Yurtdışında Ekonomi Okumak: Dünya’daki En İyi Ekonomi Programları

Paylaş

 

Yurtdışında ekonomi okumak istiyorsanız, bu listeye bir göz atmalısınız. Dünya’da Ekonomi lisans ve yüksek lisans (Master ve Doktora) programlarının en iyilerini bu listede sizler için hazırladık. Eğer Amerika başvurularınızda doğru seçimleri yapmak istiyorsanız, bu liste sizin için iyi bir yönlendirici olacak.

1. Harvard Üniversitesi Ekonomi Programı

Harvard Üniversitesi Ekonomi Bölümü

 

Bünyesinde şu ana dek 3 tane Nobel ödüllü Ekonomist bulunduran üniversite, ayrıca FED başkanı Ben Bernanke’nin de Alma Mater‘i. Harvard Üniversitesi Ekonomi programının başka ünlü bir mezunu da, Ben Bernanke’nin sınıf arkadaşı ve Goldman Sachs CEO’su Lloyd Blankfein.

 2. MIT Ekonomi Programı

Paul Samuelson MIT Ekonomi

 

 

Yandaki resim Harvard’da doktora, MIT’de ise profesörlük yapmış, Ekonomi Bilimlerinden ilk Nobel Ödülünü alan Amerikalı olan Paul Samuelson’a ait. Paul Samuelson, genelde teknik bilimlerdeki öncülüğüyle tanınan MIT’nin Ekonomi departmanının gelişmesine büyük katkıda bulunmuş, ‘Modern Ekonominin Babası’ olarak tanımlanan bir kişilik.

*En üstteki kapak resmi Ara Güler’in çektiği bir Paul Samuelson portresidir.

3. LSE Ekonomi Programı

LSE Ekonomi Programı

 

Yandaki resim LSE’nin kütüphanesinden. Bünyesinde Ekonomi departmanından mezun veya hoca olarak görev yapmış 11 tane Nobel ödüllü kişi var. Ayrıca eski Singapur, İsrail, Hindistan ve Almanya devlet yöneticileri arasında LSE Ekonomi mezunları var. LSE, Avrupa’da Ekonomi ve Finans dallarını okumak isteyen öğrencilerin ilk tercihi. Ancak hem lisans hem de yüksek lisans programlarına giriş oldukça zor.

 4. University of Chicago Ekonomi Programı

University of Chicago EkonomiUniversity of Chicago’nun Ekonomi programı, Amerika’nın doğu yakasındaki MIT ve Harvard gibi üniversitelerden farklı olarak, ekonomiye neoklasik bir bakış açısıyla yaklaşır. Okulun en önemli özelliği Dünya’nın en çok Nobel ödüllü ve Ekonomi’de oldukça prestijli sayılan John Bates Clark madalyonu olan ekonomistlerini çıkartmıştır. Okulun Ekonomi’de kendine özgün terimleri vardır. Bunlardan biri de, 1970’lerde Milton Friedman’ın önderliği altında eğitilmiş Şile’li ekonomistlerdir. Bu kişilere ‘Chicago Çocukları’ (Chicago Boys) denmektedir. Bu ekonomistlerin daha sonra çoğu Şile’ye geri dönerek çok önemli devlet pozisyonlarında görev almışlardır.

5. University of California Berkeley Ekonomi Programı

Berkeley Ekonomi

Eğer listedeki diğer okullar 20. yüzyılın ekonomisinin temellerine dayanan programlara sahipse, Berkeley için günümüz ekonomisine yön veren dinamikleri inceleyen bir program olduğunu söyleyebiliriz. Başta sadece Politik Ekonomi departmanından tek bir hocayla hizmet veren bölüm, bugün 5 Nobel ödüllü hocasıyla Dünya’nın en prestijli Ekonomi departmanlarından biri.

 6. Stanford Üniversitesi Ekonomi Programı

Alvin Roth Stanford Üniversitesi

 

Yandaki fotoğraf şu anda Stanford Üniversitesi’nde görev yapan Nobel ödüllü Alvin Roth’a ait. Roth, market design, oyun teorisi ve eksperimental ekonomi gibi günümüz ekonomi pazarlarını oldukça etkileyen kuramları araştırmakta. Stanford, 2012 senesinde Harvard’ın 3 ünlü Ekonomi profesörünü kendine transfer edince, ekonomi araştırmalarındaki öncü bakış açısını ortaya koymuş oldu.

7. Princeton Üniversitesi Ekonomi Programı

 Princeton Üniversitesi Ekonomi Programı

Yandaki resim 2011 senesinde, devletlerin ekonomi politikalarının işsizlik ve yatırımlar gibi değişkenleri nasıl etkilediği konusunda araştırmalar yapan Princeton Profesörü Chrisopher Sims’in (sağda), Nobel Ödülü’nü alışının kutlaması. Princeton Üniversitesi’nin bir diğer Nobel Ödüllü dahisi ise, Beautiful Mind filminden birçok kişinin tanıdığı, oyun teorisi kuramının kaşifi Profesör John Nash. John Nash de 1994’te Nobel Ödülü’ne layık görülmüştü.

 

Lisans ve lisansüstünde Ekonomi programlarına başvurularınızda danışmanlık talebi için: canan.altindas@pavlovspartner.com‘a mail atabilirsiniz. Okullara başvuru ve seçim sürecinde herkese kolaylıklar dilerim.

 

 

 

Facebook Yorumları
Paylaş

1 YorumOn Yurtdışında Ekonomi Okumak: Dünya’daki En İyi Ekonomi Programları

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial