Uzlaşmacılık Nedir? Tartışmalarda Etkili Bir Yöntem midir?

Stanford Business School MBA
Stanford Business School’a En Çok Öğrenci Yollayan Okullar
01 Haziran 2012
Akıl Sağlığı için Uygulamalar
Optimal Akıl Sağlığı’na Ulaşmak İçin 3 Egzersiz
12 Haziran 2012

Uzlaşmacılık Nedir? Tartışmalarda Etkili Bir Yöntem midir?

Uzlaşmacılık Nedir

Aman içgüdüsel hiserinize kapılıp, bu goriller gibi kendinizi kaybetmeyin.

Uzlaşmacılık Nedir?

İnsanların olduğu yerde, mücadele de olacaktır. Güçlünün egemenliği. Survival of the fittest. Kaybedenler ve kazananlar. Hayat oyunun gerçeği. Çatışma çözümlemesi (conflict resolution): Çatışmalar aşağıdakilerden biri olduğunda kısa süreli çözülür:
  • Siz domine edersiniz.
  • Siz beyaz bayrak çıkarırsınız.
  • Ya da işbirliği yapalım dersiniz.

Uzlaşmacılık etkili bir yöntem midir?

Uzlaşmayı unutun.
Çoğumuz uzlaşmaya inanırız. Ancak uzlaşma ve harmoni iki taraf da aynı amaca yöneliyorsa gerçekleşebilecek birşeydir. Ama gerçekte, amaçları çakışan iki taraf için uzlaşma yaratmak son derece zor birşeydir.
Örneğin:  AKP vs. CHP, Galatasaraylılar vs. Fenerbahçeliler, Wall Street vs. 99%

Gerçek uzlaşma benzer düşünürler arasında gerçekleşecek birşeydir. Uzlaşmanın iş ve politika dünyasında her ne kadar önemli olduğu bize defalarca söylenmiş olsa da, uzlaşma çoğu zaman iki taraf için de bir ”win-win” durumu oluşturmaz. Uzlaşma, genelde aslan payını karşınızdakinin alması için sizin dizleriniz önünüde çökmeniz gibi bir durumu gerektirir. Uzlaşma üzerine gösterilen birkaç araştırma, kadınların erkeklerden çok daha az oranda uzlaşmayı ‘kaybetme’ olarak görmediğini gösteriyor. Dolayısıyla uzlaşmayı unutun.

Domine edin.
Domine etmek istediğinizi elde etmek için insanlara acımasız davranmak değildir. Domine etmeniz gereken, başkaları değil kendinizin negatif duygularıdır. Domine etmenin sırrı şudur: Kendi kötü hislerini ve kızgınlığını domine eden çatışmayı kazanır.

 

Uzlaşmacılık Nedir

Aman içgüdüsel hiserinize kapılıp, bu goriller gibi kendinizi kaybetmeyin.


Kötü hislerin farkına varmak nasıl bir güç savaşını kazanmamıza yardımcı olur ki? diye sorabilirsiniz.

Aklınıza daha önce bir kavga sebebini getirin. Örneğin, ailenizden birinin size karşı biraz daha anlayışlı olmasını istiyorsunuz. Bu konuyu ona açtığınızda tepkisiyle karşılaştınız ve birbirinize gittikçe sesinizi yükselttiniz. Sonunda bittiğinde ne istediğinizi elde ettiniz, ne de karşınızdakine derdinizi anlatabildiniz. Bir dahaki sefere kazanmak için negatif hislerinizi kontrol edin.

  • Öncelikle iki tarafın ping pong oynar gibi kendi fikirlerini belirttiği ”Benim fikirlerim daha önemli!” savaşına son verin. Bunu kırabildiğinizde o anki etkileşiminizi kontrol edebileceksiniz.
  • Diğer taraf sinirli olsa bile siz sakin ve kendinize hakim olun.
  • Bu noktada siz kazanmaya başlarsınız çünkü karşı taraf ya sizin gibi kendini sakinleştirme durumunda kalacak ya da negatif hislerini dökmeye devam edecektir.
  • İnsanlar genelde atışmada bulunamadıklarını farkettikleri anda bağırıp çağırmayı bırakırlar.
  • Kendinizi ‘savaş-ya-da-kaç’ hormonlarından korursunuz.

Bir kavga anında insan nasıl kötü hislerini kontrol altına alır?

  • Bir durun ve düşünün: Bu durumu en az hasarla kontrolüm altına nasıl alabilirim?
  • Bir çatışma anında her zaman sinirlerinize hakim olmaya çalışın. Üstünlüğün sükunetten geldiğine inanın.
İnsanlar doğaları gereği bir kavgada üste çıkmak isterler. Ama kavgayı sözel bir dalaşa getirmeden de üstünlüğünüzü kanıtlamanın yolu, kötü duygularınıza hakim olup durumu yönetebilmekten geçer.
Facebook Yorumları
Ayşe Canan Altındaş
Ayşe Canan Altındaş
Washington University'de Psikoloji ve Ekonomi lisansımı tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndüm ve yurtdışı eğitim danışmanlığı sektöründe bir süre çalıştım. Bilgi Üniversitesi'nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı'mı tamamladım. Şu anda İstanbul'daki ofisimizde uzman klinik psikolog olarak ve Amerika'ya üniversite ve yüksek lisans başvurularında 6 senelik tecrübemi kullanarak adaylara profesyonel eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Ayrıca Kent Üniversitesi'nde 2018 Bahar Dönemi'nde Gelişim Psikolojisi dersini vermekteyim. Bana ulaşmak için lütfen sitenin sağ üst köşesindeki sosyal medya veya e-mail butonlarından birini kullanınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial