Hayır Demenin Önemi ve Gücü
Hayır Demenin Önemi ve Gücü
26 Ocak 2017
Westworld ve Psikanaliz, Psikanalitik Konseptler
Westworld ve Psikanaliz: Dizideki Psikanalitik Konseptler
05 Şubat 2017

Uzun İlişkilerin Sırrı Nedir?

Uzun İlişkilerin Sırrı Nedir?

 

10 Maddede Uzun Ilişkilerin Sırrı Nedir? 

Yolda giderken yaşlı bir çifti el ele birbirlerine gülümserken gördüğümüzde sıklıkla içimiz sevgiyle dolar, ve düşünürüz: “Nasıl olur da bazı çiftler birbirlerine olan sevgilerini koruyarak sürdürmeyi başarırken diğerleri bunu yapamaz?”  ve herkesin aklını kurcalayan soru: “Uzun ilişkilerin sırrı nedir?”

Her ilişkinin kendine has özellikleri vardır. Bu açıdan her biri eşsiz deneyimlerdir. Fakat zaman içinde mutlu giden ilişkiler gözlemlenerek bazı ortak noktalar bulunmuştur. Aşağıda bu gözlemlerden yola çıkarak oluşturulan 10 maddelik bir liste bulacaksınız. Keyifli okumalar dileriz.

1- Mutlu çiftler yatağa küs girmezler.

Uzun Ilişkilerin Sırrı Nedir?

Mutlu çiftlerin en önemli yaşam kurallarının başında yatmadan önce aralarındaki problemi çözümlemeleri gelir. Yani eski bir tabirle onlar yatağa küs girmezler. İlişkilerinde mutlu olan 50-60 yıllık evli çiftler gözlemlendiğinde karşılıklı konuşmaktan asla vazgeçmedikleri ve günün sonunda daima problemlerini çözümleyerek günü kapattıkları görülmüştür İlişkinizde partnerinizle her akşam tartışarak günü sonlandırmak, ertesi güne çözümlenmeyen meselelerle başlamak demektir. Bu zamanla kötü bir alışkanlığa dönüşür ve ilişkiniz yıpranmaya başlar. “Mutlu çiftler nasıl mutlular?” sorusunu yanıtlayan ilk madde bu: Bu nedenle yatmadan önce aranızdaki meseleleri karşılıklı oturup çözümlemek ilişkinizin selameti açısından oldukça önemlidir.

 

2- Mutlu çiftler birbirlerine sarılır ve öpüşürler.

Nasıl Mutlu Bir Çift Olunur?

Birçok çift zamanla, ilişkiyi güzel kılan ve onun özünde olan davranışları unutur. Oysa ilişkinin doğasında bu sıradan sayılabilecek ve güzel anlar vardır. Sarılma ve öpüşme çiftlerin birbirlerine sevgilerini gösterdikleri ve komplike olmayan davranışlardır. Mutlu çiftlerin birbirlerine karşı bu davranışlar açısından cömert davrandıkları bilinmektedir. Güne öpücükle başlar ve günü öpücükle sonlandırırlar. Bu her gün mükemmel bir ortam yaratmasa da çiftlerdeki stresi ve gerginliği azaltır. Sarılma ve öpüşmenin bilimsel olarak da faydaları kanıtlanmıştır. Bu esnada açığa çıkan oksitosin hormonu kişide güven ve bağlanma duygusunu perçinler. Bu da elbette daha sağlam ve mutlu bir ilişki demektir. Partneriniz yorgun argın eve geldiğinde ona sarılın. Bu davranış hem sizin hem de onun gününü aydınlatacaktır. Unutmayın paylaşılan özel anlar ilişkinizi sağlıklı tutar.

3- Birbirleriyle anı paylaşırlar.

Sevgiliyle birlikte yapılacak aktiviteler

Bir ilişkide paylaşım oldukça önemlidir. Bu paylaşımlar çok zaman veya dikkat gerektirmezler. Aslında temelde oldukça basittirler. Partnerinizle güzel bir akşam yemeği yemek veya birlikte film izlemek birbirinize zaman ayırmanın ve anı paylaşmanın en güzel yollarındandır. Bunun dışında ortak zamanı artıracak aktiviteler bulmak ve bunlara katılmak da ilişkinizi güçlendiren ve güzel anıları artıran durumlar olacaktır. açısından oldukça yararlı olacaktır.

4- Mutlu çiftler birbirlerini takdir ederler.

Mutlu çiftler birbirlerinin olumlu özelliklerine odaklanır. Çünkü olumsuz özelliklere durmadan odaklanmanın ilişkiyi yıpratacağının farkındadırlar. Bu nedenle mutlu çiftler birbirlerinin olumlu özelliklerini dile getirir ve bunu takdir ederler. Partnerini olumlu ve olumsuz yönleriyle kabul etmek ve daha ziyade olumlu taraflara odaklanmak sağlam bir ilişkinin temelidir; çünkü kimse kusursuz değildir.

5- Mutlu çiftler gün sonunda birbirlerine zaman ayırırlar.

Yatağa Küs Girilmez.

Mutlu çiftlerin uyumadan önce birbirleriyle konuştukları kutsal bir zamanları vardır. Birbirleriyle o gün olanlardan, hissettiklerinden konuşurlar. Bu zaman dilimi her iki tarafın da birbirine içini döktüğü saatlerdir. Bu da çiftleri yakınlaştırır dolayısıyla da ilişkiyi daha güçlü kılar.

6- Mutlu çiftler ufak şeylerin büyüsünü kullanırlar. 

Mutlu Çiftler Nasıl Mutlu?

Günün birinde ufak gibi görünen şeylerin hiç de ufak olmadığının farkına varacağız. Bunun farkına varan çiftlerse mutlu beraberliklerini sürdürüyorlar. Çoğu zaman ufak şeyler büyük mutlulukları beraberinde getirir. Sevgilinize veya eşinize öğle yemeği için bir sandviç hazırlamak ve içine güzel bir not yazmak ufak ama mutluluk verici bir şeydir. Ya da eşiniz bütün gün yemek yapıp yorulmuşsa bulaşıkları da siz yıkasanız bu harika bir jest olur. Bu ufak ama anlamlı hareketler ilişkinizdeki zarif davranışlardır.

 

7- Mutlu çiftler birbirleri ile hislerini paylaşırlar.

Mutlu bir çift olalım istiyorum.

Sağlıklı bir ilişkinin başında gelen en önemli şey hislerin bütün açıklığıyla ifade edilebilmesidir. Her şeye katılmak zorunda değilsiniz veya partneriniz tamamen yanlış bir şekilde bunu ifade etmiş olabilir. Yapmanız gereken yargılamadan, sakince dinlemek ve bir çözüme bağlamaktır. Önemli olan hisleri açıkça ifade edebilme cesaretinin kırılmamasıdır. Çünkü bu açıklığın yok olması ilişkiyi yapaylaştıracak ve çıkmaza sürükleyecektir.

8- Mutlu çiftler birbirlerine güvenirler.

Karşılıklı güven bir ilişkinin olmazsa olmazıdır. Zor zamanlarda partnerinize destek vermeli ve onu bu zor zamanların geçeceği yönünde cesaretlendirmelisiniz. Karşılıklı anlayış ve güven sağlam bir ilişkini temelidir.

9- Mutlu çiftler birbirlerinin başarılarını kutlarlar.

Birbirini Takdir Etmek

Başarının küçüğü büyüğü olmaz anlayışı hayata dair motivasyonumuzu artırır. Mutlu çiftler de birbirlerinin başarılarını tanır, takdir eder ve birbirleri için en iyisini dilerler. Bu kişiye değer vermenin ve bunu göstermenin en güzel yollarındandır. Partnerinizi başarısı dolayısıyla kutlamak ve cesaretlendirmek ilişkiniz açısından son derece önemlidir.

10- Mutlu çiftler tartışmayı bir haklı çıkma yarışına döndürmezler.

Mutlu çiftlerin en önemli özelliklerinden biri tartışmayı uzatmamalarıdır. Tartışma elbette her ilişkide olacaktır. Bir ilişkide tartışmanın hiç olmaması daha düşündürücüdür. Ancak mutlu çiftler bunu uzatmazlar ve birbirlerini alttan almayı bilirler. Bu da tartışmanın gereksiz bir şekilde uzamasının önüne geçer. Böylece ilişki yıpratıcı süreçleri daha kolay atlatır.

Psk. Eda Erdivanlı

Kaynak: IHeartIntelligence.com

Facebook Yorumları
Eda Erdivanlı
Eda Erdivanlı
2012 yılında girdiğim İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden 2016 yılında mezun oldum. Küçük Şeyler Anaokulu Suadiye Şubesi'nde 4 yaş grubu çocuklarla gönüllü olarak çalıştım. Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ndeki stajımı 2015 yılında tamamladım. Lisans hayatımın son yılında Gelincik Çocukevi'nde gönüllü olarak 5 yaş grubu çocuklarla ilgilendim. Tiyatro ve edebiyat hevesle ilgilendiğim alanlardır. Şu anda Pavlov's Partner'de stajyer olarak çalışmakta ve yüksek lisansa hazırlanmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial