Size En Uygun Hafta Sonu Aktiviteleri Nedir?

Seri Katillerin Psikolojisi nasıl açıklanır?
Seri Katillerin Psikolojisi – Psikopatlık ve Anti-Sosyal Kişilik
25 Temmuz 2012
Uykusuzluk Modern Çağ Sorunu
Uykusuzluk Sorununu Çözmek İçin 6 Sık Sebebi Eleyin
07 Ağustos 2012

Size En Uygun Hafta Sonu Aktiviteleri Nedir?

Bungee Jumping hafta sonu aktiviteleriniz arasında mı?

 

Araştırmalar gösteriyor ki, hafta sonu aktivitelerine ödenen para, eşyalara ödenen paralardan insanı daha çok mutlu ediyor. Ama her aktivite de her insanı mutlu etmez. Amerika’da bir özel araştırma şirketi, 142 insanla yaptığı anketten Amerikalıların en sevdiği hafta sonu aktivitelerinin listesini çıkardı.

1. Günübirlik gezi/Haftasonu kaçamağı

2. Akşam yemeği

3. Müzeler/Galeriler

4. Konserler

5. Dağa tırmanma

Araştırmacılar en başta tatil planlarının ve yemek yeme aktivitelerinin insanları en mutlu edecek tecrübeler olduğunu tahmin ediyorlardı. Ancak müze ve galeri ziyaretlerinin 34 aktivite arasından 3. sırada olması onları şaşırttı.

Bunun üzerine ikinci bir araştırma yaptılar. Bu araştırma farklı değerleri üstün tutan insanların farklı hafta sonu aktivitelerini daha eğlenceli ve mutlu edici bulduğunu ortaya çıkardı. Örneğin zevke (hedonizm) önem veren insanlar eğlenceli sosyal aktiviteleri tercih ederken (lunaparklar, barlar, komedi showları), kişisel gelişime önem veren insanlar opera, müze veya galeri ziyareti gibi aktiviteleri daha önemli buluyorlar. İlginç olan, hedonistler yüksek adrenalinli aktiviteleri o kadar tercih etmiyorlar (sörf, skydiving ve rafting gibi).Boş zamanınızda neler yapmaktan hoşlanırsınız?

Araştırmanın sonucu sizin değerlerinizin boş vaktinizi nasıl değerlendirmek isteyeceğinizi de belirlediğini ortaya koydu. Yani bir dahaki sefere hedonist arkadaşınız, evde oturup kitap okumayı tercih eden size ¨Haydi bara gidelim!¨ diye ısrar ettiğinde bu tecrübeden ne kadar zevk alacağınızı iki kez düşünün.

Facebook Yorumları
Ayşe Canan Altındaş
Ayşe Canan Altındaş
Washington University'de Psikoloji ve Ekonomi lisansımı tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndüm ve yurtdışı eğitim danışmanlığı sektöründe bir süre çalıştım. Bilgi Üniversitesi'nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı'mı tamamladım. Şu anda İstanbul'daki ofisimizde uzman klinik psikolog olarak ve Amerika'ya üniversite ve yüksek lisans başvurularında 6 senelik tecrübemi kullanarak adaylara profesyonel eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Ayrıca Kent Üniversitesi'nde 2018 Bahar Dönemi'nde Gelişim Psikolojisi dersini vermekteyim. Bana ulaşmak için lütfen sitenin sağ üst köşesindeki sosyal medya veya e-mail butonlarından birini kullanınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial