9 Maddede Para Konusu Çocuklarla Nasıl Konuşulur?

Paylaş

 

Para konusu çocuklarla konuşulamayan bir tabu olmamalı. Çocuklarınıza henüz küçük yaşlarda para konusunda bir yaklaşım belirlemek oldukça akılcı bir yaklaşımdır. Yetişkinlerin psikoterapi seanslarında anlattıkları bize gösteriyor ki, kişinin para ile ilişkisinin temelleri, çocuklukta atılmaktadır.

Çocuklar gündelik yaşamda sık sık anne ve babalarının para ile ilişkilerini gözlemleme fırsatı bulurlar: AVM’ye gittiklerinde anne-babalarından isteklerini talep ederler. Anne ve babalarının istedikleri şeyip alıp almayacaklarını sorgularlar. Ancak birçok çocuk, taleplerini belirtirken paranın gerçek hayatta nasıl kazanıldığına veya kendi istekleri dışında ne için harcandığına (faturalar, ödemeler, ev ihtiyaçları) dair fikir sahibi değildir. Dolayısıyla, sıklıkla kendi istekleri, anne ve babalarının verebileceklerinin ötesine geçer.

Küçük yaşta çocuklarınıza paranın değeri hakkında vereceğiniz eğitimler onun yetişkinlikte kendi parasını nasıl idare edebileceğine dair daha iyi bir fikir verir. Ayrıca gelecekte, çocuğunuzun kendi finansal yaşamını idare edecek bir yetişkin olmasına da katkı sağlamış olursunuz. Çocuğunuz, parasını çarçur etmemeyi ve iyi bir bütçe planı oluşturmayı küçüklükten itibaren öğrenebilir. Ancak eğer siz ebeveynleri olarak, paranızı savruk bir şekilde harcıyorsanız para yönetimi konusunda çocuklarınıza iyi bir örnek teşkil etmiyorsunuz demektir.

Para konusu çocuklarla okuldan önce evde konuşulabilen bir konu olmalı. O nedenle okulda ya da gelecekte “Nasılsa öğrenecek.” diye evde anne-baba olarak çocuğunuza onunla senelerce kalıcı olacak bir eğitimi vermeyi ötelememelisiniz.

Aşağıda çocuklarınıza paranın değerini öğretmeniz için 9 öneri bulunmaktadır. Dilerseniz bu değerli önerilere göz atalım:

1- Çocuklarınıza paralarını yönetmeleri için olanak sağlayın.

Çocuğumuza Para Biriktirmeyi ÖğretmekÖncelikle bu çocuklarınızı yoksun bırakma gibi bir amaç içermez. Çocuklarınızın temel ihtiyaçlarını daima temin etmelisiniz. Bunun dışında kendileri için bir planlama yapabilmeleri adına belli bir miktar parayı onların yönetimine verebilirsiniz. Bu bütçe küçük çocuklar için bir haftalık, daha büyük çocuklar için aylık olabilir. Bu durumda çocuklar ellerindeki parayla bir hafta veya bir ay idare edebilmeyi kendi iradeleri doğrultusunda öğrenebilirler. Bu da onları paranın değeri hakkında fikir sahibi yapar.

2- Çocuklarınızın para kazanmasını destekleyin.

Çocuklarınızın paranın emek karşılığında kazanılan bir materyal olduğunu daha iyi anlamaları için onları bu emeğe dahil edebilirsiniz. Yaşı uygun olan çocuklar hafta sonları kendilerine uygun çalışma koşullarında çalışabilir. Daha küçük çocuklar ise ev işlerine yardımcı olma veya bahçeniz varsa bahçe işlerine yardımcı olma gibi işlerle bu fırsatı deneyimleyebilir. Böylece çocuklar paranın belirli bir emek karşılığında kazanıldığını öğrenir ve para yönetimi konusunda küçük yaşlardan itibaren farkındalık kazanırlar.

3- Çocuklarınıza kategorik olarak finansal yönetimi öğretin.

Çocuklara Para Hakkında Öğretmek

Çocuklarınızın paranın değerini bilmeleri kadar paranın işlevini de daha iyi anlamalarına yardımcı olacak bu eylem kategorilendirmedir. Çocuklarınıza biriktirdiği paranın nerelere harcanacağı hakkında doğru bir planlama yapması için destek olun. Bu uzun dönem ve kısa dönem planları içerebilir. Örneğin; kısa dönem için 2 lira oyuncak parası ve uzun dönem için 2 lira yazılmak istediği havuz parası gibi. Aynı şekilde bu bütçeyi kategorilendirmek de onun yönetim konusunda daha farkında bir birey olmasını sağlayacaktır. Örneğin; 2 lira yardım için ve yine 2 lira harcanmadan öbür aya yatırım için ayrılacak para gibi. Emin olun bu banka tıkır tıkır işleyecektir ve çocuğunuz için şimdiden bir tasarruf hesabı oluşturmuş olacaksınız.

4- Çocuklarınıza evde olan harcamaları anlatın.

Çocuklarla Para Konusunu KonuşmakÇocuklarınıza faturaları gösterin. Örneğin elektrik faturasını çocuğunuza gösterin. Birlikte bir plan hazırlayın ve bu planı uygulayın. Çocuğunuz önceki ayla bu ay gelen faturayı karşılaştırsın. Ve uyguladığı plan doğrultusunda faturaya yansıyan düşmeyi görsün. Böylelikle sorumluluk almayı daha iyi öğrenecektir. Odadan çıkarken ışığı kapatmaya dikkat edecek, televizyonu izlemediğinde kumandayla kapatacaktır.

5- Günlük hayatta yapacağınız aktivitelerle para kavramını anlamalarına yardımcı olun.

Günlük hayatta da çocuğunuza para kavramını anlatın. Örneğin, çocuğunuz bir oyuncağını kırdıysa ve yenisini almak istiyorsa oyuncakçıya beraber gidin ve ona ait olan bütçesinden bu oyuncağı alın. Böylece hem oyuncaklarının kıymetini daha iyi anlayacak, hem de maddi olarak farkındalık kazanacaktır.

6- Para ile ilgili terimler için Monopoly gibiÇocuklarla Monopoly Oynamakoyunlardan destek alın.

Çocuğunuzun para ile ilgili terimleri daha iyi anlayabilmesi için ‘Monopoly’ gibi para içerikli oyunlardan destek alabilirsiniz.

7- Kendi harcamaları ile öğrenmeleri için fırsat verin.

Çocuklarla Para Nasıl Konuşulur?Çocuklar para konusuna aşina değildir. Bu nedenle onlardan bu konuda bir anda farkındalık kazanmalarını beklemek son derece nafile bir çabadır. Bırakın elindeki bütçeyle hareket etmeyi öğrensin. Bir hafta parasını iki günde bitirecektir, diğer hafta ise elbet bütçesini daha iyi yönetmeyi başaracaktır. Onlara hata yapabilmeleri ve bunun farkına varabilmeleri için fırsat verin.

8- Paralarını biriktirme konusundaki çabalarını takdir edin.

Çocuklar kendi hesaplarını yönetme konusunda oldukça isteklidirler. Ve bu konuda kendileriyle gurur duyarlar ve elbette takdir dolu sözler beklerler. Çabaları için onları övün ve onlarla gurur duyduğunuzu sözel olarak ifade edin.

9- Çocuğunuzun isteği onun harçlıklarıyla karşılayabileceğinden çok daha büyükse ailecek ona destek olun.

Çocuklarla Para Konusunu Konuşmak

Eğer çocuğunuzun istediği bir şeyin ücreti, onun harçlık tasarruflarıyla karşılayabileceğinden çok daha fazlaysa o halde çocuğunuza ailecek destek verebilirsiniz. Bu bir oyun parkına gitmek, yüzme sporuna yazılmak veya yeni bir bilgisayar olabilir. Çocuğunuzun gerçekten ihtiyacı olması durumuna göre böyle zamanlarda onun birikimlerini de işin içine dahil ederek, ailesi olarak ona destek olabilirsiniz.

Çocuğunuzla beraber ebeveynleri olarak bu plana devam edin. Para hakkında küçük yaşlarda farkındalık yaratacak bu öneriler, paranın değerini anlama konusunda çocuğunuza yardımcı olacaktır. Bu sayede çocuğunuz sorumluluk sahibi olacaktır. Daha da önemlisi, birikimin sabır istediğini anlayacak ve sabırlı olmayı da öğrenecektir. Ayrıca başkalarından para beklemeden kendi bütçelerini yönetme becerisini kazanmaları onlara başkalarıyla olan iletişimlerinde de derin bir farkındalık kazandıracaktır.

Ek Not: En basitinden çocuğunuz için şu sevimli kumbaralardan birini edinin 🙂

Kaynak: Child Development Info

Facebook Yorumları
Paylaş

1 YorumOn 9 Maddede Para Konusu Çocuklarla Nasıl Konuşulur?

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial