektirdiği iş ortamına daha çabuk uyum sağlarlar.

Büyük şirketlerin işe alım süreçleri
“Sen Tufts mezunuydun…” “Hayır, ben Carnegie Mellon mezunuyum.”

4. Mülakat sırasında, doğru olmayan varsayımlar üretirler.

Küçük hatalar karşısında çabuk morali bozulan veya sinirlenebilen adayları ayıklamak için yapılır.

Eğer adayın son işi Twitter’daysa, şöyle bir soru gelebilir: “Ne kadar zamandır Yahoo’daydınız?”  Eğer aday mülakatı yapan kişiyi düzeltirse, adayın konuşma tonu not alınır: “Bu konu hakkında sinirlendi mi, yoksa hala sakin mi?”.

Adaydan şirkete ait problemleri çözmelerini isterler
“Şimdi, bizim bu çözüm yolunu zaten denediğimizi, ama işe yaramadığını varsay.”

5. Adaydan şirkete ait problemleri çözmelerini isterler.

Çünkü gerçekten de bu konuda yardıma ihtiyaçları vardır.

Teknoloji şirketleri adayların gerçek hayatta karşılaşabilecekleri problemleri çözmelerini isterler, böylece aday şirkette çalışmaya başladığında şirketin aşmaya çalıştığı sorunlara hakim olur ve hemen bu konuda yol almaya başlar.

Sürekli oda değiştirdiğiniz bir mülakat yaparlar6.Sürekli oda değiştirdiğiniz bir mülakat yaparlar.

Rahat hissetmediği zamanlarda bile heyecanını ve motivasyonunu koruyabilen insanları bulabilmek için yapılır.

Adayların mülakat sırasında rahat olmalarına izin vermezler. Bu tam konforlu hissetmiyorken bile yol alabilen adayları belirlemek için kullanılan yöntemlerden biridir ve aslında konferans salonlarının hepsi de o gün için gerçekten dolu olabilir.

Aynı soruyu defalarca ve defalarca sorarlar
“Hazır tecrübelerinden bahsetmişken, biraz daha tecrübelerinden bahset.”

7. Aynı soruyu defalarca ve defalarca sorarlar.

Tutarlılığı test etmek için yapılır.

Teknoloji dünyasında, tahmin edilebilirlik iyi bir şeydir. Mülakat sırasında sürekli aynı soruları duymaktan korkmayın, çünkü bu sizin zihninizi yorarak, tutarlılığınızı ölçmek için kullanılan bir yöntemdir.

İyi polis/kötü polis rolünde çifte mülakatlara hazır olun
Yeşil: “Bu güzel bir cevap.” Kırmızı: “Ama en iyi cevap mı?”

8. İyi polis/kötü polis rolünde çifte mülakatlara hazır olun.

Baskı altında bile çok yönlü çalışabilecek ve farklı karakterledeki üslerinin beklentilerini karşılayabilecek insanları bulmak için yapılır.

Şirketler adayı konferans odasının ortasına yerleştirip, mülakatı yapan kişileri masanın sonuna yerleştirirler. Adayın aynı anda mülakatı yapan iki kişiye de odaklanabilmesi ve bütün soruları aynı anda cevaplayabilmesi beklenir. Tükenmiş ve bitkin adaylar ise muhtemelen elenecektir. Bu da sıkıştığı zamanlarda adayın nasıl davrandığına ilişkin harika bir göstergedir.

Google'da işe nasıl grebilirim?
“Şöyle düşünüyorum.. Hmm…” – çat, çat, çat, çat-

9. Soru sorulduktan sonra, gürültülü bir şekilde bilgisayarda yazı yazmaya başlarlar.

Dikkat dağıtıcı uyaranlara rağmen yine de odaklanabilen insanları bulmak için yapılır.

Mülakatı yapan kişi, adaya bir soru yöneltir ve kişi cevap vermeye başladıktan sonra gürültülü bir şekilde yazı yazmaya başlar. Mülakatı yapan kişi, “Sizi dinliyorum, sadece not almam lazım” diye özür de dileyebilir. Not alınabilir, mail atılabilir hiç fark etmez. Adayın hala odaklanabildiği ya da kaybolup kaybolmadığı gözlenir. Böylece, dikkat dağıtıcı uyaranların bulunduğu bir yerde hala işini tamamlayabilen adaylar bulunur.


10. 3 ay sonra, aday aranır ve kayıtlı olmadığı bir departmanda çalışması teklif edilir.

Kararlı adayları bulabilmek için yapılır.

Bu, başta tercih etmedikleri bir pozisyona, adayların girip girmeyeceklerini görmek için harika bir yoldur. Aday istediği iş için savaşacak mı? Alabileceğinin en iyisi bu olduğu için bu teklifi kabul mü edecek? Ya da aylar önce başka bir iş bulduğu için olumsuz geri dönüş mü yapacak? Bu taktik kararlı insanları bulmak için iyi bir yoldur.

Kaynak: Time

Mert Kobaş

Facebook Yorumları
Paylaş

3 YorumOn Büyük Şirketlerin Işe Alım Süreçleri Nasıl İşler?

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial