Sosyal Medya Bağımlılığı Neden Kaynaklanıyor?

Guzelligin evrensel kıstasları nelerdir?
Güzelliğin Psikolojisi
10 Ağustos 2012
Karizmatik İnsanların Özellikleri
Karizmatik İnsanların 6 Ozelliği
23 Ağustos 2012

Sosyal Medya Bağımlılığı Neden Kaynaklanıyor?

Sosyal Medya Bağımlılığı
Facebook ve Twitter tiryakiliği nasıl olur?

Facebook bağımlısı olmanın belirtileri: mavi yüz, pörtlemiş gözler ve alnınızda bir facebook logosu.

 

 

Facebook’un üyelerinden kendi devletini kurabileceği konuşulup, sosyal medya bağımlılığı artık bilimsel bir araştırma konusu olmuşken, aslında beyinle ilgili araştırmalar yapanlar sosyal medyanın bu cazibesinin çok da sürpriz olmadığını tahmin edebiliyorlardı. Harvard Business Review‘dan David Rock’un bahsettiği sinirbilimi (neuroscience) araştırmalarına göre, beynimizin hazırda bulunan ve bir aktiviteyle ilgilenmiyorkenki hali, başka insanları düşünüyor. Aktif birşeyle ilgilendiğimiz zaman, örneğin matematik problemi çözerken, bu sistem kapatılıyor. Ancak beynimiz sadece 2 saniye aktif angajman içinde değilken bile, doğrudan kendimizi ve başka insanları düşünmeye başlıyor.  Geçmiş araştırmalar yüzyüze başarılı sosyal etkileşimlerin beynimizde ödül devrelerini aktif hale getirdiğini, sosyal fobi ve dışlanma korkusunun ise fiziksel acı hissetmemize sebep olan aynı sinirleri stimüle ettiğini gösteriyor. Twitter ve Facebook gibi sosyal medya sitelerinin başarısı da burada yatıyor. Bu siteler beynimizin inaktif haldeyken düşündüğü şeyler için beynimizi ödüllendiriyor. Ancak, Facebook veya Twitter’da takılmanın yüzyüze soyal etkileşimler kadar bizi pozitif etkileyeceğini düşünmeyin. Aslında bir bakıma bu sitelerin sinirlerimiz üzerindeki etkisi uyuşturucular gibi: Beyin ilk kullanımlarda şiddetle uyarılıyor, dolayısıyla tekrarlayan kullanımlarda kullanıcılar ödül devrelerini aktifleştirmek için daha da uzun süre bu sitelerde vakit geçiriyorlar. Sonunda, beyin bu kolay ödüllendirilme mekanizmasına öylesine odaklanıyor ki, diğer meşguliyetlerimize odaklanmakta zorlanıyoruz. Yapılan psikolojik araştırmalar gösteriyor ki, Facebook’ta uzun vakit geçiren öğrenciler daha sinirli, depresif ve saldırgan oluyorlar. Bir daha dostalarınızla Facebook’un veya Twitter’da ne kadar uzun vakit geçirdiğinizi  konuşurken, Twitter ve Facebook kullanımına  sigara veya alkol gibi bir sınır getirip getirmemeniz gerektiğini hepimizin düşünmesi gerek.

Facebook Yorumları
Ayşe Canan Altındaş
Ayşe Canan Altındaş
Washington University'de Psikoloji ve Ekonomi lisansımı tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndüm ve yurtdışı eğitim danışmanlığı sektöründe bir süre çalıştım. Bilgi Üniversitesi'nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı'mı tamamladım. Şu anda İstanbul'daki ofisimizde uzman klinik psikolog olarak ve Amerika'ya üniversite ve yüksek lisans başvurularında 6 senelik tecrübemi kullanarak adaylara profesyonel eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Ayrıca Kent Üniversitesi'nde 2018 Bahar Dönemi'nde Gelişim Psikolojisi dersini vermekteyim. Bana ulaşmak için lütfen sitenin sağ üst köşesindeki sosyal medya veya e-mail butonlarından birini kullanınız.

1 Comment

  1. Agent-TR dedi ki:

    Benimde çevremde bulunan farklı bir örnek vereyim, gerçek hayatta genellikle asosyal, çekingen olan insanlar kendilerine sosyal medyada resmen farklı bir dünya kurup burada popülerleşmeye çalışıyorlar, bu da oları sosyal medyada zaman geçirirken mutlu ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial