Çocuklarla Evde Kaliteli Zaman Nasıl Geçirilir?

Paylaş

 

Çocuklarla Evde Kaliteli Zaman Nasıl Geçirilir: Ebeveyn-Çocuk Oyunu

“Kaliteli zaman” terimi,  anne-babalar için oldukça tanıdık olmalı.  Bu terim meşgul anne-babaların çocuklarıyla geçirdiği vaktin, niceliğe kıyasla niteliksel açıdan daha önemli olduğunu vurgular. Çocuklarla evde kaliteli vakit geçirmenin en eğlenceli yollarından biri çocuğunuzla oynayacağınız serbest oyundur; yani oyunun içeriğini tamamen çocuğun belirlediği oyun. Peki ebeveyn-çocuk oyunu neden bu kadar önemli?

Çocuklar için anneyle ve babayla oynamak, yaşıtlarıyla veya arkadaşlarıyla oynamaktan tamamen farklıdır, çünkü …

1- Ebeveyn-çocuk oyunun, erken sosyal etkileşimi becerileri yapılandırma konusunda daha fazla katkı sağlar.

2- Ebeveynler çocuklara daha olgun ve daha çeşitli oyunlar sunabilirler. Tabii ki, bu durum yetişkinlerin dünya hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasıyla da alakalıdır.

3- Çocuklar ebeveynleriyle oynamaktan çok daha farklı bir keyif alırlar. Bebekler ve okul öncesi çocuklar incelendiğinde, çocukların ebeveynleriyle oynarken daha fazla etkileşime geçtiği görülmüştür.

4- Ebeveynler çocukla oynarken tüm dikkatlerini çocuğa ve oyuna verince, çocuk ebeveynin ilgisini birlikte yaratıcı bir şeye çekildiğini hisseder. Bu da çocuğun özgüvenini, kendi dikkatini ve odaklanma süresini artırır.

Babalar çocukları ile nasıl oyunlar oynamalılar?Anne-Çocuk Oyunu ve Baba-Çocuk Oyunu’nun farkları:

  • Babalar çocuklara fiziksel oyunlara (harekete dayalı) daha fazla katılma eğilimindedirler. Çocuklar, bu oyunlarda güce odaklanırlar. Vücutlarını daha çok kullanırlar.
  • Anneler daha fazla yönergeli ve sözel (söze dayalı) oyunlar oynarlar. Anneyle olan oyunlar genellikle daha barışçıldır, daha çok ilişki kurmak ve ilişkiyi geliştirmek üzerinden gider.
  • Kısacası anneyle oyun ve babayla oyun çocuğa farklı şekillerde sosyalleşme ve iletişim kurma yöntemleri kazandırırlar.

Çocuklarıyla oyun oynamak, ebeveynler için de yararlıdır, çünkü birlikte oyun oynamak …

  • Anneler Çocukları ile Nasıl Oyun Oynamalıdır?Güvenlidir: Ebeveyn çocuğun güvenliğine dair kaygılar beslemez. Çocuklar açısından da ebeveynlerle oynamak daha fiziksel ve duygusal olarak güvenlidir daha güvenlidir. Ebeveyn bizzat orada bulunarak çocuğu her açıdan kapsamış olur.
  • Rahatlatıcıdır: Ebeveyn-çocuk oyunu sırasında ebeveyndeki oksitosin (Ebeveyn- bebek ilişkisinde ve diğer sosyal/duygusal davranışlarda oksitosin hormonu önemli bir rol oynar.) düzeyi artar. Bu hormon salgılandığında, vücut ciddi derecede gevşer ve rahatlar. Ayrıca ebeveynler, çocuklarıyla oynarken dış dünyayı unutabilir, içlerindeki oyunculuğu ortaya çıkarabilirler. Nietzche’nin dediği gibi yetişmiş her insanın içinde de, oynamak isteyen bir çocuk olduğunu unutmamak gerekir.
  • Bilgilendiricidir: Oyunlar, çocukların gelişimini (duygusal, sosyal, ince motor, kaba motor , bilişselve dil gelişimlerini) görme imkanı sunar. Ayrıca oyunun yönetimi çocuğa bırakıldığında, çocuğun iç dünyası hakkında oldukça bilgi verir.
  • İlişkiyi pekiştirir: Özellikle öğretme kaygısı güdülmeden oynanan oyunun, aile üyeleri arasındaki bağı beslediği ve beraber keyifli ve kaliteli vakit geçirmelerine yardım ettiği görülmüştür.

Uzm. Klinik Psikolog Cansu Torun

Kaynak: Psychology Today

Facebook Yorumları
Paylaş

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial