Amerikada Isletme Masteri Yapmak Isteyenler Icın Onemli Bilgiler
Amerika’daki En Iyi 20 MBA Programı’nın Kontakt Bilgileri
09 Ağustos 2012
Sosyal Medya Bağımlılığı
Sosyal Medya Bağımlılığı Neden Kaynaklanıyor?
14 Ağustos 2012

Güzelliğin Psikolojisi

Guzelligin evrensel kıstasları nelerdir?

Millet ve ırkların farklılığı farketmiyor, insanların güzellik kıstasları herkes için aynı.

Guzelligin evrensel kıstasları nelerdir?

Millet ve ırk farketmez, güzelliğin kıstasları evrensel.

Altın Oran güzellikte halen geçerli mi?

İnsanlar yazılı tarih öncesi zamanlardan beri güzelliğin kıstaslarını anlamaya ve belirlemeye çalışmış. Rönesans zamanında Altın Oran olarak belirlenmiş yüzü 9 eşit kareye oturtma, yüzyıllar geçtikçe değişen ve farklı özellikler kazanan bugünkü insan yüzü için çok geçerli bir kural değil. Örneğin, bugün Mona Rıza diye dalga geçtiğimiz Mona Lisa’nın (en azından resimdeki hali) aslında zamanının güzellik kıstaslarına tam tamına uyduğu düşünülüyor.  Genişçe alnı, ince dudakları ve bugünkü estetik kaidelerimize göre irice kalan burnuyla, Mona Lisa’nın modern bir güzellik olduğunu söyleyemeyiz. Güzellik konusunda araştırmalar bugün bilgisayar ve dijital resim teknolojisinin de ilerlemesiyle başka bir boyut kazandı. 1990’larda Langlois ve meslektaşlarının yaptığı araştırma, bugünkü güzellik araştırmalarına yön verdi. Langlois ve meslektaşlarının vardığı sonuç ise, beklenenden farklıydı- Ortalama yüzler daha çekici olarak algılanır. Bugün bu araştırma çok kez tekrarlandı ve varılan sonuç şu: Araştırmalara katılanlar ortalamalarda kullanılan birey yüzlerinden ziyade, bu yüzlerin ortalamasıyla bilgisayar ortamında yaratılmış yüzü ve buna matematiksel olarak en yakın yüzleri daha yüksek puanlandırıyorlar. Yanlış anlamayın, bu ortalamaların alındığı fotoğraf fotoşoplanmış, sivilceleri silinmiş, burnu dijital ortamda küçültülmüş bir kişi suratı değil. Gerçekten de 1000lerce fotoğrafın ortalaması dijital ortamda alınıp sonunda kompozit suratlardan bir yüz yaratılıyor. Ancak ortaya çıkan gerçekten de genel olarak daha iyi  ciltli, daha orta boyutta burun ve ağızlı bir kişi. Hatta kendinizin denemesi için bu ‘Yüz Araştırması’nın bir sitesi bile var: http://www.faceresearch.org/demos/average . Hatta araştırmacılar daha da ileri gidip, aşağıda göreceğiniz gibi her ülkenin ortalama yüzlerini ortaya çıkarmışlar.

Ama Langlois’in araştırmasını nihai sonuç olarak almayalım. Çünkü hala bazı araştırmacılar ortalama yüzlerin genel olarak daha çekici algılandığı konusunda hem fikirken, ‘çok çekici’ yüzlerin genelde ortalamanın üstünde özellikleri olduğunu savunuyorlar. Bu sav gerçekten de ünlülerin belli özellikleriyle takıntılı bizler için daha mantıklı geliyor. Yoksa neden Angelina Jolie dudakları, Natalie Portman burnu, veya Kate Moss elmacık kemiklerinden bahsedip dururduk ki?

Güzellik Araştırmalarının Sonuçları

Facebook Yorumları
Ayşe Canan Altındaş
Ayşe Canan Altındaş
Washington University'de Psikoloji ve Ekonomi lisansımı tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndüm ve yurtdışı eğitim danışmanlığı sektöründe bir süre çalıştım. Bilgi Üniversitesi'nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı'mı tamamladım. Şu anda İstanbul'daki ofisimizde uzman klinik psikolog olarak ve Amerika'ya üniversite ve yüksek lisans başvurularında 6 senelik tecrübemi kullanarak adaylara profesyonel eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Ayrıca Kent Üniversitesi'nde 2018 Bahar Dönemi'nde Gelişim Psikolojisi dersini vermekteyim. Bana ulaşmak için lütfen sitenin sağ üst köşesindeki sosyal medya veya e-mail butonlarından birini kullanınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial