Toplumsal Travma Nedir?
Toplumsal Travma Nedir?
29 Haziran 2016
Bilinçdışı Nedir? -2
16 Ağustos 2016

Çocuğumu Kendi Yatağında Yatmaya Nasıl Alıştırabilirim?

Çocuğumu Kendi Yatağında Yatmaya Nasıl Alıştırabilirim?

Çocuğunuz hala sizinle uyuyorsa ve ‘çocuğum ne zaman kendi yatağında yatmaya başlayabilir? artık kendi yatağına geçirsek mi’ sorusunu düşünmeye başladıysanız size bir iyi bir kötü haberimiz var. İyi haber: Çocuğunuzu bu konuda eğitmemeyi seçebilirsiniz. Kötü haber: Sizinle uyumaya devam etmesi pek hoş olmayacaktır. Yatakları ayırma meselesinin en geç 4-5 yaş aralığında çözülmesi gerektiğini özellikle not düşmek istiyorum. Çocuk için kendi yatağında uyuyabilmek, çocukların hem psikocinsel hem de kişilik gelişimleri açısından kazanılması gereken bir alışkanlıktır.

Şöyle diyor olabilirsiniz: “Peki çocuğumun kendi yatağında kalma ve uyuyabilme düzeni nasıl oturacak? Neleri yapmalı, nelerden kaçınmalıyım?” Gerçekten yatakları ayırmaya karar verdiyseniz, gözyaşlarına, çığlıklara ve ağlamaya hazırlıklı olmalısınız. Çocuğunuza kendi yatağında yatma alışkanlığı kazandırma sürecinde, işinize yarayacağını düşündüğümüz bazı noktaları sizlere paylaşmak istedik:

Yatma Zamanından Önce

  • Bu değişiklik konusunda aile olarak uygunluğunuzu gözden geçirin: Öncelikle ebeveyn olarak kendi uygunluğunuzu tartın: Siz ayrı uyumaya hazır mısınız? Beraber uyumak kimin ihtiyacı; çocuğunuzun mu sizin mi? (birçok ailede çift ilişkisindeki sorunlar nedeniyle çocuğun seneler boyunca ebeveynleriyle veya tek ebeveynle yatmasına izin verilmektedir) Hazır olduğunuzu hissettiğinizde değişikliği uygulamaya başlayabilirsiniz. Eğer tuvalet eğitiminin ortasındaysanız, tatildeyseniz veya yeni bir bebek bekliyorsanız, mevcut yeniliklerin oturduktan sonra kendi yatağına geçiş sürecine başlayın.
  • Bu değişiklik hakkında çocuğunuzu bilgilendirin: Yeni yatma düzenini ona sabah veya öğlen anlatın; bu, ışıklar kapandığında onu neyin beklediğini tasarlamasına yardım edecektir. Bilgilendirme sırasında konuyla ilgili hikaye kitaplarından yararlanabilirsiniz (Öneri: Uyumak İsteyen Tavşan-Carl-Johan Forssén Ehrlin). Kitaplar çocukların konuyla ilgili kaygılarını ve meraklarını karakter üzerinden ifade edilmesi için faydalı araçlardır. Çocuğunuza şöyle bir açıklama yapabilirsiniz: “Anneler ve babalar kendi yataklarında, çocuklar kendi yataklarında uyurlar. Senin de kendi yatağında uyuyabilecek kadar büyüdüğünü düşünüyoruz. Alışana kadar sana yardım edeceğiz. Korktuğunda her zaman yanına geleceğiz”. Bu açıklamadan sonra soru sormasını teşvik edebilirsiniz, sorularına kısa ve net cevaplar vermeye dikkat edin.
  • Uyku öncesi rutini geliştirebilirsiniz: Bu rutin hareketli bir aktiviteden ziyade sakin bir aktivite olmalıdır. Beraber kitap okuma, sıklıkla tercih edilen rutinlerden biridir. Onun tercih ettiği bir kitabı veya beraber oluşturduğunuz bir hikaye kitabını (çizimlerden çocuğunuzdan, hikaye cümlelerini kağıda geçirmesi sizden) okuyabilirsiniz.

Uyku Zamanı Geldiğinde

sleeping baby

  • Düzen değişikliğini uygulamada tutarlı olmaya çalışın: Gün içinde çocuğunuza anlattığınız değişiklikleri uygulama aşamasında, bilgilendirmedeki gibi hareket etmek ve çizilen sınırdan taviz vermemek (sadece 5 dk yatmasına izin vermek, uyuyakaldığında yatağına taşımamak, çok ağladığında üzülüp veya işinizi kolaylaştırdığını düşünüp o gece yanınızda yatmasına izin vermek gibi) gerekir. Gözyaşları, çığlıklar ve ağlamalarda sakinliğinizi korumanız ve yeni düzene sadık kalmanız önemli olacaktır.
  • Yalnız uykuya dalmayı reddettiğinde veya gece yarısı yanınıza geldiğinde, ihtiyacı olan güveni ve duygusal desteği yanına yatmadan verin: Bu gibi durumlarda onun yatağına yatmamaya dikkat edin. Yatağının yanına bir sandalye çekebilirsiniz, çocuğunuz da elinizi tutabilir; böylece kaygısını kontrol etmesine yardım etmiş olursunuz. Çocuğunuz 1 yaşından küçükse, çok ağladığında onu kucağınıza alıp sakinleştirdikten sonra yatağına koymayı deneyebilirsiniz. Unutmayın, o anki ihtiyacı sizinle iç içe yatmak değil, aranızdaki ilişkinin değişmediğini görmektir. O uykuya daldıktan sonra kendi yatağınıza gitmeniz şart.
  • 2-3 gece sonra yatma ve uyuyakalma arasındaki sürede sözel iletişimi kesin, sadece yanında oturun: Bu aşamada amaç çocuğun kendi kendini sakinleştirip uykuya dalma becerisini kazandırmaktır. Büyük tepkilerde karşılaşmıyorsanız ve kendi kendine uykuya dalabiliyorsa, sandalyenizi her geçen gün biraz daha uzaklaştırabilirsiniz: başucunda, yatağının karşısında, ayak ucunda, kapıya yakın, koridorda ve odanıza geçiş. Eğer sizin yanınıza gelirse, sakince onu yatağına geri koyun.
  • Özellikle küçük yaştaki çocuklar için parmaklıklı yatak ve güvenlik kilidi olan kapılar güvenlik açısından iyi seçeneklerdir.
  • Bu geçiş sürecinde çocuğunuza zaman tanıyın: Her çocuğun değişiklikleri kabul etme süresi farklıdır. Uyku zamanı öncesi veya gece yarısı gitgel yapmak zorunda kalabilirsiniz, uykusuz kalabilirsiniz, ancak bu köklü değişikliğin oturması için bu fedakarlığı yapmalısınız. Bu fedakarlığın, yatağınızı çocuğunuzla seneler boyunca paylaşma fedakarlığından daha az süreci kesin.

Ertesi Sabah

  • Cesaretlendirin ve yeni kuralları hatırlatın: Önceki gecede gözlemlediğiniz gelişmeleri onunla paylaşın. Küçük gelişmeleri takdir etmeniz, hedefe ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Sonrasında zorlandığı noktaları söyleyin ve onu cesaretlendirin: “Gerçekten büyüyorsun. Bunları bunları yaptın, bunları da yapabilirsin!”
  • Mutlaka onu ödüllendirin: Ödüllendirme öncesinde hangi davranışı için ödüllendirildiğini söyleyin. Böylece o davranışını devam ettirmeye çalışacaktır. Küçük ödülleri tercih edin. The Sleep Fairy (Uyku Perisi) kitabının yazarı Janie Peterson, çocuğunuz uyurken onun yastığının altına çıkartma koymayı öneriyor. Ve bu yöntemin rüya gibi işlediğini ve çocukların bir hafta içinde yatakta kalma alışkanlığını kazanabildiğini ekliyor.

Geçiş nesneleri; yani güven veren yumuşak peluş oyuncaklar veya annenin kokusunu taşıyan bir eşya, yatağının yanına istediğini çizmesine veya yapıştırmasına ve odasıyla ilgili belli konularda sunulan seçeneklerden birini seçmesine izin vermek, ebeveynlerin işbirliği içinde olması bu geçiş sürecini kolaylaştıran faktörler olacaktır.

Çeviren ve Derleyen: Uzm. Klinik Psikolog Cansu Torun

Kaynak: http://www.parenting.com/article/how-to-get-your-kid-to-sleep-in-her-own-bed

Facebook Yorumları
Cansu Torun
Cansu Torun
Psikodinamik yönelimi temel alan psikoterapi çalışmalarımı ofisimizde sürdürmekteyim; çocuklarla ve ergenlerle psikoterapi yapmakta, aileleriyle çalışmakta ve ebeveyn danışmanlığı vermekteyim. Ayrıca Eylül 2016’dan beri İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde kısmi zamanlı uzman psikolog olarak çalışmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial