“Gençliğimi Geri Verseler” Dememek İçin Yaş Almadan Yapmanız Gereken 17 Şey!

Paylaş

Çevremizdeki yaşça olgun kişilerden “Gençliğinin değerini bil!” sözünü sıklıkla duyarız. Yaş aldıkça daha tecrübeli kişiler oluruz, bu yaşlılığın bir getirisidir. Ancak elbette en başta gençliğiniz olmak üzere yaşlılığın birçok da götürüsü vardır. Aşağıda gençlikte yapmadığınız takdirde ileriki zamanlarda pişman olacağınız 17 şeyi sıraladık. O halde vakit varken, hala gençliğin enerjisini taşıyorken üşenmeyin hayallerinizi gerçekleştirin! Keyifli okumalar dileriz.

“Gençliğimi Geri Verseler” Dememek İçin Yaşlanmadan Yapabilecekleriniz:

1- Seyahat etme şansınız varken bunu değerlendirin.

Gençlikte Seyahat Etmek

Seyahat etmek yaş aldıkça zorlaşmaya başlar. Hele kalabalık bir aileniz varsa birçok şeyi aynı anda planlamanız gerekebilir. Belki yaşınız gereği işlerinizi yoluna koymuş ve maddi anlamda daha avantajlı bir konuma gelmişsinizdir. Ancak artık gençliğinizdeki o spontane ve bir başına çıktığınız macera dolu tatillerden de hayli uzaktasınızdır.

2- Yeni bir dil öğrenmeye çalışın.

Yeni Bir Dil Öğrenin

Üniversite yıllarında merak edip gittiğiniz o dil kursu bir ömür boyunca elde edeceğiniz en güzel fırsatlardan biri. Dil öğrenme kapasitesi yaş ile ters orantılı. Yani yaşımız ilerledikçe maalesef ki yeni dil öğrenme kapasitemiz azalıyor. Bu nedenle gençlikte merak ettiğiniz ve öğrenmek istediğiniz dilleri öğrenin, en azından bunun için çaba sarf edin.

3- Kötü giden bir ilişkiniz varsa bunu sonlandırın.

Sevgiliden nasıl ayrılınır?

Sizi yıpratan bir ilişki içindeyseniz gerekli içsel hesaplaşmalarınızı yapın ve ona göre bir karar verin. Bunlar sizin en kıymetli zamanlarınız. Sizin için doğru olan kişiyi bulmak için hala uzunca bir zamanınız var.

Ayrıldığınız sevgilinizi nasıl unutursunuz, linkteki yazıdan okuyun.

4- Güneşten korunun.

Güneşten Korunun

Güneş oldukça faydalı; ancak güneşten yararlanmanın doğru bir saati var. Bu saatler dışında kalan zamanlarda güneş koruyucunuzu ihmal etmezseniz ileride kırışıklık, benler ve daha da önemlisi cilt kanseri riskinden de uzaklaşmış olursunuz.

Baz Luhrmann’ın şarkısındaki gibi: “Everybody’s free to wear sunscreen.” (Herkes güneş koruyucu kullanmak konusunda serbesttir.)

5-  Hayranı olduğunuz müzisyeni hala şansınız varken görün.

Genç Yaşta Konsere Gitmek

Çünkü gençken hayranı olduğunuz sanatçının konserine girmek için kilometrelerce sırada beklemek, veya festivallerin doğal ortamında limitli konforda birkaç gün yaşamak o kadar sorun teşkil etmez. Ama yaş aldıkça, müzik dinlemek için konforunuzdan vazgeçmek zor gelebilir. Bu nedenle gençken sevdiğiniz sanatçıların konserlerine ve festivallerine gidip müziğin tadını çıkarın.

6- Yeni bir şey denemekten korkmayın.

Bungee Jumping Yapmak

Kendiniz için yeni bir şey yapmaya karar verirsiniz. Bu bir kursa başlama veya en basitinden yürüyüşe başlama bile olabilir. Ama yaş aldıkça zihninizde tasarladığınız şeyleri eyleme dökebilmek zorlaşır. Artık sizin bir konfor alanınız vardır ve o alandan çıkmak pek de kolay değildir. Bu nedenle gençken, konfor alanınız o kadar da katı sınırlarla belirlenmemişken ayağa kalkın ve harekete geçin.

7- Fiziksel aktiviteye öncelik verin.

Spora Öncelik Vermek

İleride yaşanabilecek birçok sağlık problemini önlemek adına sporu hayatınızın merkezine alın. Gençliğinizde sağlığınız adına yaptığınız her olumlu eylem yaşlılığınızda size çok güzel bir şekilde dönecektir. Bu nedenle spor yapın ve stresten uzak durun.

8- Kendinizi cinsiyet rolleriyle tanımlamayı bırakın.

Androjen İnsanlar

Kendinizi cinsiyet rolleriyle tanımlamayı bırakın. Bu sizi çok daha insancıl ve işbirlikçi kılacaktır.

9- Öğrenmeyi bir yaşam biçimi haline getirin.

Hayat Boyu Öğrenme Programları

Öğrenme eylemini sadece okulla sınırlı tutmayın. Unutmayın okul hayatınızda aldığınız notlar veya dereceler sizi bir yerlere getirir. Ama esas öğrenme süreci hayatın ta kendisidir. Ve bunun belirli bir mezuniyet zamanı yoktur. Bu da demek oluyor ki öğrenme yaşam boyudur. Bunu bilerek yaşadığınız her şeyden bir şeyler öğrenmeye bakın. Bu sizi yaşam boyu ayakta tutacaktır.

Ayrıca günümüzün gitgide uzmanlaşan meslek dalları, kaliteli eğitime online mecralar aracılığıyla artan olanaklar (Coursera, Udemy gibi sitelerden) gösteriyor ki, mesleki öğrenme de artık tipik basamaklandırılmalarla sınırlı değil. Kendinizi geliştirmek için oturduğunuz yerden online bir ders, veya üniversitelerin yaşam boyu öğrenme programlarına (Life Long Learning) katılabilirsiniz.

10- Güzelliğinizin farkında olun.

İnsanlara Güzel Denildikten Sonra...

Gençliğinizde kendinizi ufak şeyler için harap etme eğiliminde olursunuz. Ama işin esası gençliğiniz sizin en güzel zamanlarınızdır. Sağlıklıyken ve her şeyi yapacak gücünüz varken bu gücünüzün ve kendi güzelliğinizin farkında olun.

Linkte, Shea Glover isimli bir lise öğrencisinin yaptığı fotoğraf projesini bulabilirsiniz. Shea, insanların önce kendi hallerinde bir portresini, sonra ise onlara “Çok güzelsiniz.” dedikten sonraki bir portresini çekiyor, ve ortaya linkteki gibi bir sonuç çıkıyor.

11- Daha çok ‘seni seviyorum’ diyin.

Birine onu sevdiğinizi söylemek

Sevdikleriniz hala yanınızdayken onlara daha çok ‘seni seviyorum’ deyin. Yaşlandığınız zaman sevdiklerinize sevginizi gösterme konusunda cömert davranmadıysanız çok pişman olabilirsiniz.

12- Ebeveynlerinizin tavsiyelerine kulak verin.

Ebeveynleri Dinlemek

Gençken insan daha çok kendi bildiğini okumak istiyor. Anne babalarımızın yapma dediği şeyleri yapıyor çoğunlukla da üzülerek dönüyoruz. Bu deneyim kaçınılmaz. Gençliğin temelinde deneyim yatar. Ancak anne-babalarımızın yaşla birlikte getirdiği tecrübeleri vardır. Kararlarımızı yine kendimiz alalım; ancak onların tavsiyelerine de mutlaka dikkat edelim.

13- Başka insanların ne dediğiyle ilgilenmeyin.

Yargılayıcı bakışlar

20 yıl sonra umursadığınız insanların ismini bile hatırlamayacaksınız. Bu sizin hayatınız ve dışarıdaki insanların ne dediğiyle geçecek kadar uzun değil. Dış seslere kendinizi kapayın ve bildiğiniz yolda ilerleyin.

Fritz Perls’ün dediği gibi: “Eğer herkesten övgü ve cesaretlendirme beklerseniz, herkesi sizin yargılayıcı jüriniz yaparsınız.”

Ünlü psikologlardan daha fazla özlü söz okumak için: Ünlü Psikologlardan Özlü Sözler

14- Başkalarının fikirlerini destekleyin.

Başkalarıyla birlikte çalışmak

Başkalarının fikirlerini desteklemek, onlara yardımcı olmak çok güzel bir duygudur. Bu sizi daha olumlu kılar ve ışıldamanızı sağlar. Yardım etmekten çekinmeyin.

15- İlerlemek için çaba sarf edin.

İşiniz ne olursa olsun onda iyi olmak için çaba sarf edin. Daha çok araştırın ve daima elinizden gelenin en iyisini yapın.

16- Kin tutmayın, bilhassa sevdiğiniz insanlara.

Kin tutmak en başta sizin için zararlıdır. Öfkeyi tekrar ve tekrar yaşamanın ne anlamı var? Affedin ve kendi yolunuza bakın.

17- Gönüllü olun.

Başkalarına yardım etmek.

Bu hangi konuda olursa olsun gençliğinizde yapacağınız en güzel eylemlerdendir. İster yanı başınızdaki birine yardımcı olmak ister ülkemizde mevcut olan kuruluşlardan birine  giderek gönüllü olmak size çok iyi hissettirecektir.

Umarız ki bu yazımız size günlerinizi planlarken ilham verici olur.

Güzel yaşlanmalara ve yaş almalara,

Psk. Eda Erdivanlı

 

Facebook Yorumları
Paylaş

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial