“Psikoterapiye İhtiyacım Var Ama…”

Paylaş

 

Senelerdir değişmeyen bir durum var: Birçok kişi yeni kıyafetlere, son model telefonlara veya elektronik aletlere yüzlerce lira harcıyor, ancak terapi, danışmanlık gibi kişisel gelişim veya “kişisel yatırım” çalışmalarına para harcamaktan kaçınıyor. İkilemin adı: Kendine yatırım yapmak veya yapmamak… Örneğin psikoterapiye o kadar para vermeye ve eskileri o kadar deşmeye gerçekten değer mi?

İnsanlar mutlu olmak istiyorlar, hedeflerine ulaşmak istiyorlar, daha az savaşmak, daha az kaygılanmak, daha az stres yaşamak ve daha huzurlu ve keyifli bir yaşam sürmek istiyorlar. Bir terapiste gitmek bu hedeflere ulaşmanıza yardım edebilir. Ancak, birçok kişi “Psikoterapiye ihtiyacım var…” cümlesinin devamında genelde “ama” bağlacı geliyor. Kişilerin kendini doyuma ulaştırma ve mutlu etme çabaları başka alanlarda böylesine yoğunken, kişiyi kendine yatırım yapmaktan alıkoyan ve psikoterapiye gitmesine engel olan “ama”lar neler?

1. “Duygularımla yüzleşmek istemiyorum:”

Talihsiz de olsa bu durum anlaşılabilir. Mesela, bir ayrılık veya boşanma sonrası yas tutuyorsanız, yeni bir kıyafet almak üzüntünüzü, korkunuzu veya kaygınızı yabancı birine anlatmaktan daha kolay gelebilir. Duygularınızın “içine dalarsanız”, tehlikeli ve yönetilmesi mümkün olmayan şeylerin serbest kalacağından endişe duyuyor veya korkuyor olabilirsiniz. Bu korku yardım almanıza engel olabilir, terapiye gitmek istemeyebilirsiniz. Sizce kendinizi alışverişle oyalayarak, duygularınızı yok edebilir misiniz?

Psikanalist Alice Miller “Bir zamanlar kendileri için gerçek tehlikeler oluşturan, fakat uzun zamandan beri tehlike olmaktan çıkan şeylerden korktuklarını ve kaçtıklarını bilmezler. Psikoterapi bize canlılığımızı yeniden kazanacağımız bu duygu dünyamıza geri dönüşümüzde yardımcı olabilir.” diyor.

Psikoterapiye Giden Var Mı?2. “Hızlı bir iyileşme istiyorum.”:

Terapi, danışanın da terapist kadar çabalaması ve sabretmesi gereken bir süreçtir. Başlanan terapi süreci etkisini haftalar veya aylar sonra göstermeye başlar. Çünkü ruhsal olarak iyi olma hali sihirli değnekle gerçekleşmez ve terapist sizin yerinize sizin yapmanız gereken şeyleri yapamaz. “Bu terapi kaç ay sürer?” sorusunun cevabı danışanın problemine, seanslarına düzenli devam etmesine ve terapistle işbirliği düzeyine bağlı olarak değişir. Terapi hızlı bir iyileşme yerine kalıcı dönüşümü hedefler.

3. “Mutluluğa yatırım yapmayı anlamsız görüyorum:”

Bazı kişilere erken yaşta mutlu olma isteğinin anlamsız, hatta bencilce olduğu öğretilmiştir. “Kendime yatırım yapmayı hak etmiyorum, bu çok gereksiz.” diyen kişilerin sayısı hiç de az değildir. Bu kişiler terapiye para harcamak yerine daha haz verici şeyleri seçerler; bir festivale ve seyahate yüzlerce lira harcayabilirler, çünkü bu harcama keyif vermeyi garanti eder ve çoğu kişinin yaptığı bir şeydir. Eğlenceye yapılan harcamalar kendiliğe yapılacak yatırımdan daha önemli ve olağan görülür. Garip değil mi?

“Her şeyi unutmak için eğlencenin her türüne sığınırlarken, en yaşamsal şeyden kaçarlar; tüm yaşamları eğlence olup çıkar, bu bir tür kaçış yoludur. Temel sorunla yüzleşmekten kaçınmanın her türlü yolunu icat ederiz: Avlanma, tiyatro, partile, ayak oyunları, hatta savaşlar. Tüm bunlar var olmanın acısını dindirmenin yollarıdır” der yazar Leszek Kolakowski.

4. “Yardım istemekten utanıyorum.”:

Problemlerinizi olduğunu kabul etmek bile çok utanç vericiyken, bu problemler için yardım istemenin çok daha utanç verici olduğnu düşünüyor olabilirsiniz. “Ben çocuk değilim, yetişkinim, bunlarla tek başıma başa çıkabilmeliyim.”, “Ben doktorum, kendi söküğümü dikebilmeliyim.” veya “Ben koskoca şirketin müdürüyüm, bir sürü kişiyi yönetiyorum, kendimi nasıl yönetemem?” sıklıkla karşılaştığımız sorgulamalardır.

Gerçek şu ki eğitimi, yaşı, işi ne olursa olsun herkes, hayatının belli dönemlerinde yardıma ihtiyaç duyar. “Eğer  kendi kişisel gerçeğimizle yüzleşebilirsek; bu yüzleşme, geçmişe bakışımızı çarpıtan yanılsamaları ortadan kaldırmamıza ve berraklık sağlamamıza yardımcı olur…” (Miller, 2011). Yardıma yatırım yapmak duygusal olarak zorlu olabilir, çünkü bir yanınız yardım almanın zayıflık, tembellik veya başarısızlık olduğunu düşünebilir. Bunlar çoğu zaman aile tarafından empoze edilmiş ve sonradan içselleştirilmiş tabular ve/veya sosyal tabular ve maalesef insanlık deneyimini oldukça kısıtlayan önyargılar.

Psikoterapi Odaları Nasıl Olur?
İç dünyanızı açabileceğiniz bir psikoterapi odası düşleyin.

5. “İşe yarayacağına inanmıyorum”:

Bu söylem, en önemli engellerden biridir. “Açıklamalarınızı anlıyorum, ancak bu terapi sizce gerçekten işe yarar mı? Sorunumu çözebilir misiniz?” “Verdiğim paraya değer mi? Değeceğini garanti edebilir misiniz?” gibi sorular terapiye dair duyulan kaygılardandır. Araştırmalar terapide uygulanan teknikten çok terapist-danışan ilişkisindeki dinamiklerin terapinin olumlu sonuçları üzerinde rol oynadığını göstermektedir.

Favori restoranınızda bir dilim pasta sipariş ettiğinizde, pastanın lezzetli olacağından ve sizi mutlu edeceğinden emin olabilirsiniz. Buna karşın, terapiye yatırım yaptığınızda, bu netliği görememek sizi korkutabilir. Aradaki fark terapinin satın alınan hazır bir sürecin aksine, terapist ile danışan arasındaki ilişkiye bağlı olarak ilerleyen bir süreç olmasıdır. Kişisel gelişime yatırım yapmak daha karışık ve belirsiz duyulabilir, çünkü insan ruhsallığı karışık, karmaşık, çok bileşenli ve belirsizliklerle dolu bir materyaldir.

Neler Yapılabilir?

Eğer hayatınızı değiştirmek istiyorsanız ve psikoterapiye meraklıysanız, ancak terapiye başlamakla ilgili endişeleriniz varsa, neler yapılabilir?

a. İç dünyanızı araştırın: Endişeye neden olan korkular, şüpheler, ön yargılar neler? “Psikoterapiye gitmek işe yaramayacak.” diyen ses kime ait? Sizi gerçekten tutan şeyi ve nedenini düşünün.

b. Hiçbir şey yapmamanın sonuçlarını düşünün: Eğer sizi mutsuz eden kalıpları devam ettirirseniz, bundan iki-üç sene sonra nerede olacaksınız? Takılıp kalmanın ve sabitliğin sonucu ne olacak? Hiçbir şey kötüleşmese de iyileşen şeyler olacak mı?

c. Tutumunuzu düzeltin: Mutluluğa, sağlığa ve iyi olmaya yatırım yapmak için neleri değiştirmeye ihtiyacınız var? İç huzura ve mutluluğa kavuşmak için gerçekten bir değer ödeyebilir misiniz? Sağlığınızın sizin için değeri nedir?

d. Kendinize izin verin: Kendiniz için güzel şeyler yapmanız ve değerli deneyimler edinmenizde yanlış hiçbir nokta yok. En sevdiğiniz restorandaki o pastayı yiyin, seyahat edin, kitaplar okuyun; tüm bunları yaparken iç dünyanızı yani ruhsallığınızı da beslemek, zenginleştirmek ve okumak için kendinize özel bir alan yaratın.

Umarız ki bu yazı, “Psikoterapiye ihtiyacım var…” diyen kişilerin şüphelerini ve korkularını biraz olsun azaltır.

Çeviren ve Derleyen: Uzman Klinik Psikolog Cansu Torun

Psychology Today

Miller, A. (2011). Yetenekli Çocuğun Dramı. Profil Yayıncılık.

Facebook Yorumları
Paylaş

2 YorumOn “Psikoterapiye İhtiyacım Var Ama…”

 • Eğer hayatınızı değiştirmek istiyorsanız ve psikoterapiye meraklıysanız, ancak terapiye başlamakla ilgili endişeleriniz varsa, neler yapılabilir?

  aslinda tamda bunun cevabini ariyorum… assagidaki basliklar altinda vermis oldugunuz cok degerli ornekler gercekte iste budur dedigimiz tanimlamalar. sorun bunlari realite edemiyor olmamiz, bir cok defa bana nasil bir katki sunar diye dovunup durdum, mutlaka katki saglayacagini dusunuyorum ama psikoterapiye baslarken karsimiza cikacak olan bilmedigimiz adlandiramadigimiz korkularimiz belkide bunlarla yuzlecek olmamiz bizler icin caresizlik hissi veriyor. bunla yuzlesecek yuzumuzun olup olmamasiyla ilintili bence.

  a. İç dünyanızı araştırın:
  b. Hiçbir şey yapmamanın sonuçlarını düşünün:
  c. Tutumunuzu düzeltin:
  d. Kendinize izin verin:

  herseya ragmen bunu denemek istiyorum. ama nasil nerden baslayacagimi gercekten bilmiyorum.

  • Fırat Bey,
   Terapi süreci deneyimlendiğinde anlatması ve açıklanması kolaylaşan karmaşık bir süreç. Terapiyi kendinize açılacak bir alan, taşımakta zorlandığınız duyguları (örnek: korkuları) ve düşünceleri taşımanıza yardım edecek ve sizin hızınızda ilerleyecek bir süreç olarak görmeniz faydalı olacaktır. Merkezimizdeki psikoterapi hizmetinden faydalanmak isterseniz, bize bilgi@pavlovspartner.com mail adresinden veya 0535 899 7121 nolu telefondan ulaşabilirsiniz.
   Sevgiler
   Uzm. Klinik Psikolog Cansu Torun

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial