En İyi MBA Programı
Senin Kişiliğine En Uygun MBA Programı Hangisi?
17 Temmuz 2013
Başarılı İnsanlar ve Gençlik Hataları
Başarılı Insanlar ve Gençlik Hataları
20 Temmuz 2013

Ilginç Psikolojik Bilgiler- 8

İlginç Psikolojik Bilgiler Kapak 8

Ilginç Psikolojik Bilgiler-8

Psikoloji hakkında merak ettiğiniz herşey Pavlov’s Partner’ın Ilginç Psikolojik Bilgiler serisinde. (Aşağıda bilgilerin resmini bulabilirsiniz, sağ tıklayıp bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.)

Ilginç Psikolojik Bilgiler - 8

1- İnsanlar kriz zamanlarında ve geleceğe dair belirsizliğin arttığı dönemlerde, kötü yönlerini bilmelerine rağmen, narsistik liderleri tercih ediyorlar.

2- Az miktarda psikedelik ilaç verilen farelerde, önceden şartlanmış korkunun etkilerinin kalmadığı gözlemlenmiş.

3- Kısa-dönemli hafıza doğada yürüyüşle %20 güçlendirilebiliyor.

4- Eğer okuduğunuz şeyleri hatırlayamadığınızdan şikayetçiyseniz, zihninizin yorulduğunu hissettiğiniz bir anda 10 dakika ara verin. Okuduklarınızı bir hafta sonra daha iyi hatırlayacaksınız.

5-

Asch Deneyi

Yandaki çubuklardan en uzunu hangisi? ‘B’ değil mi? Ancak bir grupta sizin dışınızdaki herkes ‘C’nin en uzun çubuk olduğunu söylerse, 12. testin sonunda siz de %75 ihtimalle diğerleri gibi ‘C’ nin en uzun çubuk olduğunu söylüyorsunuz? İnanılmaz değil mi? Bu araştırma 1950’lerde yapıldı. Ve Asch’ın Uyum Deneyleri diye adlandırılıyor.

 

 

 

Ayşe Canan Altındaş

Facebook Yorumları
Ayşe Canan Altındaş
Ayşe Canan Altındaş
Washington University'de Psikoloji ve Ekonomi lisansımı tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndüm ve yurtdışı eğitim danışmanlığı sektöründe bir süre çalıştım. Bilgi Üniversitesi'nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı'mı tamamladım. Şu anda İstanbul'daki ofisimizde uzman klinik psikolog olarak ve Amerika'ya üniversite ve yüksek lisans başvurularında 6 senelik tecrübemi kullanarak adaylara profesyonel eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Ayrıca Kent Üniversitesi'nde 2018 Bahar Dönemi'nde Gelişim Psikolojisi dersini vermekteyim. Bana ulaşmak için lütfen sitenin sağ üst köşesindeki sosyal medya veya e-mail butonlarından birini kullanınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial