Ilişkilerde Vücut Dili – Karşı Tarafı Vücut Hareketlerinden Nasıl Analiz Ederiz?

Paylaş

İlişkilerde Vücut Dili

Ellerimiz ve Bel Bölgemiz İlişkimiz Hakkında Ne Der?

Konu ilişkilere geldiğinde aklıma ilk gelen soru şu oluyor, “İlişkimde her şeyin yolunda gittiğini nasıl anlarım?” Burada, diğerlerinin bizim hakkımızda ne hissettiğini anlamak için iki tane iyi gizlenmiş sır var; bunlardan biri eller diğeri ise daha az bilinen bel bölgesi. Buluşma, Vücut Dili Sırları adlı kitap, vücudumuzun küçük hareketlerinin bizim hem kendi iç dünyamızı nasıl ele verdiğini hem de karşı tarafın saklamaya çalışıp başaramadıklarını nasıl anlayabileceğimizi ustalıkla anlatıyor. İşte ilişkinin iyi mi yoksa sorunlu mu olduğunu ortaya çıkaracak iki örnek:

Ilişkide Vücut Dili

Eller ve parmaklar duygusal durumumuzun en güçlü aktarıcılarıdır. ‘Hayalet’ filminde Patrick Swayze’nin Demi Moore’un ellerini sarıp sarmaladığı sahneyi hatırlıyor musunuz? Dokunmak önemlidir, ve ilişkilerde nasıl dokunduğumuz oldukça mühimdir.

 

İlişkilerde Vücut Dili: Palmar Dokunuşu Nedir?

Doğduğumuz andan itibaren dokunmanın gücünü içgüdüsel olarak öğreniriz. Anneler çocuklarının avuç içlerine, sıcak, rahatlatıcı ve kan akışı açısından zengin olduğu için parmaklarını kullanarak nazik bir şekilde dokunur. Bu dokunuşa Palmar dokunuşu denir, ve bu dokunuş bağlanma sürecine ve çocuğun anne ile birlikteyken rahat hissetmesine katkıda bulunur. Çocuk da annenin bu rahatlatıcı dokunuşuna alıştıkça, avuç içlerini anneyi görünce kendiliğinden açmaya başlar. Hem anne hem de çocuk için, bu karşılıklı okşama kimyasal bir çağlayanı, aralarındaki bağı kuvvetlendirmeye yarayan oksitosin ana hormon olmak üzere, vücuda salıverir. Oksitosin, genellikle dokunma, okşama ve sevişme sırasında salgılanır ve insanlar arasındaki bağları kuvvetlendirmede etkin bir rol oynar.

Dokunma eylemi, başkasına (çocuklar ağlarken) veya kendimize (saçımızı tararken ya da okşarken, burnumuza dokunurken, alnımıza ya da boynumuza kendi kendimize masaj yaparken) kullandığımız çok etkili bir yatıştırıcıdır. Aynı zamanda, hem kendimize hem de karşı tarafa “Seni önemsiyorum.” ve “Seni seviyorum.” demenin en etkili yoludur. Dokunmak, bedensel ve ruhsal sağlık için de oldukça önemlidir.

İlişkilerde Vücut Dili: Farklı İlişkilerde Farklı Dokunuşlar

Ilişkilerde Vücut Dili
Ryan Reynolds ve Blake Lively, halka açık bu ortamda birbirlerini ne kadar sevdiklerini ve birbirleri yanında ne kadar rahat olduklarını vücut dilleriyle gösteriyorlar.

İlişkilerde, dokunmak sevgi ve şefkatin ifade aracıdır. Önem verdiğimiz birine dokunurken, vücudumuz genelde kapsayıcı, geniş açıda (hem alıcı hem de verici bir pozisyonda) ve esnektir. Sevgi belirtisi nitelikli dokunuşlarda, eller rahatlamış ve parmaklar açılmıştır. Ama dokunuşun sıklığı, süresi, ve yoğunluğu farklı duygularımızı (sevgi, şefkat, şehvet, arzu) dile getirebilir. Bu davranışlar, duygularımızı, cinselliğimizi, diğerlerinin yanında rahat olup olmama hislerimizi düzenleyen limbik sistem tarafından kontrol edilir.

Çiftler birbirlerini önemsedikleri zaman yüze, boyuna, omuzlara, gövdeye, başa ve tabi ki ellere birçok Palmar dokunuşu gerçekleşir. Rahat ve rahatlatıcı bir el bize çok fazla bilgi aktarır.

İlişkilerde Vücut Dili – Yanyana, ancak çok uzak

İlişkilerde Vücut Dili - Uzak Dokunuşlar
Prenses Diana ve Prens Charles, 1981’deki nişan töreninden

Eğer ilişkide sıkıntılı bir dönem yaşanıyorsa, ya da çift arasında yeteri kadar duygusal bağlılık yoksa, genellikle ya parmak uçlarımızla ya da çok kısa bir şekilde dokunuruz. Buna ‘uzak dokunuş’ denir ve bu sevmediğimiz ya da zar zor tahammül ettiğimiz kişilere yaptığımız, bilinçaltımızdan gelen bir dokunma şeklidir. Maalesef birbirinden uzaklaşmış çiftlerden örnek verirken, Prenses Diana ve Prens Charles‘tan oldukça çok fotoğraf örneği verebiliriz. İlişkilerini hep halk önünde yaşayan bir çift olarak, Diana ve Charles’ı daha ilişkilerinin başlangıcında birbirlerine duygusal olarak mesafeli bir çift olarak gözlemleriz. Yandaki resimde, Prenses Diana zaten duruşuyla kapalılığını göstermekte iken Prens Charles ise, Diana’yı sadece parmak uçlarıyla omzundan tutarak hem duygusal mesafesini, hem Diana’ya ruhsal olarak ulaşamayışını belirtiyor. Eğer siz veya partneriniz birbirinize yalnızca parmak uçlarınızla ya da çok az dokunmaya başladıysanız, büyük olasılıkla birbirinizin iç dünyasına uzaklaşmışsınızdır. Zamanla, uzaklaşma daha da derinleşebilir ve eğer gözden geçirilmezse ilişki için bir soruna sebep olabilir.

Bir söz yazarı şöyle söyler: “..ve senin parmak uçlarında eskisi gibi yumuşaklık yoktu. Bu, başkasından sıcaklık bulamadığımızda parmaklarımızla bile olsa uzaklaşacağımızı garanti eden limbik mirasımızın bir bölümüdür.

İlişkilerde Vücut Dili: Bel Bölgesi ve Duruş

Ellerimizin, bel bölgemizin ve karın çevremizin gerçekten ne hissettiğimize dair söyleyecek çok şeyi var. Vücutlar Ne Der? adlı kitap tüm dünyada gözlenen diğer insanlar hakkında ne hissettiğimizi sinsice gösteren bir olguyu açıklamak için ‘önünü dönme’ ve ‘önüne dönme’ kavramlarını açıklar.

Evrimimiz süresince, türümüz karşı tarafa dair nasıl hissettiğini ön bölgesi dönük şekilde iletişim kurarak belli ettik. “Önüne dönme”yi güvendiğimiz ve önemsediğimiz insanlara yaparız, mesela bebekler, aşık olan çiftler, hatta kedi ve köpekler memnun olduklarında birbirlerine önlerini dönerler. Bu bizim karşımızdakine rahat olduğumuzu ve onları önemsediğimizi göstermemizin bir yoludur.

İlişkilerde Vücut Dili - Prenses Diana ve Prens Charles
Prens Charles ve Prenses Diana burada son resmi seyahatlerindeler. Diana, Charles ile yanyana, ancak kendi önüne dönmüş.

Ancak, birisine karşı anlık rahatsızlık duyduğumuzda, limbik savunma mekanizması ve dürüst duygularımızın iletişim aracı olarak ‘önüne dönme’ ortaya çıkar. Karşılıklı sohbet sırasında, duygu ve düşüncelerimiz daima değişen sözsüz davranışlarımıza yansır. Eğer önce tatsız bir şey ardından olumlu bir şey duyarsak, vücudumuz ne söylendiğine bağlı olarak buna önüne dönme ve önünü dönme olarak tepki verir.

İlişkilerde Vücut Dili - Önüne Dönen Bir Diana
Diana’yı öpmek için yaklaşan bir Charles ve önüne dönen bir Diana – sanki ilişkideki anlaşmazlık ve üstü kapalı saldırganlık bu anda yakalanmış gibi

Hala birçok insan, vücut dilinin bu önemli püf noktalarını kaçırmakta. Barda başka biri tarafından rahatsız edilmiş bir kadını gözlemleyin. Hemen hafif yan dönecek (önüne dönme), çantasını toparlayıp kucağına alacak ve sınırlı göz teması kuracaktır. Bu sadece bir uzaklaşma değil, aynı zamanda vücudumuzdaki en hassas ve türümüzün devamını sağlayan en önemli yerimizi (bel bölgemizi) korumaya yönelik evrimsel bir sonuç olan ilkel bir korunmadır.

Diğer iyi bir örnek ise, partideki insanları izlemek olabilir. Mesela, partiye sevilmeyen ya da istenmeyen birinin gelmesi ile insanlar yavaşça önlerine dönmeye ya da kendilerini kanatlarıyla korumaya çalışırlar. Bu durumu anlatmak için Türkçe’de ‘soğuk omuz vermek’  anlamına gelen “cold shoulder” deyimini İngilizler kullanır. Bunun uç noktası ise sırtımızı dönmek ve oradan  uzaklaşmaktır.

Önüne dönme eylemi ilişkinin sorunlu olduğunu gösteren en etkili sinyallerden biridir. Birinin ne hissettiğini ya da düşündüğünü anlamamızı sağlayan birçok davranış var, ama konu ikili ilişkilere geldiğinde nasıl dokunduğumuz ya da ne tarafa dönük olduğumuz ilişkimizin ve uzun ömürlülüğü hakkında birçok şey söylemekte.

 

Kaynak: Psychology Today

Çevirmen: Zeynep Özen

Editör: Ayşe Canan Altındaş

Facebook Yorumları
Paylaş

3 YorumOn Ilişkilerde Vücut Dili – Karşı Tarafı Vücut Hareketlerinden Nasıl Analiz Ederiz?

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial