Öğrenmek İstemediğimiz 7 Basit Hayat Dersi

Paylaş

Önemli / Hayat Dersi

 

Hayat Dersi 1:

Zaman geçtikçe çevremizde gerçekten yakınlık duyduğumuz insan sayısı azalacaktır. Her sosyal ortamda çevresinde onlarca insan gördüğümüz kişilerin genelde gerçekten yakın arkadaşı yoktur, çünkü birçok kişiyle yüzeysel iletişimde bulunurlar.

Hayat Dersi 2:

Bazen geniş çevremizde yakın hissettiğimiz insanlar bile arkamızdan konuşabilir. İnsanlar arkanızdan konuşacaktır da. “Ağız torba değil ki, büzesin.” bu bağlamda çok gerçekçi bir atasözüdür. Önemli olan, konuşulanlar ve konuşanlar karşısında sükunetinizi koruyabilmek, ve o insanların arkasından konuşarak veya kötü lafla geri atakta bulunmamaktır.

Hayat Dersi 3:

Hoşlandığınız veya sevdiğiniz insanın size hiç bir borcu yok. Sadece siz ona duygular besliyorsunuz diye, sizin duygularınıza karşılık vermek zorunda değil. Dolayısıyla, size sizinle ilgilenmediğini açıkça belirtmiş olan bir insana ters veya agresif davranarak sadece kendi itibarınızı zedelersiniz.

Hayat Dersi 4:

Sevdiğiniz biri veya yakınlık duyduğunuz bir insanın morali bozuksa, ve size dert yanıyorsa onu dinlemekten başka daha iyi yapabileceğiniz birşey yok. Durumu değiştirmesi için uzunca dil dökebilirsiniz, ama bir insanın yaşamındaki bir gerçeği değiştirmesi için öncelikle o konu hakkında farkındalığa varması gerekir. Sizin sözleriniz o kişinin farkındalığa varması için itici bir güç olacaktır, ancak sürekli söylerseniz o itici güç ters tepebilir.

Hayat Dersi 5:

Sizi kötü hissettiren insanların yanında isterseniz dünyanın en şık kıyafetlerini giyin, isterseniz dilediğiniz herşeyi başarmış olun, o insanlar yine bir şekilde sizi kötü hissettirecektir. Böyle insanlardan uzaklaşın. Ve unutmayın, sizin kendinize biçtiğiniz değer, giydiğiniz kıyafetlerle veya kazandığınız statüyle artmayacaktır. Öncelikle iç dünyanızı zenginleştirin, dış dünyanız doğal olarak zenginleşir.

Hayat Dersi AlmakHayat Dersi 6:

Vücudunuzla mutlu olun. Eğer sizi hareket edemeyecek kadar engelliyorsa veya kıyafetlerin içinde rahat hissetmiyorsanız, şikayet etmeyi bırakın. Hareket edin. Yediklerinizi değiştirin. Ağız tadınızı değiştirin. Yemeğe bir rahatlama aracı olarak sığınmayı bırakın. Rahatlamak için harekete sığının. Kendinizi koşarak dışarı atın.

Hayat Dersi 7:

İnsanlar sizi her etkinliğe davet etmeyebilir. Bazen bunu cidden unutkanlıklarından, bazen de kasten sizi dahil etmek istemedikleri için yapabilirler. İnsanların bu davranışına burun kıvırıp, surat asmak yerine sizi neden çağırmadıklarına dair sizi sorgulayın. Bu insanlar sizin gerçekten bir arada bulunmak istediğiniz insanlar mı? Hayır ise, dert etmeyin. Kendinizi daha iyi ifade edebileceğiniz başka insanlarla bir ömür boyu tanışırsınız. Eğer cevabınız evet ise, neden sizi aralarında istemeyebileceklerini bir düşünün. Bazen bu tarz küçük gafların altında kendi patternlerimize dair çok iyi ipuçları bulabiliriz.

Ayşe Canan Altındaş

Resimler: Behance.net

Facebook Yorumları
Paylaş

1 YorumOn Öğrenmek İstemediğimiz 7 Basit Hayat Dersi

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial