Ailede Babanın Rolü
Erken Dönemde Ailede Babanın Rolü
11 Mayıs 2016
Bilinç Ne Demektir?
Buzdağının Görünen Kısmı: Bilinç
21 Mayıs 2016

Çocukların Gelişimi ile Ilgili Ilginç Bilgiler

Çocukların Gelişimi Hakkında Bilgiler

Yeni bebek sahibi olmuş anneler sık sık bebeklerinin hızlı gelişimi karşısında ne kadar şaşırdıklarını dile getirirler. Gerçekten de bebeğin hayatının ilk 3 senesi, insan bünyesinin  zihinsel gelişiminin en hızlı olduğu dönemdir. Bu yüzdendir ki psikanalist bir hocamız bir seminerde bebek / çocuk ve genç bakımı ile ilgili hayretini şu şekilde dile getirmişti:

 

“Çok ilginç aslında bireyin zihinsel gelişiminin en hızlı olduğu dönemde, genelde, bebek ve çocukları bu konuda en az bilgilendirilmiş ve genelde de bakıcı gibi az eğitilmiş kişilere teslim ediyoruz. Ama çocuk büyüdükçe, hatta ancak üniversite zamanında, bilgili kişilere emanet ediliyor. Çocuk gelişimine baktığımızda aslında bunun tam tersi olması gerekir.”

Bu yazıda, kısaca sizlere bebeklerin / çocukların gelişimi ile ilgili 10 önemli bilgiyi paylaşacağız.

Çocukların Gelişimi Ile Ilgili Ilginç Bilgiler:

  1. Eğer bebeklerin vücudu, 1 aylıkkenki gelişim dönemlerinde, beyinleri kadar hızlı büyüseydi, 1. ayın sonunda bebekler ortalama 77 kg olurlardı.
  2. Bebeğin harcadığı enerjinin %60′ı beyinde odaklanmıştır.
  3. Bebeğin 0-3 yaş arasındaki beyin gelişimi, tüm insan hayatındaki beyin gelişiminin en hızlısıdır.
  4. Anne-babası sık sık kendisiyle konuşan bebekler, 2 yaşına gediklerinde, anne-babası kendisiyle nadiren konuşan bebeklere göre ortalama 300 kelime daha fazla bilirler.
  5. Bir çocuk 1 yaşına bastığında, ortalama 70 kelimeyi anlar, ancak bunlardan sadece birkaçını dile dökebilir. Çocuk 18. aya geldiğinde ise, kelime haznesi resmen yükselişe geçer. Bu yaştaki bir çocuk neredeyse her iki saatte bir kelime haznesine yeni bir kelime ekler.

Çocukların gelişimi hakkında ilginç bilgiler

6. Çocuğunuz bir oyun grubunda oynarken, kendi oyuncağına “Bu benim!” diye sarılıyorsa, bunu hemen kötü ve bencilce bir huy olarak değerlendirmeyin. Aksine, bu yaştaki çocukların bilişsel gelişiminin bir parçası olarak, kendilerini ve başkalarını ayrı olarak görmeye başlarlar ve dolayısıyla kendilerine ait olan eşyaları işreatlemek isterler.

7. Bebek doğduğunda 300 tane ayrı kemiği vardır, ancak yetişkinliğe eriştiğinde bu sayı 206’ya iner. Neden mi? Çünkü bazı kemikler, özellikle de kafatasında, kaynaşırlar

8. Müzik öğrenmeyi hızlandırır ve bebek zihninde yatıştırıcı etkisi vardır. Şarkı söylemek, müzik dinlemek ve müzik aleti çalmak görsel-mekansal oryantasyon ve matematiksel becerileri geliştirir. Belki bu yüzdendir ki bebeklere ninni söylemek,  anneler ve bakım verenler arasında evrensel bir davranıştır

9. Bir bebek 6. aya kadar aynı anda hem yutup hem de nefes alabilir.

Bu bilgiyi okuyan yetişkinlerin %75’i bunu yapmayı deneyecek! 🙂

10. 4 yaşındaki bir çocuk günde ortalama 437 soru sorar. Çocuğunuz soru soruyorsa ona, “Aman, biliceksin de ne olacak!” gibisinden bir cevap verip lütfen çocuğunuzun merakını küçük yaşta köreltmeyin. Eğer size cevabını bilmediğiniz sorular soruyorsa birlikte araştırın, cevabını vermek istemediğiniz sorular soruyorsa, kendinize “Neden bunu yanıtlamak istemiyorum?” diye sorun. Merak, kediyi öldürmüş diyorlar (“Curiosity killed the cat.”) Ama aslında merak, insan olmanın temel koşuludur. Soru soran çocuk keşfe çıkmıştır. Çocuğunuzun keşiflerini yarı yolda kesmeyin.

Uzm. Klnk. Psk. Ayşe Canan Altındaş

Kaynak: FirstTimeMomAndDad

Facebook Yorumları
Ayşe Canan Altındaş
Ayşe Canan Altındaş
Washington University'de Psikoloji ve Ekonomi lisansımı tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndüm ve yurtdışı eğitim danışmanlığı sektöründe bir süre çalıştım. Bilgi Üniversitesi'nde Klinik Psikoloji Yüksek Lisansı'mı tamamladım. Şu anda İstanbul'daki ofisimizde uzman klinik psikolog olarak ve Amerika'ya üniversite ve yüksek lisans başvurularında 6 senelik tecrübemi kullanarak adaylara profesyonel eğitim danışmanlığı hizmeti sunmaktayım. Ayrıca Kent Üniversitesi'nde 2018 Bahar Dönemi'nde Gelişim Psikolojisi dersini vermekteyim. Bana ulaşmak için lütfen sitenin sağ üst köşesindeki sosyal medya veya e-mail butonlarından birini kullanınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial