Ingiltere’deki En Iyi Işletme Okulları

Paylaş

 

Ingiltere’deki en iyi işletme okulları‘nın listesini Pavlov’s Partner olarak sizin için derledik.

Ingiltere’deki işletme programları’nın Amerika’daki programlara göre avantajlarını sıralamamız gerekirse:

  • Amerika’daki programlara göre mesafe açısından Türkiye’ye yakınlık
  • MBA programlarının 2 sene yerine 1 sene olması
  • Çoğu programın Londra’nın merkezinde yer alıp, şirketlere ulaşımın, onların özel işe alım etkinliklerine (recruitment event) katılımın daha kolay olması
  • Türkiye’deki öğrencilere sağlanan özel burs imkanlarının daha çok olması
  • İngiltere’nin Türkiye ile özel anlaşması gereği, Türkler için İngiltere’de şirket kurmanın kolaylaştırlmış olması.

Ingiltere’deki en iyi işletme okulları listesine bir bakalım:

1. London Business School

London Business School başvurusu nasıl yapılır?Londra’nın merkezinde bulunan London Business School, hem İngiltere’nin hem de Dünya’nın en prestijli işletme okulları arasında. LBS, Master’s in Management, MBA ve Executive MBA imkanı sunuyor. LBS’teki okul kültürünü, başvuru sürecinde Pavlov’s Partner’la çalışan Selim Demirci şöyle tanımlıyor:

“Okulun en iyi özelliği herkesin birbirine yardım etmeyi sever olması. Örneğin danışmanlık şirketlerine başvururken case’lere çalışmada herkes birbirine feedback veriyor, okul arkadaşlarımla mock interviewlar yapıyoruz.”

Dünya’nın tüm önde gelen şirketlerine sadece bir metro durağı uzakta olan okula başvurmak için gereken dökümanlar:

  • GMAT
  • TOEFL veya IELTS
  • Personal Statement ve ek sorular
  • 1 sayfalık Resume

2. University of Oxford Said Business School

Oxford Said Business School BaşvurularıLondra’nın dışında kendi kasabasını yaratmış olan Oxford’un bünyesindeki Said Business School, listemizdeki 2. okul. MBA programının %96‘sını uluslararası öğrenciler oluşturuyor, öğrencilerin yaş ortalması 29 ve GMAT ortalaması da 692.

MBA programını kariyerini değiştirmek isteyen profesyoneller için Oxford Said’in MBA programı birebir.

3. University of Warwick, Warwick Business School

University of Warwick Başvuruİngiltere’nin Coventry şehrinde bulunan University of Warwick’in işletme okulu, özellikle Marketing (Pazarlama) bölümüyle ön plana çıkmaktadır. Oxford ve Cambridge’le birlikte İngiltere’de asla Top 10 Schools listesinden inmemiş okullardandır. Öncü işletme programının yanı sıra, ekonomiye ilgi duyan öğrenciler için oldukça kapsamlı bir Ekonomi Yaz Okulu programı bulunmaktadır.

 

4. LSE – London School of Economics and Political Science

LSE'ye Nasıl Başvurulur?Finans, Ekonomi ve Politik Bilimler alanında öncü bir okul olan London School of Economics’in aslında listedeki diğer okullar gibi bir MBA programı yok. LSE bünyesindeki çoğu program, daha çok teori ağırlıklı. Ancak yine de dünyanın finans, politika ve ekonomi alanındaki en iyi uygulamacıları da LSE’den çıkıyor. Okul, bir kampüs değil, şehir üniversitesi. Dolayısıyla Londra’nın finans merkezinin tam ortasında diyebiliriz. LSE’ye başvuru sürecinde Pavlov’s Partner ile çalışmış olan Murathan Kurt bir sene LSE kampüsünde, 1 sene ise yurtdışında bir MBA programı bünyesinde dersler sunan IMEX programını şu şekilde anlatıyor:

“LSE’de teori açısından ne kadar zenginleştirildiğimizi, Amerika’da IMEX bünyesinde Northwestern Kellogg Shool of Management’ta MBA dersleri alırken farkettim. Ancak, Northwestern’ın uygulamalı, case-studyli yapısı da, kendimi iş hayatına hazırlarken ve öğrendiklerimi özümserken çok iyi geldi.”

5. University of Cambridge Judge Business School

Cambridge'e Nasıl Başvurulur?MBA, Executive MBA, Masters in Finance, ve Finans Doktorası imkanı sunan Judge Business School, Pazarlama alanında Avrupa’nın 1., Dünya’nın ise 4. MBA programını sunuyor. Judge’ın MBA programı girişimcilik ve inovasyon yönetimi alanında da çok iyi. Kendi accelerator’ı ve Cambridge Centre for Entrepreneurial Learning isimli bir girişimcilik merkezi bulunan programın ilk drop-out’u da Hindistan’da Zoom adlı bir araba-paylaşım şirketi kurmuş olan David Back.

Ingiltere’nin En Iyi Işletme Okulları listesinin tamamını görmek için: Eduniversal-Ranking.com

Facebook Yorumları
Paylaş

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial