Batu El Referans

Vildan Cevahir
Vildan Cevahir Referans
21 Mayıs 2018
Aytuğ Turanlıoğlu Foto
Aytuğ Turanlıoğlu Referans
29 Mayıs 2018

Batu El Referans

Batu El
İsim: Batu El, Mezun Olduğu Okul: Robert Kolej, Kabul Aldığı Okullar: Tulane University (%100 Eğitim Burslu), Fordham University (Kısmi Burslu), Purdue University, University of Toronto
Yurtdışında bir üniversiteye başvurmaya karar verdikten sonra, bir danışmanla çalışmanın gerekli olup olmadığını sorgulamıştım. Bir danışman ne yapar, ne işe yarar onu da bilmiyordum, başvuru süreci ile ilgili de çok az bilgim vardı. Sonunda risk almamak adına iyi bilen birisinden yardım almaya karar verdim. Ne yapsam, kiminle çalışsam diye düşünürken Ege ve Aytuğ(okuldan arkadaşlarım) beni Canan Abla ile tanıştırdı. Üst dönemlerimden bir sene önce dinlediğim “Benim danışmanım hiç yardımcı olmadı.” şikayetleri gözümü korkutmuştu. Bu yüzden danışmanı olumlu tavsiye eden birilerinin olması seçim aşamasında benim için önemliydi.
12. Sınıfın ilk zamanları ben biraz gergindim. Okul araştırma, süreci anlamaya çalışma derken o vakte kadar hiçbir essay e başlayamamıştım. Nereye başvuracağıma dair de hala soru işaretleri vardı kafamda. Canan Abla ile bu konularda uzun uzun konuştuk. Beraber okulları inceledik. Seçtik. Gerekliliklerini öğrendik ve neyin ne zaman yapılacağını programladık. İlk aşamada Canan Abla süreci kısa zamanda kavramamı sağladı ve gerginliğimi üzerimden atmama yardımcı oldu.
Sonrasında Canan Abla bana en çok essay lerimde yardımcı oldu. Bir danışmanlar danışanları için essay yazıyorlarmış miti dolanıyor ya hep ortalıkta. Bu yazıyı okuyan biri de merak ediyordur bu konuyu diye tahmin ediyorum. Öncelikle Canan Abla benim essay lerimi yazmadı. Ama en başta ne hakkında yazmam gerektiğini de onunla tartıştık, yazdıktan sonra nasıl daha etkileyici bir hale getirebileceğimi de, paragrafların düzeninin nasıl olması gerektiğini de. Bütün bu süreçlerden kendisi de geçmiş ve okulların kabul ofislerinde de görev yapmış olan birisi ile birlikte çalışmak, sorulan sorulara üniversitenin nasıl yanıtlar beklediğini anlamamı sağladı. Canan Abla’nın yardımı ile tamamlanan essay leri okullara yollamak benim de içime siniyordu.
Bu ortaklaşa çalışma sonunda iyi ürünler çıkardığımızı düşünüyorum. Okullar da bu şekilde düşünmüş olacaklar ki, başvurduğum yerlerden olumlu yanıtlar aldım. Yapmam gerekenleri anlamakta zorlandığım, önemli kararlar vermem ve iyi ürünler ortaya koymam gereken bir dönemi Canan Abla’nın destekleriyle olabilecek en iyi şekilde geçirdiğimi düşünüyorum.”
Facebook Yorumları
Ayşe Canan Altındaş
Ayşe Canan Altındaş
Washington University'de Psikoloji ve Ekonomi lisansımı tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndüm ve yurtdışı eğitim danışmanlığı sektöründe bir süre çalıştım. Bilgi Üniversitesi'nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı'mı tamamladım. Şu anda İstanbul'daki ofisimizde uzman klinik psikolog olarak ve Amerika'ya üniversite ve yüksek lisans başvurularında 6 senelik tecrübemi kullanarak adaylara profesyonel eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Ayrıca Kent Üniversitesi'nde 2018 Bahar Dönemi'nde Gelişim Psikolojisi dersini vermekteyim. Bana ulaşmak için lütfen sitenin sağ üst köşesindeki sosyal medya veya e-mail butonlarından birini kullanınız.
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial