Neden Pavlov’s Partner? Eğitim ve Psikolojiye Adanmış Bir Blog

Davranis Psikologu Phillip Zimbardo
Klasik Koşullandırma’nın ABC’si
11 Nisan 2012

Neden Pavlov’s Partner? Eğitim ve Psikolojiye Adanmış Bir Blog

Amerika'da Eğitim ve Psikolojik Bilgiler

Eğitim, Klinik, Günlük ve Davranışsal Psikoloji’ye Dair bir Blog

Pavlov’s Partner, benim kariyer ve akademik ilgi alanlarimi kapsayan psikoloji ve eğitimin birleşip, güncel haberlerin, ilgili makalelerin ve öğrenilen bilgilerin anlaşılır ve bilgilendirici bir dille izleyiciye aktarıldığı bir alan. İsmi neden Pavlov’s Partner diye sorarsanız, kısaca anlatmaya çalışayım:

Ivan Pavlov, belki de bir çoğunuzun bildiği gibi, ‘çılgın bilimadamı’ diye betimleyebileceğimiz bugün öğrenme ve şartlandırma ana prensiplerinin keşfini yapan Rus bir bilimadamıydı. Pavlov’u  çoğu kişi psikolog diye bilir ama Pavlov kariyerine aslında fizyoloji dalında başlamıştır. Hayvanların sindirim sistemi üzerine yaptığı çalışmaları, bugün kariyerinin dönüm noktasını oluşturan ve ona Nobel ödülünü kazandıran refleks deneylerinin başlangıcını belirler.

Çılgın bilimadamımız Pavlov gene bir gün tükürük bezleri ve sindirim sistemi üzerine köpeklerle bir çalışma yapmaktadır. Deneyde köpekleri zille çağırır ve daha sonra onları etle besler. Etle beslerken, köpeklerin ağzına takılı bir tüple onların tükürük seviyelerini ölçer. Pavlov bir süre sonra asistanı Ivan Filippovitch Tolochinov ile farkeder ki köpekler birkaç beslemeden sonra sadece zilin çalınmasıyla, en az yemek sırasında ürettikleri kadar tükürük üretiyorlar. Pavlov en başta buna deneyinin sonuçlarını etkileyeceği için bozulur, ancak tekrarlayan seanslar onlara gösterir ki aslında köpekler zilin çalınmasına bir açlık refleksi oluşturmuşlar. Pavlov’un akıllı asistanı bunun büyük bir buluş olduğunu farkederek önce kendisi Helsinki’de bir kongre sırasında buluşları ‘reflex at a distance’ (uzaktan refleks) adıyla sunar. Daha sonra Pavlov, Hayvan Psikoloji’si ve Psikopatolojisi kongresinde daha detaylı bir biçimde deneyleri ve sonuçlarını anlatır.

Bundan sonra hikaye Amerika’ya kadar uzanıyor. Amerika’da yavaş yavaş psikanalizin etkisini kaybetmesi ve John Watson ve B.F. Skinner gibi psikologların şartlandırma ve öğrenme prensiplerinin insanların hayatını belirleyen ana yönergeler olduğunu ortaya atması sonucu, bugün Behavioral Psychology (Davranış Psikoloji’si) denen, psikolojinin yan dalı oluştu. Davranış(sal) Psikoloji’nin öğrenmeye ve eğitime de katkısı çok. Dolayısıyla eğitim/öğretim ve psikoloji’nin bir potada eritildiği bu blog’a ben de ünlü Rus bilimadamına ithafen Pavlov’s Partner adını koydum.

Umarım blog’umdaki bilgiler psikoloji ve eğitimle ilgilenen herkesin işine yarar. Birçok haber, makale ve bilimsel olgu/düşünce bu blog’de ele alınacak. Herkese keyifli takipler 🙂

           ”Şimdi Pavlov’a napıcağım gör: benim ağzım sulanır sulanmaz gülümseyecek ve gidip o küçük defterine bunu not alıcak.”
Facebook Yorumları
Ayşe Canan Altındaş
Ayşe Canan Altındaş
Washington University'de Psikoloji ve Ekonomi lisansımı tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndüm ve yurtdışı eğitim danışmanlığı sektöründe bir süre çalıştım. Bilgi Üniversitesi'nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı'mı tamamladım. Şu anda İstanbul'daki ofisimizde uzman klinik psikolog olarak ve Amerika'ya üniversite ve yüksek lisans başvurularında 6 senelik tecrübemi kullanarak adaylara profesyonel eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Ayrıca Kent Üniversitesi'nde 2018 Bahar Dönemi'nde Gelişim Psikolojisi dersini vermekteyim. Bana ulaşmak için lütfen sitenin sağ üst köşesindeki sosyal medya veya e-mail butonlarından birini kullanınız.

4 Comments

  1. Blog hayırlı olsun. Psychotoday okuyan bir insan olarak bu blogu takip edeceğim kesin. 🙂

  2. […] katılabilecek bir başka isim ise, Ivan Pavlov, onunla ilgili bilgilere de blogumun ismini neden Pavlov’s Partner koyduğumla ilgili makalede […]

  3. […] katılabilecek bir başka isim ise, Ivan Pavlov, onunla ilgili bilgilere de blogumun ismini neden Pavlov’s Partner koyduğumla ilgili makalede ulaşabilirsiniz. Diğer yazılarım için […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial