Kadınlarda Psikopatik Özellikler Nelerdir? Hayatınızda Gizlenmiş Bir Kadın Psikopat Olabilir mi?

Paylaş

 

Kadınlarda Psikopatiyi Nasıl Anlarız?

-Hayatınızda gizlenmiş bir kadın psikopat mı var?

Psikopat deyince genellikle aklımıza erkekler gelir. Erkek psikopat için birçok hayali ve gerçek karakter örneklerimiz vardır, mesela Hannibal Lecter, Jim Moriarty, Charles Monson, ve Ted Bundy.

Peki ya kadınlar? Kadınlar için de böyle örneklerimiz var mı?

Gerçek şu ki, kadınlar hakkında böyle şeyler duymayız. Kurguda nadiren yer alırlar, değerli birkaç örnek ancak şunlar olabilir ; Fatal Attraction’daki Glenn Close, Misery’deki Annie Wilkes, ve Gone Girl’deki Amy Dunne. Çok az oldukları doğru ancak bu hiç olmadıklarını da göstermez.

Yapılan çalışmalara göre, gözetim altında tutulan kadınların %13’ü psikopat olma kriterlerini taşıyor (gözetim altında tutulan erkeklerinse %30’u). Peki ya hapishane dışındaki hayatta? Hayatınızda bir kadın psikopatın olma ihtimali nedir?

Kadın Psikopatlar

Kadın Psikopatisinin Belirtileri:

Araştırmalara göre, 100 kişiden 1’i psikopat tanımına uyuyor. Ama çoğu dengesiz katiller ya da gözetim altındaki mahkumlar değil. Aslında, çoğu psikopat farkedilmekten kaçar. Doktorunuz, avukatınız, patronunuz ya da iş arkadaşınız psikopat olabilir. Yani, hayatınızda bir psikopat olma ihtimali vardır ve bu bir kadın da olabilir.

Ama burada bir sorun var. Bu konu hakkında çok az tartıştığımızdan, haberlerde veya filmlerde az gördüğümüzden kadın psikopatisini farketmekte maalesef erkek psikopatisini farketmekte olduğumuz kadar iyi değiliz. Bunun bir diğer nedeni ise kadın psikopatisinin görüngülerinin erkek psikopatisinden farklı olması.

Psikopatinin bir kişilik bozukluğu olduğunu bilmekte fayda var. Ruhsal bozukluklar ve bunun gibi birçok hastalık, erkeklerde kadınlarda olduğundan çok daha farklı bir şekilde ortaya çıkar. Örneğin, göğüs ağrısı, sol kolda karıncalanma, terleme gibi bizim çoğunlukla kalp krizi ile ilişkilendirdiğimiz belirtiler, çoğunlukla erkeklerde görülen belirtilerdir. Kadınlar kalp krizinde nefes darlığı ve bulantı gibi daha farklı belirtileri deneyimlerler.

Erkeklerde basmakalıp psikopati işaretleri: psikopatinin şiddetli olanlarında hayvan istismarı; şiddetli olmayanlarında ise yüzeysel sevimlilik gözlemlenen psikopati belirtileridir. Kadınlar farklı ve daha az şiddet içeren davranışlar sergilerler. Sonuç olarak kadın psikopatlar daha az farkedilirler.

Eğer kadın bir psikopatı farketmek istiyorsanız, kadınların erkeklerden farklı olan yönlerini bilmeniz gerekir. Bunlardan ikisi şunlardır:

Kadınlarda psikopatik özellikler 1) Narsisizmde farklılıklar:

Kadınlarda psikopatik özellikler nelerdir?Bütün psikopatlar narsisist olmaya eğilimlidir. Bu şu anlama gelir; onlar kendilerini çevrelerindekilere kıyasla daha üstün olarak görürler. Peki narsisizm kadınlarda ve erkeklerde nasıl farklı şekilde açığa çıkar? Erkek narsisistler kendilerini en yükseklerden övmeye eğilimlidirler. Başarıları ve sosyal medyadaki üstünlükleri hakkında böbürlenirler. Karşınıza geçip sizden daha iyi olduklarını yüzünüze söylemek onlar için sorun değildir.

Kadın psikopatlar daha farklıdır. Narsisistik davranışlarının üzerini kapatmaya çalışırlar. Yüz yüzeyken sizi överler ve size gülümserler, arkanızdan ise sizden daha iyi olduklarını düşünürler.

Kadınlarda psikopatik özellikler 2) Saldırganlıkta farklılıklar:

Erkek psikopatlar saldırganlıklarını davranışlarıyla göstermeye yatkındırlar. Fiziksel saldırı, hayvan istismarı, ya da şiddet içeren suçlar işleme gibi etkinliklerde bulunurlar. Bu da hapishanedeki erkek psikopatların oranının neden kadınlarının oranının iki katı olduğunu açıkça gösterir. Erkek psikopatlar suç işlemeye yatkın oldukları kadar yakalanmaya ve tutuklanmaya da yatkınlardır.

Kadın psikopatlar ise radarların altında gizlenmek için daha hazırlıklıdırlar. Bu da onların saldırganlıklarını ilişkisel bağlamda göstermelerinden kaynaklanır. İş yerinde sizin hakkınızda bir dedikodu yayabilirler. Akıl sağlığınız hakkında şüphe duyuracak noktalara dikkat çekmeye çalışabilir. Sizi istismar edebilir ve onların tekliflerini yapmanız için sizi manipüle edebilirler. Ve eğer reddederseniz, kendilerine zarar vermekle tehdit edebilirler. Onlar istediklerini elde etmek için herkesi tetikleyen ve ağlar ören başarılı oyunculardır – sıklıkla da kendilerini mağdur konumuna koyarlar.

Yani farklılık şuradan gelir, erkek psikopatlar yumruklarını savururken kadın psikopatlar gölgelerini savurur.

– Hayatınızda bir kadın psikopatın olduğundan şüphelenirseniz ne yapmalısınız?

İlk adım onları belirlemektir, bu sizin düşündüğünüzden çok daha zor olabilir. Filmlerin bizi inandırmaya çalıştığının aksine çoğu psikopat psikoz ya da öfkeli bir katil değildir. Tam aksine, çoğu, psikologların ‘başarılı psikopati’ diye adlandırdıkları, sizin üst düzey yöneticiniz, doktorunuz, avukatınız, ya da sevdiğiniz bir ünlü olabilir. İyi tarafı şu ki; hayatınızdaki psikopatlar sizi öldürmeye eğilimli değiller. Kötü tarafı ise hayatınızı görünmeyen yollarla kötüleştirmeye ve size zarar vermeye eğilimlidirler. Yani “öldürmez ama sürünüdürler”. Bu da onları belirlemenin neden çok önemli olduğunu açıklar.

Ancak, paranoyak davranmaya başlamadan önce şunu bilmelisiniz ki hayatınızdaki sizin hakkınızda dedikodu yayan ya da size zarar vermeye çalışan bütün kadınlar psikopat değil. Psikopati, sadece bir değil üç özelliğin kombinasyonuyla oluşan bir bozukluktur.

– Psikopatik özellikler gösteren birini belirlediniz. Ya sonrası?

Bir psikopatı değiştirmek için yapabileceğiniz çok az şey var. Psikopat olmak bir seçim değildir, bu kişinin karakterinin merkezine yerleşmiş bir patolojidir. Örneğin, acı verici fotoğraflar gösterildiğinde ya da ahlaka aykırı davranışlara maruz kaldıklarında psikopatların (kadın ve erkek) amigdalasında (duyguları kontrol eden beynimizdeki bir bölüm) psikopat olmayanlara oranla daha az aktivasyon gerçekleştiği saptanmıştır. Bu durum psikopatların neden bir ötekine zarar verirken acı çekmediklerini açıklar, çünkü empati yapma kapasiteleri sinirsel yapılarının en derinine saklanmış durumdadır. Psikopati, beyindeki duygusal devre sisteminde özellikle de bireyler arası duygularla ilgilenen bölümde oluşan bir tür hastalıktır.Kadınlarda psikopatik özellikler nelerdir?

-Eğer hayatınızdaki psikopatı değişmeye ikna edemezseniz ne yapabilirsiniz?

Maalesef bir psikopatı kendi oyunu içinde yenmenin tek yolu oyunu oynamayı reddetmektir. Küçük, önemsiz dedikodularına kulak asmayın. Sizi tetiklemeye çalıştıklarında attıkları yemi yemeyin. Sağlam durun ve tehditlerle gözünüzü korkutmalarına izin vermeyin. Eğer hepsinde yenilirseniz, seri katil filmlerinde kurbanların yaptığı şeyi yapın. Kaçın!

Çeviren: Zeynep Özen

Kaynak: Psychology Today, How To Spot a Female Psychopath?

Facebook Yorumları
Paylaş

Yorum Yazın:

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

Mobile Sliding Menu

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial