“Sevgilimle Ilişkimi Nasıl Düzeltebilirim?” İlişkinizi Kurtaracak 6 Madde

Paylaş

6 Maddede “Sevgilimle Ilişkimi Nasıl Düzeltebilirim?” yazısını Eric Barker’ın Time dergisi için yazdığı yazıdan çevirdik.

Psikolojik araştırmalar, sevgilinizle ilişkinizi düzeltmek için ne gibi bulgular bulmuş? Sizler için derledik.

1. Heyecanı artırın.

Sevgiliyle Dansetmek

Psikolojik araştırmalar gösteriyor ki, evlilikler çatışmaların artmasından değil, olumlu duyguların azalmasından dolayı bozuluyor. Sıkılmak ve sıkılganlık gerçekten bir ilişkiyi hırpalayabilir.

İlişkilerde heyecan, konuşulmayan yakınlığı artıran bir durum. Dolayısıyla çatışmaları azaltmak yerine, heyecanlı anları artırmaya odaklanmak, daha iyi bir çözüm yolu olabilir.

University of California, Santa Barbara’dan psikoloji profesörü Shelly Gable ise, eşinizle veya sevgilinizle birlikte nasıl eğlendiğinizin, nasıl çatıştığınızdan daha önemli olduğunu söylüyor.

Psikolojik araştırmalara bakarsak;

  • Uzun dönemli evliliklerde tutkuyu ne tetikliyor? Birlikte heyecanlı şeyler yapmak.
  • Romantik ve hoş bir aktivitenin tüm dertlerinizi çözeceğini mi sanıyorsunuz? Tekrar düşünün. Psikolojik araştırmalar, hoş aktivitelerden ziyade, heyecanlı aktivitelerin çiftleri daha sıkı bir biçimde bir araya getirdiğini gösteriyor.
  • Neden heyecanlı bir şeyler yapmanın ilişkiler üzerinde etkisi bu kadar büyük? Çünkü, aslında insanlar olarak duygularımızın nereden kaynaklandığı konusunda oldukça yanılabiliyoruz. Yani eğlenceli bir aktiviteyi sevgilinizle yapınca, eğlencenizi direkt o kişiyle olan anılarla bağdaştırıyorsunuz.

O yüzden gidin sevgilinizle heyecanlı bir şeyler yapın. Dansedin, gülün…

2. Aşkınızdan biraz gözünüz kamaşsın.

Aşkından gözü kamaşmak

Psikolojik araştırmalar gösteriyor ki, evlenmeden önce, partnerini idealize eden kişiler, evlendikten 3 sene sonra daha mutlu oluyorlar.

İlişkiyle ilgili ilüzyonlar sadece evlilikleri değil, her tür ilişkide daha çok güven, aşk ve ilişkiden tatmin, ve daha az çatışma ve ikirciklilik getiriyor.

3. 5’e 1 oranı

Bu oranı aklınızda tutun. Mutlu bir ilişki tutturabilmek için her 1 kötü anıya, 5 iyi anınızın olması ideal. Psikolojik araştırmalar gösteriyor ki, bu oran 2.9/1’e düştükçe, ayrılık veya boşanmaya gidiyorsunuz.

Yani her bir yargılayıcı sözünüz için 5 tane olumlu söyleminiz olması önerilir.

4. Özenli olun.

İlişkinizde özenli olun.

Özenlilik, evlilikten alınan tatminin en önemli belirleyicisi.

Aslında özenlilik, sadece ilişkide tatmini değil, ayrıca işte başarıyı, geliri, yaşam süresini, ve sağlığı belirleyen en önemli faktör.

 

5. Şükran duyun.

Minnet duyun.

 

Şükran duymak, karşımızdakine yaptıkları için teşekkür etmek, aslında ilişkide çiftleri iyi bir sarmala sokuyor. Karşısındakinin minnetini hissetikçe, çiftler birbirlerine karşı daha verici ve özenli oluyorlar.

Kendine bakma ve dikkat etme, karşısındaki için bir şeyler yapmak, şükran ve takdir duydukça artıyor, ve ilişkinin kalitesini artırıyor.

6. Uğraşın.

Sevgiliniz her zaman sizin için orada olacak.

Saçma gelebilir ancak doğru, ilişkiniz için uğraşacaksınız.

Size bunlar zorlama mı geliyor? İlişkinizin ilk zamanlarını hatırlayın.

  • İlk randevunuzda neden o kadar eğlenmiştiniz? Çünkü daha iyi olmak için uğraşmıştınız. Kötü yanlarınızı sevgilinizden saklayın demiyoruz, ancak kötü yanlarınızı paylaşsanız da sevgiliniz için daha iyi olmaya uğraşabilirsiniz.
  • Herhangi bir ilişkiyi geliştirmenin en etkili yolu, karşınızdakine aktif olarak ilgi göstermek ve o kişiyle paylaşımda bulunmaktır.
  • Bunların hepsinin sahte olduğunu mu düşünüyorsunuz? Rahat olun. Psikolojik araştırmalar gösteriyor ki en iyi şekilde olmaya çalışmak aslında gerçek kendiliğimizi gösteriyor.
  • Anılarınızı anın ve gülün. Birbirinizin gözlerinin içine bakın. Saçma mı geliyor? Psikolojik araştırmalar, bu anların kişilerin en çok aklında kalan anlar olduğunu gösteriyor.

Yazıyı orijinalinden çeviren: Uzm. Klnk. Psk. Ayşe Canan Altındaş

Facebook Yorumları
Paylaş

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial