Ilişkilerde Güven Sorunu ve 4 Belirtisi

Paylaş

Ilişkilerde Güven Sorunu ve 4 Belirtisi

Sorunların sürekli tekrar ettiği ve tedirgin edici bir ilişki dinamiğiniz varsa güven vermeyen bir ilişkinin acısını çekiyor olabilirsiniz. Bunun nedenleri ta bebeklikten ilk bakım veren kişilerle olan ilişkilerdeki aksaklıklara veya ilişki süreci içinde sizde travma yaratmış ilişkilerin birikimi dolayısıyla olabilir. Bu yazıda, ilişkilerde güven sorunu yaşayan bireylerin sık yaşadıkları durumları ve bu konuda neler yapabileceğinizi paylaşacağız.

1. Kendinizi sakinleştiremiyorsunuz.

Ilişkilerde güven sorunu nasıl aşılır?Belirtiler: Partneriniz sizinle iletişime geçmiyorken ve onun nerede olduğundan haberdar değilken tedirgin oluyorsunuz. Nerede olduğunu merak ediyor ve aklınızdan birçok olumsuz hikaye geçiriyorsunuz. Size olan ilgisini kaybetmesinden ve daha ilgi çekici bulduğu biriyle birlikte olmasından endişeleniyorsunuz. Mesaj atıyor, arıyor ve onunla iletişime geçmek için harekete geçiyorsunuz. Tüm bunlar tanıdık geldi mi? Eğer öyleyse, partnerinizle gerçekten yaşadıklarınız veya kurguladıklarınız için üzüldüğünüz zamanlarda kendinizi sakinleştirmenize yardımcı olacak şeylere ihtiyacınız var demektir.

Çözümler: Zor zamanlarınızda kendinizi anlamak için gününüzün 10 dakikasını farkındalığınızı artırmak için ayırın. Kendinize daha çok ilgi göstermeye ve iyi hissetmeye çalışın, mesela üzgünken hissettiklerinizi yazabilir, kitap okuyabilir, kendinizi korumaya yönelik calışmalar ve fiziksel egzersizler yapabilir, ya da psikolojik bir destek arayabilirsiniz.

2. Sürekli ayrılıp tekrar bir araya geliyorsunuz.

Ilişkide Güven Sorunu YaşamakBelirtiler: Kendinizi bir anda partnerinizi çok severken sonrasında ise ona karşı soğuk hissederken mi buluyorsunuz? Eğer iyi zamanlarınızda ilişkiniz için sağlam bir yapı oluşturmuyorsanız, kötü zamanlar fazlasıyla kötü geçebilir. Ayrılmak ve tekrar birlikte olmak, ilişkiniz için gerçek bir çözüm yolu değildir. Bu geçici olarak sevdiğiniz birini kaybetme olasılığının neden olduğu kaygıyı azaltmanızı sağlar.

Çözümler: Halbuki iletişim kurmak, dürüst olmak, her iki taraf da sakin ve güvendeyken ilişkiye dair problemleri konuşmak her şeyi farklı kılar.

3. İlişkide görünmez hissediyorsunuz.

Belirtiler: Bazen partnerinizin sizin bazı yanlarınızı hiç merak etmediğini düşünüyorsunuz. Birlikte eğleniyorsunuz ve sizinle ilgili gibi görünüyor ancak iletişime geçmiyor ve meraklı olmadığını hissediyorsunuz. Mutsuz ve içe dönük hissettiğiniz zamanlarda uzaklaşıyor ve desizi anlamak için yeterince zaman harcamıyor. Kalbinizin derinliklerinde, size daha çok soru soran, gerçekten ilgi duyan birini istiyorsunuz ama ilişkiniz hiç de öyle olacağa benzemiyor.

Çözümler: Onunlayken iyi ya da kötü kendiniz olmak için daha çok uğraşın. Eğer size durduruyorsa, görmezden geliyorsa veya küçümsüyorsa; belki de bu ilişki sizin için sağlıklı değildir.

4. Hayatta daimi olarak belirsiz hissediyorsunuz.

 Belirtiler: Partnerinizle uzun dönemli planlar yapmak, sözleşmek, ya da daha kararlı olmak mı istiyorsunuz? Bir kişi aşk konusunda güven problemi yaşıyorsa genellikle kendisini güvensiz hissettirmeye devam edecek insanları partner seçmeye eğilimlidir. Yani “Seni 19:00’da alırım.” yerine “Planlarım konusunda emin değilim, bakalım nasıl olacak.” diyenler tercih edilir. Bu eksiklik sizi belirsizlik içinde hissettirir. Ilişkide neler olacağını merak edersiniz: acaba partneriniz tam anlamıyla sizinle mi, değil mi? Sizi gerçekten güvende hissettirecek birini seçtiğinizi düşünün. Nereye doğru ilerlediğinizi ve nerede olduğunuzu bilmek istemenizin çok doğal insani bir ihtiyaç olduğunu kendinize hatırlatın.

Umarız ki bu yazı, ilişkilerde güven sorunu yaşayan herkese durumları hakkında bir fikir verebilmiştir.

Kaynak: Psychology Today

Facebook Yorumları
Paylaş

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial