Senin Sosyal Medya Kişiliğin Hangisi?

Paylaş

 

Sosyal medya gündelik hayatımızın içine gün geçtikçe sızdıkça, artık ‘reel’ kişilik tipimiz dışında bir de ‘sanal’ kişilik tiplerimiz doğuyor. Sonuçta Facebook’u, Twitter’ı, LinkedIn’i nasıl kullandığımız, bu mecralarda neler paylaştığımız başkalarının bizim hakkımızda ne düşündüğünü büyük ölçüde etkiliyor. Hele ki yurtdışında, üniversite ve iş başvurularında kişilerin sosyal medya profillerine bakılarak bir fikir elde edildiği ve başvuruya ek olarak, kişinin sosyal medya profilleriyle ilgili bilgiler ile de kuruma kabul edilip edilmeyeceği kararının alındığı söylentiler arasında. Bu yazıda 6 sosyal medya kişilik tipini sizler için tanımlıyoruz. Yazıyı okuduktan sonra kendi sosyal kişilik tipinize dair tahminleri yorumlarda yapabilirsiniz.

Sosyal Medya Kişilik Tipi 1: Hipster

Sosyal Paylaşımcı: HipsterEğer Hipster bir paylaşımcıysanız, en çok kullandığınız sosyal ağ büyük ihtimalle Tumblr. Ayrıca e-posta aracılığı ile de arkadaşlarınıza içerik göndermeyi seviyorsunuz. Paylaşmayı en çok sevdiğiniz içerikler yaratıcı, renkli, trendy ve sanat/fotoğraflarla alakalı. Arkadaşlarınız da sizin paylaşımlarınızı takip etmeyi seviyorlar.

 

 

 

Sosyal Medya Kişilik Tipi 2: Kariyerci

Sosyal Paylaşımcı KariyerciKariyerciler gerçek hayatlarında da başarılı iş networkü kurarlar. Genelde kullandıkları tek bir sosyal medya hesabı vardır; o da LinkedIn‘dir. Başarı ve kariyer ile ilgili yazılar ve bazen de kişisel gelişim içerikleri en çok paylaştıkları içerik tipidir. Özellikle Amerika’da işteki patronunuzun Kariyerci bir sosyal medya kişiliğine sahip olma ihtimali yüksektir.

*İlginç bilgi: Eğer bir CEO’ysanız en çok kullandığınız dijital paylaşım aracı: e-posta.

 

Sosyal Medya Kişilik Tipi 3: Yardımsever

Sosyal Paylaşımcı: Yardımsever Yardımseverler özellikle sosyal yardım ve politik bilinçlenme içerikli paylaşımlar yapmayı çok severler. Fikirlerini tartışmaya açmak için de sıklıkla e-posta kullanırlar. Acil kana ihtiyacı olan insanlar, kanserli çocuklara yardım veya Dünya’nın herhangi bir yerindeki sosyoekonomik ve politik sorunlar en çok paylaştıkları içerik tipleridir.

*İlginç bilgi: 55-64 yaş arası kullanıcılar Twitter’da şu anda en hızla büyüyen grup.

 

Sosyal Medya Kişilik Tipi 4: Seçici

Sosyal Paylaşımcı: SeçiciSeçiciler sadece bir içerik popüler olduğu için onu paylaşmazlar. Aksine, seçiciler ilgilendikleri niş konuda bir yazı veya içerik popüler olsun olmasın onu paylaşırlar. Blogger, WordPress ve Twitter sık kullandıkları paylaşım ağlarıdır.

 

 

 

 

Sosyal Medya Kişilik Tipi 5: Bumerang

Sosyal Paylaşımcı: BumerangBumeranglar için sosyal medya onları güçlendiren ve kabul edilir hissettiren bir kavram. Aldıkları ‘like’lar, retweetler, ve yorumlar onlar için son derece önemli. Bu yüzden de onları sık sık popüler olmuş içerik paylaşırken bulacaksınız. En çok kullandıkları sosyal ağlar: Instagram, Facebook ve Twitter.

*İlginç Bilgi: Facebook kullanıcılarının %23’ü facebook’a günde 5 veya daha fazla kez bakıyorlar.

 

Sosyal Medya Kişilik Tipi 6: Bağlantı kurucu

Sosyal Medya Paylaşımcı: Bağlantı KurucuBağlantı kurucular, sosyal medyayı sıklıkla bir organizasyon düzenlemek ve olan biten organizasyonlardan haberdar olmak için kullanırlar. Kendileri çok fazla paylaşımda bulunmazlar. Ancak Facebook’un Groups ve Events uygulamalarını sıklıkla kullanırlar.

*İlginç Bilgi: Twitter’daki paylaşımların %90’ı twitter kullanıcılarının %2’si tarafından üretiliyor.

 

Listeyi okudunuz, sizce siz hangi sosyal paylaşımcı tipisiniz? Yorumlarda belirtin!

Referans: Educators Technology

Facebook Yorumları
Paylaş

1 YorumOn Senin Sosyal Medya Kişiliğin Hangisi?

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial