Çocuklar için Haftasonu Aktivitesi: “Kentimi Tanıyorum, Kendimi Tanıyorum!”

Paylaş

 

Çocuklar için haftasonu aktivitesi arayan anne-babalara bir haberimiz var!

Kent ve Çocuk ekibiyle ilkini ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz, “Kentimi Tanıyorum, Kendimi Tanıyorum” adlı şehir planlamacılık atölyesinde katılımıclarımız İstanbul’u 3 boyutlu bir İstanbul haritası üzerinde yeniden tasarladılar.

Çocukların İstanbul’u bol ağaçlı ve yaşam dolu. Trafik yaratmayan yolları, yürüyüş parkurları, spor alanları, bir hava limanı, köprüleri, ray hatları, vapurları, Deniz Kulesi ve heykelleri, kültür-sanat merkezi, alışveriş merkezi, ve içinde hayvanları barındıran yaşam alanları var.

2 saat süren etkinlikte 8-11 yaş arasındaki değerli katılımcılarımız önce 40 dakika boyunca Şehir plancılık nedir? öğrendiler. Bu etkileşimli sunumda, şehir planlamacılığının 5 ana dilimini (yollar, nirengiler, odak noktaları, sınırlar, bölgeler) daha sonra uygulamalarında işe yarayacak şekilde şehir plancısı Gizem Kıygı ve Başak İncekara’dan dinlediler.

 

 

Etkinliğin 2. bölümünde ise daha heyecanlı kısım başladı. Katılımcılarımız 3 boyutlu, büyük bir İstanbul haritası üzerinde İstanbul’un tarihi yarımadasını yeniden tasarladılar. Önce kendi bölgelerini tasarlayan ve inşa eden katılımcılarımız, sonrasında ise bölgeleri birbirlerine bağladılar. Yollar, köprüler ve ortak alanlar yaratarak bir bütünlük içinde güzel bir şehir tasarladılar. Katılımcılarımızın hem yaratıcılıklarını, hem de takım olarak çalışabilme yeteneklerini kullanarak sağlam, yaşanabilir ve keyifli bir şehir inşa ettiler.

Değerli katılımcılarımızın zihinlerine ve ellerine sağlık diyoruz ve gelecekte onların tasarladığı gibi bir şehirde yaşamayı hayal ediyoruz.

Sonraki atölye seanslarımıza katılım için lütfen bu linkteki sayfanın altındaki formu doldurunuz.

Facebook Yorumları
Paylaş

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial