WISC-R Testi Hakkında Detaylı Bilgi (Sözel Bölüm)

Paylaş

 

WISC-R Testi Hakkında Genel Bilgi

WISC-R Zeka TestiSiteme gelen annelerin, zeka testlerine ilgilerini görünce ve özellikle WISC-R testi hakkında bilgi alma isteklerini görünce, WISC-R hakkında daha detaylı bir yazı yazmaya karar verdim. Bu yazıda WISC-R testi hakkındaki sorularınızın cevabını bulabileceksiniz.

WISC-R testi, 1979 senesinde Pearson Yayınevi tarafından çıkarılmış, bugün Türkiye’de en yaygın uygulanan zeka testidir. Pearson Yayınevi 2003 senesinde bu testin daha yenilenmiş bir versiyonu olan WISC-IV’ü çıkarmıştır. Ancak, bu testin henüz norm çalışmaları Türk Psikoloji Derneği tarafından tamamlanmış olmadığından, ülkemizde uygulanamamaktadır.

WISC-R Testi Bölümleri

WISC-R testi, ana hatlarıyla iki farklı parçadan oluşur: Sözel Zeka Bölümleri ve Performans Zeka Bölümleri. Bu iki bölüme ait 6’şar tane test vardır. Yani toplamda 12 test vardır. Bu iki gruba ait testler birbiri ardına verilir. Yani çocuğunuz, sözel zeka bölümüne ait bir test uygulandıktan sonra, çocuğa bir performans zeka testi verilir.

Sözel Zeka Grubuna ait alt testler: Genel Bilgi, Benzerlikler, Aritmetik, Sözcük Dağarcığı, Yargılama, ve ek test olarak Sayı Dizisidir.

Performans Zeka Grubuna ait alt testler ise: Resim Tamamlama, Resim Düzenleme, Küplerle Desen, Parça Birleştirme, Şifre ve ek test olarak Labirentler’dir.

Ek test olan Sayı Dizisi ve Labirentler çocuğa uygulanmak zorunda değildir. Ancak, sayı dizisi testi çocuğun kısa-süreli belleğini (short-term memory) ölçmede etkili bir test olduğundan uygulanması tavsiye edilir.

Şimdi teker teker testlerin çocuklarda hangi yetenekleri ölçtüğüne bakalım:


Sözel Bölüm Alt Testleri

1. Genel Bilgi: Kristal zeka diye de adlandırılan genel bilgiyi ölçmede uygulanan bir alt testtir. Çocuğunuzun okuldan, ailesinden, ve kültüründen öğrendiği çevresel bilgileri ölçer. Ayrıca, uzun-süreli bellek (long-term memory) göstergesidir.

WISC-WISC-R-Testi

*Eğer çocuğunuzun skoru bu alt testte düşük çıkarsa: Çocuğunuzla birlikte kitap okuyun. Onunla daha açık ve akıcı konuşun. Size nesnelerin isimlerini veya bilgiler sorduğunda cevap vermeye çalışın. Eğer bilmiyorsanız, kendiniz de güvenilir bir kaynaktan öğrendikten sonra onunla paylaşın.

2. Benzerlikler: Çocuğunuzun soyut düşünebilme, ve bu düşünceyi doğru ve açık bir şekilde ifade edebilme yeteneğini
ölçer. Bu alt-testte yüksek skor alan çocukların genelde hayal güçleri geniştir ve sosyal bilimler gibi soyut düşünme yeteneğinin gerekli olduğu alanlarda becerikli olabileceklerinin habercisidir.

*Eğer çocuğunuzun skoru bu alt testte düşük çıkarsa: Çocuğunuza nesnelerin hangi kategorilerden geldiğini söyleyin. Örneğin, ”Papatya bir çiçek türüdür, yani ağaçlar gibi bir bitkidir.” Nesneler arasında ilişkiler kurmaya dikkat edin. Daha önce de belirttiğimiz gibi çocuğunuzla net bir şekilde konuşun.

Aritmetik Zeka Testi

3. Aritmetik: Bu alt testte, çocuğunuzun aritmetik sorularını çözebilme yeteneği, aynı zamanda kısa-süreli bellek ve çalışan belleğinin kapasitesi ölçülür. Çünkü çocuğunuz, testör tarafından duyduğu soruyu hafızasında tutabilmeli ve işleyebilmelidir. Çocuğunuzun matematik yeteneğinin ve işitsel şekilde problem çözme becerisinin göstergesidir.

*Eğer çocuğunuzun skoru bu alt testte düşük çıkarsa: Matematik ödevlerini beraber yapın. Birlikte problemleri sesli okuyun, ve çözümünün sözel olarak üstünden gidin.

4. Sözcük Dağarcığı: Çocuğunuzun sözcüklerin ve kavramların tanımlarını yapabilme ve bunları ifade edebilme yeteneğini ölçen alt testtir. Aynı zamanda uzun-süreli bellek göstergesidir.

*Eğer çocuğunuzun skoru bu alt testte düşük çıkarsa: Çocuğunuz için nesneleri ve kavramları tanımlayın. ”…. ne demek?” sorularına cevap verin, siz de bilmiyorsanız onunla birlikte öğrenin.

5. Yargılama: Muhakeme, mantık yürütme ve duygusal olgunluk seviyesini gösteren alt testtir. Çocuğunuzun sosyal zekasına dair ipuçları verir.

*Eğer çocuğunuzun skoru bu alt testte düşük çıkarsa: Çocuğunuz için olaylar arasında neden-sonuç ilişkisi kurun. ”Niye?” diye sorarsa, mantıklı bir şekilde cevaplandırın. Baştan savmayın. Ayrıca birlikte kitap okumak da çocuğun bu alanda gelişimini sağlayacaktır.

6. Sayı Dizisi: Çocuğunuzun işitsel kısa-süreli belleğini ve çalışma belleğini ölçen alt testtir. Sesli uyaranları algılama, ve zihinsel olarak tekrarlayabilme yeteneğini gösterir.

*Eğer çocuğunuzun skoru bu alt testte düşük çıkarsa: Çocuğunuzla beraber kitaplardaki resimlere bakıp, isimlerini tekrarlama, matematik sorularını birlikte çözme, sizin anlattığınız bir hikayeyi genel hatlarıyla tekrar anlattırma kısa-süreli belleğini geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Anne-Babalara önemli not:

WISC-R’ın sözel bölümü ile ilgili bilgileri bu bölümde paylaştık. Bu yazıyı okuyan anne-babalardan bir psikolog olarak ricam, çocuklarıyla burada okudukları bilgileri paylaşmamaları. Çünkü küçücük bir yönlendirme bile bu testlerden şeffaf sonuç alınmasını engelleyebilir. Ayrıca anne-babaların çocuklarının zeka testi sonuçları ile ilgili aşırı endişelenmelerine ve bu stresi çocuklarına yansıtmalarına hiç gerek yoktur, çünkü çocuğunuzun bu alanlardaki ölçümleri sizin ve okulunun desteğiyle değiştirilebilecek ve oldukça ilerletilebilecek ölçümlerdir.

WISC-R testinin Performans Bölümüyle ilgili yazım için: WISC-R Testi Performans Bölümü

Ayşe Canan Altındaş

WISC-R Zeka Testi yaptırmak için canan.altindas@pavlovspartner.com‘a mail atabilir, veya bu sayfadaki formu doldurarak randevu talep edebilirsiniz.

Facebook Yorumları
Paylaş

61 YorumOn WISC-R Testi Hakkında Detaylı Bilgi (Sözel Bölüm)

 • ÖZLEM ONGAN TAŞDEMİR

  Ayşe Hanım Merhabalar. 7 yaşındaki kızıma devlet hastanesinde uzman klinik psikolog aracılığıyla WISC-R testi yaptırdım ancak doktorla görüşme imkanı bulamadığımdan sonuçları birlikte değerlendirebilme imkanı bulamadık. Ben de konu ile ilgili olarak web siteleri arasında araştırmalar yaptım. WISC-R testi Sözel Bölümü ile ilgili değerlendirmenizi inceledim ve çok beğendim. Tüm web siteleri arasında yaptığım araştırmada alt testlerle ilgili bu kadar belirgin açıklama içeren bir site daha bulamadım. Ancak “aynı testin Performans Bölümüyle ilgili yazınız için: WISC-R Testi Performans Bölümü’ne bakınız” şeklindeki cümlenize rağmen bu bölüm ile ilgili açıklamalarınıza bir türlü ulaşamadım. Ayrıca eğer Sözel Bölüm-Performans Bölümü ve alt testlerin sonuç analizleri ile ilgili bir makaleniz varsa bilgilendirirseniz sevinirim.
  Çok teşekkürler, iyi çalışmalar.

  • Merhaba Özlem Hanım,

   Güzel yorumunuz için teşekkürler. WISC-R’ın performans bölümüyle ilgili yazım bilgisayarda kayıtlı ancak üstüne birkaç düzeltme yapıp siteye koymam lazım. Sizin yorumunuz benim için iyi bir hatırlatma oldu. En kısa zamanda WISC-R ın performans bölümüyle ilgili yazımı yayına koyacağım ve Anasayfa’dan ulaşabileceksiniz. Henüz WISC-R’ın sonuç analizleri ile ilgili bir makalem yok. Ancak eğer blogu düzenli takip ederseniz çocuk psikolojisi ile ilgili tüm yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

   Ben teşekkür ederim,

   Ayşe Canan Altındaş

 • Pingback: WISC-R Testi Hakkında Detaylı Bilgi (Performans Bölümü) ()

 • Merhaba ,alt testler hakkındaki bilgilendirme gerçekten çok yararlı oldu.Çok teşekkür ederiz.
  Değerlendirme kaç üzerinden yapılıyor yani oğlumun 17 aldığı bir sonuç neyi ifade eder, 20 üzerinden mi 10 üzerinden mi değerlendiriliyor , yüksek ya da düşük olduğunu tespit edebilmemiz açısından gerçekten önemli .
  Çabanız ve bilgilendirmeniz için tekrar teşekkürler

  • Merhaba Sabriye Hanım,

   Alt testlerde ortalama skor 10’dur. Ortalama da çocuğunuzun bulunduğu yaş grubuna ait çocukların genel durumunu yansıtır. Dolayısıyla bir alt testte alınan 17 skoru oldukça yüksek, ve dikkate alınması gereken bir skor. Bu hangi alt testteyse, çocuğunuzun değerlendirildiği alan açısıdan üstün kabiliyet demektir. WISC-R’ların skor bilgisi hakkında daha detaylı bir yazı yazacağım gelecekte.
   Sevgiler,

   Ayşe Canan Altındaş

 • merhaba Ayşe hanım, 26.02.07 doğumlu kızım yapılan bu test neticesinde; sözel bölümde yaşıtlarının % 91 ini, görsel mekânsal bölümde ise yaşıtlarının % 95 ini geride bırakarak oldukça üstün ifadesiyle, ortalamada ise % 93 ünü geride bırakarak “Üstün Zihin Düzeyi” olduğunun tespit edildiği rapor edilmiştir. öte yandan bu testin kısa süreli görsel bellek, kağıt kalem becerileri ve psikomotor hızını ölçen sayı ve şekilleri eşlemesini gerektiren testte ise yaşıtlarının % 75 inin gerisnde kalmıştır. diye bir ara bilgi de var. aslında bu son bahsettiğim husus olmasa ortalamaları muhtemelen çok daha yukarıda olacaktı. merak ettiğim şu ki; tüm test kalemllerinde % 90 -99 arası iken tek bir kalemde % 75 in altında olması olağan mıdır? ayrıca bu sene ilköğretime başlayacak kızımın eğitim planlamasında öneriniz varmıdır. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhaba Yusuf Bey,

   Öncelikle kızınızın üstün kabiliyetleri hakikaten takdir edilesi bir durum. Böyle bir çocuğun ailesi ona her zaman destek olmalıdır ve ona okul dışında da ilgi alanlarına uygun olanakları sunmalıdır. Çünkü ülkemizde her ne kadar üstün zekalı çocuklara özel sınıflar ve okullar açılmaya başlansa da, bunlar yetersiz kalmaktadır.

   Kızınızın sanırsam %75 lik bölümde olduğu test, şifrelemedir. Buradaki durumunda da yaşıtlarının gerisinde değil, ortalama kısım için bulunmaktadır. Eğer burada da iyi yapsaydı, çok daha üstlerde olacaktı diye düşünmeyin. Çünkü zeka testlerinde eğer bir çocuğun başarısı birçok testte aynı seviyedeyse (sizin kızınızda olduğu gibi) o kişinin ortalaması dışındaki testlerin, çocuğun ortalamasını etkilemesi göz önünde bulundurulmaz. Kızınız henüz okula başlamadığı için, okuldaki yazı hızı ve kopyalamayla alakalı bu testte skorunun diğerlerine göre düşük olması hiç dert edilecek birşey değil. Öncelikle, okula başlayınca, bu bölümdeki skoru artar. Ama eğer kızınız veya öğretmeni onun tahtadan deftere geçirme hızında sorunlar görüyorsa, o zaman siz kızınızla özel olarak kalemle yazı çalışmaları yapabilirsiniz. Hatta buna okul başlamadan başlayabilirsiniz. Ancak kızınızı ürkütmeyin. Diğer çocuklara göre bu alanda da hiçbir eksiği yok. Eğer bunu yapmayı sıkıcı buluyorsa üstüne de gitmeyin. Zaten üstün zekalı bir çocuk ve böyle çocuklar kendi ilgi alanlarını bulmaya çok meraklıdırlar.

   Son olarak, kızınızın okul imkanlarının onun istekleri karşısında yetersiz kalacağını göreceksiniz. Böyle yaratıcı yönü yüksek ve zekası üstün çocuklar yaşıtlarından çok farklı ilgi alanlarına sahip olabilirler. Onunla öğretici oyunlar oynamanız (örneğin puzzle, Lego, geometrik şekillerle oyunlar) onu eğlendirecek ve gelişimine katkıda bulunacaktır. Birlikte onun yaşına kitaplar okuyabilirsiniz. Ama en önemlisi, size sorular sorduğunda ona bir çocuğa cevap verir gibi değil, yaşına uygun ama mantıklı açıklamalar yapmalısınız.

   Umarım bu yönlendirmeler size ve kızınıza katkıda bulunur.

   Ayse Canan Altındaş

 • Merhaalar ayşe hanım oğlumun derslerdeki başarısızlığından dolayı götürdüğüm özel hastanedeki psikolog bizden WİSC-R testini yaptırmamızı istedi ve aynı hastanede kendi bu testi yaptı.ilk teste girdikten sonra yarım saat sonra bizi çağırdı ve oğlumda odaklanma sorunu olduğunu ve testi bırakacağını söyledi.1 hafta sonra tekrar için bizi çağırdı oğlum yaklaşık 2 saat te tamamladı ve psikoloğumuz bizi 2 hafta sonra değerlendirme için çağırdı.çünkü puanlaması uzun süren bir testmiş.ben şimdi görüşmeye bekliyorum ama içim içime sığmıyo ya kötü birşey çıkarsa yada puanlama düşük çıkarsa .
  ayrıca oğlum doğduğundan beri metabolik rahatsızlığı var .protein diyeti yapıyor 2005 doğumlu oğlum.bu sene 3.sınıfa başlıcak .fikirlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.
  şimdiden ilgi ve alakanıza teşekkürler..

 • ğlumun sözel test skoru 147 performans testi ise 130
  toplam puan ise 143 yazılmış.
  bu puanların anlamı nedir acaba açıklayabilirmisiniz Canan hanım

 • Ayşe hanım merhaba,
  Benim 2 çocuğum var. Testleri yapıldı ama birinin yargılaması diğer bölümlere göre çok daha düşük çıktı. Diğerinin Genel Bilgisi diğer bölümlere göre çok daha düşük çıktı. Aslında 2 side bu grupta yaşıtlarını yakalıyor, fakat diğer bölümler çok yüksek olduğu için dikkat çekici oluyor. Genel Bilgi tanımlamasında uzun süreli hafızayı da kapsıyor demişsiniz. Uzun süreli hafızası öyle bir çocuk için geriden geliyor. Biz de fark ediyoruz. Nasıl geliştirebiliriz? Önereceğiniz kitap, oyun vesaire var mı? Diğeri içinde sebep sonuç uğraşıyoruz. Ama onu güçlendirebileceğimiz bir kitap var mı?
  Teşekkürler.

  • Mehtap Hanım Merhaba,

   Sizin yorumunuzu okuduğumda en çok merak ettiğim acaba çocuğunuzun genel bilgisinin ve uzun dönemli hafızasının neden yaşıtlarının biraz gerisinde olabileceği. Diğer çocuğunuzda bu konuda sorun yok dediniz. Bir de rakamları görmeden size tam bir yorum yazabilmem çok zor. (Ayrıca çocuklarınızın yaşı da yorum yapabilmem için oldukça önemli.) Belki de puanlar ortalamanın üstünde olduğu halde, diğer bölümler çok yüksek olduğu için o bölüm sorunlu görünüyor. Çocuğunuzu ve test raporunu görmeden yapabileceğim tek yorum, çocuğunuzla hafıza oyunları oynamanız. Örneğin, kendisine hikayeler okuyup geri size anlattırmasını isteyebilirsiniz. Eğer çok zorluk çekiyorsa, zorlandığı yerlerde siz detayları ona hatırlatabilirsiniz.

   Diğer çocuğunuz için ise, kendisine yaşına uygun kitaplar almanız, toplumsal kuralları ve yasaları bulundukları çerçeve içinde hatırlatmanız: Örneğin, ambulans gördüğünüzde, “Bak ambulans hasta kişileri hastaneye taşıyor.” gibi yorumlar veya, dışarıda biri eşyasını bıraktığında “Sahibine verelim.” gibi sizin de katılımınızı gösteren doğru eylemler çocuğunuzda yargılama kabiliyetini geliştirir.

   Ancak size belki de en iyi yorumu, çocuklarınızı ve WISC-R raporunu birebir gördüğümde yapabilirim. Benim ofisim İstanbul Nişantaşı’nda. Dilerseniz 0535 899 7121’i arayarak veya bu e-posta adresinden geri dönüş yaparak randevu ayarlayabilirsiniz.

   Size çocuklarınızla güzel bayramlar ve mutluluklar dilerim,

   Ayşe Canan Altındaş

 • MÜCELLA CANDAN

  Merhabalar
  oğlumun okul içinde saldırganlığı ve öfke nöbetleri var.Testini yaptırdık.Haftada bir de psikologla oyun terapisine gidiyor.Ona akademik anlamda nasıl yardımcı olabilirimTest Sonuçları:
  SÖZEL TESTLER PERFORMANS TESTLERİ
  Genel Bilgi: 11 Resim Tamamlama: 11
  Benzerlikler: 12 Resim Düzenleme: 9
  Aritmetik: 15 Küplerle Desen: 8
  Yargılama: 11 Parça Birleştirme: 14
  Sözcük Dağarcığı: 19 Şifre: 8
  Toplam Puan: 68 Toplam Puan: 50

  Sözel Zeka Puanı: 125
  Performans Zeka Puanı: 100
  Tüm Puan : 114
  Bilgi verirseniz sevinirim

  • Merhaba Mücella Hanım,

   Oğlunuz sözel beceriler konusunda oldukça yetkin görünüyor. Sadece Yargılama bölümündeki puanı genel ortalamaya göre düşük. Bunun da geçirdiği öfke nöbetleri ile ilişkili olduğunu düşünüyorum. Terapi sürecine devam ederse bu zamanla düzelecektir.

   Performans bölümünde ise küplerle desen ve şifre bölümleri daha düşük. Şifreyi geliştirmek için en basiti birlikte yazı çalışmaları yapmanız. Okulda tahtadan geçirdiği yazıları düzenli takip etmeniz ve bunlarda sorunlar varsa evde tekrar birlikte tekrar yazmanız. Küplerle desen için ise, oğlunuzu Puzzle ve Lego gibi oyuncaklarla oynamaya teşvik ederseniz, bu puanlar yükselecektir. Ancak, şifreleme dışında çocuğunuzun okuldaki performansı konusunda tedirginliğe düşüren bir bölümü yok. Sözel skorları oldukça iyi. Birlikte yapılan yazı çalışmalarıyla, tahtaya geçirmede bir sorun varsa bu hallolur.

   Sevgiler,

   Canan Altındaş

 • Ayşe Dicle Çınar

  Merhaba,

  Benim oğlum 03.12.2004 doğumlu. Test sonuçları şöyle:

  Yargılama %95
  Benzerlik %99
  Sözcük dağarcığı %99
  Genel bilgi %91
  Sayı dizisi ve aritmetik %75

  Resim tamamlama %91
  Resim düzenleme %63
  Küplerle desen %98
  Parça bşrleştirme%99
  Şifreleme %95

  Benim size sormak istediğim bu test sonucunun yorumu ,geneli yüksekken 2 bölümün düşük olması ne demektir? Bu sonuçlar yaklaşık kaç puana denk gelir? Yardımcı olabilirseni çok sevinirim.

  Çok teşekkür ederim…

 • merhaba;kızım 2006 mayıs doğumlu,2.sınıf öğrencisi.wıscr-r testi sonucunda; sözel bölüm:114 performans bölümü:130 tüm zeka bölümü ise:124 olarak belirlenmiş.yorumunu rica etssem yapar mısınız? okul ve sosyal hayatında yönlendirmemiz hakkında fikir verir misinzi? teşekkkürler.

  • Seçil Hanım,

   Daha önceki yorumlarda belirttiğim gibi aslında bu detaylı olmayan WISC-R değerlendirmelerini yorumlamak kızınızı görmeden çok zor. Çünkü WISC-R genel puanları sosyal hayat veya okula dair psikoloğa bir fikir vermiyor. Ancak alt test puanlarını görerek ve kızınızı kendim gözlemleyerek öneri ve yönlendirmelerde bulunabilirim.

   Sevgiler,

   Canan Altındaş

 • Merhaba ben de okul psikologunun tavsiyesi üzerine wisc-r yaptırdım.”Testin görsel-mekansal-motor becerilerini ölçen bölümünde kendi yaş grubundaki çocukların yaklaşık olarak % 93’ünü geride bırakarak yaşıtlarının oldukça üstünde bir başarı sergilemiştir. Sözel bölümde elde ettiği başarı ile de yaşıtlarının % 70’ini geride bırakarak ortalama bir başarı sergilemiştir.” Yazıyor sadece.oglum 1. Sınıfa gidiyor ve cok hareketli. Öğrenme güçlüğü olabilir mı acaba diye yönlendirildik.sozel bölümün %70 olması öğrenme güçlüğü yapar mı

  • Merhaba Tuba Hanım,

   Sözel alt test bölümlerinin puanlarını bilmek bu konuda benim size daha doğru bir cevap vermemi sağlar. Aslında WISC-R öğrenme güçlüğünü ölçen bir test değildir, ancak alt testlerdeki puan değerlendirmesiyle bir fikre varılabilir. Oğlunuzda aldığınız bu sonuçlardan (ve oldukça eksik gözüken rapordan) yola çıkarak çocuğunuza ‘öğrenme güçlüğü’ tanısı koymanızı önermem. Bunu anlayabilmek için çok detaylı bir WISC-R raporu olması lazım elinizde. Bu bilgilerden yola çıkarak ancak oğlunuzun sözel yönlerinin geliştirilmesi gerektiğini söyleyebilirim. Bu yazıda da bu bölümdeki düşük alanlarda nasıl ilerlenmesi gerektiğinin üstünden geçtim.

   Sevgiler,

   Canan Altındaş

 • merhaba Ayşe hanım,

  oğlum için ege üniversitesinde yaptırdıgım wisc-r testinde 147 puan sonucunu aldığı tespit edildi.Sonuç olarak oğluma (2007 doğumludur) nasıl bir eğitim proğramı hazırlamalı ve nerelerden bu kaonu hakkında bilgi ve destek alabilirm.

  iyi çaşlımalar…

  • Merhaba Mehmet Bey,
   Çocuğunuzun genel puanı 147, ancak alt bölümlerin puanını bilmeden tam olarak hangi alanlarının güçlü veya geliştirilmesi gerektiğini anlamak zor. Ancak 147, parlak bir zekanın göstergesidir ve böyle bir çocuğa en iyi destek aileden gelir. Çocuğun ilgi alanlarını aile iyi gözlemlemeli ve bu konuda çocuğunuza destek olmalısınız. Okuma-yazma henüz biliyor mu, bilmiyorum ama böyle bir çocukla erken okuma-yazma programı başlanabilir. Aslında size bu konuda en iyi yardımcı olacak kurum yine Ege Üniversitesi psikologlarıdır. Ama eğer onlardan bilgi alamıyorsanız, yaşadığınız bölgede iyi bir psikolojik danışmanlık merkezine giderek onlarla bu bilgileri paylaşmanızı öneririm.

   Sevgiler,

   Canan Altındaş

 • Oğlumun WISC-R Testi Sonuçları Yorumlarınızı Bekliyorum
  Sözel Bölüm – Ham – Standart
  Genel Bilgi : 6 – 4
  Yargılama : 6 – 2
  Aritmetik : 7 – 4
  Benzerlik : 4 – 7
  Sözcük Dağarcığı : 15 – 6

  Performans Bölümü- Ham – Standart
  Resim Tamamlama : 12 – 9
  Resim Düzenleme : 32 – 15
  Küplerle Desen : 34 – 17
  Parça Birleştirme : 17 -12
  Şifre : 25 – 9

  Yorumunuz için şimdiden teşekkür ederim.

 • Merhabalar
  19.04.2007 doğumlu 1.sınıf öğrencisi oğluma Kızılay’da yaptırdığım WISC-R testinde görsel-mekansal-motor becerilerinde yaş gurubundaki çocukların%98’ini geride Sözel becerileri ölçen bölümde %75 ile ortalamaüstü testin bütünü değerlendirildiğinde yaş gurubundaki çocukların %95 ‘ini geride bırakarak ‘ortalamanın çok üstünde’ bir başarı gösterdiği görülmüştür ancak zaman zaman dürtüsel bir şekilde davrandığı ,yönergeleri anlamakta zorlanmadığıdil kullanma becerilerinin gelişmiş olduğu bazı harflerde artikülasyon yaşadığı gözlemlenmiştir.
  Bu sonuçları öğretmenimiz ve rehberlik servisiyle paylaştığımızda bizi Rehberlik araştırma merkezine (RAM) yönlendirmiştir.???? bu durum ve sonuçlara göre biz nasıl bir yol izlemeliyiz pisikoloğumuz aradan en az 6 ay geçmeli demektedir öğretmenizden nasıl yaptırımlar istemeliyiz sınıfta öğrenimde ciddi sıkıntılar yaşamaktayız .Değerli bilgi ve yorumlarınızı yardım rica ederim.Saygılarımla

  • Doğan bey ramdan rapor çıkartıp konuşma terapisine göndermenizi istemişler,artikülasyon sorunları konuşma terapisi uzmanları tarafından yani odyologlar tarafından veriliyor ve sözel iletişim için sizi yönlendirmişler, benim çocuğumda da bu sorun hakim, öncelikle rama başvurun sizi yönlendirecekler ,hastane raporu vs alacaksınız ve size rapor çıkacak ve özel bir reabilitasyon merkezine gideceksiniz grup terapisi ve bireysel terapi yine ram tarafından belirleniyor,öğretmeninede kaynaştırma raporu gönderilebilir ,

 • Ayşe hanım merhabalar;21.05.2004 doğumlu oğlumun bugünkü değerleri;
  sözel 83
  performans 72
  tüm puan 74

  genel 9 resim düz 8
  benzerlik 11 resim tam 4
  aritmetik 3 küp desen 7
  söz.doğ. 6 parça bir. 6
  yargılama 8 şifre 5 esas sorunumuz çabuk sıkılma, odaklanamama, aşırı hareketlilik, yazı yazma isteksizliği yorum ve önerinizi bekler teşekkür ederim,

 • Merhaba,
  oğlum 2006 mar doğumlu, hiperaktif ve dikkat eksikliği var. Prof Dr Eyüp sabri ercan la tedavimize devam ediyoreuz ve 5 nisan da wisc r testi yapılacak. ben tabi çok tedirginim. bu testin ortalama puanı nedir? bilgi alabilir miyim ?

 • Merhaba Ayşe hanım, 2006 doğumlu oğlumuza wisc-r testi yaptırdık henüz rapor sonucunu almadık ancak test yapan kurum ilk sonuçlarda performans testinde çok yüksek bir puan aldığımızı ancak sözeldede düşük bir puan aldığımızı söylediler. Performans ile sözel arasındaki fark herahngi bir rahatsızlık göstergesimidir. Oğlum okulunda oldkça başarılı aslında sadece içine dönük ve çekingen bir çocuk. Teşekkürler

 • merhaba AYŞE hanım benim 2006 doğumlu kızımda yapılan wısc-r testi uygulandı.test sonunda kızımda sözel puan:72,performans puanı:76toplam zeka puanı:72 bulunmuştur.kızımda sınırda normal zeka olalark değerlaendirilmiştir.sözel ve performans puanları birbirine yakın görülsede alt testlerdeki farklılıklar dikkati çekmiştir.
  Alt test puanları şu şekildedsir: Sözel alt testlerde genel bilgi :6 yargılama:8 aritmetik:1 benzerlik:5 sözcük dağarcığı:9
  Penformans alt testlerde resim tamamlama:5resim düzenleme:5küplerle desen:7 parça birleştirme:7 şifre:10
  Test süresince teste uyum sağlamıştır,iletişime açıktır.Teste odaklanmış ve testi yapmak için gayretli olduğu gözlenmiştir.Bazı yönergeleri kavramakta zorlanmış ve tekrarına ihtiyaç duymuştur.
  Bu sonuca göre çocuğum psikolog tarafından bakılmış ve bize dikkat eksikliği gözlemlemiştir.Bizler aile olarak ne yapmamızı önerirsiniz teşekkür ederim.iyi günler dilerim.

  irfan güner

 • Merhaba Ayşe Hanım ;
  27.12.2007 doğumlu bir oğlum var . 2. Sınıfa gidiyor matematik dersi çok ileri düzeyde iyi olmasına ramen Türkçe gibi sözel dersi kötü okuma yazmada sınıf yüzeyinin altında en son okuyan ve en son yazan kişi sınıfta . Bunun üzerine doktora başvurduk ve WISC-R zeka testi yaptırıldı sonucları:
  SZB:101
  PZB:143
  TZB:124
  Olarak değerlendirildi. Öncelikle bunların değerlendirilmelerini yapabilirseniz çok mutlu olurum ve SZB,PZB,TZP NİN anlamları neler anlatabilir misiniz ?
  Ankara’da yaşıyorum oğluma disleksi tezhişi kondu bunun için tedavi süreci ne kadar olabilir ve Ankara’da bildiğiniz güvenilir iyi yerler var mı ?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Oya Hanım merhabalar.

   Benim kızıma da 6.5 yaşında doktor tarafından “disleksi” teşhisi konuldu.

   Bunun yanında DEHB da teşhis edildi.

   Wisc-r sonucu ise:

   SZB:128
   PZB:142
   TZB:138 olarak tespit edildi.

   Doktor bize, PZB puanının yüksekliğinin analitik zekanın yüksek olduğuna işaret ettiğini söylemişti. “Matematikte daha başarılı olur” demişti. Aynen de öyle gidiyor.

   Dikkat eksikliği hiperaktif bozukluk için ilaç tedavisine başlanmıştı. Disleksinin tedavisinin olmadığı, terapiden fayda görebileceği söylendi. Ancak DEHB için kullandığımız ilaç, sanki disleksi sorununu da hafifletti.

   Kızım 1. sınıfta okumayı ve yazmayı öğrenememişti. Harfleri aynadaki görüntüsünden tanıyabiliyordu ve yazıya ayna tuttuğumuzda, aynadan okuyabiliyordu. Matematikte ise hep çok başarılı oldu. Zamanla ve egzersizlerin de yardımı ile düz okumaya ve yazmaya alıştı. Şimdi çok hızlı okuyup yazamasa da sözel derslerden de yüksek notlar alıyor. Gerçi yakın zamanda Leonardo Da Vinci’nin de ters yazdığını öğrenince, disleksili çocukları neden düz yazmaya zorladığımızı anlayamıyorum ama kızımın disleksisi oldukça hafifledi diyebilirim. Sonraki IQ testlerinde çok daha yüksek puanlar geldi ama bize sadece rapor şeklinde verildi. Konuşma güçlüğü ise hala devam ediyor. Bu yıl Bilsem’e seçildi ve orada kendisini tamamen rahat hissettiğini söylüyor. Moralinizi bozmayın ve mücadele edin. Disleksi, zamanla ve sabırla üstesinden gelinen bir durum. Bu konuda “Taare Zameen Par” isimli filmi izlemenizi öneririm. Sanki bizim yaşadığımız sorunların aynısını aktarıyor. Oğlunuza başarılar, size de kolaylıklar dilerim.

   Canan Hanım size de verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim. Disleksi konusunda terapi uygulayıp uygulamadığınızı bildirirseniz çok seviniriz.

 • GİZEM ÖZTÜRK

  merhaba, kardeşim 9 yaşında ve WISC-R testi yapıldı SZB 73, PZB 57 ve TZB 62 olarak değerlendirilmiş olup dikkat sorununun performansı etkilediği gözlenmiştir diye bir ibare bulunmaktadır. konu ile ilgili bilgilerinizi rica ederim.
  teşekkürler.

 • sözel alanda soyutlamayapabilmekatogorik düşünebilme becerilerini ölçen alt testte yüzde 84,kısa süreli işitsl bellek aktif işlem belleği matematik becerilerini ölçen duyduğu matematik problemlerini akıldan çözmesi gereken alt testte yüzde 95 görsel farkındalık görsel tanıma uzun süreli görsel bellek becerilerini ölçen alt teste yüzde91 görsel bir paterni takip edebilme ve öngörü görsel-mekânsal organizasyon becerilerini ölçen alt testte yüzde95 görsl mekânsal algı bütünden parçaya analiz sözel olmayan ortamda kavramsallaştırma yapabilme becerilerini ölçen alt tetstte yüzde 84 oğlumun 5yaş 6 ay wisc-r test sonuçları.Oğlumun zekası hakkında bilgi verirmisiniz

 • Merhaba, oğlum ağustos 2008 doğumlu dikkat eksikliği olduğunu düşündüğüm için psikoloğa başvurduk. Wisc-r testi yapıldı. Sonuca göre birde psikiyatriste gitmemizi önerdi sonuçları şöyle size yorumlarsanız sevinirim.
  Genel Bilgi:11
  Benzerlikler:0
  Aritmetik:13
  Sözcük dağarcığı:10
  Yargılama:11

  Resim tamamlama:8
  Resim düzenleme:8
  Küplerle desen:8
  Parça birleştirme:7
  Şifre:14
  Sözel puan :Standart puan 45 ZB:93
  Performan puanı:standart puna 45 ZB:92
  Tüm puan:standar puan:90 ZB:92

 • Özenç Hanım,

  Parça Birleştirme bölümünde, acaba cevapları görmek mi, yoksa cevabı üretebilmek mi önemli? – Bence Türk eğitim sistemine dair de çok kilit bir soru bu. Cevap anahtarına bakınca daha mı zekiyiz? Ve teste geldiğinde cevap anahtarına bakmış olmak daha iyi mi çözebilmemizi sağlıyor problemi?

  Resimler wisc-r yazdığınızda çıkan yabancı websitelerinden alınmıştır.

  Diplomayla ilgili sorunuza gelince, eğer soruyu içtenlikle soruyorsanız yanıtlamak isterim. Diplomalara sahibim, ama siz hatırlatınca sahip olduğumu tekrar hatırladım. Yani her gün, ki sizin de anlayışla karşılayacağınızı düşünüyorum, “Ben bu diplomalara sahibim.” diye düşünmek ve davranmak herhangi biri için oldukça zor olsa gerek.

  Yorumunuz için teşekkürler,

  Psk. Ayşe Canan Altındaş

 • Benim oglum 29haziran 2007 dogumlu ve test yapıldı rapora gore. Ozel puan 98
  Performans puan 104
  Toplam puan 102
  Temel bilgi 10
  Benzerlik 12
  Aritmetik 10
  Sözcük dagarcıgı 7
  Yargılama 10
  Resim tamamlama 10
  Küplerle desen 9
  Parca birlestirme11
  Sifre12
  Seklinde sonuclar bize bir açıklama yaparmısınız teşekkürler

 • Ayşe hanım merhabalar,
  04.03.2008 doğumlu oğlumun wisc r sonuçları aşağıdaki gibidir.
  Benzerlikler: 19
  Aritmetik: 14
  Resim tamamlama: 14
  Küplerle desen: 19
  Şifre: 19
  Resim düzenleme: 16
  Yargılama: 16
  Parça birleştirme: 19
  Genel bilgi: 10
  Sayı dizisi: 11
  Sözel puan: 127
  Performans puanı: 152
  Tüm puan: 144
  Yorumlarsanız ve bizi yönlendirirseniz çok sevineceğim, oğlum devlet okulunda birinci sınıfta ve çok sorun yaşıyoruz 🙁 sıkılması ile ilgili…
  Çok teşekkür ediyorum şimdiden…

 • Merhabalar 10 yasındakı kızıma üniversite hastanesinde wıscr testi yapıldı . Testten önce bizden bilgi alınmadı psikiyastristi mız istekte bulunmuştu ve test 40 dk sürdü normalde 60 120 dk sürüyormuş bu kadar kısa sürede yapılan bır testın sonuçuna guvenebılırmıyız ve hangı durumlar testi süresi kısa tutulur cevabınız ıcın teşekkürler

 • Merhabalar benim 8 yasında bir çocuğum var test sonucu olarak böyle bir sonuç yazıyor s>p,+36 ne demek anlayamadık. Şimdiden cewabınız için tesekkür ederim…

 • Ayşe hanım merhabalar, oğlum 2004 doğumlu 8 yaşında bilsem sınavı için yapılan test sonucunda sözel 130,performans 152 tüm puan 146 olarak bulundu. Dün üniversite hastanesinde rapor almak için bu testi tekrar yaptılar ve parlak zeka çıktı. 126 sanırım çünki bana başka bilgi yada sonuç raporu vermediler. Sınav da 40 dakika sürdü. Bu nasıl mümkün. Ve oğlum çok ayrıntılı ve farklı resimler çiziyor. Bu test resim yeteneğinin üstün olduğunu ölçebilir mi? Resimlerine bakmadı bile doktor, görüşemedik bile! Lütfen kişisel yorumunuzu merak ediyorum. Teşekkürler.

 • Merhaba Ayşe Hanım, oğlum 7 yaşında yaygın gelişimsel bozukluk tanısı var ve 5 yıldır özel eğitim alıyor.4 ay önce Ege Üniversitesinde Wisc r testi yapıldı.Sözel 56,performans 67 ve toplam IQ 59 ile mental retardasyon tanısı aldık .IQ nun düşük çıkmasının nedeninin YGB den de kaynaklandığını düşünüyorum.YGB tanılı çocuklarda Wisc r sağlıklı sonuç verir mi? Teşekkürler.

 • Merhaba benim merak ettiğim SGK lı olanlar bu testler için kaç TL ödüyor

 • Kızımın wisc r teat sonucu.yorumlarsanız sevinirim
  Sözel

  Genel bilgi 10

  Benzerlik 8

  Aritmetik 19

  Sözcük dağarcığı 7

  yargılama 12

  sözel ortlama: 11.2

  Performans

  Resim tamamlama 15

  resim düzenleme 19

  küplerle desen 17

  Parça birleştirme 19

  şifre 14

  Performans kendi gelişim seviyesi 16.8

  Toplamda sözelden 108 performanstan 149 almış. Skor toplam 130

  • Efendim psikolog falan değilim, 7 sene önce tanı konulmus bir öğrencinin. Zaten internette bunun özel yetenekli demek olduğunu öğrenmişsınızdır. Burada öğrencinin puanını yükseltmek için alıştırmalar yapmanızı değil ilgi alanına uygun iyi bir eğitim vermeniz öneririm. Bunun için sınır tanımayin verin kucağına deney malzemeleri, deney kitapları bırakın ufkunu geliştirsin. O kendisi için en iyisini zaten anlayacaktır 🙂 esen kalın

   • aslında benim kafama takılan özel öğrenme güçlüğü olabileceği ihtimali
    2. Sınıf olmasına ve 5 yaşında okumayı öğrenmiş olmasına rağmen hala okuma hataları yapıyor olması bana sanki öyle olduğu izlenimi veriyor.
    Sözel ve performans arasında 41 puanlık bir fark var.ve araştırmalarım sonucu bu farkın özel öğrenme güçlüğü için bir belirti olabileceği bilgisine ulaştım.
    Bu sebepten yorum rica etmiştim
    Tavsiyelerini için teşskkürler

    • Bunun bir dikkat eksikliğinden de kaynaklanabilecegini düşünebiliriz lakin şüphelerini de haklı da çıkabilirsiniz. Bence bir RAM’e danışın.

 • Merhaba Ayşe hanım oğluma Ram da Test yapıldı 17 24 34 tamamladı neyi ifade ediyor

 • Testin sonuç kağıdındaki “ham puan”, “Standart puan” ve “ZB” ifadelerini anlamı nedir?

 • WISC-R testi ikinci defa uygulanabilir mi?

 • Merhabalar ayşe hanim oğluma okul olgunluk testi yapıldı 126 puan aldı ayku testi yaptırdık bu test puanlama ilemi oluyor üstün zeka duzeyindedir sonuç oldu ve açıklamalarda var yaşının üstündedir diye ozelde yaptırdım bu test her yerde farklı mı yoksa aynısı mı biraz bazı kişilerden dolayı kafam karıştı sonuçta ne olursa olsun 1 başlayınca öğretmen ve bizle eğitimi suruyor

 • merhaba ben 9 yaşındayken Alilem istanbulda bir klinikte bana IQ testi yaptırdı ve 137 çıktı bu iyi bir rakam lakin sormak istediğim testin bir aşamasında başka bir odaya alıp bilgisayar açtılar ve orda “b” harfi geldiğinde space tuşuna basmamı istediler ama ben bir süre sonra basmayı bıraktım bu etkilemişmidir bu rakamı ve ne kadardı

 • Merhabalar bu aralar bu konularda arastirma yaparken sizin bilgilerinize rastladim bana yardimci olursaniz cok memnun olurum oglum bilim sanat sinavina genel yetenekten girdi sinavda 45 te 45 450 tam puan aldi sozlu mulakatta ise 130 -139 IQ sonucu ilettiler bize ve o okula 140 ile aliniyormus size sormak istedigim bu 1 puanla cok buyuk bir zeka farkimi oluyor msj mi yanitlarsaniz cok memnun olurum saygilarimla

 • Sözel zeka 112 performans zeka 122 toplam 123 ölçülmüş. Toplamada yanlislik mi var. Başka turlu toplama sekli ki var bilgi verirseniz sevinirim

 • Merhaba Ayşe Hanım,

  Bugün 11 yaşında ki kuzenimin WISC-R Testinin sonuçlarını okudum ve büyük bir sıkıntı olduğunu düşündüm. Bunu sizinle de paylaşmak isterim eğer tavsiyede bulunursanız sevinirim.
  Testin sözel beceriler alanında ölçülen ortalaması %4 ‘tür. Bu alanda ki en yüksek değeri kelime bilgisi, sözel algı ve ifade becerilerini ölçen alt test bu testte aldığı sonuç ta %9’ dur.
  Görsel – Mekânsal – Motor Beceriler
  Bu alanda ki ortalaması ise %37 ile ortalamanın alt sınırında fakat yapılan alt testlerde sonuçların bazıları %91 gibi değerlere çıkarken bazılarında %1 gibi değerleri anca buluyor. Görsel farkındalık, görsel tanıma, uzun süreli görsel bellek becerilerini ölçen alt teste %1, görsel mekansal algı, bütünden parçayı analiz yapabilme, sözel olmuyan alanda kavramsallaştırma yapabilme becerilerini ölçebilen küplere desene göre kopyalama yapabilmeyi gerektiren alt teste %91 ile ortalamanın üstündedır. Acaba bu durumda ne tavsiye edersiniz.

  İyi günler.

 • merhabalar,
  Oğlumun okulda yaşadığı sıkıntılar sebebiyle psikolijik destek alıyoruz ve dikkat eksikliği sebebiyle psikiyatra yönlendirildik. Wisc-r test sonuçları aşağıdaki gibidir. Yorumlar mısınız

  (test tarihi itibarı ile kronolojik yaşı: 7;11) 08.03.2017 tarihinde uygulanmış olan Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği’nin (WISC-R) alt-test puanları yer almaktadır.

  Sözel Alt-testler: Performans Alt-testler:
  Genel Bilgi: 16 Resim Tamamlama: 13
  Benzerlikler: 18 Resim Düzenleme: 18
  Aritmetik: 14 Küplerle Desen: 19
  Sözcük Dağarcığı: 17 Parça Birleştirme: 16
  Yargılama: 16 Şifre: 18
  (Sayı Dizisi: 8)

 • merhabalar,
  Oğlumun okulda yaşadığı sıkıntılar sebebiyle psikolijik destek alıyoruz ve dikkat eksikliği sebebiyle psikiyatra yönlendirildik. Wisc-r test sonuçları aşağıdaki gibidir. Yorumlar mısınız

  (test tarihi itibarı ile kronolojik yaşı: 7;11) 08.03.2017 tarihinde uygulanmış olan Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği’nin (WISC-R) alt-test puanları yer almaktadır.

  Sözel Alt-testler: Performans Alt-testler:
  Genel Bilgi: 16 Resim Tamamlama: 13
  Benzerlikler: 18 Resim Düzenleme: 18
  Aritmetik: 14 Küplerle Desen: 19
  Sözcük Dağarcığı: 17 Parça Birleştirme: 16
  Yargılama: 16 Şifre: 18
  (Sayı Dizisi: 8)

  • Merhaba Ayşe hanım, öncelikle sayfanız test için çok açıklayıcı olmuş teşekkür ediyorum. Oğlum 2. Sınıfa gidiyor. Test uygulaması yaptırdık. Herhangi rakamsal bir veri yazmıyor. Sadece yaşıtlarının altında ya da üstündedir gibi ibareler yer alıyor. Aritmatik ve şifre yaşıtlarının altında, genel kültür eşdeğer, diğerleri ise üstünde yazıyor. Biz oğlumuzla ders yapma, yazı yazma, okuma hatta okula gitmek istememesi gibi problemler yaşıyoruz. Çoğumuzla olan ilişkimiz bozulmaya başladı. Çok sıkıntı yaşıyoruz. Bu konu da ne yapmalıyız yardımcı olursanız çok sevinirim.

 • Merhaba Ayşe hanım oğlum için wisc-r testi yaptirdik.Çıkan rapor sonuçuna gore Sözel:104 Perf:127 Total:117 ile uyumlu yazısı var sizce sonuç nasıl “Bu raporu alma sebebimiz dil terapisi alabilmesi “

 • Pingback: Kocaeli Wisc-R Zeka Testi Merkezi – Kocaeli Aile Evlilik Psikoloğu ()

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial