Çocuklar için Haftasonu Aktivitesi: “Kentimi Tanıyorum, Kendimi Tanıyorum!”

New red bus appears on London streets
People in London can now use the new red buses for transportation
06 Kasım 2015
Çocuğum Ödev Yapmak İstemiyor
Çocuğunuz Ödev Yapmıyorsa, Ev Ödevi Krizi Nasıl Çözülür?
12 Kasım 2015

Çocuklar için Haftasonu Aktivitesi: “Kentimi Tanıyorum, Kendimi Tanıyorum!”

Çocuklar Için Haftasonu Aktiviteleri

Şehrin içinde bir orman yolu

 

Çocuklar için haftasonu aktivitesi arayan anne-babalara bir haberimiz var!

Kent ve Çocuk ekibiyle ilkini ortaklaşa gerçekleştirdiğimiz, “Kentimi Tanıyorum, Kendimi Tanıyorum” adlı şehir planlamacılık atölyesinde katılımıclarımız İstanbul’u 3 boyutlu bir İstanbul haritası üzerinde yeniden tasarladılar.

Çocukların İstanbul’u bol ağaçlı ve yaşam dolu. Trafik yaratmayan yolları, yürüyüş parkurları, spor alanları, bir hava limanı, köprüleri, ray hatları, vapurları, Deniz Kulesi ve heykelleri, kültür-sanat merkezi, alışveriş merkezi, ve içinde hayvanları barındıran yaşam alanları var.

2 saat süren etkinlikte 8-11 yaş arasındaki değerli katılımcılarımız önce 40 dakika boyunca Şehir plancılık nedir? öğrendiler. Bu etkileşimli sunumda, şehir planlamacılığının 5 ana dilimini (yollar, nirengiler, odak noktaları, sınırlar, bölgeler) daha sonra uygulamalarında işe yarayacak şekilde şehir plancısı Gizem Kıygı ve Başak İncekara’dan dinlediler.

 

 

Etkinliğin 2. bölümünde ise daha heyecanlı kısım başladı. Katılımcılarımız 3 boyutlu, büyük bir İstanbul haritası üzerinde İstanbul’un tarihi yarımadasını yeniden tasarladılar. Önce kendi bölgelerini tasarlayan ve inşa eden katılımcılarımız, sonrasında ise bölgeleri birbirlerine bağladılar. Yollar, köprüler ve ortak alanlar yaratarak bir bütünlük içinde güzel bir şehir tasarladılar. Katılımcılarımızın hem yaratıcılıklarını, hem de takım olarak çalışabilme yeteneklerini kullanarak sağlam, yaşanabilir ve keyifli bir şehir inşa ettiler.

Değerli katılımcılarımızın zihinlerine ve ellerine sağlık diyoruz ve gelecekte onların tasarladığı gibi bir şehirde yaşamayı hayal ediyoruz.

Sonraki atölye seanslarımıza katılım için lütfen bu linkteki sayfanın altındaki formu doldurunuz.

Facebook Yorumları
Ayşe Canan Altındaş
Ayşe Canan Altındaş
Washington University'de Psikoloji ve Ekonomi lisansımı tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndüm ve yurtdışı eğitim danışmanlığı sektöründe bir süre çalıştım. Bilgi Üniversitesi'nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı'mı tamamladım. Şu anda İstanbul'daki ofisimizde uzman klinik psikolog olarak ve Amerika'ya üniversite ve yüksek lisans başvurularında 6 senelik tecrübemi kullanarak adaylara profesyonel eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Ayrıca Kent Üniversitesi'nde 2018 Bahar Dönemi'nde Gelişim Psikolojisi dersini vermekteyim. Bana ulaşmak için lütfen sitenin sağ üst köşesindeki sosyal medya veya e-mail butonlarından birini kullanınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial