Amerika’da MBA Programları’nın Son Başvuru Tarihleri Açıklandı!

Paylaş

Harvard Business School 3. Round’u İptal Etti.

2018-2019 Amerika’da MBA Başvuru Sezonu’nun en büyük haberi, HBS’in 3. Round (son round) başvurularını artık bitirdiği haberiyle geldi.

Harvard Business School’un kabul ofisi, Eylül’deki 1. Round ve Ocak ayındaki 2. Round’da MBA adaylarının çoğunun başvurularını tamamladığını göz önünde bulundurarak, 3. Round MBA başvuruları’nı kapattılar. Ancak Harvard Business School’un halen, üniversite sonrası MBA’e Kabul Programı olarak düşünebilecek 2+2 başvurularının Bahar Dönemi’nde (Nisan) bir son başvuru tarihi var. Danışmanların tahminlerine göre, son senelerde Harvard Business School’a hersene kabul edilen 930 MBA öğrencisinin %5’inden azı 3. Round’da kabul aldı.

Tuck Business School’un da MBA Başvuru Round’ları Değişti.

Dartmouth College’ın Tuck School of Business’ı da bu yıl bir Round’u attı. Tuck, Ekim sonundaki ‘erken başvuru’ (early application) round’unu iptal etti. Bunun yerine, Tuck artık 3 Round içerisinde MBA başvuruları’nı tamamlayacak: Tuck 1. Round MBA Başvuru Tarihi: 24 Eylül; 2. Round MBA Başvuru Tarihi: 7 Ocak; ve 3. Round MBA Başvuru Tarihi: 1 Nisan. Daha da önemlisi, Tuck’ın MBA kabul ofisi, başvuru kararlarının daha hızlı anons edilmesi için taahhütte bulundu. Başvuru ofisi bu değişikliği, Tuck’ın rakip MBA Programları’na kıyasla, Kasım ayındaki başvuru roundu için 100 gün daha fazla beklemek zorunda olduklarını bulunca yürürlüğe koydu.

Harvard Deadline’ı Sonrası, Sırasıyla Yale ve Duke Geliyor.

Harvard MBA’in son başvuru tarihi olan 5 Eylül’den sonra, Amerika’nın diğer önde gelen MBA programlarının son başvuru tarihleri sırasıyla domino gibi geliyor: Yale SOM ve Duke Fuqua, 12 Eylül; Stanford ve Wharton 18 Eylül; INSEAD ve Northwestern Kellogg ise hemen bir gün sonra 19’unda; ve son olarak Chicago Booth 27 Eylül’de 1. Round başvurularını bekliyor. Daha fazla MBA programı son başvuru tarihlerini belirledikçe, 1. Round’da başvurmayı planlayan bir adaysanız, takviminiz kesinlikle Eylül ve Ekim’de çok dolu olacak.

Columbia Business School MBA Başvuru Tarihleri

Bu bilgilere ek olarak, Türk adaylar arasında en popüler MBA programlarından biri olan, Columbia Business School, Early Round ve Ocak girişi için son başvuru tarihini 4 Ekim olarak açıkladı. Columbia Business School’un Amerika’daki diğer MBA programlarından en büyük farkı, kabul ofisinin first come, first served, diye tanımlayabileceğimiz, başvurdukça baktıkları bir başvuru sistemi oturtmuş olmaları. Yani bir aday, Columbia MBA başvurusu’nu şu andan itibaren 4 Ekim’e kadar hangi tarihte yaparsa, başvurduğu tarihten itibaren belli bir süre içerisinde mülakat veya redde dair geri dönüş alacaktır.

Amerika’da MBA Programları’na olabildiğince en erken Round’da, ancak en iyi dosya ile başvurunuzu yapın.

Amerika’daki MBA programları’na başvuru yaparken, ne olursa olsun bazı genelgeçer tavsiyeler vardır. Bunlardan biri, eğer yapabiliyorsanız, başvurunuzu ilk roundda, o seneki sınıfın koltukların hiçbiri doldurulmadığında, yapmanız. Çoğu okulda, erken başvuru yapanlar, başvurularını daha sonraki turlarda tamamlayanlara göre avantajlıdır. Genel olarak, Wharton’ın da açıkladığı üzere, 2. Round rekabetin en keskin olduğu turdur. 3. Round ise, özellikle de uluslararası öğrenciler için, tavsiye edilmemektedir, çünkü zaten sınıfın kontenjanının çoğu doldurulmuştur. MBA başvurunuzu erken yapmak için diğer sebepler:

  1. Kabul teklifinize cevap vermeniz gereken tarihten önce, okulun Finans Ofisi’nden burs alma hakkı.
  2. Full-time MBA başlamadan önce programın tavsiye ettiği sayısal veya dil gerekliliğini tamamlamak için kendinize yeterli zamanı tanımak.
  3. Bazı okullarda kampüs içi konut piyango sistemline erişim.
  4. Uluslararası adaylar için vize başvuru sürecini tamamlamak için yeterli zaman.
  5. Okulun kabul almış öğrenciler için sunduğu, Admit Weekend gibi etkinliklere gitmek. Sıklıkla Round 3 başvurusu yapanlar, bunlara katılamazlar.
    Genel olarak en önemli noktalardan biri, MBA başvurunuzu yapmak için en uygun zaman, başvurunuzla mümkün olan en iyi işi yaptığınıza inandığınız zamandır. Eğer ki, 1. Round başvurusu yaparken, çok kısa zamanda çok iş yapmaya çalışıyorsanız, bir sonraki round’a başvurmayı deneyin. Çünkü bu programlara başvuran adayların %80’i zaten başvurdukları üniversiteden kabul alabilecek potansiyelde adaylardır. Dolayısıyla MBA kabul ofisi, sizi başvuru havuzundan atmak için başvurunuzu değerlendiriyorlar. Bu yüzden, başvurduğunuzda hem kişisel hem de profesyonel hikayenizi en iyi şekilde sunduğunuzdan emin olun. Bunun için de tabii ki en iyi yol, bu konuda uzman birinden yardım almaktır.

Avrupa ve Amerika’da MBA Programlarının Son Başvuru Tarihleri

Amerika'da MBA 2018 Başvuruları Amerika'da MBA 2018 Başvuruları Amerika'da MBA 2018 Başvuruları Amerika'da MBA 2018 Başvuruları

Kaynak: Poets & Quants

Facebook Yorumları
Paylaş

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial