Yaratıcılığı Artırmak ve İşinize Yansıtmak İçin 4 Sır

Brad Pitt Hangi Üniversitede Okudu
Amerika’da Eyalet Üniversitelerine Gitmiş Ünlüler
17 Temmuz 2012
Duke Fuqua MBA Basvurulari Sorulari
Duke Fuqua MBA Programı- 2012-2013 Essay Soruları
21 Temmuz 2012

Yaratıcılığı Artırmak ve İşinize Yansıtmak İçin 4 Sır

Yaratıcılığınızı ateşleyecek 4 öneri

Yaratıcılığı artırmak için kolay tahmin edilmeyen farklı yöntemler:

Özellikle yazarlık veya reklamcılık gibi düzenli yaratıcılık gerektiren bir işiniz varsa, yaratıcılık için düzenli ilham almak kolay olmayabilir. Genelde yaratıcılık, verimli iş yapmanın gerektirdiklerinin ötesinde birşeyler gerektirir. Yaratıcılığı artırmak zorlu bir iş gibi gözükse bile, ilham perisinin kapınızı tıklatmasını istiyorsanız, araştırmalarla kanıtlanmış bu 4 yolu deneyin:

Uykulu olmak, uykusuzluk, hafif uykululuk hali: Thinking and Reasoning dergisinde yayınlanan araştırma bu birbirinden farklı 3 uyanıklık durumunun yaratıcılığa katkısı olduğunu söylüyor. Sabahları çok uyanık ve tam dikkatli mi hissediyorsunuz? Yazmanız gereken yazıyı akşamın geç saatlerine bırakın. Uyanıklık ve tam dikkat matematiksel ve mantıksal kurgulamalara yardımcı olurken, uykunun hissedildiği durumlarda beyin daha fazla serbest çağrışım yapıp, farklı bağlantılar kurabiliyor. Yaratıcı bir beyin fırtınasına ihtiyacınız varsa hafif uykulu olun.

Planlı olun. İlhaYaratıcılığınızı ateşleyecek 4 önerim Perisi kapınızı bazen bir anda çalar, ancak çoğunlukla hayır. Düzenli yaratıcılık gerektiren işlerde, yaratıcılığınızı ateşleyecek bir zaman yaratmanız işinize yarayacaktır. Yunanistan’daki Crete Teknik Üniversitesi’nin araştırmaları yaratıcılık için planlamayı destekliyor. Beyin fırtınası yaptığınız bu planlanmış süre daha sonra beklenmeyen anlarda daha parlak ve etkileyici fikirlerin doğmasına yardımcı olur.

Tartışın.Tartışmalar ve inatlaşmalar farklı düşüncenin anahtarı. Harvard Üniversitesi’nden Francesca Gino bir tartışma sırasında stresli ve sıkışmış hissetmek yerine, tartışmayı farklı düşünmenin ve farklı perspektifler edinmenin anahtarı olarak görmek gerektiğini savunuyor.

Kütüphaneyi boşverin. Journal of Consumer Research’ten bir çalışma hafif arka plan gürültüsünün yaratcılığı artırabileceğini gösteriyor. Bazı insanların kulaklarında müzikle çalışınca daha yaratıcı ve verimli hissettiği doğru. Ancak hemen çalışmak için televizyon karşısına kurulmayın. Televizyonun görüntülü ve sesli uyarıları çalışmak için dikkatimizi fazla dağıtır. Onun yerine soyut ve yaratıcı düşünceyi tetiklemek için bir dahaki çalışmanızı sevdiğiniz bir cafe’de yapın.

 

 

 

Facebook Yorumları
Ayşe Canan Altındaş
Ayşe Canan Altındaş
Washington University'de Psikoloji ve Ekonomi lisansımı tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndüm ve yurtdışı eğitim danışmanlığı sektöründe bir süre çalıştım. Bilgi Üniversitesi'nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı'mı tamamladım. Şu anda İstanbul'daki ofisimizde uzman klinik psikolog olarak ve Amerika'ya üniversite ve yüksek lisans başvurularında 6 senelik tecrübemi kullanarak adaylara profesyonel eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Ayrıca Kent Üniversitesi'nde 2018 Bahar Dönemi'nde Gelişim Psikolojisi dersini vermekteyim. Bana ulaşmak için lütfen sitenin sağ üst köşesindeki sosyal medya veya e-mail butonlarından birini kullanınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial