Dünya’daki En İyi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Programları

Paylaş

 

Son 10 yılda Türkiye’de Uluslararası İlişkiler ve Siyaset okumak isteyen öğrencilerin sayısı oldukça arttı. Özellikle de Dünya Bankası (World Bank), Birleşmiş Milletler (United Nations) veya Avrupa Birliği‘nin alt kurumlarında çalışmak isteyen gençler lisans ve/veya yüksek lisanslarını yurtdışında yapmayı tercih ediyorlar. Yurtdışındaki siyaset programlarının Türkiye’dekilere göre artıları sadece sözel ağırlıklı olmayarak, öğrencilere ayrıca sıkı bir Ekonomi ve Temel Calculus eğitimi veriyor. Böylece öğrenciler siyasi gelişmelere ve sorunlara sadece ‘olaylar akışı’ perspektifinden değil, aynı zamanda olayların birer matematiksel denklemi ve ekonomik etkenlerin sonucu olarak bakmayı öğreniyorlar. İngiltere’deki birçok okul yüksek lisans seviyesinde hem Master hem de Doktora eğitimi verirken, Amerika’daki üniversiteler çoğunlukla yüksek lisansta sadece Doktora programlarını açık tutmaktalar. Bu doktora programları da oldukça seçici ve girmek için rekabetin yüksek olduğu programlar. Lisans seviyesinde ise Amerika’da okulların Temel Bilimler fakültesine giren her öğrenci, Siyaset okuyabilir.


Dünya’daki En İyi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Programları
listesine bir bakalım:

Harvard Üniversitesi Siyaset Programları

 

1. Harvard Üniversitesi Siyaset Programı

Harvard Üniversitesi birçok diğer sosyal bilimler bölümünde olduğu gibi  Uluslararası İlişkiler ve Siyaset programında da birinci sırada.  Harvard Üniversitesi’nin siyaset programları Harvard Kennedy School üzerinden veriliyor. Yıllık program ücreti, yaşam ve okulun ek masrafları (kitap, kırtasiye) sigorta ile birlikte senelik ücreti $72.500.

 

University of Oxford Siyaset Programı

 

2. Oxford Üniversitesi Siyaset Programı

9 yüzyıllık geçmişiyle Oxford Üniversitesi İngilizce konuşulan dünyada en eski üniversite olma ünvanına sahip. Ayrıca 130 milleten öğrencisiyle belki de en enternasyonel üniversite. Oxford Üniversitesi’nin senelik ücreti 16.000 pound.

 

 

London School of Economics

 

3. London School of Economics

Ekonomi ve Politik Bilimler programı dünyanın en iyilerinden. Amerika’da Harvard sosyal bilimlerde ne ise, LSE de İngiltere ve genel olarak Avrupa’da o. Dünyanın en iyi profesörleri de bu okul bünyesinde. LSE’de yıllık eğitim ücreti yaklaşık 22.000 pound.

 

 

Yale Üniversitesi Siyaset Programı

 

4. Yale Üniversitesi

New Haven’daki güzel kampüsüyle Dünya’nın en iyi üniversitelerinden biri olan Yale Üniversitesi’nde senelik ücret $69.500.

 

 

 

Stanford Üniversitesi Siyaset Programı

5. Stanford Üniversitesi

Kaliforniya’da bulunan Stanford Üniversitesi, Dünya’nın hem en iyi profesörlerini, hem de bünyesinde birçok dünyaca tanınan mezunlar (Google kurucuları Sergey Brin ve Larry Page) barındıyor. Politik Bilimler profesörlerinden biri ise Amerika Birleşik Devletleri’nin eski dışişleri bakanı Condoleezza Rice. Stanford’da senelik sadece eğitim ücreti ise $43.000 civarında.

 

 

Princeton Üniversitesi Siyaset Programı6. Princeton Üniversitesi

Princeton Üniversitesi Amerika’daki 4. en eski okul. Sosyal bilimlerdeki öncülüğüyle bilinen okulun Politika programı öğrencilere Politika Ekonomisi ve Politika Felsefesi gibi dallara odaklanma olanağı veriyor. Sadece doktora yapma şansı verilen programda, kabul edilen neredeyse her öğrencinin tüm eğitim masrafları 5 sene boyunca okul tarafından karşılanıyor.

 

 

Cambridge Üniversitesi Siyaset Programı

7. Cambridge Üniversitesi

İngiltere’nin en büyük üniversitelerinden biri olma ünvanına sahip Cambridge Üniversitesi’nde senelik okuma ücreti toplam 17.000 pound civarında.

 

 

 

 

Columbia Üniversitesi Siyaset Programı

8. Columbia Üniversitesi

Lisans programında 475 tane Politik Bilimler öğrencisinin olduğu Columbia Üniversitesi’nde, bu sayının yaklaşık yarıya yakını politika eğitimlerini İstatistik, İnsan Hakları ve Ekonomi gibi dallarla birleştirerek alıyor. Politika programı mezunlarının gazetecilik, hukuk, ve sivil toplum örgütlerinde çalıştığı Columbia Üniversitesi’nde senelik eğitim ücreti yaklaşık $42.000.

 

 

University of California Berkeley Siyaset

 

9. University of California, Berkeley

Uluslararası öğrenciler için belki de girmesi en zor okullardan biri University of California, Berkeley. Her dalda araştırmaya önem vermesiyle ünlü okulun bünyesinde 7 Nobel ödüllü profesör var. University of California, Berkeley’de okumanın senelik ücreti, tüm masraflar dahil $56.700.

 

 

Australian National University

 

 

10. Australian National University

Listemizdeki son okul Avusturalya’dan. 1946’da kurulmuş Australian National University’nin belki de en ön plana çıkan özelliği son derece modern imkanlara sahip olması. Avustralya’daki en yüksek bilgisayar teknolojisine sahip üniversitede senelik sadece eğitim ücreti yaklaşık 30.000 Avustralya doları.

 

 

Eğer bu programlar hakkında detaylı bilgi veya başvuru sürecinde danışmanlık almak isterseniz canan.altindas@pavlovspartner.com‘a e-mail atabilirsiniz.

Teşekkürler,

Ayşe Canan Altındaş

 

Facebook Yorumları
Paylaş

1 YorumOn Dünya’daki En İyi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Programları

  • Bunlara bursla girmenin bir yolu var mı? veya Türkiyede olan başarımız Harvard ta ya da Oxford ta gecerli olacak mı oyle sormak lazım.

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial