Istediğini Elde Etmek Için Kurtulman Gereken 10 Alışkanlık

Paylaş

 

Istediğini elde etmek için kendinde bırakman gereken 10 alışkanlığı sana iftiharla sunuyoruz!

Istediğini Elde Etmek Için: Yol3
Hadi bu asık suratı bırakın, hayallerinizi kovalayın!

1. Problemin ne olduğunu kabul etmek, ama onun dışında hiçbir şey yapmamak

Başka bir deyişle, şikayet etmek. (Bunu, hayatımızda memnun olmadığımız ve değiştirmek istediğimiz şeylerin farkına varmak adına zaman zaman hepimiz yaparız.) Ancak, problemin ne olduğunu kabul etmek, onun çözümünde sadece ilk basamaktır. Sızlanmak, sorunu çözmeyecektir. Eğer ilerleme kaydetmek istiyorsanız, söylenmeyi bırakıp harekete geçmelisiniz!

2. Başkası için işe yarayan bir çözümün kendiniz için de faydalı olduğunu düşünmek

Ne demişler, yıldırım aynı yere iki kere düşmez! Başkasını çözüme ulaştıran yöntemi kopyalamak sizi felakete götürür. Aynı sonuca ulaşmak istiyorsanız hiç değilse birkaç değişkenle oynayarak kendinize göre uyarlamanız gerekir. Bir yolu kendiniz için doğru olduğunu hissediyorsanız takip edin; daha önceden başkasını mutluluğa kavuşturduğu için değil.

3. Birinden izin beklemek

Hayatınızda belki sadece bir defa biri karşınıza çıkacak ve hayallerinizi elinize teslim edecek. Elbette planınızın belli bölümlerini gerçekleştirebilmek için birilerinin onayına ihtiyaç duyacaksınızdır. Ancak, yalnızca engellere odaklanıp etrafınidaki olasılıkları görmezden gelmek kendinize savsaklamak için bahane bulmak olur. O, ulaşılması bir fantezi gibi görünen hayallerinizdeki kariyerin başlangıç durağında kimse size engel teşkil etmeyecektir. Sınırların ötesini düşünün: Başkalarının onayına gerek duymadan hangi adımı atabilirsiniz? Oradan başlayın…

 

Istediğini Elde Etmek Için: Yol2
Eğer bir iş yeri sahibi değilseniz, başkalarının sizin için çalışmasını beklemeyin.

4. Başka birinin sizin işinizi sizin yerinize yapmasını beklemek

Kendi başınıza iletişim ağları kurmak yerine başkasından işinizi kolaylaştırabilecek bir tanıdık bulmaya çalışmak kolayınıza geliyor. En az emekle en fazla mükâfata erişmek çekici gelebilir ama emin olun, gerçekten arzuladığınız şeyin peşinden koşuyorsanız, işin angarya gibi görünen kısmı aslında en zevkli kısmıdır.

5. İlerlerken tekrar durum değerlendirmesi yapmamak

Zaman ilerledikçe, koşullar, hedefleriniz, hayalleriniz, idealleriniz hatta siz bile değişeceksiniz. Ve belki izinden gittiğiniz şeyin o kadar da harikulade olmadığını düşüneceksiniz. Süreç boyunca, elde etmek istediğinizin size uymadığını fark ettirecek uyarıcıların karşınıza çıkması mümkün. Aynı şekilde yeni yeni hayallere kapılmanız ve onları da gerçekleştirmek istemeniz de olası. Bunlar gayet normal hatta olumlu gelişmeler! Motivasyonunuzu kaybetmemeniz için zaman zaman durum değerlendirmeleri yapmanız iyi olacaktır.

Istediğini Elde Etmek Icin: Yol4
Ne istediğini bilmemek veya istediğinden emin olamamak, hedeflere ulaşmayı zorlaştırır.

6. Sahip olmak istediğiniz şeyleri hak edip etmediğinizden emin olamamak.

Özgüven eksikliği veya böylesine iyi şeylerin “kendiniz gibi” birinin başına gelebileceğine inanmamak… Eğer dikkat etmezseniz kendinize duyduğunuz bu şüphe yapmaya çalıştığınız her işe bulaşabilir ve kendi kendinizi sabote etmiş olursunuz! İstediğiniz şeye ulaşmamanın sizi daha güvende hissettireceği fikrinden kurtulun. Hayatınız olduğu şekilde devam ettiği takdirde kendinizi değişen şartlara uyarlamanız gerekmeyecek veya kazandıklarınızı kaybetme endişesi duymanıza da gerek kalmayacak. Ama bu şekilde yaşamak istemezsiniz, değil mi?

7. Elde etmek istenilen şeye müstahak olduğunu düşünmek

Bir sonucu hak ettiğini düşünmek ile ona kesinlikle layık olduğunu düşünmek arasında ince bir fark vardır. Bu ikisini, gayret gösterme isteği birbirinden ayırır. Birçok kişi sizin istediğiniz şeyi istiyor olabilir. Sizden başka kimsenin onu sizin gibi hak etmediği düşüncesi sevimsiz tavrı beraberinde getirecek ve başarıya giden yolda başkalarının desteğini kaybetmenize yol açacaktır.

Istediğini Elde Etmek Için: Yol3
Hak ettiğinizi mi, yoksa müstahak olduğunuzu mu düşünüyorsunuz?

8. Bütün zamanınızı insanların sizi desteklemeleri gerektiğini anlatmaya harcamak (Bunu onlara ispatlamak yerine)

Bu şekilde kendiniz de başta olmak üzere birçok kişinin zamanını harcarsınız. İnsanların neden size “şans vermediği” üzerinde kafa patlatmayın; muhtemelen size şans veriyorlardır ancak siz bunları es geçiyorsunuzdur. Onlara dil dökmek yerine bırakın icraatlarınız sizi anlatsın.

 9. Kendi hatalarınızı kabul etmemek

Hatayı başkalarında aramak kolay ve güvenlidir. Ama şunu unutmamalı; kendiniz dışında kimseyi kontrol etmeniz mümkün değil. Bazen dönüp “Neyi daha farklı/iyi yapabilirdim?” diye sormak iyi olabilir. Ne de olsa hatalar, onlardan ders çıkaralım diye varlar…

Istediğini Elde Etmek Için: Yol5
Yola bir çocuğun saflığıyla başla, gerisi zaten gelecektir.

10. Yolun mutlaka çok zor olması gerektiğine inanmak

Her şey çok zor olmak zorunda değil… Aksi düşünce sadece kendinizi gereksiz bir yük altına sokmanıza neden olur. Ve enerjinizi boşa sarf ederek yolun başında tükenmenize… Bir şeyleri kendiniz için zor hale getirmemeye çalışın. Yapamadığınızda yardım isteyin. Bütün yükü tek başınıza sırtlanmanız gerekmiyor.

Facebook Yorumları
Paylaş

1 YorumOn Istediğini Elde Etmek Için Kurtulman Gereken 10 Alışkanlık

 • 6. Alışkanlıkta da belirtildiği gibi:
  ”Eğer dikkat etmezseniz kendinize duyduğunuz bu şüphe yapmaya çalıştığınız her işe bulaşabilir ve kendi kendinizi sabote etmiş olursunuz!”

  10. Alışkanlıkta da:
  ”Yola bir çocuğun saflığıyla başla, gerisi zaten gelecektir.”

  İşte bu ikisinin arasında değişen ruh halimiz yön verir her şeye.
  İşler bir kır gezisi heyecanıyla yapılınca sorun çözülüyor.Ama bunu hayal etmek ve hissetmekte mesele..
  teşekkürler

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial