Kadın Erkek İlişkileri: Hangi Taraf Daha İlgili?

Amerika'ya Kabul Almaya Çalışan Öğrenci
İstediğiniz okula girmek için bu çocuk kadar cesur olabilir miydiniz?
29 Nisan 2012
GMAT'e Gelen Değişikler
GMAT’te Değişiklik: Yenilikler Neler?
29 Nisan 2012

Kadın Erkek İlişkileri: Hangi Taraf Daha İlgili?

Kadinlar sevgililerini, erkeklerden daha çok arıyor!

Büyük Soru İşareti: Kadın Erkek Ilişkileri

Heteroseksüel ilişkilere kadınlar mı yön veriyor? Oxford Üniversitesi’nden Profesör Robin Dunbar’ın araştırması buna bakıyor. 7 aylık süre içerisinde yaklaşık 2 milyar telefon görüşmesini ve 489 milyon cep mesajlaşmasını inceleyen Dunbar, kadınların kadın erkek ilişkilerine yön verdiğini buldu.

Dunbar’a göre 20’li yaşlardaki kadınlar yaklaşık 35 yaşına kadar, en çok karşı cinsi (sevgili ve ya kocalarını) arıyorlar. 35 yaşından sonra ise en çok aradıkları kişi kendi kızları oluyor.

Erkekler içinse trend daha farklı. Erkekler, 30-37 yaşları arasında en çok karılarını veya sevgililerini, 37’sinden sonra ise en çok erkek arkadaşlarını arıyorlar. Dunbar’ın verdiği sonuç şunu gösteriyor: Kadınlar doğurgan oldukları süre boyunca en çok karşı cinsi, doğurganlık azaldıkça da hemcinslerini (özellikle de onlara torun verecek kızlarını) aramayı artırıyorlar.

Facebook Yorumları
Ayşe Canan Altındaş
Ayşe Canan Altındaş
Washington University'de Psikoloji ve Ekonomi lisansımı tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndüm ve yurtdışı eğitim danışmanlığı sektöründe bir süre çalıştım. Bilgi Üniversitesi'nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı'mı tamamladım. Şu anda İstanbul'daki ofisimizde uzman klinik psikolog olarak ve Amerika'ya üniversite ve yüksek lisans başvurularında 6 senelik tecrübemi kullanarak adaylara profesyonel eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Ayrıca Kent Üniversitesi'nde 2018 Bahar Dönemi'nde Gelişim Psikolojisi dersini vermekteyim. Bana ulaşmak için lütfen sitenin sağ üst köşesindeki sosyal medya veya e-mail butonlarından birini kullanınız.

1 Comment

  1. Terminator dedi ki:

    Hanımların biraz bu iletişim konusunda boğucu olduğunu söyleyebilir miyiz? 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial