Dünya’nın En Iyi Tasarım Okulları

Paylaş

 

Teknoloji gün geçtikçe hayatımıza sızdıkça, teknolojinin son kullanıcıya sunuluş biçimi gitgide önem kazanıyor. Özellikle de Apple, Facebook, Twitter, Pinterest gibi teknoloji şirketleri, kullanıcıyı etkileyen tasarıma oldukça önem veriyorlar. Türkiye’de de görsel tasarım, reklam ve bilişim sektörlerinde gitgide önem kazanıyor. Yurtdışındaki sektör liderleri iyi bir tasarımcının okul dışında da kendini geliştirebilmesine oldukça önem verirken, tasarım konusunda temel bilgilerin ve pratik denemelerin en iyi üniversitelerde kazanılacağına inanıyorlar. Biz de bu listede tasarım/dizayn okumayı düşünen öğrenciler için Business Insider‘ın anketine göre Dünya’nın en iyi tasarım okullarını sıraladık. Bu okullara lisans veya yüksek lisans başvurusu sırasında yardım almak isterseniz, bilgi@pavlovspartner.com‘a danışmanlık için talep formu bırakabilirsiniz.

*1 Numaralı okul listenin en altındadır.

Dünya’nın En Iyi Tasarım Okulları:

10. Art Center College of Design

Tasarım Okulu - Art Center College of DesignRating: Business Insider anketine katılanlardan %72.3‘ü bu programı değerli olarak değerlendirdi.

Önemli Bilgi: Anket katılımcılarından biri, okulu iş ahlakını geliştirmesi bakımından çok iyi bir yüksek lisans tecrübesi sunduğunu söyledi.

Yer: Pasadena, California

Kuruluş: 1930

Toplam Öğrenci Sayısı: 1.842

9. Carnegie Mellon Human Computer Interaction Institute

Tasarım Okulu: Carnegie Mellon

Rating: Business Insider anketine katılanlardan %72.6‘sı bu programı değerli olarak değerlendirdi.

Önemli Bilgi: Okul, Computerworld adlı kuruluş tarafından bilişim teknolojilerinde ilk 10’da bir okul olarak gösterildi. Anket katılımcılarından biri okulda aldığı eğitimin onu UI (user interface) tasarımında harika bir işe soktuğunu belirtti.

Yer: Pittsburgh, Pennsylvania

Kuruluş: 1967

Toplam Öğrenci Sayısı: 27

8. D School: Institute of Design at Stanford University

Tasarım Okulu: Stanford D-SchoolRating: Business Insider anketine katılanlardan %72.8‘i bu programı değerli olarak değerlendirdi.

Önemli Bilgi: Klout isimli web şirketinin kurucusu, okulda profesör

Yer: Stanford, California

Kuruluş: 1891

Toplam Öğrenci Sayısı: 15.723

7. Royal College of Art

Tasarım Okulu: Royal College of ArtRating: Business Insider anketine katılanlardan %73’ü bu programı değerli olarak değerlendirdi.

Önemli Bilgi: RCA dünyanın en eski ve köklü sanat ve tasarım okulu. 

Yer: Londra, İngiltere

Kuruluş: 1837

Toplam Öğrenci Sayısı: 517

6. Pratt Institute

Tasarım Okulu: Pratt InstituteRating: Business Insider anketine katılanlardan %75.3’ü bu programı değerli olarak değerlendirdi.

Önemli Bilgi: Katılımcılardan biri Pratt’te verilen tasarım eğitiminin, “…gördüğümüz ve dokunduğumuz herşeyi farklı bir gözle görme ve baştan yaratma” üzerine kurulu olduğunu, ve belki de bu prensibin bir tek “Rhode Island School of Design” ile paylaşıldığını belirtmiş.

Yer: Brooklyn, New York

Kuruluş: 1887

Toplam Öğrenci Sayısı: 4.400

5. Parsons – The New School for Design

Tasarım Okulu: Parsons The New SchoolRating: Business Insider anketine katılanlardan %76.9’u bu programı değerli olarak değerlendirdi.

Önemli Bilgi: Katılımcılardan biri yüksek lisansta Parsons’da verilen eğitimin konsept, görselleştirme, dizayn ve yönetim açısından en iyisi olduğunu belirtti. Okulu NYU, Carnegie Mellon ve MIT ile karşılaştırırken, hepsinin çok iyi programcıları olduğunu, ancak Parsons’dakilerin tasarım açısından hepsinden iyi olduklarını söyledi.

Yer: New York, New York

Kuruluş: 1896

Toplam Öğrenci Sayısı: 5.000

4. Carnegie Mellon University School of Design

Tasarım Okulu: Carnegie MellonRating: Business Insider anketine katılanlardan %76.9’u bu programı değerli olarak değerlendirdi.

Önemli Bilgi: Katılımcılardan biri Carnegie Mellon’un tasarım, sanat, teknik ve kullanıcı araştırmalarını en iyi birleştiren program olduğunu belirtti. Ayrıca alanlar arası çalışabilme (interdisciplinary design) bu okulda sık sık uygulanıyor.

Yer: Pittsburgh, Pennsylvania

Kuruluş: 1905

Toplam Öğrenci Sayısı: 220

3. University of Cincinnati (College of Design, Architecture, Art and Planning)

Tasarım Okulu: University of CincinnatiRating: Business Insider anketine katılanlardan %77.7’si bu programı değerli olarak değerlendirdi.

Önemli Bilgi: Katılımcılardan biri University of Cincinnati’nin büyük bir eyalet üniversitesi olması sebebiyle okullar arası çalışmanın çok rahat yapılabildiğini ve okulda düzenlenin ekstra aktivitelerle eğitimin çok iyi desteklendiğini belirtiyor. Ayrıca stüdyo ve materyal gibi konularda hiçbir sıkıntı çekilmediğini belirtiyor.

Yer: Cincinnati, Ohio

Kuruluş: 1819

Toplam Öğrenci Sayısı: 2.438

2. Massachusetts Institute of Technology Media Lab

Tasarım Okulu: MIT Media Lab
Minority Report’ta izlediğimiz sahneler hayal değil. MIT laboratuvarlarında araştırmacılar bunları gerçek hayatta uyguluyor.

Rating: Business Insider anketine katılanlardan %79.8’i bu programı değerli olarak değerlendirdi.

Önemli Bilgi: MIT Media Lab özellikle 1990’larda yaptığı görsel showlarla gelecekteki dijital toplumun nasıl olacağını göstererek bir çığır açtı. Ayrıca Minority Report adlı filmde gördüğümüz görsel arayüzler MIT’li bir profesör olan John Underkoffler tarafından tasarlandı.

Yer: Boston, Massachusetts

Kuruluş: 1819

Toplam Öğrenci Sayısı: 2.438

1. Rhode Island School of Design (RISD)

Tasarım Okulu: Rhode Island School of DesignRating: Business Insider anketine katılanlardan %85.1’i bu programı değerli olarak değerlendirdi.

Önemli Bilgi: Seyahat ederken ucuza kalma problemini çözen AirBnb‘nin 3 kurucusundan 2’si RISD mezunu.

Yer: Providence, Rhode Island

Kuruluş: 1877

Toplam Öğrenci Sayısı: 2.406

Facebook Yorumları
Paylaş

3 YorumOn Dünya’nın En Iyi Tasarım Okulları

  • yasemin tellioğlu

    Merhaba, sabancı unıversitesinde hazırlık okuyan oğlum için ,ingilizce pratik yapabileceği bir etkinlik ariyoruz.Ama oğlum dil kursu istemiyor.Onun için sanat veya spor alanında bir kurs olmasını istiyoruz.oğlumun amacı ,mümkün olduğunca İngilizce pratik yapabileceği bir etkinlik bulmak.Bu konuda bize önerebileceğinizyerler varsa çok memnun oluruz.Ülke ingiltere veya Amerika olabilir .Teşekkürederim

  • Bizim eve gelsin masa tenisi oynayak

  • Omer Faruk Akcay

    Hocam merhabalar benim bir çanta tasarımım var ve birden fazla tasarım da olacak, bu tasarımlar ile bu okullara başvurabilir miyim?

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial