Hayat Hakkında Bilmeniz Gereken Diğer 15 Madde

Paylaş

 

15 Maddede Hayat Hakkında Bilinmesi Gerekenler yazımız geçen haftanın en popüler yazıları arasında olunca, sizinle hayat hakkında bilmeniz gereken diğer 15 maddeyi paylaşmasak olmazdı. Bu liste de bir önceki gibi hayatınızı planlamanıza yardımcı olacak, ufkunuzu genişletecek ve hayata daha bilge bakmanızı sağlayacak.

16. Kendini kontrol limitli bir kaynaktır.

İradeyi Kontrol Edebilmek

Gün içinde ancak belli bir sürede dikkatinizi yönelterek ve iradenizi kontrol ederek yaptığınız işleri sürdürebilirsiniz. Kendinize bu tip işlerle çok yüklenmek sonunda çatırdamanıza, hasta olmanıza veya öfkenizi başkalarına yönlendirmenize sebep olacaktır. Kendinize ‘down time’ dediğimiz, dinlendiğiniz, istediğinizi yapabildiğiniz performans, sabır ve dikkat gerektirmeyen zamanlar ayırın.

17. Nerede koşabiliyorsanız koşun.

Hayat Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Koşmak bir yeri tanımak, keşfetmek ve kendinizi iyi hissetmek için yapabileceğiniz dünyanın en basit aktivitesi. Bildiğiniz bir yer olsun, seyahate gittiğiniz bir yer olsun koşmayı eksik etmeyin.

18. Vücudunuzu dinleyin.

Vücudunuzu Dinleyin.

Bazı günleri veya haftaları uykusuz, daha az yemekle veya daha az kendinize zaman ayırarak geçirdiğinizi farkedip, bu özelliğinize yüklenebilirsiniz. Bunu bir rutin haline getirmeye çalışmayın. Bir süre sonra vücudunuz iflas edecektir.

19. Vücudunuza duyularınızla neler aldığınıza dikkat edin.

Hayat Hakkında Bilmeniz Gerekenler

“You are what you eat.” (“Ne yiyorsan, osun.”) Ancak biz sadece yemekten bahsetmiyoruz. Ne dinlediğiniz, ne içtiğiniz, ne izlediğiniz, kimle ve nerede vakit geçirdiğinize kadar dikkat edin. Unutmayın ki, etrafınızı kimlerle ve nelerle kuşattığınız sizi şekillendiriyor.

20. Herkesin bir eksiği veya hatası vardır.

Hayat Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hiçbirimiz mükemmel değiliz. Bilin ki, en sevdiğiniz insanın bile bir gün bir hatasını veya eksiğini göreceksiniz. Ancak bunu aramanıza ve farkettiğinizde bir zafer kazanmış edasında davranmanıza gerek yok. Sadece hayal kırıklığına uğramayın.

21. Dinleyin.

listen

İnsanlarla ilişkilerinizde genel olarak daha çok konuşan mısınız, yoksa dinleyen misiniz? Eğer skalanın daha çok konuşan tarafına kaymışsanız, ya da bu soruyu cevaplarken uzun süre düşündüyseniz, büyük ihtimalle yeterince dinlemiyorsunuz demektir.

22. Gerçekten meraklı olun.

Hayat Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Zorla meraklı olamazsınız. Ancak hayata dair, insanlara dair, ve eşyalara dair bilmek istediklerinizi araştırın. Google Search’ün ötesine gidin, kitaplar alın, bilirkişilerle irtibat kurun. İnsan olmanın bebeklikten itibaren en önemli özelliğidir merak. Merakınızı köreltmeyin.

23. Hayatın tüm kısayolları arasında, içki içmemek en etkili olanı.

drink

İçkinin sağlığımıza olan zararından tutun da, ertesi gün etkisini göstererek günü öldürmesine kadar birçok etkisi var. Burada amacımız ideolojik bir söylem yapmak değil, sadece içkisiz günlerin ve ertesi günlerin daha verimli ve sağlıklı geçtiğini vurgulamak.

24. Yalnızken ne yaptığınıza dikkat edin.

alone

Kimse bakmıyorken, evde yalnız kalınca, işlerinizi erken bitirdiğinize ne yaptığınıza dikkat edin. Duşta en rahatladığınız anda zihniniz nereye gidiyor? Yalnızken ve zihniniz boşken ne yaptığınız ve aklınızdan geçenler sizin hayatta yapmayı en çok sevdiğiniz şeyler hakkında bir fikir verecektir.

25. Dışarı çıkın ve etrafınıza bakın.

out

Herkes kendi hayatının başrolünü oynar. Ancak bazen o başrol perspektif kaybetmemize yol açar. Vücudunuzdaki atomların, yıldızları oluşturanlarla aynı olduğunu düşündüğünüzde, gökyüzüne baktığınızda, veya bir cafe’nin penceresinden insanları izlediğinizde dertlerinizin gelip geçici ve bir bakıma da evrensel olduğunu göreceksiniz.

26. İnsanlara ne kadar meşgul olduğunuzdan bahsetmeyin.

Hayat Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Özellikle de çalışma hayatına girince kendi takviminizin ne kadar dolu olduğundan bahsedip şikayet etmek, oldukça itici olabilir. 1. Eğer meşguliyetlerinizi sahiplenmiyorsanız onları sahiplenecek olgunluğa erişmemişsiniz demektir. 2. Diğer insanların hayatlarının sizinki kadar meşgul ve kaotik olabileceğini varsaymıyorsunuz demektir.

27. Bir gün herşey ‘normal’ gelebilir.

Bir gün herşey normal gelebilir.

Sahip olduğunuz çok değerli bir şey, aşk, statü, zenginlik, hatta belki kayıp. Bir gün herşey normal gelebilir. Ancak sahip olduklarınıza veya olamadıklarınıza alışıp, onların değerini azaltmayın.

28. İnsanlar sizin zannetiğinizin %10’u kadar takıyor.

İnsanlar takıyor mu?

İyi bir insan olmaya çalıştığınız sürece sorun yok. Arada bazı insanlarla negatif etkileşimleriniz olacak. Ancak bunları kafaya takmak yerine gülüp geçebilmek en önemlisi. Belki o kişinin 1 saat kadar sorunu olacaksınız, ancak sonrasında olayı da sizi de unutup gitmesi çok muhtemel.

29. Sevdiklerinize birşeyler yollayın.

shipping

Bir mektup, bir kartpostal, küçük bir hediye. Dijitalleşen dünyamızda, elle tutulur küçük güzellikleri unutmaya başlıyoruz. Eğer birisine kendinizi hatırlatmak veya sadece birşeyler paylaşmak istiyorsanız, dijital olmayan yöntemleri deneyin.

30. Tarihin sizin için neler hazırladığını bilemezsiniz.

Clock

“Sizi neyin beklediğini asla bilemezsiniz. Bir gün sizin anınızın geleceğine biraz inancınız olması gerek.”

-Nick Crocker

Herkese yaşamayı umduğu gibi hayatlar dilerim.

Psk. Ayşe Canan Altındaş

Serinin ilk yazısı için tıklayınız: 15 Maddede Hayat Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Facebook Yorumları
Paylaş

1 YorumOn Hayat Hakkında Bilmeniz Gereken Diğer 15 Madde

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial