Başarılı İnsanlar ve Gençlik Hataları
Başarılı Insanlar ve Gençlik Hataları
20 Temmuz 2013
Dünya'daki En İyi Siyaset Programları
Dünya’daki En İyi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Programları
27 Temmuz 2013

MBA Başvuruları Hakkında ‘Insider’ Bilgiler #1

MBA Başvuruları Nasıl Yapılır?

Bu 3 yazıdan oluşan seride, MBA başvuruları hakkında okuyucularıma ‘insider’ bilgiler vereceğim. Her yazıda başvuran kişinin MBA başvurularının stratejilendirmesini sağlayacak son derece önemli bilgiler olacak. Bu bilgiler ile öncelikle MBA başvuruları korkunç birşey olmaktan çıkacak. İçeride ‘adcom’lar tarafından nasıl bir süreç işlendiğini öğrenince, adcomların nelere dikkat ettikleri kafanızda şekillenecek. Böylece siz de MBA başvurunuzu bu önemli noktalara göre şekillendireceksiniz.

Öyleyse başlayalım.

1. Başvurudaki Bilgilerin Tamamlanması / Doğrulanması

Başvurunuz bitti ve ‘Submit’ butonuna bastınız. Başvurunun online kısmında eksik olduğunda birçok durumda uyarı alsanız da, bazı durumlarda online kısımda da eksikler kalabiliyor, (Örneğin, özel bir scholarship başvuranısınız ve gerekli sayfayı doldurmadınız.) ya da başvurunuzun online kısmı tamamen doldurulmuş ancak TOEFL skoru, GMAT skoru gibi sınavların raporları deadline’a kadar okula ulaşmamış oluyor. Okullar otomatik veya manuel biçimde başvuruların tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol ediyorlar.

Eğer başvuruda eksiğiniz varsa bu noktada okullar iki yoldan birini seçiyorlar:

1-) E-maille sizi başvurunuzun eksik kısımları hakkında bilgilendiriyorlar.

ya da

2-) E-maille size başvurunuzun eksik kısımlarını söylüyorlar, ANCAK başvurunuzun bir sonraki round’da kabul edileceğini bildiriyorlar.

Birçok okul ilk yolu seçse de, eğer eksik belgeleri göndermede çok gecikirseniz, başvurunuz bir sonraki round’da değerlendirilecektir.

“Yoksa MBA başvurum submit edilmedi mi?”

Bu göz önünde bulundurması oldukça korkunç bir durum, ancak imkansız değil. Özellikle de başvurunuzu deadline gününde submit ediyorsanız… Başvurunun son gününde birçok başvuran son dakikaya bıraktığı için serverlar çökebiliyor veya aşırı yavaşlıyor. Ve siz ‘Submit’e basmaktan hiçbir sonuç alamıyorsunuz. Ayrıca Türkiye’den başvuruyorsanız, son gün saat farkı stresiyle başvurunuzu submit etmeyin. En iyisi, başvuruyu doldurmaya essayleri yazmakla birlikte başlamak ve en geç deadline’dan 2 gün önce MBA başvurusunu submit etmiş olmak.

Soru: MBA Programlarına ortalama kaç kişi başvuruyor?

Top-tier okullar 3000-9000 arasında başvuru alıyorlar.

Soru: 1 MBA başvurusu ortalama kaç kez okunuyor?

Bu da okuldan okula değişmekte. Bir başvuru Tier-1 okullarda 1 ila 6 kez arasında okunuyor. Ancak genelde bir başvuruyu en az iki kişi okumuş oluyor.

  • Başvurular öncelikle bölge, GMAT skor (okul ortalamasından düşükse) veya özel gruplara göre (Askeri görev yapmış kişiler, LGBT veya Yurtdışı başvurusu) ayrılıyor.
  • Bazı okullar başvuruda belirledikleri kriterlere göre objektif bir puanlama sistemi kullanırken, diğerleri başvuruları daha subjektif değerlendirebiliyor (örn. okuyucu yorumlarına göre).
  • Birçok okulda başvuruyu okuyan kişiler birbirlerinin yorumlarını ve puanlamalarını göremezken (blind), bazı diğer okullarda okuyucular birbirlerinin değerlendirmesini görebiliyorlar.

Bir dahaki yazıma, mülakatlar davetlerinin (interview invitation) neye göre verildiğini ve başvuruları okullara göre kimlerin okuduğunu yazacağım.

MBA başvuru sürecinde herkese kolaylıklar dilerim,

Ayşe Canan Altındaş

 

 

Facebook Yorumları
Ayşe Canan Altındaş
Ayşe Canan Altındaş
Washington University'de Psikoloji ve Ekonomi lisansımı tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndüm ve yurtdışı eğitim danışmanlığı sektöründe bir süre çalıştım. Bilgi Üniversitesi'nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı'mı tamamladım. Şu anda İstanbul'daki ofisimizde uzman klinik psikolog olarak ve Amerika'ya üniversite ve yüksek lisans başvurularında 6 senelik tecrübemi kullanarak adaylara profesyonel eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Ayrıca Kent Üniversitesi'nde 2018 Bahar Dönemi'nde Gelişim Psikolojisi dersini vermekteyim. Bana ulaşmak için lütfen sitenin sağ üst köşesindeki sosyal medya veya e-mail butonlarından birini kullanınız.

3 Comments

  1. […] Bu serinin bir önceki yazısında, Amerika’daki top-tier MBA programlarına başvuru sürecinde ‘Submit’ butonuna bastıktan hemen sonra neler olduğunu ve okulların MBA başvurularını kaçar kez okuduklarından bahsetmiştim. Bu yazıda ise UPenn Wharton ve Chicago Booth School of Business’ta başvuruların nasıl değerlendirildiğinden ve top-tier okullara girmek için akademik başarı kıstaslarından bahsedeceğim. […]

  2. […] serinin önceki yazılarına ulaşmak için: MBA Başvuruları Hakkında Insider Bilgiler #1 ve MBA Başvuruları Hakkında Insider Bilgiler […]

  3. […] MBA Başvuruları’nı tamamlama hakkında detaylı bilgi için: MBA Başvuruları Hakkında Insider Bilgiler #1 […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial