6 Maddede Hayatta Başarılı Olmanın Yolları

Paylaş

 

Blogumdaki “CEO Olmak İstiyorum.” yazımı okuyan birçok genç insan ve profesyonel, yorumlarda ve e-postalarında bana ilerledikleri alanda nasıl başarılı olabileceklerini soruyorlar. Bu yazıda hayatta başarılı olmanın yolları neler, onları 5 maddede paylaşacağım.

1. Başarı anlayışınızı değiştirin.

Hayatta Başarılı Olmanın YollarıHayatta Başarılı Olmanın YollarıGünümüzde birçok kişi, başarının soldaki gibi zamanla ve emekle giderek artan bir grafik çizdiğini düşünüyor. Özellikle de ülkemizde ortaokulunu, lisesini ve belki de üniversitesini ailesinin desteğiyle sorunsuz bir şekilde kazanan birçok öğrenci, mezuniyet sonrası içine düştükleri bilinmezlikte ne yapacaklarını bilemiyorlar. Daha da kötüsü, eğitimin ve iş hayatının büyük emeklere rağmen getirdikleri başarısızlıklar hem aileler hem de öğrenciler tarafından ‘büyük bir hüsran’ olarak görülüyor. Oysaki hayatta başarıya giden yolda, başarı grafiğinizin sağdaki gibi olması daha muhtemel. Risk alarak çalışan kişiler başarıya değil, süreçte öğrendiklerine odaklanırlar. Dolayısıyla başarısızlığa uğradıklarında da bu hataları daha büyük başarılara ulaşmak için ders olarak çıkarırlar. Siz de başarı anlayışınızı değiştirirseniz, sonuçların sizi korkutmasına ve hüsrana sürüklemesine izin vermeden, hedeflerinizi her seferinde genişleterek başarıya doğru ilerlersiniz.

2. Elinizi taşın altına koyun.

Hayatta Başarılı Olmanın YollarıBaşarı size altın tepside sunulan bir madalya değil. Herşeyi yaptığınıza inandığınız halde başarı elde edemiyorsanız, yapmadığınız şeyleri araştırıp onları yapmaya başlamanız gerekiyor demektir. Birçok kişinin hayatta yerinde saymasının yegane sebebi başarısızlık sebeplerini anlamadan, her zaman yaptıkları şekilde çalışmaları, ya da başkalarının başarı hikayelerini taklit etmeye çalışmaları. Başarılı insanların başarıya giden yolda belirli trendleri olsa da, sizin karakteriniz, bulunduğunuz konum, ve çevreniz sizin farklı atılımlar yapmanızı gerektiriyor olabilir. Durumunuzu iyi analiz edin, kendinize karşı dürüst olun, ve harekete geçin.

 

 

 

Hayatta Başarılı Olmanın Yolları

3. Bulunmanız gereken yerlerde bulunun.

Woody Allen, “Başarının yolu %80, sadece gitmeniz gereken yerde gözükmekten geçer.” (“80% of success is simply showing up.”) gibi bugün başarıyı tanımlamada aforizma olmuş önemli bir söz söylemiştir. İşiniz olsun, gitmeniz gereken bir davet olsun, veya çocuğunuzun doğum günü olsun, bulunmanız gereken yerde bulunun. Zaten işe gitmemenin veya işten kaytarmanın sonuçları belli. Ancak eğer gitmeniz gereken sosyal bir etkinlik/toplantı varsa, özellikle de diğer katılanlara söz vermişseniz kesinlikle orada bulunun. Belki çok yorgunsunuz ve öyle bir ortamda hiçbir katkıda bulunmayacaksınız, yine de yüzünüzü gösterin. Tutmadığnız bir söz veya son anda sebepsiz yere iptal edilen görüşmeler, özellikle de sık tekrarlandıkça insanların size güveninin azalmasına sebep olacaktır.

4. Kilometre taşlarını iyi belirleyin.

Başarıya giden yol belirsiz olsa da, siz kendinize kilometre taşları belirleyin. Bir hedefi gerçekleştirmede ilk yapmanız gereken şey nedir? Örneğin, bu konuda uzman birileriyle görüşmek mi? Birilerine telefon ederek bilgi almak mı? Yoksa projeye hemen başlamak mı? Başarıya giden yol belirsiz olsa da, siz yapmanız gerekenleri iyi sıralarsanız, sonunda her adımı veya hedefi gerçekleştirdikten sonra bir sonraki adımın ne olduğunu bilip, ona göre hareket edersiniz. Winston Churchill’in de dediği gibi: “Üstün tedirginliğimiz, üstün düşünme ve planlamaya dönüşsün.”

5. Harekete geçin.

Hayatta Başarılı Olmanın YollarıÜnlü yaşam gurusu Robin Sharma, “Korkunun panzehri harekettir.” demiş. Gerçekten de öyle. İngilizce’de ‘Procrastination’ diye tabir edilen iş erteleme, sadece işi yapmadan önceki anksiyetenizi artıran ve sizi neredeyse paralize eden bir eylemsizlik durumudur. Bir işin içine girmeden, onun neler gerektirdiğini de anlayamazsınız. İşi ertelemek için sürekli bahaneler üretmek, güzel bir atasözümüzde anlatılan “Geline oyna demişler, yerim dar demiş; yerini genişletmişler, yenim dar demiş.” durumundan farksızdır. Bir işi bitirmek için önünüzdeki tek engel kendinizsiniz. Dolayısıyla cesaretiniz toplayın, konsantre olun ve olabildiğince hızlı harekete geçin.

6. Metanet gösterin.

Hayatta Başarılı Olmanın YollarıBugün psikologlar ve eğitimciler çalışmada sürekliliğin ve başarısızlıklar karşısında yılmamanın, başarıya ulaşmada IQ’dan daha önemli bir faktör olduğunun altını çiziyorlar. Yani, çok başarılı insanlar zorluklar karşısında yılmayan kişiler. İşler ters gitse de inançla çalışmalarını sürdürüyorlar ve işlerini yarıda bırakmıyorlar. Bir dağcıyı düşünün, başta kayalıklara kolayca tırmanırken tepenin ortalarına doğru zorlanacaktır. Artan yükseklik, ve zirvenin hala çok uzaklarda oluşu onu yıldırabilir. Ancak bir dağcı çok nadiren yolun ortasında geri aşağıya inmeye karar verir. Sizin de kendi zirvenize doğru ilerlerken böyle bir anlayış içinde olmanız lazım. Eğer siz de gitgide zorlaşan yol ve hala çok uzakta görünen zirvenize tırmanmada yılmazsanız, başarı şansınızı her adımda artırırsınız. 

Hayatta başarılı olmanın yolları binbir türlü olsa da, her başarılı insanın hikayesinin birkaç ortak noktası var. Bu yazıda sizlerle bu önemli noktaları paylaştım.

Sorularınızı ve fikirlerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Facebook Yorumları
Paylaş

47 YorumOn 6 Maddede Hayatta Başarılı Olmanın Yolları

 • Merhaba..ben basarili cok basarili olmak istiyorum.her seyi yaparim bunun icin 3 yildir planla calisiyorum. Ama cok yanlislar yaparim genelde.istedigim oldu universite kazandim..kitaplar alirim okumak icin.ama vakit bulamiyorum
  İnternete cok girmeme bagliyorum bazen de bunu..ama giremezsem de arkadaslarimla konusamam.onlara da vakit bulmam gerek.o kadar cok dusunuyorum bir sey bulamiyorum.geceler aglamaya basladim hatta…

  • bence arkadaşlarını bazen silmelisin

  • Sugra hanım hayatta başarılı olmak için başarısızlıkları göz önünden geçirmek gerekir öncelikle başarı için söyliyecek sözüm inanmak , başarmanın yarısıdır demek isterim siz kendinize inanın hiç bir engel sizi durduramaz eğer bundan sonra ki hayatınızda başarılı ve güzel bir hayat imkanını yakalamak ve güzel karıyerlerde adınızın olmasını istiyorsanız benimle irtibata geçebilirsiniz Teşekkür ederim.

 • Güzel ama anlaşılmaz

 • güzel dil

 • Bence Başarili..

 • ne diyim yani güzel

 • merhaba arkadaşlar bende başarılı bir insan oldugum düşünüyorum bazı yeteneklerim var fakat onlaraı yanlış yerde kullanıyorum ve boşa gitmiş oluyor zamanında yapmak istedim zaman bi tuhaf moda giriyorum ve saçmalıyorum o işi o an yapamıyorum birde insanların düşüncesini arkadan konusmasını çok önemsiyorum ve acaba yüzsüzlük acaba onumu derler bunumu düşünürler die kendmi çok sıkıntıya sokuyorum ve çekinerek hareket ediyorum halbuki utanıcak yüz kızartıcak bişey yapmadım halde acaba şu işi beceremezsem insanların güveni gidermi gittimi insanların bana karsı ters davrandıgı zaman kendimde hep bişey arıyorum acaba güvenmi veremedim ya da bana karsı bişeymi var die tiribe sokuyorum kendmi ve hala asamadım bunu kavama çok takıyorum herşeyi özellikle geçmişi ve kötü şeyleri bu yüzden de başarılı olamıyorum

  • bende başarısıım ama sen hiç umudunu kaybetme olurmu insan isterse herşeyi yapabilir bunu aklından çıkarma… bi dost tawsiyesi:)))))))))) xd

  • Yasin bende tam olarak senin yaşadıgın durumdayım. Hal ve hareketlerimin insanlardaki etkilerine göre çok yanlış kararlar verdiğimin farkına varıyorum. Geçmişteki hatalarımı sürekli düşünüyorum. Bazen bu zincirleri kırıyorum ozamanda acaba aşırıyamı gidiyorum gibi bir his oluyor içimde. Bir acayip adam modundayım. Birşeyleri başarmak istiyorum. Bu hal bütün toplumda mevcuttur. Herkez sanki kendini 4 duvar içine kapatıp dolaşıyor. Düşüncelerim bu kadar.

 • Bence günde 1 doz motivasyon daha guzel

 • Merhaba bende hayatta başarılı olmak istiyorum. Ama çok karamsar ve kararsız bir yapıya sahibim mimarlığı istiyorum henüz çalışmaya da başlamadım ve sayısalım hiç yok ama yapmak ve başarmak istiyorum. Bunları düşünmekten bunalıma girdim. kendimi motive etmeye çalışıyorum ama bir süre sonra yine aynı kendimi karamsarlık içinde buluyorum. Bazen düşünmekten bile yoruluyorum yapabilecek mıym diye daha 2. haftam bu boşum kitaplarım falan bu hafta derse başlayacam istiyorum ama kendime inancım zayıf 7 ay var sınava bu süre içerisnde yapabilir mym bilmiyorum bunun için bana da başarı için bişeyler söyleseniz önerilerinz var mı ?

 • igrenç ama biraz işime yaradı

 • arkadaşlar ya bana herkes çok zekisin diyor ben çalışmıyorum derslere ama okul birincisiyim çalışmak istedğimde 5 soru çozunce sıkılıyorum ya yardım edin

  • Bende sen gbiyim kardds okulu üçüncülkle btirdm ama hiiiic kitap yuzu gormedm bizde gelecegn dehalari olmalyz ama ben PÖH olacam yani kafaya koymusum insallah olurumda rabbim herkese diledigini nasip etsin insallah

 • Yağmur bayram çok saçma umut katılıyorum

 • ben igrenc ve ya kotu yazan arkadaslari anlayamadim . Çok guzel bi yazi . Tesekkur ederim

 • harkulade…

 • kardesimin odevi icin bisiler arıodum ama bulamadım
  biraz daha kucuklerin anlayabilecegi sekilde olabiridi

 • Hazırladığınız yazı için çok teşekkür ederim. Gerçekten bana yeni ufuklar açtı. İnsanları motive etmede iyiyimdir hatta onların derslerinde başarılı olmasını bile sağladım, fakat kendime gelince her ne kadar kendimi motive etmeye çalışsamda sonrasında tekrar başaramayacağımı düşünüyorum . Çünkü çok çalıştığım halde her sınavım güzel geçiyomuş gibi gelsede düşük notlar alıyorum 😀 çok komik değil mi ? Ailemde sürekli ders çalışmadığımı söylüyor ancak ben çalışıyorum. Okulda hocalarımla hiçbir sıkıntım yok. Onların en çok aradığı işlerine yarayan yetenekli bir öğrenciyim hatta. Önceden hep okul birincisiydim. Ama o zamanlar arkadaş çevrem pek fazla yoktu ve dışlanıyordum. Daha sonraları arkadaşlarımla iyi anlaşmaya başladığımda notlarım düştü. Fakat yeni şeyler keşfettiğime inanıyorum. Çevremdeki insanların neler hissettiğini anlamaya başladım. Sizin dediğiniz gibi ben yılmadan çalışabilen bir insanım. Hatta bir işe başladığımda o iş bitmeden birisi beni bölüyorsa küplere biniyorum. Şimdi 9. sınıftayım. İlk bir ay uzaktaki bir okula gittim. ama orada insanlar çok soğuktu yani okul iyiydi güzeldi ama hocalar tamam hallederiz olur kafasındalardı birde okul en düşük 435 puanla alıyordu. Yani nasıl puanı bu kadar yksekti anlamamıştım zaten bende orayı öylesine yazmıştım. Sonra yakınımdaki okula geldim burada da hocaları çok sevdim Allah razı olsun gerçekten iyiler. Ama ben çalıştıkca kaybediyorum gibi geliyor. Hatta bazı sınavlarım kötü geçiyor ama iyi not alıyorum gerçekten enteresan. Benim hayatımda böyle işte. Ama elimden geleni yapacağım. Başarılı olmanın kolay bir yol olmadığını biliyorum. Size de bu yazı için tekrar teşekkür ederim.

 • hayatta her şey yapılabilir sen istediğin sürece oturdun yerden kalkıp 1000 km uza yürüye bilirsin mesela istesen hayatından bi anda herkesi çıkarta bilirsin hatta istesen gözlerini istediğin kadar kapatabilirsin ama eğer bi hayalin var sa ve bu hayaline ulaşmak istiyosan buna en güzel ve en kısa cevabım sadece sabırdır hayelin için emek harcicaksın harcadınn emekleri çöpe atmamak için sabrediceksin

 • herkes bana güvendiğini hayatta başarılı olacağımı söylüyor. ideallerim olduğunu ve bunları başarmak için üstün bir azmim olduğunu söylüyor. ama söylediklerine ben bir türlü inanamıyorum. sanki beni pohpohluyorlarmış, gaz veriyorlarmış gibi geliyor. güvenemiyorum kimseye. kendi içimde çok büyük hayallerim var aslında. ama hayallerimden daha büyük eksiklerim var. nereden başlayacağımı bilmiyorum.. kendimi sürekli her konuda eksik ve ezik hissediyorum. nasıl yapacağımı düşünmekten hiçbir şey yapamıyorum… bunu nasıl aşabilirim…

 • Benve gayet güzel bir metin.eğer başarılı olmak istiyorsak herşeyi zamanında yapmalı ve sadece ders çalişmamaliyız.bence en önemlisi arkadaş ortamının iyi seçilmesi gerekir hem derslerde başarılı olunması ve sağlıklı bir kişilik kazanmada çok önemli bir husus.eğer özgüveninizin yüksek olmasıda önemli.özgüveninizi arttırmak için ise evde sorumluluklar alabilirsiniz ya da düşüncelerinizi kalabalık bir ortamda paylaşabilirsiniz biz insanlar dünyanın eşsiz varliklarıyız ben en iyisiyim ve daha da en iyisi olmaya çalışacağım diyerek kendimizin özgüvenini arttırabilirsiniz.taklitçi olmamaya çalışın ve kendimizin herkesten farklı olduğunuzu düşünün ama bunu yaparken insanları küçümsemeyin.kendinize barışık bir insan be dürüst bir insan olun ve çevremizi genişletip insanların güvenini kazanmaya çalışın
  Bir de plan ve disiplinli şart.

 • Hani bazı insanlar vardır başarılı biri olabileceği anlaşılmaz ve ailesinden de kişiyi uyaran kimse olmaz ve yanlıs yerlere sürüklenir haketmediği okula ögrenci ve ögretmenlerle karşılaşir çok zor günler geçirir o ders calışmak isterken arkadaşları telefonla uğraşmak ister hep bışeyler yapabilmek icin cabalar her seferinde dener hadi olucak bu sefer bu yöntemi dene olucak ama olmaz büyük seyler ister ama bunu yapabilmek icin o destegi almaz gercekten cok zor gunler gecirir herkez aynı seyleri yapar o farkli seyler yapmak ister ama sonradan anlar ki ben dogru yapıyomusum ve hep soyle dusundum birgun gelip sen iyi seyler yaparken onlar ne kadar yanlis yaptigini anliycak gercektende oyle basari icin kesinlikle sabretmek lazim gelecek guzel günleri dusunup sabretmek ve birgün guzel gunler geldigi zaman kötü günleri unutacagını bilmek bunlari bilerk sabretmek ve bence en önemli şey gerçekten İNANMAK ve İSTEMEK…

 • 2.grafik olabildiğine kötü bir grafik ve tamamen yanlış.

 • cocuk zihni eğer yeni bir keşif yapmışsa merak duygusu kaplar dorbiryanını hemen o kesfini arastırır cozer ve atar bir kenara basarıyı hisseder yeni keşiflere saldırır adeta. yanlız artık keşifler ulasılmaz yasaklar cogaldıkca zihinde keşiflerin merak duygusuyla alakası kesilir ve duşunmeyen merak etmeyen insanlara donusuruz. basarı artık çok uzaktır ve yasaklarla imkansızlık kavramına donusur zihnimizde artık cogu şeyi kesinlikle yapamayacak insanlara donusuruz bu tabuları yıkarsanız basarı ulasılabilecek bi kavram oldugunu idrak etmeniz çok kolaylasacaktır ve nekadar aşırı buyuk olursa hedefleriniz o uzaktaki hedefe gitmeniz gereken merdivenleri asmanız imkansızlıktan çıkacaktır sorarsanız sen başarıya ulastınmı belki hayır ama ilk okul tahsilimle basarının ulasılamayacak bi yer oldugunu dusunmuyorum ve merdivenleri hızla çıkıyorum saygılarımla

 • Muttlu olmak icin insanlara ya da esyalara baglanma amaclara baglan .. Kisa ve net aslinda

 • yaaaa kankiler boş verin sana başarılı olunca bir bok mu olucuk sanki

 • Batuhan Neslisah

  Ben basarılıyım normalde ama daha da basarılı olmak istiyorum ama söyle bir şey var benim başarımın sırrı yaşadıgım seylerden hep ders cıkarmam oldu ve en sonunda bu hatalarımı yuz yuze konustum ve yaptıgım hataların daha da dibine inince en zayıf ozelliğim utangaclıgım cıktı Bence herkes böle yapmali kendi zayıf yonunuzu bularak hareket etmeliyiz yarımcı olacak mı bilmiyorum ama tesekur ederiz admin

 • Bir gün Bir Avukatın yanındayım. Yanında işe başlamak isteyen genç kız şu söyleri söylediğini anımsıyorum.
  “Ünivesitede bir hocamız vardı. Bize her zaman şunu söylerdi; Çok çalışmazsanız akıllı olmak hiç bir şeydir.
  Benim kendi gözlemimde de şunu farkettim; Başarılı olmanın bir kaç yolu var. Bunların birisi işini iyi hakkını vere vere yaparak uzun yıllar istikrarlı bir şekilde işletmecilik yapmak. İşini iyi yapmak ön koşul İstikrar ise kazanılmış müşteri sayısının her geçen gün artması anlamına gelir. (Tabi ki metropollerdeki işletmelerden bahsediyoruz) Bir de fırsatların getirdiği başarı vardır. Ama fırsatlar öyle herkesin ayağına gitmez. Bir söz vardır “Şans hazırlıklı olandan yanadır” diye, İşte burada sözü edilen şans aslında fırsattır.Çünkü şans hazırlıklı hazırlıksız ilgili iligisiz insana aslında ve gerçekte hak edip etmediğiyle ilgisiz bir getirinin tanımıdır. Fırsat ise daha çok işi gözeten fark eden ilgilenen uyumuyan ve olanların olacakların farkında olan kişinin hayatın(ticari) değişkenlerini anlayıp o değişkenlere uyumlu hamleler yapmaktır.
  Şans faktörünü çözümlemeye çalışırsak
  yani şansı fırsata dönüştürmek istersek yine yapılması gereken çok çalışmak olacaktır.
  Bir köyde ………………
  Artık sonra anlatırım

 • başarılı olma yolları için http://www.icerikyazar.com adresini ziyaret edebilirsiniz…

 • Başarılı olmayı herkes ister ama bazende başarısızlık deneyimi ve tecrübesiyle başarılı olunduğu hemde çok çok başarılı olunduğu görülmüş duyulmuştur. Demek başarının sırrı birazda tecrübe etmekten geçiyormuş. Tabii bu her şey için geçerli değil örneğin sınava giren öğrenci neyi tecrübe etcekki çalışırsan başarırsın çalışmassan başaramassın.

 • Bence bu siteye bakan insanların %95 zeki insanlar çünkü hepimizin hayatta takıldığı soru işaretlirini oluyor ve bizim gibi insanlar araştırıyor kendine lazım olan cevapları alıp hayata devam ediyor. Peki bide şöyle düşünelim ya bizim gibi olmayan insanlar farklı düşünenlere bakalım basit bi sorunla karşılaşınca hemen pes edenlere ne demeli onlar için herşey bitti bidaha aynı amaca farklı yünden gidermi sanmam ama biz yada bizim gibi düşünenler yılmaz zirveye olaşmak için her yolu denerler taki zirveye cıkınca ya kadar ve inan ki bazen bu yolda çok yoruluruz ama hedefe varınca dünyadaki en mutlu insan biziz hedeflere ulaşmanın sırrıda yolumuza daima mutlu olarak çıkın çünkü mutluluk başarmanın yarısıdır

  • ben aslında başarılı olmak istiyorum ama her ne kadar çabalasamda olamıyorum.

   Bana göre başarıyı bu tür sitelerde aramayacaz. Hayat sana hangi yolu gösteriyorsa sen

   ordan gideceksin.

 • bence basarmanin tek siri Allaha tevekul etmek…

 • kazananlar yaptiklari bir isi seyredip keyif almayay zaman ayirirlar. çunku dagin zirvesinden baktiklari manzarayi o kadae heyecan verici yapanin dagin yuksekligi oldogunu belirler

 • Arkadaşlar ben hangi yazıyı okusam da başarılı olamıyorum. Ben 8 e kadar hep derslerimde 1.ydim ve 9 dan sonra derslerden sogudum suan 10dayim ama derslerim cok kotu gidiyor. Kendimi tam anlamiyla derslere veremiyorum. Bir hedefim de yok hedefim olsaydi belki daha iyi motive olup calisirdim. Ve boyle oldugu icin boyle yazilari ne kadar okusam da bana hicbir katkisi olmuyor. Yardimci olabilen olursa sevinirim.

 • lütfen böyle düşünme senin kafanda bir hedef vardır.BÖYLE DERSEN DERSLERDEN DAHA ÇOK SOĞURSUN .KENDİNE GÜVENİN AZALIR.EĞER SEN BEN YAPABİLİRİM DERSEN YAPARSIN.LÜTFEN BU DEDİĞİMİ KAFANDA BİR YERE SABİTLE VE KENDİNE GÜVENMEYİ UNUTMA.

 • lütfen böyle düşünme senin kafanda bir hedef vardır.BÖYLE DERSEN DERSLERDEN DAHA ÇOK SOĞURSUN .KENDİNE GÜVENİN AZALIR.EĞER SEN BEN YAPABİLİRİM DERSEN YAPARSIN.LÜTFEN BU DEDİĞİMİ KAFANDA BİR YERE SABİTLE VE KENDİNE GÜVENMEYİ UNUTMA.

 • Pingback: Başarının Gerçek Sırrı (Çok Az İnsanda Olan Özellik) - Serhan Özülüp ()

  • BAŞARILI OLMAK ÇABALAMADAN GEÇER EĞER İÇİNDE AZ DA OLSA İSTEK VE ÇABA VARSA BAŞARILI OLABİLİRSİN YOKSA AKSİ TAKDİRDE ÇOK ZOR BENCE :d

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial