Ivy League Üniversiteleri Common App Başvuru Essayleri Nasıl Yazılır?

Paylaş

1. Common App Başvuru Essayleri’ni yazarken basit düşünün.

Common App Essayleri Nasıl Yazılır?Common App başvuru essaylerini yazarken, birçok öğrenci kendilerini tüm hayat hikayelerini 650 kelimeye sıkıştırmak mecburiyetinde hissediyor. Arkadaşlar, bu imkansız. Önce basit düşünmek neredeyse her zaman daha iyidir. Yaşamınızda sizin için çok anlam ifade eden bir olay ya da öykü bulun. Ve sonra kendinize şu soruyu sorun: “Bunlar benim en öne çıkan vasıflarımı temsil ediyor mu?” Eğer yazarken kaybolduğunuzu hissederseniz “Kendim hakkında ne söylemeye çalışıyorum ve kendi öykümü anlatmak için özgül ve gerekli örnekler kullanıyor muyum?” diye kendinize sorun.

2. Essayi önce yazın, sonra düzenleyin.

Common App Essayleri Nasıl Yazılır?İş yazmaya geldiğinde, kişi genelde kendinin en kötü eleştirmeni olur. Çoğu öğrenci parmakları klavyeye ilk dokunduğunda saf, tartışılmaz görkemde bir essay yazmayı ister ve bekler, ama iyi bir essay yazmak neredeyse hiç böyle işlemez. Okuyucunuzda ilgi ve merak uyandıran bir başvuru essayi yazmak bir süreçtir. Yaratıcılığınızın ısınıp sayfaya dökülmesine izin vermeden önce yazdıklarınızı düzenlemeyin. Önce birkaç paragraflık bir yazı yazmadan asla yazınızı eleştirmeyin. Yazıyı akışına bırakın. Biliyoruz, boş sayfayı bozacak ve sizden çıkan hiçbir şey iyi olmayacak gibi hissediyorsunuz. Size katılmıyoruz. 🙂

3. Klişelerden kaçın.

Amerika'ya Başvuru EssayleriBu maddede lafı çok dolandırmayacağız: Klişeler okuyucunun canını çok sıkıyor. Maziye doğru yolculuk yapıp bize “zamanında” şöyle veya böyle bir insan olduğunuzu, “tutku”larınızın olduğunu (passion), “motivasyonlu bir birey” (motivated individual) yazmanız, okuyucu için bir şey ifade etmiyor. Bunları söylemek yerine bir hikaye anlatın. Ve bu hikayeyi anlatırken de Amerikalı’ların gündelik hayatta sıkça kullandığı klişelerden kaçının. Siz Türkiye’den Amerika’daki üniversiteler için başvuru yapıyorsunuz. Yazdığınız hikayenin sizin kültürünüze ve geçmişinize özgü bir doku ve sesi olsun. Yani o klişe cümleleri personal essayinizden silip atın ve kalıpların dışında düşünmeye başlayın.

4. Personal Essay yazarken her şey detaylarda saklı.

  1. My favorite activities included fishing and cooking my daily catch.
    “Balık tutmak ve günlük tuttuğum balığı pişirmek en sevdiğim aktivitelerdendi.”
  2. My friends and I woke up early every morning to catch bass on Lake Michigan, cooking our spoils with herbs picked from a local farm.
    “Arkadaşlarım ve ben Michigan gölünde levrek tutmak için her sabah erkenden kalkar, tuttuklarımızı yerel çiftlikten topladığımız otlarla pişirirdik.”

Amerika'ya Başvuru Essayleri Nasıl Yazılır?Bu iki cümle arasındaki fark nedir? İlk cümlede belli aktivitelerden hoşlandığınızı anlayabiliyoruz. İkinci cümledeyse, evet balık tutmayı sevdiğini anlıyoruz ama bunun yanısıra her gün uğraştığınız bir aktiviteden söz ettiğinizi de duyuyoruz ve balık tutma gezintilerinizin sosyal birer efor olduğunu algılıyoruz. Birkaç ekstra kelimenin yardımıyla, ikinci cümle bize balık tutma tecrübenizle ilgili çok daha fazla şey anlatıyor. Bir essayi akılda kalıcı yapan şey genelde küçük detayların toplamıdır. Eğer detaylar vererek okuyucunuz için net bir tablo çizerseniz, akıllarında yer etme şansınız daha yüksek olacaktır.

5. Personal Essay’inizle okuyucunuzu eğlendirin.

Ivy League Üniversitelerine BaşvuruAkademik bir enstitüde essay okuyucusu olarak çalıştığınızı ve işiniz gereği günde onlarca essay okumanız gerektiğini hayal edin, her gün, haftalar boyunca. Masanızdan geçen başvuru essaylerinin %90’ı oldukça sıkıcı ve belki %10’u dikkatinizi cezbediyor. Bir başvuran olarak essayinizin bu sıkılmış okurun yüzünü parlak bir ışık gibi aydınlatmasını istersiniz. Konu ne olursa olsun, ciddi, neşe verici, duygulu ya da kısa ve öz olsa da essayiniz eğlendirici olmayı hedeflemelidir.

Bunun için ilgi uyandıran bir konuya, açık ve güçlü bir öykülemeye, kusursuz bir gramere ve akılda kalıcı bir stile ihtiyacınız var. Birazcık gülüş de öldürmez. Sonuçta hangi taktikleri kullanırsanız kullanın, hedefiniz uğraşsız ve ilgi uyandırıcı okunabilirlik olmalıdır.

6. Başvuru essayinizle kendinizi mottolaştırın.

Common App Essayi Nasıl Yazılır?Amerika’ya başvuru essayinizin gerçekten etkili olabilmesi için, okuyan kişi konunuzu basit bir cümleyle özetleyebilmelidir. Kendinizi mottolaştırmayı, yaratıcı bir konu (ya da bilindik bir konuda yaratıcı bir eğilim) seçerek bunun hakkında (kendinizi okurun zihnine kazımanıza yetecek kadar detay vererek) yazarak başarabilirsiniz. Öykünüze odaklanın. İlk taslağınızı yazdıktan sonra bir damga testi yapın ve essayinizden yola çıkarak kendinizi etiketlemeye çalışın ve ortaya ne çıktığına bir bakın. Eğer kolayca daraltarak etkileyici bir açıklama haline getiremiyorsanız, muhtemelen essayinizi sadeleştirmeniz ya da değiştirmeniz gerekecektir.

Umarız ki bu yazı bu sene Amerika’daki üniversitelere başvuru yapan herkese yardımcı olur.

Facebook Yorumları
Paylaş

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial