WISC-R Zeka Testi Performans Bölümü
WISC-R Testi Hakkında Detaylı Bilgi (Performans Bölümü)
31 Temmuz 2013
Mutlu Hissetmek Için 10 Soru
Mutluluğa Kavuşmak Için Kendinize Sormanız Gereken 10 Soru
05 Ağustos 2013

MBA Başvuruları Hakkında ‘Insider’ Bilgiler #2

MBA Başvuruları Hakkında Bilgiler

 

Bu serinin bir önceki yazısında, Amerika’daki top-tier MBA programlarına başvuru sürecinde ‘Submit’ butonuna bastıktan hemen sonra neler olduğunu ve okulların MBA başvurularını kaçar kez okuduklarından bahsetmiştim. Bu yazıda ise UPenn Wharton ve Chicago Booth School of Business’ta başvuruların nasıl değerlendirildiğinden ve top-tier okullara girmek için akademik başarı kıstaslarından bahsedeceğim.

UPenn Wharton MBA Başvuru Süreci

 • Her başvuru öncelikle, MBA başvurularını okuması için train edilmiş ve bunun için maaş alan bir MBA 2. sınıf öğrencisi tarafından okunuyor.
 • Başvuruyu ikinci okuyan kişi ise bir Başvuru Komitesi Üyesi (ad-com) oluyor.
 • İkinci bir okumadan sonra, ad-com üyesi başvuranın (applicant) tüm dosyalarını gözden geçiriyor ve applicant’ın mülakata çağırılıp çağırılmaması gerektiğine karar veriyor.
 • Mülakattan sonra ise, bir başka ad-com üyesi ve MBA programı direktörü başvuranın tüm dosyalarını okuyor.

Chicago Booth MBA Başvurusu

 • Her başvuru öncelikle bir MBA 1. veya 2. sınıf öğrencisi tarafından okunuyor.
 • İkinci okumayı ise bir Başvuru Komitesi Üyesi (adcom) yapıyor.
 • Bu ikinci okumadan sonra adcom, öğrenci adayını mülakata davet edip etmeyeceğine karar veriyor.
 • Mülakat verilmeden red edilmiş tüm başvurular, son bir inceleme için başvuru komitesi direktörüne yollanıyor ve o bu başvurulara göz atıyor.
 • Mülakata alınmış başvuruların hepsi başvuru komitesindeki üyeler tarafından toplamda 5-6 kez okunuyor, ve haklarında karara varılıyor.

MBA Başvurularında Akademik Başarı Ne Kadar Önemli?

Üniversite not ortalamanız (GPA) ve GMAT sonuçlarınız MBA başvurularınızda son derece önemli. Bir adcom üyesiyle görüşmenizde GMAT’in önemli olmadığını söylese bile kulak asmayın, top-tier (ilk 20’de) bir okula girebilmek için 700 veya üstü GMAT ideal. (Bu skor eğer okul bünyesinde sıkça temsil edilmeyen bir gruptan geliyorsanız düşürülebilir, örneğin azınlık bir gruba dahilseniz.)

Okulların GMAT puanlarına ve akademik başarıya önem vermelerinin ana sebebi, finans ve ekonomi derslerinin Calculus ağırlıklı olması. Okullar bu matematik ağırlıklı derslere çalışılırken çalışma gruplarının hızını yavaşlatacak öğrenciler istemiyorlar. Dolayısıyla matematiğinizin güçlü olduğunu gösteren bir akademik geçmiş ve GMAT’in quantitative kısmında yüksek yapmanız avantajınıza olacaktır. Bu bizi ayrıca başvuru değerlendirmelerinde başka önemli bir kıstasa da getiriyor: Genel olarak ilk 20 MBA programlarına kabul alan öğrencilerin not ortalamaları 3.5-3.6 arasında. Ancak şu da bir gerçek ki, zor bir Mühendislik programında yapılan 3.3 not ortalaması, rastgele bir Sosyoloji programındaki 3.7 ortalamadan başvuru komitesi tarafından çok daha el üstünde tutuluyor. Dolayısıyla çok sözel bir geçmişiniz varsa, üniversiteden sonra dışarıdan temel Calculus ve İstatistik derslerini almanız, ve GMAT’in quantitative bölümünde çok yüksek yapmanız, MBA başvurularında sizin avantajınıza olacaktır.

Bir dahaki yazımda MBA essaylerinde yazılan kariyer hedeflerinin nasıl stratejilendirilmesi gerektiğinden bahsedeceğim.

Bu serinin ilk yazısı için tıklayınız: MBA Başvuruları Hakkında Insider Bilgiler #1

MBA başvuruları sürecinde herkese kolaylıklar dilerim,

Ayşe Canan Altındaş

Facebook Yorumları
Ayşe Canan Altındaş
Ayşe Canan Altındaş
Washington University'de Psikoloji ve Ekonomi lisansımı tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndüm ve yurtdışı eğitim danışmanlığı sektöründe bir süre çalıştım. Bilgi Üniversitesi'nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı'mı tamamladım. Şu anda İstanbul'daki ofisimizde uzman klinik psikolog olarak ve Amerika'ya üniversite ve yüksek lisans başvurularında 6 senelik tecrübemi kullanarak adaylara profesyonel eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Ayrıca Kent Üniversitesi'nde 2018 Bahar Dönemi'nde Gelişim Psikolojisi dersini vermekteyim. Bana ulaşmak için lütfen sitenin sağ üst köşesindeki sosyal medya veya e-mail butonlarından birini kullanınız.

5 Comments

 1. Ayşe dedi ki:

  Bu yazı benim için çok bilgilendirici oldu.

 2. […] önceki yazımda (MBA Başvuruları Hakkında ‘Insider’ Bilgiler #2) top-tier okullara başvurmak isteyen öğrencilerin GMAT skorlarının yaklaşık 700 civarında […]

 3. […] önceki yazımda (MBA Başvuruları Hakkında ‘Insider’ Bilgiler #2) top-tier okullara başvurmak isteyen öğrencilerin GMAT skorlarının yaklaşık 700 civarında […]

 4. […] MBA Başvuruları’nda akademik başarının ne kadar önemli olduğu hakkında detaylı bilgi için: MBA Başvuruları Hakkında Insider Bilgiler #2 […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial