Güne Güzel Başlamak Için Sabahtan Yapabilecekleriniz

Paylaş

 

Alarm çalıyor, siz susturuyorsunuz. Alarm çalıyor, siz susturuyorsunuz. Sonunda başınızı yastıktan kaldırıp yere dik pozisyona geçerken bir geriniyorsunuz ve bir bakıyorsunuz ki hazırlanıp evden çıkmanız için azıcık bir vaktiniz var. Alelacele hazırlanırken o gün haftanın hangi günüyse o günden ne kadar nefret ettiğinizi düşünüyorsunuz. Ağzınıza bir lokma koyacak zamanınız kalmamış bile. Koşturup işe veya okula gidiyorsunuz. Her sabah böyle olmak zorunda mı? Aslında hayır. Güne nasıl başlarsak genelde öyle geçer. Dolayısıyla yatmadan önce planlayacağınız heyecanlı bir sabah rutini size güne güzel başlatıp, günü gülümseyen bir yüzle karşılamanızı sağlayacaktır. Bu yazıda güne güzel başlamak için sabahtan yapabileceğiniz, vaktinizi çok almayacak ama sizi kesinlikle güne güzel bir motivasyonla başlatacak 10 önerimiz var.

1. Sabah kalkar kalkmaz birşeyler yazın.

Rüya Günlüğü
En derin ve gizli hislerinizi aktarabileceğiniz bir defteri hemen yatağınızın yanında bulundurun.

Hemen yatağınızın yanında minik bir defter bulundurun ve bu defterin içine sabah kalkar kalkmaz aklınıza ilk gelen şeyleri yazın, çiziktirin. Özellikle de bir rüya günlüğü tutuyorsanız sabah kalkmadan önce gördüğünüz son rüyayı hatırlamaya çalışın ve yazın. Maalesef biz insanlar günümüzde rüyalarımız üzerine hiç düşünmeden yaşıyoruz. Oysaki onlar, bizim bilinçli yaşamımızın bilinçaltımıza renkli izdüşümleri, ve onları anlamaya çalışmak kendimizi daha iyi tanımak için çok önemli bir kapı.

 

2. Gereksiz eşyaları atın.

Haftasonu bir gün kalkın ve işinize yaramayan en az birşeyi atın veya muhtaç birine vermek için ayırın. Attığınız her parçayla zihninizin daha da rahatladığını hissedeceksiniz.

3. 10 dakika meditasyon yapın.

Sabah uyanınca, yere sırtüstü uzanın. Sağ elinizi diyaframınıza, sol elinizi de göğsünüze koyun. Derin karın nefesleri alın ve nefes alıp-verişinize konsantre olun. İşte bu kadar basit. Başta 10 dakika olmasa da ilk gün bir dakika yapın, sonra 2, sonra 5, ve yavaş yavaş 10. Günü açık bir zihinle devam ettirmek için meditasyondan iyisi yok!

Egzersizden Sonra Beyin
Soldaki beyin: Egzersizden önce; Sağdaki beyin: Egzersizden sonra.

4. Egzersiz yapın!

Yanda soldaki kafa resminde beynimizin otururkenki halinin fMRI görüntüsünü görüyorsunuz. Sağdaki resimde ise beynimizin 20 dakikalık yürüyüş sonrasındaki fMRI görüntüsünü görüyorsunuz. Renklerin çokluğundan farkedebileceğiniz gibi sağdaki resimdeki beyinde daha çok aktivite var. Bu iki görüntünün karşılaştırması aslında kısa süreli bir egzersizin bile zihnimize, dolayısıyla da yaşantımıza ne kadar iyi geldiğini gösteriyor. 20 dakika yürüyüş özellikle de haftaiçleri uzun mu geliyor? O zaman hiçbir ekipmana gerek kalmadan evinizde bile uygulayabileceğiniz, son günlerde Amerika’da oldukça popüler olmuş 7-dakikalık egzersizleri deneyin (Google: 7-minute work-out).

5. Birine içten teşekkür edin.

Teşekkür etmek ve şükretmek… Aslında bunlar bizim kültürümüzün vazgeçilmezleri. Ancak yaşantılarımız hızlandıkça ve teşekkür etmemiz gereken kişiler arttıkça teşekkürlerimizi hızlıca savuruyoruz. Veya artık hiç söylemiyoruz. Sabah kalkınca birine teşekkür edin. O kişi o an yanınızda olmasa bile. O kişinin varlığına şükredin, ve kendisi hayatınızda olduğu için ve size kattıkları için o kişiye şükranlarınızı sunun.

6. Yeni bir kelime öğrenin.

İngilizce mi öğreniyorsunuz? Dictionary.com veya seslisozluk.com‘da karşınıza çıkan ilk kelimeyi öğrenin. Gazetede veya okuduğunuz kitapta/dergide bilmediğiniz Türkçe bir kelime mi var? Sözlüğe bakın. Hatta daha derinlere inin o kelimenin etimolojik anlamını araştırın. Ve öğrendiğiniz yeni kelimeyi gün içinde kullanmaya çalışın. Bu sizi güne merak ve şevkle başlatacak eğlenceli bir aktivite olacak.

Hayal Kurmak Güzeldir
Hayal kurmak güzeldir.

7. Hayal kurun.

İşe gidiyorsunuz ve aslında patronunuzun o günkü raporları istemeyeceğini hayal ediyorsunuz. Ancak içinizde “Aman canım, olur mu öyle şey? Tabii ki isteyecek!” diyorsunuz. Bir durun ve patronunuzun size ve takım arkadaşlarınıza gelip raporu istemediğini söylediği anı ve sizin o an nasıl hissedeceğinizi düşünün. Patronunuzun onu dile getiriş tarzını, yüzündeki ifadeyi ve sonra sizin yüzünüzde belirecek ifadeyi iyice canlandırın. Gün içinde bu gerçekleşmeyecek olsa bile, olabilme ihtimalini kafanızda tüm detaylarıyla canlandırmak, sizin yapmanız gereken işe daha olumlu bir tavır takınmanızı sağlayacak.

 

8. TV ve gazeteyi bir kenara atın.

Eğer finans sektöründe veya devlette çalışmıyorsanız, haberleri okumak gününüzü birebir etkilediğini söyleyemeyiz. Çoğu zaman güne haberlerle uyanmak insanın güne daha negatif, korku dolu ve endişeli başlamasına sebep oluyor. Unutmayın, günümüzde medyanın görevi tamamıyla objektif haber sunmak değil, tersine insanların günlük endişelerini artırarak onların daha çok onları rahatlatıcı şeyleri satın almasına aracı olmak. Dolayısıyla zihninizi sabahtan haberlerle veya medya dedikodularıyla doldurmayı bırakın.

9. Sabah içeceğinizi tadını çıkarak için.

Sabah Kahvesi
Kalbinize hitap eden bir sabah kahvesi 🙂

İyi demlenmiş bir çay, kocaman bir bardak taze sıkılmış meyve suyu, veya kokusu tüm odayı dolduran keskin bir kahve… Sabahınıza ne içerek başlarsanız başlayın, onu yavaş yavaş acele ettirmeden için. İçtiğiniz şeyin boğazınızdan yavaş yavaş süzülüşünü, sonra da midenize inişini hissedin. Bitirince de içtiğiniz içeceğin size bol enerji verdiğine inanarak güne koyulun.

 

 

10. Duş alın.

Erken kalkabildiniz ancak uyanamadınız. Kendinizi bezgin ve bitkin hissediyorsunuz. Hemen duşa girin. Hatta hasta olmaktan korkmayacaksanız soğuk bir duşa girin. Vücudunuz suyla temas edince, suyun uyandırıcı, yumuşatıcı ve stres alıcı etkisini hissedeceksiniz. Üstelik saçınızı yıkarken başınıza yaptığınız masaj hareketleri bu bölgedeki sinirleri uyarıp sizi daha uyanık hissetirecek.

Bu listedeki 10 maddeden birisini bugün veya yarın sabah uygulayarak yeni rutininizi oluşturmaya başlayın! 🙂

Ayşe Canan Altındaş

Facebook Yorumları
Paylaş

6 YorumOn Güne Güzel Başlamak Için Sabahtan Yapabilecekleriniz

 • Birce Ciravoğlu

  6. Yeni bir kelime öğrenin

  Her gün yeni bir kelime mail atan yerler iş yoğunluğunun arasında bu egzersizi unutacaklar için birebir. =)

  Aşağıdaki linkten kayıt olunabilir.
  http://dictionary.reference.com/wordoftheday/list/#subscribe

 • Çok teşekkürler Birce 🙂

 • BEN 23 YILDAN BU YANA ÇALIŞIYORUM AMA HALE INSAN LARI ANLAMADIM HER DEFASINDA DIYORUM GUVEN MEYECEM YINE HUSRAN BEN HEP GUVENDIKLERIMDEN DARBE ALDIM INSANLARI ANLAMIYORUM INSANLIK BU KADAR UCUZ MU AZ BİR MENFAAT ICIN YALAN HILE YAPIYOLAR BEN ÇOKMUSAFIM ONLAR ÇOKMU AKILLI ŞUÇ BENDEMI ONLARDAMI ENSON ELIMDE BIRLISTE OLACAK DIYE KORKUYORUM ACABA NEDEN BEN KIMSEDEN BIR MENFAAT BEKLEMIYORUM SADECE EMEKGIMIN KARŞİLİGİNİ ISTIYORUM BIR İŞYERINDE ENFAZLA 3 YIL ÇALIŞTIM HIÇ BIRIKIMIN YOK AMA INSANLAR BENI KISKANIYORLAR NEDEN NEDEN BASKI ALTINA ALMAYA ÇALISIYORLAR ANLAMIYORUM SIZCE SORUN NE

 • Merhaba

  Bu çok önemli bir konu. Herkesin kolayca bu alışkanlıkları edinebilmesi iiçn biz habitclock.com adında bir çalar saat geliştirdik.

 • ayy çok iyi geldi. çok teşekkürrler………………

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial